Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?

rozzlobeny_tatinek
30. lis 2011

Ahoj všem,
jsem rozzlobený tatínek, který se nechce smířit se stavem Českého porodnictví.
S manželkou čekáme miminko v prosinci 2011 a návštěvy v porodnici jsou jeden šok za druhým.
Proto jsem došel k závěru, že pokud s tím neuděláme něco my budoucí a stávající rodiče, tak s tím neudělá nikdo nic.
Proto jsem dostal nápad natočit amatérský dokument, kde můžou budoucí i stávající rodiče natočit svojí „zpověď“ a zážitky z porodnice na video kameru.
Tato videa bych poté spojil, otitulkoval a vytvořil tak kompletní dokument.
Pravidla pro videa následně doladíme v diskusi. Nic nebude povinné ani zakázané, můžete být anonymní, nebo vystoupit veřejně. Věřím, že jen Vox Populi může stav v Čechách změnit.
Proto se Vás ptám, pomůžete mi tento dokument natočit?
Rozzlobený tatínek

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@iwua Kamarádky jsou fajn.
Zkus je a uvidíme, pak bychom dali "hromadné" natáčení.
Případně to můžeš natočit s kamarádkama 🙂
Pokud do toho nepůjdou tak se domluvíme zda přijedu já za tebou, neby ty k nám 🙂 a natočíme to.
Díky

iwua
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek oki, dám vědět!

vercaberca
2. pro 2011

podle mě jenom ztrácíte čas a vynakládáte zbytečný elán. osobně jsem si vybírala porodnici podle zařízení pro případ ohrožení miminka a podle obornosti (dobrého jména) porodníků. proto jsem rodila 65 km od bydliště - praha podolí.
první porod a novorozenecké oddělení super.
druhý porod se stejným porodníkem opět v klidu a stejné novorozenecké oddělení nic moc. ale to co se mi nelíbilo, jsem řešila okamžitě a bylo mi vyhověno. jeslti někdo dělal držky mě nezajímalo. ale je pravda, že personál na rozhodné a důsledné maminky není zvyklý. dokonce i spolubydlící nechápali, že se nebojím a že se mi vyhovuje. takže to je možná o tom, že nebýt zticha ve správný okamžik na správném místě.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@vercaberca vše co k tomu co píšeš mám je již více v diskusi, proto už se rozepisovat nebudu.
V něčem s tebou souhlasíma v něčem rozhodně ne.

medvidek3
2. pro 2011

Dobry vecer, necetla jsem celou diskuzi, jen par prispevku. Mam dve deti a musim rict, ze v porodnicich a hlavne pristupech v nich je velky rozdil.
Prvni, byl uplne hrozny zazitek diky zbytecnym intervencim, skoncil cisarem. Druhy zazitek kladny. Ale to jen diky tomu, ze jsem nepodlehla natlaku v te prvni porodnici na planovaneho cisare cislo dve. A ten natlak byl docela hnusny kalibr. Tak jsme hledali, hodne investovali a nakonec jsme stravili 14 dni dovolene ve Vrchlabi, kde jsem nakonec porodila.
Moc Vam fandim. Nevim jak bych mohla prispet.
Kazdopadne Vrchlabi muzu doporucit a pokud bych mela rodit potreti, tak uz jedine tam.

levata
2. pro 2011

ahojky, bohužel nemám čas přečíst celou diskuzi, tak se možná budu opakovat, ale možná bych doporučila aperio. cz - psala jsem na téma porody diplomku a zde mi hodně pomohli, vydali i příručku průvodce českými porodnicemi 🙂

ludva
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek No, a je to tady, čeho jsem se tak trošku obávala. Když čtu příspěvek @roseann
Já jsem naopak byla na Bulajdě velice spokojená, co se přístupu personálu týče, tak byl srovnatelný s Nerátkama 😉 Samozřejmě, že když člověk vidí tu porodní "kozu", na které možná před 40 lety přivedla na svět moje tchýtě mého drahého, tak nic moc, to uznávám... Poprvé jsem rodila v Motole, KP přirozeně dcerku 3,8 kg, ani nevíte, jak jsem byla ráda za nástřih hráze a má hočička se neudusila. Byla jsem ráda i za vyvolání porodu, protože moje kolegyňka z rizikového se nedočkala a bylo bohužel pozdě.... Určitě bych volila porodnici i podle toho, jak je vybavená pro miminka Jip atp.

