Jak tišit bolest při porodu, když nezabere epidurál?

jjajina
19. srp 2018

Ahojky.... chci se připravit na porod... když by nebylo možné využít epiduralní anestezii... pomohlo vám nějaké jiné tušení bolesti...

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
urtica
19. srp 2018

@dzungala Měla jsem to velmi podobně...porod trval 30 hodin...takže Ti úplně rozumím. Za sebe můžu říct, že horší než samotné bolesti mi přišlo to vyčerpání. Absolutní a totální. U mě bohužel epi. možný nebyl - prvnch 29 hodin jsem byla otevřená moc málo a pak jsem se otevřela úplně v podstatě během 20 minut...jen o ten oxytocin bych asi bývala zažádala o 10 hodin dřív, kdybych to bývala věděla...

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
urtica
19. srp 2018

@dzungala Není před čím smekat - nedostala jsem na výběr 🙂. Ale díky 🙂. Mě to čeká v lednu/únoru, tak se modlím už teď 😀.

laja64
19. srp 2018

@jjajina bolest přežiješ. Za mě epidural už nikdy. 14 dní mi po nem trestila hlava tak-ze mi chlap nosil malou na kojení a já jen ležela a byla jsem ráda, že jsem se najedla. Pozastavilo mi to i porod, takže jsem se přestala otevírat a hrozil CS, naštěstí jsem mohla porodit normálně . Neboj , zvládneš to i bez epiduralu 👌

paulittav
19. srp 2018

A co vyzkoušet kurz hypnoporodu? Nevím jak dlouho máte do porodu, ale naučila byste se relaxace a práci s dechem, která u porodu pomáhá. Taky zkusit zpracovat své strachy. Strach = bolest. Strach = největší nepřítel. Zvlášť u porodu 🙂

emirateshills
19. srp 2018

Umrtvilo mi to pouze stehno. Epiduralka je rizikova, jak tou chemii, tak manualnim poskozenim v oblasti vpichu. Nemela jsem na vyber protoze jsem rodila 53hodin s kontrakcema co 4 minuty od samyho zacatku, a potrebovala jsem aspon pul hodiny spanku jinak by mi zkolaboval snad uz mozek. Epidural bohuzel nakonec stejne nefungoval (prendavali to a druha davka taky nezabrala) a prezili jsme to oba ve zdravi. Co vim o epiduralce dneska, uz bych do toho nesla, pokud by to nebyla zase podobna situace. Priste zkusim porod do vody, coz by melo taky hodne pomoct s bolestma.

normalnimatka
19. srp 2018

@denny27 lol...co to je jako podle tebe "hodně dejchat"? ne, samozřejmě, že dítě si snad bere kyslík z těla matky. když má matka málo kyslíku v krvi, bude mít pak i dítě málo kyslíku. proto se třeba plaší u matek s vysokým tlakem. páč dítěti hrozí hypoxie.

opicka123
19. srp 2018

Podle mě hodně dělá psychika, chce to být v klidu, nebát se, těšit se, že děťátko bude brzo na světě a během kontrakcí zhluboka dýchat do břicha k miminku. Může pomoci jóga, kde se tohleto dýchání učí.

denny27
19. srp 2018

@normalnimatka asi sem zvolila blbe slovo😁.. když těhotná delší dobu blbě dejcha, tak jestli to právě nemá dopad na kyslík u miminka?... možná sem to četla někde v článku, kdy třeba porodnici rádi straší maminky, že tohleto a tamto..

brookmichaela
19. srp 2018

Ahoj, já jsem nejdříve chtěla “přirozeně” že to vydržím a uvidím. No v polovině jsem už byla vyřízená tak jsem si nechala píchnout epidurál. Bohužel se hned rozjela třetí fáze a já nevěděla kdy tlačit. Příště si dám max rakský plyn. Ale každý to ma jinak. Přeji co nejrychlejší a nebolestivý porod 🙂

laja64
19. srp 2018

@denny27 mi třeba řekli at nekricim (jednou jsem si zarvala bolestí) že prý ubíram miminku kyslík-no úplný kec prostě 😃 Jedno , dvě,,špatné,, nadechnutí těžko miminku ublíží. Radši necist 👌

normalnimatka
19. srp 2018

@denny27 no naopak povrchní dejchání je pontenciálně "nebezpečný", jakože nemáš tolik kyslíku. takže jako blbý dejchání ve smyslu tomhle může bejt blbý asi i v těhotenství. ftipný je, že v porodnicích právě diktujou psí mělký rychlý dejchání. já si dejchala po svým, pořádně dlouze a hluboce (a věřim tomu, že to přispělo lepšímu otvírání, protože tak by to i mělo působit). PA mě poučovala, at dejchám jako čokl. Tak jsem neposlouchala a je fakt, že mě po čase trochu brnělo tělo - z přebytku kyslíku!:D PA mi říká, že to mám z toho, tak sem jí na to řekla, že snad lepší, než kdybych byla nedokysličená a dítěti hrozila hypoxie...tak zmlkla🙂

sahrazad1
19. srp 2018

Zakladatelko, jak už čteš vše přede mnou, každá rodime jinak...některá lehce, jiná těžce. Patřím k druhé skupině. První porod šestnáct hodin, přes celou noc, ihned odtekla plodovka, na konci únava, nevyspani a bolesti. Bez epiduralu, leku, zato s oxytocinem. Mazec :/ .na druhý porod jsem se velmi těšila, studovala dýchání, úlevy, relaxaci....hahaha.... výsledek 9 hodin, zase celou noc, zase plodovka od zacatku pryc, zase oxytocin, bolesti větší jak u prvniho porodu, ale bylo to rychlejší. Třetí porod, těšila jsem se (ja blaznivka 🙂) , ale už ne tak euforicky jako u druheho, a stejně to byl masakr....zase celou noc, tentokrát plodovka vydržela do poloviny porodu, ale nesnesitelné bolesti, k tomu mi dost padal tlak, vsude jsem videla hvezdicky,takze jsem vetsinu porodu lezela, nesnesla jsem dlouho sprchu, nic. Dali mi léky na zmírnění bolesti, trochu pomohli na asi 20 minut. Neotvirala jsem se dobre, na 9 cm PA povidala, ze mi pomuze, roztahovala me tam dole pri kontrakcich ručně! To bylo hrozné! Porod nakonec Trval 10 hodin, syn 4,24 kg, ja roztrzena zevnitr i zvenci, unavena, nevyspala, slaba. Po svych jsem ze salu odešla, ale malem jsem s sebou svihla.
Takze Reci o psychice a pomahani pri porodu teda beru jen na pul. I kdyz se tesis, dychas, relaxujes, tak tohle si dopredu nepripravis.
Ale zeptej se mamky na porod, hodne kamaradek je melo stejné jako ony, včetně me.
P.s.: neboj se, mysli na mimi 🙂

normalnimatka
19. srp 2018

@sahrazad1 týjo, já bych radši tohle moc nezaváděla:D jakože zeptej se mamky na porod a bude to podobný.... 🙂 každý tělo a dítě je originál a tohle se fakt nedědí, myslim si🙂 spousta žen má i svoje hrozně rozdílný porody.

urtica
19. srp 2018

@normalnimaje to dědičné...částečně. Upozorňovala nás na to PA i na předporodních kurzech...a u mě to sedělo - můj první porod byl hodně podobný způsobu, jakým rodila matka (probírala jsem to s ní až po porodu).

urtica
19. srp 2018

@normalnimatka je to dědičné...částečně. Upozorňovala nás na to PA i na předporodních kurzech...a u mě to sedělo - můj první porod byl hodně podobný způsobu, jakým rodila matka (probírala jsem to s ní až po porodu).

urtica
19. srp 2018

@laja64 Tak pokud by křik ubíral miminku kyslík, musela by se bývala má dcera dle této rovnice narodit udušená...jinak, některé PA tvrdí, že otvírání děložního hrdla a hrdla spolu souvisí - že je to jeden z důvodů, proč mají rodičky nutkání zpívat, houkat, křičet...že otvírání hrdla pomáhá i otvírání toho spodního hrdla...

editah222
20. srp 2018

Já měla oba porody nádherné a v podstatě bezbolestné a relativně rychlé,druhý byl překotný😀. U prvního jsem věřila,že je vše tak v pohodě díky homeo,ale u druhého jsem je ani nestihla rozpustit😉. K porodum jsem přistupovala asi takto: každý den ho zvládnou tisíce žen a ta bolest bude trvat JEN pár hodin. A po bolesti přijde něco krásného.
V porodnici jsem vypla hlavu a nechala tělo ať si dělá co potřebuje. Personálem jsem se nechala vést jen když jsem to uznala za správné.

lady5
20. srp 2018

@sahrazad1 moje máma rodila skoro dva dny a bylo to prej šílené. Mně v 6 praskla voda, v 8 jsme byli v porodnici, stále mi nic nebylo. V 9 mě odvedli na box a 10:35 byl venku. Takže na to bych moc nesázela. 😀

jarmarca
20. srp 2018

@jjajina ahoj, rodila jsem v patek, takze si to jeste pamatuju🙂 kdyz jsem mela bolesti, strach nebyl, vedela jsem, ze stejne porodit musim a ze cim vic to bude bolet, tim driv bude mala venku...a byla za dve hodinky🙂 musis poslouchat svy telo, taky mi treba rikali,at uz tlacim, ale me se jeste nechtelo, jeste to proste neslo, tak jsem rekla ze proste jeste ne a nechali me...musis si fakt verit, to vis ze jsem taky chytala chvilema paniku, ze neporodim, bolelo to jako prase, ale neboj, stoji to za to a vydrzis to, kazda to vydrzela🙂 a pujdu do toho znova, to uz vim i ted po dvou dnech🙂 drzim palce!!!

hanulkaha
20. srp 2018

@sahrazad1 tak na "zeptej se maminky na jeji porod" bych ja osobne vubec nespolihala 😁 ja rodila loni maleho (1.dite) 3 a pul hodiny, malem jsme nestihli dojet do porodky, segra 1. dite 4 hodiny, 2.dite 2 a pul hodiny. Nase mamca s nami obema pres 12 hodin, bolesti, neotvirala se...

sahrazad1
20. srp 2018

@lady5 tak máte štěstí 🙂 buďte ráda...

sahrazad1
20. srp 2018

@hanulkaha njn, není to fér, nekdo trpí jak zvíře, jiný o tom skoro ani neví. Bez obalu povím, že vám, co rodite téměř "za hubičku", závidím.

sahrazad1
20. srp 2018

@normalnimatka tak někomu to tak vyjde, jako mě. Ne všem zjevně. Nevím, tohle jsem odpozorovala sama u sebe i kamaradek.

normalnimatka
20. srp 2018

@urtica ale pokud tvoje máma nerodí hladce a rychle, ta infofrmace ti k ničemu dobrýmu není. jednak za sociku se rodilo ještě hůř jak dneska (zásahy a nepomáhalo se moc tomu procesu), takže člověk vlastně nevěděl, jakej byl opravdovej průběh porodu, jen ten umělej průběh. a hlavně, ejstli je to "částečně" dědičný, je ti úplně k ničemu. můžeš to zdědit a nemusíš a nevim, k čemu by mi bylo dobrý, kdybych měla na mysli, jak hrozně rodila moje máma a že to teda budu mít nějakým způsobem podobný. já tuhle myšlenku naštěstí striktně odmítla a rodila jsem opravdu úplně jinak a spousta žen rodí úplně jinak. je to i dost o tom, co si připustíš a čemu věříš. jako asi tam můžo bejt určitý podobnosti na základě fyziologie, třeba, že někdo holt se neotvírá neotvírá, kontrakce jak prase x hodin a najednou se to třeba rozjede z 0 na 10 během jedný půlhodiny. pak taková informace může pomoct. klid, měla to tak i babička, máma, bude to cajk.... ale jak jsem řekla, spousta žen má strašně rozdílný i jednotlivý porody (např. i ta moje máma), přitom fyziologie je stejná. takže si myslim, že je to podobnost v podstatě čistě náhodná:D

prcekverunka
20. srp 2018

@jjajina Doporučuji co nejméně léků. Nejvíc pomáhá se soustředit na ty kontrakce, prodýchávat, procházet se, dát si sprchu - musíte vyzkoušet, co vám sedne..

urtica
20. srp 2018

@normalnimatka Jj, já jen vysvětluju, že o průběhu matčina porodu jsem s ní mluvila až po svém porodu - tudíž nešlo z mé strany o žádnou autosugesci. Jinak - ta dědičnost není zdaleka 100% - samozřejmě - ale faktor dědičnosti u průběhu porodu roli hraje (konkrétně je prý 50% šance na podobný/stejný porod jako měla matka). Psychika je samozřejmě důležitá, ale tady souhlasím s @sahrazad1 - je to taky jen jeden z faktorů, o tom, jak bude výsledek porodu nakonec vypadat, rozhoduje víc věcí...

normalnimatka
20. srp 2018

@urtica aha, jak na takový číslo asi přišli? asi dělali studii na podobnost porodů s matkou, ne?🙂))) lol.... že PA házej takový statistiky...měly by si pozjišťovat radši úplně jiný statistiky, např. toho, jak opravdu pomahačný jsou jejich debilní zásahy u porodů. tohle číslo, co evidentně házej od boku, je úplně k ničemu a ještě bych si tipla, že je úplně mimo.

editah222
20. srp 2018

@urtica je fakt, že moje mamka měla všechny 3 porody rychlé a já i ségra taky 🙂 Uvidíme jak bude jednou rodit naše nejmladší sestra.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru