Musí lékař vyhovět mé žádosti o plánovaný císařský řez?

savagegirl
13. říj 2015

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli musí lékař vyhovět mojí žádosti o plánovaný císařský řez. Jedná se o to, že termín porodu mám 14.10.2015, ale aktuálně se vůbec nic nechystá, takže budu přenášet. Dnes jsem byla na kontrole v porodnici a lékařka, která měla službu mi řekla, že pokud do týdne neporodím, tak mě 22.10.2015 předá do rizikové poradny, kde se domluvím na vyvolání porodu.
Ovšem já zastávám názor, že vyvolánaný porod je velmi rizikový a raději bych si zvolila plánovaný císařský řez. Když jsem to lékařce řekla, koukala na mě jak na blázna a odbyla mě s tím, že si to kdyžtak mám probrat s lékařem v rizikové poradně. Chápu, že s vyvoláním porodu nemusím souhlasit, ale nevím, zda je nějaká šance, aby vzal lékař v potaz můj názor a na císařský řez přistoupil i když on nebude chtít.
Ještě dodám, že mám streptokoka a rh negativní, takže mi každý týden berou krev a kontrolují protilátky.
Děkuji.

mialagia
14. říj 2015

@savagegirl jsem na tom podobně - termín jsem měla v neděli a nic se neděje ani prý nechystá..pokud se nic nebude dít, příští týden mám jít taky už do indukční poradny se domluvit prý na vyvolání a mám přinést i podepsaný informovaný souhlas s indukcí tak by mě zajímalo co by dělali když jim to nepodepíšu, protože mam stejné obavy jako ty..nebo jestli zkusit jak píše shora @orchideas1 jen tu 1tabletku a pak prostě další odmítat a trvat na císaři když nezabere? Nevim ještě ale bojim se že MUDr rozjedou hroznej nátlak.. Navíc jak se v porodnici furt mění služby tak se člověk na něčem domluví a pak může přijít někdo jiný a vše bude jinak..tak doufám že se malá rozhodne sama dřív..

orchideas1
14. říj 2015

@mialagia Donesla bych porodní plán, kde bych uvedla, že trváš na vyvolávání mírnou formou a třeba max 1-2 dny a když to bude beze změny, tak že v indukci nechceš pokračovat, další příchozí personál můžeš informovat o porodním plánu. Já jsem pak s sebou měla manžela, který byl seznámen s mým porodním plánem kdyby něco ( o vyvolání jsem tam nic neměla, holt jsem v té době neměla zkušenosti). I kdyby jsi podepsala souhlas s indukcí, každý souhlas se dá odvolat kdykoliv v průběhu

savagegirl
autor
14. říj 2015

@orchideas1 Děkuji za Váš příspěvek, jsem ráda, že jste se podělila o tak bolestivou zkušenost a je mi líto, co jste musela vytrpět. Tohle je přesně to, čeho se obávám a co bych nechtěla zažít.
Já osobně bych byla daleko klidnější, kdybychom se s doktorem domluvili, že pokud porod neproběhne přirozeně do určitého data, tak půjdu dne toho a toho na císaře. Budu vědět co mě čeká, co si mám připravit, jak dlouho to bude zhruba trvat a podobně. Na sále bude kompletní tým a budu mít jistotu, že jsou na operaci připraveni. Ne jako v případě, že se něco pokazí u vyvolávaného porodu třeba v sobotu v noci a oni budou honem rychle budit anesteziologa, aby mi dal narkózu. U vyvolávaného porodu, prostě nikdy není jistota, že se porod rozběhne a všechno bude v pořádku, nikdo mi nedá záruku, že z toho nebude klešťový porod nebo akutní císař.
A řeším to už teď, protože přenášet se může jen dva týdny a nerada bych se dostala do situace, kdy budou všichni jen čekat a čekat a pak najednou řeknou: "Hmm, už to trvá moc dlouho a nic se neděje, tak zítra přijďte na indukci".

evik19
14. říj 2015

@savagegirl Ahoj, podle mě si císaře jen tak nevydupeš, ale když budeš trvat na tom, že vyvolávat porod nechceš, nic s tím nenadělají. Dřív se porody taky nevyvolávaly a z každé ženy nakonec to dítě ven vykouklo🙂 Samozřejmě i extrémní přenášení má svá (ne malá rizika). Já jsem o císaři vůbec neuvažovala, ale vyvolávání se mi taky příčilo, tak jsem odkládala, co to šlo. Asi týden po termínu jsem svolila k Hamiltnovu hmatu (dělali mi ho už týden před tím bez mého vědomí a souhlasu, ale ten nezabral), s manželem jsme se trochu odvázali a syn se nakonec narodil přirozeně. Nebudu ti ale zastírat, že pohledy lékařů při mém odsouvání indukce nebyly vůbec milé a vytahovali na mě všemožné kalibry - například že ekvivalent mého chování je, kdybych své dítě zamkla bez jídla do sklepa. No, když nad tím uvažuju teď, měla jsem si stěžovat primářovi, ale já už jsem nebyla ve stavu cokoliv řešit. Jen vím, že při druhém těhotenství se nebudu bát víc ozvat a pokud nebudu už přenášet týden a víc, tak budu hned ode dveří řvát, že Hamiltona nechci, abych nedopadla jako posledně. A pokud na mě lékaři ještě něco takového zkusí, budu si stěžovat vedení oddělení i celé nemocnice.

mialagia
14. říj 2015

@orchideas1 jo to mít budu..a ještě uvažuju že jim podepíšu ten souhlas s touto poznámkou, že to tam doplním..ale mám z toho tedy celkově smíšené pocity, protože nejradši bych počkala ještě dýl ale oni straší stárnutím placenty při přenášení a člověk fakt neví..

zdenkaer
14. říj 2015

Mně pomohla rada mojí mámy. Taky jsem nechtěla ven tak ji sestra v porodnici poradila sprchovat bříško teplou vodou. Tedy spíš horkou ale ne se spálit. Mně hrozilo vyvolávání a fakt to zabralo. Malej se narodil "přirozeně".

savagegirl
autor
14. říj 2015

Jo, to je další problém - na každé kontrole je někdo jiný a má jiný přístup. První doktor mě seřval jak si představuju přijít bez výsledku na protilátky (výsledek jsem neměla, protože mi ho laboratoř nestihla poslat). Druhý doktor o týden později se na výsledky ani nepodíval a nijak neřešil, že bych měla jít na další kontrolní odběr. Všichni mají na všechno dost času a pokud se sama na něco nezeptám, tak mi neřeknou nic. Tudíž moje důvěra v jejich schopnosti je poněkud nalomena.
Ano, nátlak jim jde dokonale. Jak rodička nesouhlasí s jejich zavedeným postupem, tak je hned nejhorší matka na světě a ohrožuje dítě.

koncita
14. říj 2015

@savagegirl a kde se tedy chystáš rodit?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru