icon

Jak tišit bolest při porodu, když nezabere epidurál?

avatar
jjajina
19. srp 2018

Ahojky.... chci se připravit na porod... když by nebylo možné využít epiduralní anestezii... pomohlo vám nějaké jiné tušení bolesti...

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 62 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Epidurální anestezie většině rodiček výrazně zmírnila porodní bolest a umožnila odpočinek; v diskuzi jsou uvedeny vedlejší účinky jako bolest hlavy trvající až 14 dní, znecitlivění stehna a občasné selhání účinku epidurálu.
  • Nefarmakologické metody, které ženy uváděly jako užitečné proti porodní bolesti, zahrnují teplou sprchu nebo vanu, porodní míč (gymball), masáž zad od partnera, pohyb a polohy (chůze, stání, sedění), řízené dýchání, vizualizaci, aromaterapii, hudbu a kurz/knihu Hypnoporod.
  • Rajský plyn (nitrous oxide) a intravenózní léčiva/kapky se v diskuzi objevily jako krátkodobé řešení bolesti; některé rodičky uváděly, že rajský plyn jim výrazně pomohl, jiné dostaly kapačky s oxytocinem, které zvýšily intenzitu bolesti, ale urychlily porod.


Nejčastější otázky

Q: Jaké nefarmakologické metody můžu zkusit, když nechci epidurál?
A: Doporučované metody z diskuze jsou teplá sprcha nebo vana, porodní míč (gymball), masáž zad od partnera, změny poloh a pohyb (chodit, stát, viset), řízené dýchání, vizualizace, aromaterapie, hudba a kurzy/kniha Hypnoporod.

Q: Jak epidurál funguje a jaká jsou jeho rizika?
A: Epidurál podle diskutujících výrazně snižuje vnímání bolesti a může umožnit odpočinek; zmíněné rizika a nežádoucí účinky zahrnují bolest hlavy až 14 dní po výkonu, znecitlivění stehna, manuální poškození oblasti vpichu a situace, kdy epidurál přestane fungovat.

Q: Co je rajský plyn a pomáhá při porodu?
A: Rajský plyn (nitrous oxide) byl v diskuzi uveden jako prostředek, který některým rodičkám „byl super“ a výrazně ulevil od bolesti, ale nefunguje pro každou ženu stejným způsobem.

Q: Jaký vliv má oxytocin (kapačky) na bolest při porodu?
A: Kapačky s oxytocinem byly v diskuzi popsány jako zásah, který často zesílí kontrakce a tím i bolest, ale zároveň urychlí otevírání děložního čípku a postup porodu.

Q: Existují intravenózní analgetika, která by mohla pomoci?
A: V diskuzi byla zmíněna možnost infuzí a analgetik (např. Novalgin), přičemž některé ženy uváděly, že „Novalgin do kapačky by mi prej nepomohlo“, zatímco jiné zmiňovaly krátkodobou úlevu po aplikaci léků.

Q: Stojí za to absolvovat kurz hypnoporodu?
A: Některé diskutující doporučují knihu/kurz Hypnoporod a uvádějí, že jim techniky relaxace a práce s dechem významně pomohly při zvládání bolesti a psychické přípravě.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Nefarmakologické techniky (sprcha, vana, míč, dýchání, masáž, pohyb) mohou u části rodiček snížit vnímání bolesti.
  • Epidurální anestezie výrazně zmírňuje bolest pro mnoho žen a umožňuje odpočinek, ale nese s sebou rizika a nemusí vždy fungovat.


Sporné názory

  • Epidurál jako pozitivní pomoc vs. epidurál jako zásah s dlouhodobými vedlejšími účinky a narušením fyziologie porodu.
  • Psychická příprava a metody jako hypnoporod/dýchání dokáží zvládnout porod bez léků vs. u mnoha žen to nestačí a jsou nutné medikamentózní zásahy.


Otevřené otázky

  • Kdy je optimální moment požádat o epidurál, aby pomohl bez zbytečných komplikací a aby ještě bylo možné rodičku správně instruovat při tlačení?
  • Do jaké míry je průběh porodu (rychlost, intenzita bolestí) dědičný nebo předvídatelný na základě porodních zkušeností matky?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

epidurální anestezie, rajský plyn (nitrous oxide), Hypnoporod (kniha/kurz), porodní míč / gymball, teplá sprcha, vana, masáž zad, dýchací techniky, vizualizace, aromaterapie, hudba, oxytocin (kapačky), Novalgin, injekce pravdy, klystýr, císařský řez

Místa a osoby

žádné

Strana
z3
avatar
priefi
20. srp 2018

@jjajina ja rodila bez epiduralu (30h kontrakci). Byla jsem zasekana, nevim, co bylo spatne, zda pouzivani horciku ve druhem a castecne ve 3.trim., nebo moje hlava. Dostala jsem po hodne dlouhe dobe tzv.injekci pravdy a ta me konecne po x hodinach otevrela z 1 cm na 4 cm, jenze to bylo vse na dalsich x hodin. Ale nedali mi oxitocin (moje chyba, chtela jsem prirozeny porod) a pak mi ho dali a otvirali manualne branku. Ted jsem opet tehu, opet chci prirozene, ale nechci tak dlouho trpet, takze pokud bude repete, budu chtit injekci pravdy driv nebo oxitocin. Do epiduralu se mi nechce. Chci si precist knihu hypnoporod. Tyhle bolesti jsou super v tom, ze vis, ze za chvili prestanou a uz se nevrati 😊 a jako odmena je mimi

avatar
dzungala
Autor odpověď smazal
avatar
jenny91
20. srp 2018

@jjajina Mně dost pomáhala sprcha, ve které jsem skákala na míči, potom mě z ní ale vyháněli, protože tam slábly kontrakce a já měla hrozně pomalu rozjíždějící porod. (Nakonec celkově 44 hodin s tím, že to šlo vážně postupně od hooodně slabých kontrakcí po sílící.) Občas jsem si třeba zpívala a snažila jsem se si to užívat (což se většinou dost dařilo), ale ke konci už jsem byla příliš vyčerpaná a na nějaké pozitivní myšlenky jsem úplně zapomínala. Chtěla jsem přirozený porod, ale nakonec jsem se nevyhnula oxytocinu - už jsem byla prostě příliš unavená, abych vydržela dalších X hodin. A teprve s ním jsme měla už opravdu velké bolesti, při kterých jsem prosila o epidurál. (A zulíbala bych ruce manželovi a porodní asistence, že to zamítli s tím, že to zvládnu.) Za hodinu jsem byla otevřená a mohla jsem tlačit (což byla naprostá úleva a žádnou bolest už jsem necítila, ani poranění nebylo.)
Když si to vezmu zpětně, tak kromě toho, jak mi pomáhala sprcha, byla nejdůležitější ta psychika. Prostě dokud jsem jela s tím, že to zvládnu a že porod je krásný (což si doteď myslím, že opravdu je), tak bylo všechno super a užívala jsem si to. Ale potom jsem o sobě začínala pochybovat, připouštěla jsem si myšlenky, jako že mi to trvá příliš dlouho, všichni tu na mě čekají a já nejsem schopná porodit svoje vlastní dítě, zdržuju tady... A tyhle myšlenky a to, že jsem o porodu a hlavně o sobě začala uvažovat negativně, byly to úplně nejhorší. Horší než ty největší bolesti. A když se na tu poslední hodinu kontrakce hodně rozjely, tak to pro mě sice bylo utrpení, ale spíš kvůli tomu, jak jsem se myšlenkami upínala k tomu, že už nechci a trvá to příliš dlouho a ať mi proboha dají třeba ten epidurál (který jsem v porodním plánu samozřejmě mermomocí nechtěla). Myslela jsem si ke konci, že už to nezvládnu, ale teď naopak vím, že u příštího porodu si musím věřit a dokážu to.
A taky mi pomáhalo prodýchávání. Nekřičela jsem, ale dělala jsem při každé kontrakci něco jako jógové ÓM - nějak přirozeně mi připadalo, že se mi tak ta bolest zvládá líp a zároveň mě to nevyčerpává. A podle toho vlastně taky manžel poznával, že mám kontrakci, a když jsem zrovna odpočívala na lůžku na boku, tak mi zvedal nohu, abych se nemusela namáhat a stále se pomáhalo otevírání porodních cest.

avatar
biedronka10
20. srp 2018

A ja se klidne priznam, ze jsem srab a bez epiduralu bych tam chcipla. Mela jsem indukovany, narocny, velmi dlouhy a do haje bolestivy porod. 13 hodin kontrakci po 1 minute vzdy cca na 20 sekund. 6 hodin bez absolutniho otevreni, bud jsem byla neustale ve sprse a nebo histercila. Ozvy uz pak byli spatne, plodovka uz vicemene zadna. Dostala jsem ho 2x, prvne pomohl hezky, dokomce jsem se za ty dve hodiny otevrela vic, druhy uz prostupoval tlak na tlaceni, ale dalo se to. Horsi je ta aplikace no kdy pri kontrakci musi clovek v klidi drzet na zidli a nehybat se. Je to na zvazeni. Fajn se maji ty, jenz meli porod prirozeny a celkem pekny prubeh. Ja si na indukac pamatuju jako na jedno velky peklo a rosi se mi celo pri pomysleni, ze by me takovy cekal nekdy znova.

avatar
tymothy
20. srp 2018

@biedronka10 Já přiznám, že jsem ještě mnohem větší srab a už jen z predstavy, jak mi někdo pícha epidural, mam husi kuzi a dela se mi spatne. No a z predstavy, že me někdo intubuje, je mi snad ještě hůř. 😀 Mela jsem také jeden z porodu indukovany a raději jsem to zvládla "naživo". Věděla jsem, že musím. Ona i ta kapacky oxytocinu (respektive nabodnuti zily) uz pro mě byl zásah na povazenou. Epidural nebo nedej boze císař, by byla moje smrt. Takže já naopak v jistém smyslu považuji holky, ktere jdou dobrovolne do epiduralu, za velice statecne. 🙂

avatar
jenny91
21. srp 2018

@tymothy Já to mám podobně. Zavádění epidurálu mě děsilo víc než samotnej porod a taky mě straší historky o šílených a dlouhotrvajících bolestech hlavy, které některým holkám způsobil. (Sice jsem si o něj v jednu chvíli říkala, ale to když jsem byla vyčerpáním už dost mimo a úplně jsem zapomněla na tyhle vedlejší efekty, jinak bych to z pusy nevypustila.) K oxytocinu jsem se odhodlala po čtyřiceti hodinách kontrakcí - do tý doby mě jen marně přesvědčovali, že to nebude tak hrozný a že to nějak přežiju. (Předtím už mě pracně přemluvili ke klystýru a prasknutí vaku blan.) Připadala jsem si jako největší srab, že tu kapačku pořád odmítám, ale prostě jsem z těch zákroků měla noční můry a nemohla jsem si pomoct :D (Já se bojím i umrtvení u zubaře a radši si proto nechávám všechno vrtat bez něj.)

Strana
z3