medvidek3
2. pro 2011

@vercaberca A k tomu, nebyt zticha ve spravny okamzik na spravnem miste: To asi taky neplati vzdycky.
Zticha jsem nebyla, ale ono je to dost tezke, kdyz je clovek po narkoze, nemuze se pohnout, v placi prosi o miminko, ze se ho chce jen dotknout, podivat se na nej a dostane se mu jen arogantni odpovedi a miminko milostive prinesou az po X hodinach ☹
Rada bych vedela, jak v takove situaci "nebyt zticha".

medvidek3
2. pro 2011

@wosk Dobry vecer, pokud mohu doporucit, nevim jake mate moznosti. Ale zkuste si treba jen zajet do toho Vrchlabi na kontrolu a prohlidku porodnice. To postaci abyste si udelali obrazek.
Me v te prvni porodnici slibovali predtim hory doly a pak skutek utek. Ted uz vim, ze volba mista porodu je zatracene dulezita. Byla to pro mne zkusenost, ovsem velmi draze zaplacena. Poporodni deprese po cisari a tom vsem bych neprala ani nejvetsimu nepriteli. Je to uz pres dva roky a jeste se z toho hrabu.
Jenze v tu chvili jsem jim verila. Az s odstupem casu a hlavne po druhem porodu vidim, jak mi vlastne pokazili zdrave a prirozene rozbehnuty porod. A to jenom proto, ze podle nich postupoval pomalu a snazili se ho urychlovat.
Jenze to je problem frekventovanych porodnic. Vsechno honem honem aby jim clovek neblokoval sal, protoze dalsi uz jsou ve fronte.

rebelie
2. pro 2011

@iwua Seriál je myslím zajíámavý nápad... to zní myslím docela životaschopně... A co se týče zpověď x interview - osobně mám dojem, že interview působí líp, ale asi se to musí ještě nějak utřást a rozhodnout...

bebinka
3. pro 2011

@wosk Jasně, že to v pohodě zvládnete, protože z Vašeho příspěvku vidím, že jste vnitřně připravená to tak zvládnout. A to je to nejlepší, co můžete udělat.
🙂
Vím, že zdraví je fyzické i psychické, samozřejmě. O to mi jde - rodička by měla bejt na porod připravená hlavně vnitřně - zvládnu to, budu v klidu, nenechám se negativně ovlivňovat, budu se soustředit na to, co je podstatné.
Peace 😎

sitrunamelissa
3. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek
Zatím jsem nerodila a žiju ve Finsku. Čekám první dítě. Jen zezačátku těhotenství jsem měla hyperemesis a vůbec, ale vůbec se to neřešilo. Potom co mi bylo řečeno že zhubnout zvracením 13kg ve 2 měsících těhotenství je normální a že musíme myslet na miminko jsem se musela smát. Alternativní přístup je sice krásný, ale je třeba myslet i na zdraví matky. Co se týče porodů tady - půl roku jsem tu pracovala na šestinedělí. A víte na co jsem přišla? Péče je tu možná lepší, ale proč??? Protože jsou tu na stejné oddělení 4 porodní asistentky ,ve srovnání s jednou PA u nás. Nad tím nikdo asi nepřemýšlí, že?
Jinak uzv jsou sice 3, ale dělá se jich víc. A pokud vím, maminky si je neplatí. Co se týče vnitřních vyšetření, Vaše manželka by si je nechala ujít, ale přesto jednou za čas jsou potřeba.
Nejsem proti přirozeným porodům, naopak. Nevidím důvod proč do nich zasahovat pokud to není nutné. Jsou porodnice, které se staví k takovýmto porodům pozitivně. A jsou takové, které se k tomu staví negativně. Navíc souhlasím s bebinkou.
Jinak WHO definici jste použil správně, ale taky je třeba ji použít ve správném kontextu. V případě porodu se použít nedá a musí se zvažovat definice porodu ne zdraví. (pokud tedy chceme mluvit o definicích WHO)
Spíše byste se měli zabývat tím, aby se celkově zkvalitnila lékařská péče, bylo více personálu, který bude mít čas se rodičkám a maminkám věnovat. Až se zlepší tohle, bojovat za zřízení např. porodních domů.
Ono je velice lehké kritizovat. Ale co se podívat co za tím stojí a proč lékaři a PA mají ve sposutě věcí svázané ruce?

rebelie
3. pro 2011

@sitrunamelissa Je jasné, že problém tady spočívá mimo jiné i v malém počtu personálu např. právě na odd. šestinedělí, ale nikdo tady netvrdil opak... taky nikdo netvrdí, že všechen zdravotnický personál je neochotný a nekompetentní... kdyby si to někdo myslel, těžko bude podnikat snahy o zlepšení situace ve zdejším porodnictví, protože v takovém případě by ta situace byla nezměnitelná... Co se týče vnitřních vyšetření - mohla byste mi říct k čemu, že jsou potřeba? Navíc tady je neprosto běžné je provádět na každé kontrole... A co se týče oněch definic - existuje definice normálního porodu a taky doporučení WHO, jak při vedení takového porodu postupovat - v ČR se běžně tyto postupy nedodržují... a používají se i ty, které jsou označeny za vyloženě škodlivé (viz např. nedávná kauza s Kristelovými expresemi) to jen tak naokraj...
A vás napadá nějaké vysvětlení, čím mají zdejší PA a lékaři svázané ruce?

sitrunamelissa
3. pro 2011

@rebelie
No napadá mě sposuta věcí - jeden z nejdůležitějších jsou např. zákony. Sposuta z Vás píše, že by chtěla rodit doma, ale umožní Vám to zákon? Vám ano, ale porodním asistentkám v podstatě ne - viz nynější aféra s paní Ivanou K. I to že je nedostatek personálu občas může vést k intervencím při porodu, které nejsou vždy nutné. Ono těch faktorů je sposuta.
Jinak vnitřní vyšetření se provádí při každé návštěvě, která je jednou za měsíc. (do doby před porodem) a jsou dobré proto, že se dá odhlait případný hrozící potrat, předčasný porod apod. Nepředpokládám, že by v tom lékaři nacházeli nějaké zvláštní potěšení. Navíc jednou za měsíc mi nepřijde natolik často.
Kristellerova exprese je postup škodlivý, v tom s Vámi souhlasím. Ale zajímalo by mě, sama byste dala přednost expresi, nebo vakuumextrakci čí klešťovému porodu? (tím se nezastávám expresí, naopak nesouhlasím s nimi, jen se ptám ze zájmu). Ale co samotný porod doma? Je to postup lege artis?
Jinak definice porodu dle WHO a její doporučení, co konkrétně kromě exprese je škodlivé???

Ženy, které se rozhodnou pro alternativní porody a porody doma, jsou silné ženy se sebevědomím a já je obdivuji a věřím, že pak mají krásné porody (viz dokument orgasmický porod, který velice doporučuji, pokud ho někdo z Vás nezná). Ale zároveň neodsuzuji lékařskou péči, kdy výsledkem má být zdravé miminko a maminka. I WHO (když už jsme u těch definicí) říká, že U těhotné ženy, která byla zařazena do skupiny s nízkým rizikem na počátku I. doby porodní, může být porod nakonec velmi komplikovaný. Každopádně všem přeju krásné porody přesně podle Vašich představ!

vercaberca
3. pro 2011

@medvidek3 rodila jsem císařem 2x. a po druhém porodu mi malou taky nechtěli nechat a nosili mi ji v dlouhých intervalech. takže jsem si došla na sesternu hned po druhém dlouhém intervalu. nechtěli mi ji dát, ale byla jsem tak neústupná, že mi ji "kompromisem" donesli do 30 minut. a pak už neodnesli. prostě jsem ji nedala.
ale dnes s odstupem času vím, že to nebyla chyba sester, ale jak píše sitrunamelissa je problém jinde - v počtu personálu. na celé oddělení miminek byla směna 4 sester. pediatrička taky neobcházela pokoje, ale hezky v pokoji miminek. 😠

vercaberca
3. pro 2011

nechci kritizovat úplně nápad, že je třeba něco dělat. jen si myslím, že to zanikne mezi jinými kauzami, ikdyž to bude odvysílané v TV. podle mě bude účinější se dožadovat kvality hned na místě. ne jenom tropit hysterické výlevy jedné sestře, ale v případě nevyhovění, vyžadovat primáře oddělení (nebo zástupce) nebo ředitele porodnice. to zabere vždycky.
ostatně díky tomuto mému okamžitému řešení problému je přebalovací místnost v centru Černý most mojí prací. tam před 4 lety byla taky, ale v hrozném stavu - špína, zápach, kojit tam nešlo. i vzala jsem miminko, hromadu odvahy a vydala se do vyšších pater. byla zrovna doba těsně před obědem, vytahovali svačiny. řekla jsem jim, ať jdou se mnou posvačit dolů. hodili tam šavli málem všichni (hned 4 lidi šli se mnou). za týden po tom tam byla kamarádka a libovala si, jak je to tam super, co to inovovali. tak jsem jí to vyprávěla a šla do kolen. a relativně to tam udržují v normě pořád. takhle moje osobní zkušenost mě nakopla, že chci kvalitu okamžitě a ne to jít řešit až pak. zatím ťuky ťuk mi to funguje.

rebelie
3. pro 2011

@sitrunamelissa Problém soudu s IK je v porušení práva na její obhajobu, jinak se domnívám, že i za současné legislativy by byla s to prokázat svou nevinu - kdyby obhajoba dostala prostor, byly připuštěny jejich svědci a důkazy a kdyby soud nebyl předpojatý. Porod doma je i za současné legislativy zcela legální, a to i ze strany účastnící se PA - respektive není nelegální. Co bude od dubna, až vstoupí v platnost nový zdravotnický zákon je s otazníkem. Potíž je v tom, že nejsou nastolena žádná pravidla, takže je to celé trochu na vodě - ale právě proto se většina PA, které chodí k domporodům, řídí předpisy ze západních zemí, kde jsou porody doma normální součástí systému.
Jak tím, že mě jednou za měsíc vnitřně vyšetří, zabrání předčasnému porodu? Stav děložního hrdla a čípku se může měnit z hodiny na hodinu, takže to, že v pondělí ráno bylo u lékaře vše OK naprosto nezaručuje, že v noci z pondělí na úterý nezačnu rodit... a to nemluvím o dalších 4 týdnech do další kontroly... tudíž rutinní vnitřní vyšetření pacientky, která je jinak bez obtíží, postrádá smysl.
Podle dostupných informací je použití kleští nebo vakuumexhaustoruv případě nutnosti bezpečnější než Kristellerova exprese, dala bych tudíž přednost jim. Ale nezapomeňme, že tady se exprese používá i v případech, kde nic nenaznačuje, že by plod byl v tísni, nebo byl nějaký jiný problém.
Porod doma z hlediska ČGPS není postupem lege-artis, ale podle výzkumů je u nízkorizikových rodiček stejně bezpečný jako porod v porodnici a ve většině západních zemí je naprosto normální alternativou k porodu v porodnici (samozřejmě jen pro nízkorizikové rodičky), tudíž mě upřímně vůbec nevzrušuje postoj ČGPS, protože statistikám WHO věřím víc (a jejich argumentace se mi jeví jako věcnější).
Další běžně používané, škodlivé praktiky krom exprese: rutinní klystýr, rutinní zavádění kanyly, nařízená poloha vleže na zádech atd. viz (http://unipa.cz/images/Unipa/pece u porodu.pdf )
Já rovněž neodsuzuji lékařskou péči - ale stejně jako nebudu antibiotiky léčit obyčejnou rýmu nebo chřipku, přijde mi ujeté zasahovat do průběhu normálního porodu... lékařská péče je nenahraditelná v momentě, kdy je něco v nepořádku, ale proč se tvářit, že normální, zdravá žena s nekomplikovaným těhotenstvím potřebuje zástup lékařů k tomu, aby "jí odrodili"?

rydal
3. pro 2011

@sitrunamelissa Prijde mi velka skoda a hrozne me drazdi, kdyz se pri jakekoliv konstruktivni kritice ceskeho porodnictvi objevi bourlivy nesouhlas ze stran, ktere (prominte, ale po Vasich prispevcich to musim rict) problematice skoro nerozumi. Publikujete tady tvrzeni absolutne nepodlozena odbornymi argumenty. Napr. bojujete za nutnost vaginalnich vysetreni a pritom se ohanite odhalenim predcasne hrozicim potratem. Nevite ale, ze u tehotne bez potizi se 1) toto vysetreni provadi kvuli posouzeni cipku. Ten je ale na ultrazvuku dostatecne viditelny, takze opodstanenost odpada. 2) Cipek se behem hodin muze zkratit viz text od
@rebelie. Zbytek jsem psala ve svem prvnim prispevku a dale perfektne zminuje opet
@rebelie. Myslim, ze iniciativa
@rozzlobeny_tatinek nema za cil (aspon to tak tvrdi) absolutne ocernit stavajici system. Cilem je ho zlepsit. A zlepsovat tedy skutecne je co a zdaleka to neni jen o nedostatku financi ceskeho zdravotnictvi. Ty jsou jen jeden faktor. Jde o rutinni bezduvodne zasahy do prubehu porodu (viz vyse) a take arogantne-autoritativni pristup k tehotne a miminku (prikladu je na MK dost..). Ale pokud budeme chtit dale o ceskem porodnictvi diskutovat, budeme muset zalozit nove tema a neprekazet tady
@rozzlobeny_tatinek 🙂

chlebenka
3. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Ahoj, moc vám fandím, je to super nápad. I já mám svůj příběh- první porod vyvolaný, špatně vypočítaný termín, samozřejmě, že MUDři v porodnici zkoušeli vše možné, od Hamiltona, po zavedené tabletky až po, myslím si že, mega dávky oxytocinu. Jsem dnes vděčná za to, že si syn nenese žádné následky, neboť už se dnes ví, ale MUDři před tím zavírají oči, že takto vyvolávané porody, s kombinací kristellovou expresí apod., mají kolikrát za následek, že děti trpí např. lehkou mozkovou disfunkcí, dislexií a disgrafíí a jinými "moderními nemocemi". Malej a i já jsme evidentně ještě nebyli na porod připraveni, tudíž si myslím, že to nebylo opravdu nutné, až takové zásahy. Nicméně, když už visela nad náma hrozba císaře, si maličkej naštěstí dal říct a po třech dnech se porod naštěstí rozjel. Při porodu neustálé natáčení, při tak vehementně vyvolávaném porodu se není co divit 😝 . Nicméně, to že jsem musela u toho ležet, bylo velmi nepříjemné, až už jsem i PA ke konci za to vynadala 😕 . Vyvolávaný porod je asi údajně opravdu bolestivější, bolí opravdu v kuse, bez jakých koliv, byť i malinkých přestávek na odpočinek. Bolesti přijdou, jako když to na tebe někdo hodí a tělo ženy se nestačí na to nijak připravit a s bolestmi se přirozeně srovnávat a nechat je přirozeně přicházet a odcházet. No a PA s doktorkou, nechaly pěkně porod zakončit Kristellovou expresí, ale alespoň mě malého na chvilinku daly pochovat hned, pak zas vzaly, na "nezbytné" vyšetření a pak už mě ho daly v hrozné zavinovačce, ale opět jen na pár minut, trochu nakojit a zase mě ho sebraly a pak jsem ho viděla až za asi 9 hodin ☹ . O rooming jsem musela škemrat a vybojovala jsem si ho, až za dva dny po porodu, ale chápu, bylo plno.
Nyní mám jeden den po termínu, hrozím se, že se historie bude opakovat a bude to opět medicínský porod, bráním se tomu jak můžu. Ačkoliv jsem z většího města jedu rodit do menšího města 50km vzdáleného, neboť tam jsou daleko víc nakloněny přirozeným porodům, než u nás.
Snad už brzo nastane doba, kdy nebudem muset tak bojovat za něco tak přirozeného, jako porod je a MUDři, dají rozum do hrsti a uvědomí si, že rodící žena není nemocná, ale rodí a máme na to uzpůsobené tělo co svět stojí a zvládneme to skoro snad ve všech případech sami, chce to jen jediné- nezasahovat do porodního procesu 😉 . Moc držím palce.
Jejda, omlouvám se za román 😀

wosk
3. pro 2011

@medvidek3 Díky moc za tip s Vrchlabím. Slyšela jsem o něm vesměs samé dobré věci, ale v případě, že napadne sníh a bude mrznout, mám strach, jak bychom tam dojeli. Manžel nemá volno, abychom se před porodem mohli přesunout " na dovč" do Vrchlabí a samotné se mi tam být neche ☹ Navíc bych se nerada fixovala na to, že pojedem do Vrchlabí a okolnosti nakonec neumožní tam jet a skončím někde, kde jsem nechtěla... Mělník je podle mě rozumná volba a bude to tam dobré, jen si musíme stát za tím, co chceme 😉

Každopádně, pokud si myslíte, že to má smysl, pojďte do toho s námi a natočte video. Nemusíme rovnou změnit celý systém porodnictví (to se nám asi nepovede), ale třeba se nám povede změnit aspoň přístup některých pracovníků a to je taky dobrý začátek, no ne? Postupně, po krůčkách a bude lépe a lépe 😀

rydal
3. pro 2011

@wosk Z toho, co pises, se da vycist pozitivita a myslim rozumny realisticky pristup k veci. Parada. Podle sebe muzu potvrdit, ze vira v to, jak vlastni telo i miminko preci umi rodit a se narodit, prinaseji casto uspech a tim padem hluboky krasny zazitek. Drzim Vam s muzem vsechny palce, ktere mam a tesim se, az povypravite, jak bylo. Uz je to za dvermi, co 😉

wosk
3. pro 2011

@sitrunamelissa Zajímavý pohled z Finska 🙂 Udělala jsem vám výpočet vnitřních vyšetření u nás: toto by mi jednou měsíčně až tolik nevadilo, ale v posledních několika měsících jsem musela chodit 2 x týdně na kontrolu a poslední měsíc při návštěvě porodnice je to jednou týdně... Když vememe v potaz, že jsem byla poprvé u dr ve 12 týdnu, tj. 2. měsíc, měla bych mít celkem 8 kontrol. Teď, když mě ještě 2 takové kontroly čekají, mám jich za sebou již 12. Proč? Protože jsem se proti tomu neohradila. A v čem přispívá tato kontrola jednou za dvě hodiny při porodu? Myslím si, že je to zbytečné narušování průběhu porodu...
Co se týče PA určitě by pomohlo, kdyby jich bylo víc. Třeba se i to časem změní.
A nemyslím si, že PA a lékaři mají svázané ruce, v tom si s Vámi dovolím nesouhlasit. Podle mě je to hodně o lidech.

wosk
3. pro 2011

@rydal blíží se to docela rychle a já věřím, že i když nevyhrajeme třeba všechny boje, které kolem nás budou dít (a že se určitě dít budou, tak to prostě zatím chodí), ve finále vyhrajeme válku. A to je to, oč nám jde. Bude to naše velká výhra, díky níž budeme doma tři 😀

lolelole
3. pro 2011

zajimavá diskuze ! Podle mě jde hlavně o to aby se rodička v procesu porodu orientovala a CHTĚLA vedět co se s ní bude dít, jak to zhruba může probíhat a na co má právo. Víte, je smutný kolik žen se o to v těhotenství vlastně vůbec nezajíma, nechají se "odrodit" lékařem a pak po prohrané bitvě hořekují, jak je tá a tá porodnice špatná, protože jim píchli vodu apod. Myslím že, tlačit nějakými iniciativami na porodnice je fajn, určitě to situaci pomůže, ale mnohem víc bychom možná měli šířit informce mezi ženami. O tom jak si sepsat porodní plán, jak si stát za svými požadavky, vysvětlovat a vysvětlovat, aby se rodička mohla sama předem rozhodnout , které požadavky jsou pro ní prioritní a nad čím může v průbehu porodu případně přihmouřit oko. Myslím si, že když přijde k porodu připravená, vybavena informaci (případně porodním plánem) budou s ní lékaři jednat jinak a úkony konzultovat předem. A když bude takových žen chodit k porodu více a více, stane se to snad jednou i normou pro jednání s rodičkou..ale to je hudba daleké budoucnosti.
Já jsem měla krásny porod, měla jsem to v hlavě srované a těšila se. Z porodnic jsem si prostě vybírala "menší zlo" protože Vrchlabí je hold od nás dálka. Doktor který mě příjmal se na porodní plán zašklebil ale nakonc všechno do tečky respektoval. Zeptal se mě proč nechci to a to a po mé odpovědi mu nezůstalo než souhlasit. Zlatou hodinku jsme si s malým užili oba nahatý pod peřinou, nikdo mi ho nebral, nemyl, neměřil, nevážil.... Takže se opravdu nemohu na nic stěžovat, ale zatím to bohužel chce odvahu stát si za svým. Pevně věřím, že tento stav porodnictví je přechodný, že děti naších dětí se budou rodit již za jiný stiuace 🙂 Jen to chce trochu aktivitiy od nás maminek, které měli to "štěstí" a zažili porod podle svých představ, sdílet svůj zážitek a informace a motivovat tak ďalší ženy k zájmu o svůj vlastní porod. Ja jsem ráda, za každou budoucí maminku z mého okolí, u které jsem svým vyprávění o tom jak se narodil náš Kvido probudila zvědavost a touhu vedět. Protože jen ten kdo ví, se může zodpovedně rozhodovat. Přeji hodně štestí a držím palce všem maminkam i miminkám 😵

leiladelly
3. pro 2011

@vercaberca souhlasím s Vámi. Já si vybrala porodnici podle porodníka a také podle toho, aby měli novorozeneckou JIP. Nakonec jí bylo třeba, syn se narodil předčasně. Prostředí porodnice moc hezké nebylo, pro mne byl ale určující dobrý odborník, porodní asistentka, kterou jsem si také vybrala. Většina personálu byla vstřícná, pokud někdo měl nějakou nemístnou poznámku , narovnala jsem to na místě , hned a okamžitě. Je pravda, že asi nejsem prototyp většinové pacientky, která nepříjemnou situaci přetrpí, neozve se a pak jí zůstane negativní pocit. Ale funguje to hned, okamžitě, vyřešeno na místě a já mám na porody krásné vzpomínky, i když u prvního dítka nebylo vše jednoduché.

sitrunamelissa
4. pro 2011

@rydal Podivejte se, ja se tady nechci hadat. POkud vim diskuze ma byt o diskuzi a ne o odsuzovani jakehokoliv jineho nazoru nez je ten Vas. Vite pro se posuzuje cipek? (ktery je videt pouze na vaginalnim UZV a na brisnim uz tolik ne a jeste by me zajimalo, jak chcete posoudit konzistenci a prostupnost cipku, na UZV muzete videt tak zkraceni) Aby se prave prislo na pripadne zmeny. Za normalnich okolnosti dochazi k pozvolne priprave porodnich cest a to je to, co lze odhalit vysterovanim cipku, takze napriklad predcasne otvirani, nebo zmena konzistence, ketra muze vest ke komplikacim. Ovsem nechapu jednu vec, pokud Vam to tak vadi - proc lekari nerkenete "Ja to nechci"??? Pokud jste natolik presvedcena, ze to nechcete, pak si za to bojujte a nestezujte na diskuzi, kde stejne nikdo nic neudela. Kolikrat jste si behem tech 12 vysetreni rekla- nedelejte to?
Presne jak tu pise @vercaberca -proste hned na miste si reknete co chcete!

@rebelie Ve spouste porodnich klyzma, nebo kanyly nebo poloha vleze nejsou automaticke (navic v tomto pripade si myslim z e pouzivat slovo skodlive je trosku nadbytecne, spis by se melo mluvit o zbytecne) Mozna je vhodne se informovat predem, nebo si najit soukrome porodni asistentky, ktere Vas do porodnice doprovodi a budou s Vami v kontaktu uz v tehotenstvi a pak pri porodu budou zastavat Vase zajmy.

Vsechno je pouze o tom, ze si musite rict a ozvat se hned na miste a ne potom na internetove diskuzi. Pokud napriklad maminka ma bolesti, ma tam i tatinka, ktery se muze zastat a ozvat.
Jak rikam, rozhodne bojujte za to, co citite a neodsuzujte ostatni jen proto ze maji na vec jiny pohled.

rebelie
4. pro 2011

@sitrunamelissa Používání slova školdivé není zbytečné, jejich škodlivost WHO prokázala, nebojte kategorii nadbytečných zásahů, které jsou neúčinné, tam mají taky 😉. A nemyslete si, že si ženy jako já nebo @rydal či @wosk v té porodnici neřeknou své, ale nechápu, proč musím být jak ostříž a hlídat svého doktora, aby neprováděl něco, co je zbytečné nebo dokonce škodlivé - zejména v době porodu se žena opravdu potřebuje v ideálním případě odložit a svoje mentální síly soustředit na otevření se a "puštění" miminka a ne na hlídání zdravotníků... Zároveň si buďte jistá, že vyhledáváme služby PA, dul apod., které nás do porodnice doprovodí, ale věřte, že to jednak v současné situaci není až ta jednoduché, že v některých regionech ČR jsou tyto služby prakticky nedostupné a v neposlední řadě, že to, co je v mnoha zemích standardem, je v ČR poměrně nákladná záležitost, kterou si pěkně zaplatíte ze své kapsy (přestože pro pojišťovnu je žena v péči PA mnohem levnější než žena v péči gynekologa). A pak popravdě mi to nedá nemyslet na ty ženy, které z nějakého důvodu nemají čas a sílu studovat před porodem tolik materiálů, a pak jen cítí, že v porodnici jim provedly věci, které se jim úplně nelíbily... jasně, měly si zjistit potřebné informace předem a nesou za to spoluzodpovědnost, ale je to stejné svinstvo jako to, že se v ČR prodávají nekvalitní potraviny - nikdo jiný než informovaní a uvědomilí spotřebitelé tu situace nevyřeší, ale nebudeme se přece tvářit, že je normální, abychom museli být při každém nákupu ostražití, zda vůbec kupujeme něco, co je k jídlu... A stejně jako stát zajišťuje ochranu spotřebitele (byť ne dokonale), měl by asi zajišťovat ochranu pacienta a hlídat kvalitu zdravotnictvím poskytovaných služeb, nezdá se vám?
K vaginálním vyšetřením se nevyjadřuji, podle mě jste nepochopila, co jsem psala výše = proč postrádají smysl.

chlebenka
4. pro 2011

@rebelie Naprostý souhlas a jen dodám k tomu to, že je hrozně smutné, že na místo, aby se žena u porodu mohla na prosto soustředit na porod, oddat se mu a v klidu jím procházet, tak ještě musí koukat pomalu jako ostříž, aby personál porodnice neudělal něco, hrozně "důležitého" s čím matka nesouhlasí 😒

rydal
4. pro 2011

@sitrunamelissa Pokud chcete diskutovat, tak aspon vecne. Ohledne cipku proste Vase tvrzeni neni zalozene na odborne znalosti. Na abdominalnim ultrazvuku lze velmi dobre posoudit delku cipku. O tom, proc neni jeho pohmat vaginalne pri rutinnich kontrolach smysluplny, jsem ja i @rebelie uz psaly (nerozumite, co tam stoji??). Jako lekarka z oboru skutecne vim, o cem mluvim. Ale nejde o me, to je jedno. Snad nam ovsem nechcete tvrdit, ze pristup ke kontrolam a ukonum delaji gynekologove v cele zapadni Evrope nedbale a nedostatecne? Cele zastupy gynekologu z nejrenomovanejsich klinik? A proc je tam tedy novorozenecka a materska umrtnost prinejmensim srovnatelna s CR? A rodici zeny celkove mnohem spokojenejsi a netraumatizovane? Ja jsem zadna zbytecna vaginalni vysetreni nepodstupovala a pri porodu se ozyvat nemusela (snad uz vidite, ze si tady nepisete s neuvedomelymi ustrasenymi skolackami..), ovsem "ozyvani se" u porodu povazuji za dost nestastne - v te chvili by mela mit zena i dite maximalni klid na rozeni a ne boj s personalem!! Neztracim tady cas kvuli sobe (mam za sebou krasne tehotenstvi i porod), ale abych prispela k zlepseni ceskeho porodnictvi...a aby zeny jako @wosk a @rebelie, ktere to jeste ceka, take tak uzasne tehotenstvi a porod pripadne mohly zazit.

rebelie
4. pro 2011

@rydal U nás s @wosk už se toho asi moc nestihne, budeme obě rodit každým dnem, takže se holt musíme smířit s tím, že asi ty ostříží instinkty u porodu nebudeme moci odložit, nebo že nás v tom budou muset zastoupit manželé, a to přesto, že jsme porodnici obě vybíraly docela svědomitě... ale snad to není moje poslední mimčo a ráda bych při příštím porodu nechala obranné reflexy s oprávněnou důvěrou před porodním sálem a soustředila se jen a jen na porod, bohužel soudě podle současného stavu to naopak vypadá, že příště bude hůř (nový tdra. zákon, rušení porodnic, soud s IK).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru