Může partner chytat miminko při porodu?

matiseli
14. kvě 2021

Zdravím, asi hloupá otázka... ale hodilo by se mi to vědět: Je možné, aby partner pomáhal chytat miminko?
Děkuji za odpověď

biciklissie
14. kvě 2021

Když tedy čtu nekdy ty požadavky a názory skrz porod, tak lituju ty zdravotníky. Některé ženy už fakt nevědí, coby...

felixfelicis
14. kvě 2021
asinehri
14. kvě 2021

@matiseli jelikož to určitě ještě nikdy nedělal, bylo by to horší jako nechat rodit studentku, pro kterou je to první porod, ta to umí alespoň teoreticky. Jak chránit hráz, jak napomoct porodu ramenek..

felixfelicis
14. kvě 2021

Viděla jsem i video, kde při SC doktoři ženě podají miminko k brichu a ona si ho jako by vytáhne sama. Tady by na to zřejmě většina porodniku vyvalila zraky, ale ano, i toto lze.

Otázka neznela: Chtěly byste, aby vás partner chytal miminko? 🙂

Předpokládám, že na googlu pod dotazem Father catches baby nebo Father delivering baby nějaké příklady ke shlédnutí budou.

madbetka
14. kvě 2021

Manžel viděl nástřih v přímém přenosu a následky to na něm nezanechalo, takže nějaká hlavička mezi mýma nohama by ho, hádám, fakt nerozhodila (a myslím, že viděl i to) 😀

Nevím, jestli je to možné, ale věřím, že ano a fandím vám 🙂

makovice88
14. kvě 2021

Mne prijde, ze tu v komentarich se zamenuji dve ruzne veci: Videt porod a asistovat u nej.
Preci neni jedno a to same sledovat nastrih hraze nebo hlavicku v porodnich cestach, nebo primo asistovat u porodu ve smyslu "chytat miminko". Jako doktor bych nebyla za takoveho asistenta rada.

makronka222
14. kvě 2021

Dole bude asistentka a pak prijde i doktorka. Nevim kam byste nacpali chlapa. Hlavne chlap ma stat u tebe. Dal od spodku hlavne kvuli tomu, kdyby se mu udelalo blbe a svihnul sebou, tak aby nepadl dolu, nezpůsobil nehodu. O nej v ten moment nejde, nikdo ho sbirat ani nebude, nemuze. Kazdopadne kdyz uz se stane, musi překážet jinde

madbetka
14. kvě 2021

@makovice88 To byla reakce na to, že tu půlka diskutujících div neomdlívá z toho, že by u toho chytání chudák tatínek viděl nevím co.
Když jsem začínala tlačit, tak u mě nikdo krom manžela nebyl. Ono to pak nakonec trvalo, ale kdybych porodila hned, musel by dceru chytit on. A jsem si jistá, že by to bez problémů zvládl. Všechno je naštěstí jen o domluvě a domluvit se dá ledacos. A nevidím důvod, proč by si tatínek nemohl chytit miminko. V dotazu se jasně píše o "pomoci chytit", to u normálního bezproblémového porodu opravdu nemůže být problém 🙂

felixfelicis
14. kvě 2021

@makovice88 Při domácích porodech se to podle me děje docela často (to jsem nechtěla puvodne psát, abych nerozvirila debatu někam jinam). Nejspíš to neprobíhá tak, že by miminko chytal otec a PA ho sledovala z uctivé vzdálenosti, předpokládala bych nějakou míru spolupráce, aby nehrozilo nebezpeci🙂
Moje asistentka třeba říkala, ať si miminko chytim sama. Nakonec už jsem byla moc unavená a nechala jsem to na ni, ale při vstricnem personálu to možnost je.

janina228
14. kvě 2021

Ale třeba já vůbec neřeším otázku porodu jako takového, ale spíš stres kterému by mohl být vystaven muž..? To se nijak výrazně neřeší a přijde mi to vůči nim jednoduše nefér..stačí když si vzpomenu na jeden díl z Přátel - porod na videu 😄.. i když jsem měla manžela u obou porodů tak si vnitřně nejsem úplně jistá,na kolik to je mužská záležitost..

vikinkav
14. kvě 2021

@janina228 tak to musi vedet ten chlap 🤷‍♀️ Pokud omdliva i u odberu krve tak rozhodne ne, pokud je zdravotnik nebo se ocita v podobnych situacich kdy nekomu treba pomaha - hasic, horsky vudce, co ja vim, tak by neco vydrzet mohl. U spousty sportu se predpoklada, ze clovek ma nejake zdravotnicke znalosti a jistou odolnost, podani prvni pomoci je samozrejmosti, nas na horolezectvi dokonce poucovali o porodu 😄 a to mi bylo teprve 20. Takze tim chci rict, ze ne kazdy to zvladne, ale i nelekar by to mohl dat, pokud si veri 😉

mattie
14. kvě 2021

@janina228 Ja si myslím, že mužská záležitosť je to do tej miery, do akej sa jej chce daný muž účastniť. 🙂 Niekto omdlieva pri kvapke krvi, niekto by najradšej chytal vlastné dieťa. Ako moc bude partner zapojený, je potom už iba o schopnosti komunikácie medzi partnermi.
Podľa mňa schpnosť aktívne sa účastniť pôrodu ako doprovod nie je nutne o pohlaví, konieckoncov, existuje veľa pôrodníkov - mužov.

@matiseli kamoškin partner chytil ich bábo za pomoci PA (lekár nebol prítomný, pretože išlo o bezproblémový priebehôrodu). Najlepšie ti ale určite odpovedia v vybranej pôrodnici.

leniczka23
14. kvě 2021

Asi to nekde půjde, já bych teda v životě nedopustila aby muž viděl tu spoušť co tam zůstane po tom porodu, ráda bych, aby mě ještě někdy s chutí uspokojil ústy a byla bych nerada,aby si vždy představil tohle. Protože za mě to vypadá jak když tam vybuchla bomba🤣🤣

makovice88
14. kvě 2021

@madbetka To spis zalezi asi na konkretni porodnici. I tak si to ale neumim predstavit. U meho porodu byla doktorka prede mnou, PA po jedne strane, manzel po druhe. Pri samotnem tlaceni byly vepredu obe, manzel by se tam nevesel. A nejsem si prave jista, jestli by zdravotnicky personal nechal "laika", aby asistoval.

makovice88
14. kvě 2021

@felixfelicis Jasne, taky bych nechtela do tohoto tematu zabrednout. Ale domaci porod vnimam jinak, nez ten v nemocnici. Nejsem si jista, jestli zdravotnicky personal je v tomto dost osviceny..spis mi prijde, ze ne a ja se skoro nedivim. Cozpak nestaci, ze ten chlap u toho je? Jeste u toho musi asistovat? (kdyz opomenu to, jestli je vubec schopen zvladnout ten pohled). 😁 Proste si myslim, ze by tohle melo zustat na zdravotnicich, kdyz uz se zena rozhodne rodit v nemocnici. Tatinek preci muze stat u zeny, prestrihnout snuru, pochovat.

felixfelicis
14. kvě 2021

@makovice88 Mas pravdu v tom, že tohle je taková "tresinka na dortu", ve většině porodnic toho bude k řešení daleko vic nez nějaké chytání, těch míst, kde by se na takovou rodinu nedivali jako na mimone, bude minimum. Mně to za sebe nepřijde až tak diskutabilní jako třeba odmítání různých vyšetření, která někomu můžou, nebo nemusí přijít opodstatněná, ale to chytání by proběhlo stejně jen při opravdu bezproblemovem průběhu, tak nevidím důvod to neumoznit.
Škoda, že se už neozvala zakladatelka s upřesněním, jaká je její představa🙂

makovice88
14. kvě 2021

@felixfelicis Souhlasim, taky mi tu jeji vyjadreni chybi. Zajimal by me prave pohled toho partnera, jestli o to stoji. Pocitam, ze ano, kdyz tu je ten dotaz polozen. Spis ale, jestli si je tatinek vedom vsech tech rizik, ktery pohled na porod muze prinest. 😁

gruyerre
14. kvě 2021

@matiseli já bych se hodně divila, kdyby si nějaká porodní asistentka nebo doktor troufli dovolit něco takového. Blbě ho chytí, vyklouzne mu, upadne... mně to vůbec nepřijde rozumné a pochybuju, že by s tím v porodnici souhlasili a riskovali kriminál jen kvůli takovému unikátnímu přání rodičů.

madbetka
14. kvě 2021

@makovice88 Mně se ale nelíbí, že "když už se rozhodnu rodit v porodnici", tak musím jen poslouchat zdravotníky. A že mám, bohužel, opravdu špatnou zkušenost s tím, že si zdravotníci u porodu občas jedou jen svoje a rodičku, která je tam tak trochu hlavní, neposlouchají vůbec. A nemusí jít o žádné výmysly, já jsem žádné nestandardní požadavky opravdu neměla. A je škoda, že domluva není něco, co se bere jako normální a automatické.

Můj manžel byl u všech tří porodů a u všech byl důležitou součástí toho procesu. Kdyby mohl dítě chytit on, určitě by to udělal.

janina228
14. kvě 2021

Jako takhle - u druhého dítěte jsem dovolila zaučující se budoucí doktorce chytit miminko a vzhledem k tomu, že i ona měla co dělat (miminko letělo jak na tobogánu) tak bych do toho znovu nešla.. no a druhá věc - přesně jak bylo zmíněno .. "jestli to muž zvládne".. jako který muž řekne,že nezvládne? I když by nejradši všem v okolí dal přes hubu, protože jeho milovaná právě celkem dost trpí a ostatní se tváří,že všechno ok..?už jen tohle mi přijde dost na každého milujícího manžela.. a k tomu si ještě zkusit mimčo chytit..podívat se jak to asi zrovna dole vypadá.. na to se nemůže připravit.. tomu nevěřím

mattie
14. kvě 2021

@janina228 ja teda dúfam, že každý muž bude schopný povedať, ak sa necíti na to, chytiť dieťa pri pôrode. Predsalen, ide o život a zdravie jeho vlastného potomka.

camelinka
14. kvě 2021

@leniczka23 Texaský masakr motorovou pilou 😂🙈

luci_ela
14. kvě 2021

@orisek56 Já tedy neměla komplikovaný ani jeden ze dvou porodů, oba velmi rychlé, překotné. Ale také mi u obou říkali ať netlačím jinak je nechytí, a přitom jsem vůbec netlačila, naopak bojovala s vlastním tělem a snažila se to držet, jelikož PA se nestíhala tak rychle připravit. Takže souhlasím s tím, že mimi může opravdu doslova vyletět

barmil
14. kvě 2021

@matiseli segra si první chytla sama, chtěla. Druhé musela. Pa odešla pro doktorku a nestihly se vrátit.

janina228
14. kvě 2021

@mattie tím "jestli to muž zvládne" jsem myslela už i samotnou přítomnost u porodu,ne jen to chycení.. o tom zdá se mi už tahle debata skoro není 😄.. a třeba brankář to dá v klidu, co by ne😂

leniczka23
14. kvě 2021

@camelinka přesně 🤣🤣

aniea
14. kvě 2021

@darinka84 Vás se třeba nikdo nezeptal, kdo vás rodil? To jste byla na sále jen vy? Nebo nejlépe jste rodila doma? Takhle to vypadá že souhlasíte s paní autorkou a já jsem z jiného světa, že mi přijde divné aby šel chytat mimi chlap který není doktor.. Pokud teda není doktor, to je něco jiného.

masotri
14. kvě 2021

@matiseli je to možné. Můj manžel pomáhal. Sama porodní asistentka mu řekla at tam dá ruce,malého přidržovala a společně mi ho dali na hruď. Rodila jsem v sedě na porodní stoličce, manžel seděl celou dobu u mě. Ani jsme to neměli v žádném přání. Prostě to udělala. Měla jsem dlouhý a náročný porod, strašně jsem si přála porodit po prvním císaři přirozeně a prostě to prožít. Takže na tom konci jsme byli všichni v takové euforii, že se to po 28 hodinách křížových bolestí povedlo, že si myslím, že nikdo nevnímal to okolo jenom prostě ten zážitek. Moc rádi na to vzpomínáme, a vzhledem k tomu, že malý už má 3 roky, můžu s jistotou říct, že náš sexuální život tim rozhodně neutrpěl 😄 Jo a doktorka tam byla,ale stála v rohu místnosti jenom pro sichr a povzbuzovala mě. 😊😊

felixfelicis
14. kvě 2021

@masotri To je krasne🌸 Mohla bych se zeptat, kde to bylo?

masotri
14. kvě 2021

@felixfelicis V Havířově 😊

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru