Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak tišit bolest při porodu, když nezabere epidurál?

jjajina
19. srp 2018

Ahojky.... chci se připravit na porod... když by nebylo možné využít epiduralní anestezii... pomohlo vám nějaké jiné tušení bolesti...

petrasipkova1
19. srp 2018

Měla jsem přirozene porody, epiduralni anestezii bych si porod nenechala zkazit. Ty bolesti jsou jiné než co znáš, při nemoci apod. tyhle mají krásný důvod a směřují do nádherného finále,škoda to prožít oblbnuta 😊 můj názor 😉 priprabovala bych se na porod jinak, informace jak probíhá, co se kdy děje a jak pomoci tělu, například neležet, hýbat pánvi, sprcha, dýchání.

jjajina
autor
19. srp 2018

@petrasipkova1
To se snažím... ale chci znát i druhou stranu věci kdyby se mi to nedařilo zvládnout přirozeně... hrozí mi vyvolávaly porod kvůli zdravotním problémům z mě strany

normalnimatka
19. srp 2018

jo, pořádný dejchání, vizualizace a celkově co nejpřirozenější porod. masáž od partnera, sprcha, vana. popíjela jsem homeopatika, mohla jsem využít i aromaterapii, nebo hudbu, reflexní body...a to nějak nedošlo ani🙂

lady5
19. srp 2018

Mně dali rajský plyn a bylo to super. Do epidurálu bych už nešla.

pavca1982
19. srp 2018

Určitě míč a sprcha

normalnimatka
19. srp 2018

jinak hlavně nemít strach, důvěřovat tělu, že dokáže porodit atd... moc mi nedává smysl to, co píšeš.... buď chceš rodit přirozeně, nebo ne. i kdyby nebylo zbytí s vyvoláním, můžeš i pak zatrhnout zásahy a doufat, že to personálu nebude dlouhý.
jako netvrdim, že nemůžeš třeba v průběhu porodu změnit názor a nepožádat o epidurál. jako lze to, ale prostě buď ten porod vidíš tak, nebo onak. já nevěřim tomu, že tyhle zásahy jsou vesměs pozitiva přinášející. jsou výjimky (zablokovaná hlava, dítě nechceš podvědomě pustit, proože nezvládáš bolest, epidurál ti poleví a porodíš najednou v pohodě), ale jinak mám za to, že tělo ví, co dělá a je jen potřeba mu nebránit. takže načíst o tom, co se u porodu děje a jak si pomoct. např. v knize Hypnoporod, nějaký ty blogy a vůbec. dneska se dá najít sposuta dobrejch informací, o kterejch bohužel ten nemocniční personál nemá ani potuchy:D

martinakosnerova
19. srp 2018

@jjajina ja jsem porod "prezila" jen diky horke vane. To byly ty bolesti celkem snesitelne. Chuze, nebo lezeni bylo utrpeni. A ve finale, kdyz uz ty bolesti byly nepretrzite jsem sedela na balonu a to taky nebylo spatny. Zadny oblbovaky, leky nikdo mi nic ani nenabizel a dalo se to vydrzet lip nez ledvinova kolika😂 kolikrat jsem si behem porodu rikala jak to snad nevydrzim, ale nastesti vzdycky to na chvilicku povoli a clovek si trochu oddechne.

jjajina
autor
19. srp 2018

@normalnimatka chtěla bych to zvládnout přirozeně... ale mám i zároveň strach ze tu bolest nemusím zvládnout dobře....

volfici
19. srp 2018

Mě porod vyvolávali a po prasknutí vody se rozjely šílené bolesti po minutě. Byla jsem přesvědčená o tom, že tohle nemůžu přežít. Epidural mi pomohl, cítila jsem jen tlak a ne bolesti, krásně se mi prohloubily kontrakce a Jiřík byl na pár zatlačení venku. Takže za mě to byla velká pomoc, musíš vědět sama, jak to cítíš a jak chceš nechat si pomoct. Já jsem srabík a bolesti se bojím, než se trápit bolestí, radši jsem to vyřešila takto. A užila jsem si porod i tak 🙂

olsett
19. srp 2018

Já mám za sebou jeden porod s epi druhý bez a ten bez byl mnohem lepší. Jenže u prvního porodu jsem měla 2 dny slabší kontrakce u kterých jsem se neotvírala, 2 noc jsem nespala a 2 dny nejedla (zvracela jsem) takže jsem si o epi pak řekla, do 2h jsem byla otevřená a šlo se tlačit, jenže jsem vůbec necítila kontrakce, nevěděla jak a kdy tlačit, 2h jsem se trápila a pak ji museli tahat pumpou. Druhý slabší bolesti celou noc, silnější asi 5 hodin ale už jsem byla úplně v klidu, nepanikařila, při každý bolesti jsem vědomě se uvolňovala abych nebyla v křeči a celou dobu si představovala jak už budu mít malou v náručí. Narodila se na 4 zatlačení. Taky hodně chodit a stát (gravitace fakt pomáhá) a teplá sprcha. Ale jak píšou holky hlavně se psychicky hodit do klidu i když je to těžký, protože u prvního nevíš co tě čeká.

normalnimatka
19. srp 2018

@jjajina jasně... tak uvidíš na místě. ale dopředu bych se držela spíš toho opačnýho konce - tedy "zvládnu to" 🙂))

evee24
19. srp 2018

@martinakosnerova taky sem chtěla prirozene. No krizové kontrakce me dorazili. Nic nepomáhalo krom vany a kopačky od bolesti. Zkoušeli mi aromatherapii. Lituji, ze jsem nestihla epidural. Neměla jsem silu tlačit. Ani na stolicce a ani ve stoje a klece. Musím uznat, že se mi PA snažila pomáhat jak to šlo. Člověk si to nenaplanuje.

eviicka
19. srp 2018

Přiznám se, že jsem si před porodem snažila něco načíst a "nakoukat". Nakonec stejně pomáhalo nejvíce dýchání podle aktuálních instrukcí porodní asistentky (byla skvělá). Jinak já třeba strávila dobrovolně celý porod vleže a mezi kontrakcemi usínala - každému vyhovuje a pomáhá něco jiného a je dobré nebát se to hledat a využít.
Jinak já jsem na bolesti cíťa, porod mi vyvolávaly, uprostřed píchly vodu a přesto byl porod celkem rychlý, nekomplikovaný a snesitelný 😉.

jjajina
autor
19. srp 2018

@evee24 u nás v porodnici vanu nemají... A přesně tak nikdy člověk dopředu neví jak se zachová... tak chci vědět co nejvíce se dá... tobě dávali nějaké kapacity proti bolesti... jak působí

jjajina
autor
19. srp 2018

@jjajina kapacky ... sorry mobil opravuje po svem

normalnimatka
19. srp 2018

@jjajina tak sprcha a do sprchy gymball...možná ještě lepší, jak vana...

veronka_123
19. srp 2018

doporučuji přečíst si knihu Hypnoporod, mně pomohla neskutečně 🙂 Zažila jsem krásný porod, bez epidurálu a jiných prostředků proti bolesti 🙂

horseska19
19. srp 2018

Já jsem se bohužel vyvolávanému porodu nevyhla. Bolesti mi naskočily hnedka a úplně na plno. Měla jsem pocit že nemají pauzy. Rozdýchávala jsem co to šlo. Sprcha mi absolutně nepomohla. Nakonec jsem už prosila o epidural a za sebe musím říct, díky za něj. Dostavila se obrovská úleva a během pár minut jsem se otevřela ze 3 na 9cm. Mohla jsem si odpočinout a trošku se uklidnit. Nakonec jsem stejně skončila s akutním císařem, malej se prostě sprajcnul.
Ale každý porod je prostě jiný. Obdiv a závist všem, co mají přirozený průběh a nemají žádné komplikace. I já si říkala že když to nebude nutné, epidural nechci, ale nakonec jsem za něj byla šťastná. Držím palce ať jde všechno hladce 🙂

martinka_33
19. srp 2018

Nemám zkušenost s vyvolávaným porodem, tam ti půlka holek řekne, že dobrý a půlka, že nikdy víc.. Měla jsem oba porody přirozený a bez zásahů, pro mě bylo nejdůležitější mít možnost volného pohybu! Žádný motitory v leže apod., to bych se asi po... bolestí, no a taky si říkat, že to je bolest, která pomáhá miminku na svět 🙂

jindriskalus
19. srp 2018

Já celý porod byla na míči ve sprše, kde mi partner sprchoval záda. Já se na porod teda strasne těšila a taky jsme jako prvorodicka za necelé tři hodinky porodila.

Takže podle mě je nejdůležitější, jak si to člověk v hlavně nastaví. Dyt porod je něco krásného - je to zázrak, na jehož konci budes držet své děťátko. Bolest brát jako užitečnou, nebránit se ji, ale vítat jí.
Co se týče epiduralu, tak do toho bych nešla - sice ti to na chvíli uleví , ale má to vliv i na miminko- je po porodu víc spavé a oblblé.

slayc
19. srp 2018

Měla jsem porodní bolesti přes 21 hodin.. do zad pouze, nešli do břicha a neotevíraly mě. Žádné léky na bolest sem neměla, epiduralu se bojim, novalgin do kapačky by mi prej nepomohlo, rajskž plyn sice mají ale nikdo mi ho nedal... bylo to hrozný a příšerný, byla sem furt ve sprše, manžel mi masíroval záda, nic nepomohlo, ale skončilo to 🙂 přežila sem to 🙂 opravdu i ta nejhorší bolest, kterou si dosud nezažila, se dá přežít. Ihned po porodu to skončilo, jako lusknutím prstu. Připravit se na to nedá, někomu nezabere ani epidural, prostě u někoho nefunguje, někdo ho chce, ale porod je natolik rozjetý, že už mu ho nedají. A v hlavě sem to měla nastavený, že to bude pohoda a super a porod je něco krásnýho, když mi začaly kontrakce, byla sem hrozně natěšená, nebála se.. ale upřímně, bolesti to byly prostě šílené.. ALE, i přes to všechno, bych to klidně hned druhý den podstoupila znovu, mám díky tomu krásnou holčičku.. Bude to dobré, uvidíš ;)

arielka222
19. srp 2018

Me pomáhala teplá sprcha na křížové kontrakce, ale bohužel sem se neotevírala a porod už byl cca 15 hodin bolesti tak mi museli dát epidural ať si od bolesti odpočinu. Diky bohu za něj a to jsem byla zásadně proti. Pomohl mi neskutečně a začala sem se otevírat a za 4 hodky byl maly na světě.
Ale jinak v ty teplé sprše se to dalo zvládnout a taky na míči 🙂

dzungala
19. srp 2018

Taky jsem si naplánovala přirozený porod bez zásahů. Zkrátím to: první porod akutní císař, druhý porod tedy přirozený. No, když někdo (a ještě jako prvorodička) porodí za dvě, tři hodinky, tak se mu to mluví, že epidurál by nikdy nebrala atd... Já jsem ho statečně odmítala od rána od osmi do odpoledne do čtyř a pak už jsem o něj prosila s brekem, jestli mi jej ještě můžou dát. Protože po 14 hodinách ukrutných bolestí, které se někdy opravdu prodýchat nedaly, třepala jsem se jak osika (dle PA z vyčerpání). Ono totiž o to, jak dlouho ty bolesti trvají a každá jsme schopná snést něco jiného. Když mi po asi 6 hodinách řekli, že kontrakce jsou na maximu, že horší už to nebude, tak jsem si řekla, že se to dá, že žádný epidurál nechci. JO JO JO...Ale za dalších třeba 6 hodin už jsem chtěla skočit z okna. Žádné uvědomování si různých věcí mi nepomohlo při kontrakcích po minutě, kdy jsem se dusila a už jsem se nedokázala ovládat ani v nejmenším. Takže všem hrdinkám, co porodily za 2, 3, 4 a nevím kolik hodin všechna čest, ale sláva těm, co se musely trápit třeba i 30 hodin (kamarádka).

Takže jo, naplánuj si, jak to bude přirozené a rychlé, ale kdyby nebylo, tak se epidurálu nebraň, já jsem se díky němu otevřela ze 6 na 10 za 40 minut. Kdybych si ho nedala, tak při každé konra dusím sebe i děcko a trvalo by to beztak o dalších 5 hodin dýl a to už bych nedala...

Dcera byla normálně čilá, žádná ospalá, hned se přisála, skore měla 10 10 10.

Epidurál není jed. Jak říkala má porodnice: "Ale když Vás bolí zub, tak si taky něco dáte, ne?" A měla pravdu...Teď budu rodit potřetí, strach mám, zase to chci zkusit bez epidurálu, ale pokud uvidím, že to nebude dvouhodinová bleskovka za odměnu a bude to vypadat na 15 a víc hodin utrpení v pekle, tak epidurál beru všema deseti. A nebudu se za to stydět. Chci přežít.

Čili k otázce: mně pak nepomáhala ani sprcha, ani balon, ani dýchání (které učinilo kontra skoro bezbolestnými, ale dalo se to udýchat jen pár hodin, třeba tak 8, pak už jsem to nedávala), pomohl až epidurál.

denny27
19. srp 2018

@normalnimatka já zase někde četla, že když jako matka hodně dejcha, že zase bere kyslík dítěti?😏

urtica
19. srp 2018

Je dobré mít s sebou parťáka, který se před porodem naučí správně masírovat záda - uprostřed kontrakcí je to hotová oáza. Dál je fajn moct se vyvěsit - některé porodnice mají na sálech provazy (proč takovou základní a levnou věc nezavedou všude??). Mně osobně třeba prcha a gymn. míš proti bolestem nepomáhali - bylo to přesně naopak, ale na druhou stranu, obojí urychluje otvírání, což je žádoucí... A pak bych možná doporučila vzdát se snahy o absolutní kontrolu nad porodem. Já jsem velká cíťa a mám nízký práh bolesti, ale přesto jsem porodní bolesti vnímala jako snesitelné do doby než mi píchli oxytocin...pak už to byla trochu jiná kapitola, ale to už byl přirozený průběh porodu narušen...

jjajina
autor
19. srp 2018
urtica
19. srp 2018

A ještě mi pomáhalo moct si broukat, houkat a ve 2. fázi porodní jsem dítě porodila doslova se zvířecím řevem - asi to působilo děsivě, ale byl to takový ten křik, co vytáhneš až z paty, aby ses do toho pořádně opřela...mně to moc pomohlo. I když mě pak dva dny bolelo v krku 🙂.

evee24
19. srp 2018

@jjajina silene me oblbly. Ale zdrimla jsem si. Ale hodně mi pomohla vana az. Bolest jsem nedávala. Modlim se abych podruhé neměla zase kontrakce v zádech 😁

miaelle90
19. srp 2018

Ahoj, byla jsem na tom stejně, také mi hrozilo vyvolání a bála se velkých porodnich bolestí. Jsem druhý den po porodu, který nakonec nemusel být vyvolán, pouze tableta na otevření cest. Porod byl rychlý a bolestivý, avšak jak už byli napsáno, tělo je na to stavěné takže mu důvěřuj, měla jsem výbornou PA, takže té jsem taky plně duverovala, neměla jsem žádný porodní plán, za sebe vřele doporučuji cvičit 3týdny před porodem s aniballem, moc mi to psychicky pomohlo, porod byl bez nastrihu a jakýchkoliv poranění, malá byla na 4 zatlaceni venku. Teď jsem naprosto fit a na porod mám dobré vzpomínky.

miaelle90
19. srp 2018

Ještě doplním že jsem projistotu počítala s epiduralem, takže to mi do jisté míry taky pomohlo, že jsem měla zadní vrátka. Nakonec nebyl potřeba🙂

Sem začni psát odpověď...

Odešli