Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?

rozzlobeny_tatinek
30. lis 2011

Ahoj všem,
jsem rozzlobený tatínek, který se nechce smířit se stavem Českého porodnictví.
S manželkou čekáme miminko v prosinci 2011 a návštěvy v porodnici jsou jeden šok za druhým.
Proto jsem došel k závěru, že pokud s tím neuděláme něco my budoucí a stávající rodiče, tak s tím neudělá nikdo nic.
Proto jsem dostal nápad natočit amatérský dokument, kde můžou budoucí i stávající rodiče natočit svojí „zpověď“ a zážitky z porodnice na video kameru.
Tato videa bych poté spojil, otitulkoval a vytvořil tak kompletní dokument.
Pravidla pro videa následně doladíme v diskusi. Nic nebude povinné ani zakázané, můžete být anonymní, nebo vystoupit veřejně. Věřím, že jen Vox Populi může stav v Čechách změnit.
Proto se Vás ptám, pomůžete mi tento dokument natočit?
Rozzlobený tatínek

wosk
4. pro 2011

@sitrunamelissa to s těmi vyšetřeními jsem byla já a ne @rydal 🙂 A já na to ve svém příspěvku odpověděla, že jsem se neozvala, protože jsem o tom, že je to zbytečný zákrok. Teď už to vím a podle toho se zachovám 🙂 Já jsem si vždycky myslela, že mi lékaři chtějí pomoci a že jim můžu věřit. Myslím si, že to tak vnímá většina lidí. Nejsem si ale jistá, jestli si to budou myslet ženy i poté, co byly těhotné a porodily - nebo aspoň já...

wosk
4. pro 2011

@rydal myslím, že těhotenství jsme s @rebelie měly v pohodě 🙂 A porod určitě taky zvládneme na pohodu a povede se nám i nemožné 😉

arianka
4. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek : obávám se, že vaše video ničemu nepomůže, protože stav zdravotnictví je tu nastavený tak, jak je, tzn. že perfektní servis, kvalitní péči a dokonalý přístup lékařů si lze koupit. Ať již oficiálně prostřednictvím programů, nebo neoficiálně prostřednictvím obálky ... Otázkou je, proč platíme všichni povinně zdravotní pojištění, že ... Nicméně tato praxe platí ve všech oblastech zdravotní péče a tedy i v porodnictví. A vlastně obálková metoda bude trochu potlačena od Nového roku, ovšem opravdu jen trochu.
Nicméně vám držím palce, i když jsem skeptik. V téhle zemi nefungují základní systémy, natož tak komplikovaný systém, jako je zdravotnictví ...

vercaberca
4. pro 2011

ještě jednou všechny zdravím.
holky, držím vám palce, aby se vám miminka narodila zdravá a bylo všechno ok a aspoň trochu podle představ. ale co je vám platné, že sám porod bude podle vašeho plánu, když na pokoji budete mít smrdutku smradlavou. v tomhle jsem měla na pokoji štěstí. ale do koupelny jsem musela počkat ještě hodinu, než se tam dalo jít. 😉

a potom ještě jedna z praxe. porodem to vše začíná. během těhotenství jsem byla zásobena radami, jak má probíhat těhotenství, co porod, jaká výbavička. ale obyčejné praktické info ohledně výběru pediatra už jsem nikde nenašla. to až praxí...

a ještě další zlepšováky, co jsou dnes k mání v porodnici. když jsem byla rodit poprvé, bylo tam za mnou tisíce lidí. ráda jsem je všechny viděla, ale s odstupem času musím uznat, že toho bylo hodně. spolubydlící musela být rušena, ikdyž jsme si jí nevšímali a mluvili potichu a jedna návštěva byl pouze jedinec. je mi líto holčin, které musí vydržet návštěvu o 5 lidech. u druhého porodu jsem všechny požádala, aby nechodili (pouze muž, první dcera a babičky). ke spolubydlící chodili návštěvy o 3-6 lidech. sice byli na pokoji pouze při příchodu a odchodu, ale ....

prosím, neargumentujte tím, že při porodu doma by tohle nebylo. nesouhlasím s porody doma a byla by to nekonečná diskuze.

rydal
4. pro 2011

@rebelie Stesti preje pripravenym, tak budu drzet palce, abyste ho mely co nejvic 😉 A navic to porodni plan s manzelem jisti. Treba budete i pristupem porodnice prijemne prekvapeni.. Jinak mas bohuzel pravdu, ze vyhlidky vzhledem na novy zakon atd. nic moc - je to k placi a porad jeste nerozumim, proc se to deje a kdo za tim stoji 😒

rydal
4. pro 2011

@wosk Tak o tom nepochybuju! 🙂 Mj. Tvoje album z dovolene tomu naznacuje a je uplne senzacni 😵

rebelie
4. pro 2011

@vercaberca Ještě je tu varianta ambulantního porodu, kde tenhle problém odpadá a není to tak kontroverzní jako domácí porod... a my jsme třeba absolvovali dobrý předporodní kurz, takže se nám dostalo i rad ohledně výběru pediatra...

rozzlobeny_tatinek
autor
4. pro 2011

@medvidek3 Ahoj, určitě můžeš přispět.
Natoč porovnanání prvního a druhého porodu a také může povyprávět po tom nátlaku.
Z toho co píšeš máš dost o čem mluvit.
Takže hurá do toho.

rozzlobeny_tatinek
autor
4. pro 2011

@chlebenka Ahoj,
to co píšeš stojí za natočení.
Poprosím tě, po porodu natočíš video?
Děkuji

rozzlobeny_tatinek
autor
4. pro 2011

Ahoj,
diskuse se roběhla hezky.
Jen bych si dovolil jako zakladatel diskuse připomenout proč to začlo.
Chci docílit natočení zpovědí maminek o péči v porodnicích.
Více na http://rozzlobeny-tatinek.unas.cz.

Děkuji za podporu, ale ještě více mě potěší videa.
Včera jsme první video natočili s @stazinek. Bylo to fajn.
Ten video upravuji a až ho @stazinek odsouhlasí, tak jej zveřejním.

Dnes na stránkách i zveřejním video návod a úvod k projektu a možná i vlastní zpověď, když jí stihnu zpracovat.
Díky

chlebenka
4. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Neslibuji nic úplně na 100%, ale budu se snažit, protože tahle myšlenka se mě opravdu líbí 😉

sitrunamelissa
4. pro 2011

@rydal Paní doktorko, dekuju za Vase pouceni. Rozhodne umim cist a to nejen na modrem konikovi, ale i v ucebnici porodnictvi od prof. MUDr. Čecha, kterou určitě sama znate. A tam jsou duvody vysetreni popsany a mimo jine je tam napsane, ze vysetreni konzistence cipku muze odhalit: hrozici potrat (protoze konzistence je snizena.) A stale nechapu, a uprimne budu rada, pokud mi to vysvetlite. (to myslim vazne, ze budu rada), jak takovou konzistenci, nebo dilataci vysetrite abdominalnim uzv? Jinak v ucebnici jsou popsany i dalsi duvody, ale nebudu tu citovat.
Navic, jak jsem tady uz nekolikrat zopakovala, souhlasim s tim, ze zmen je potreba. Vim jake jsou ceny za duly a soukrome por. asistentky. Mimochodem, pokud je nekdo z jihomoravskeho kraje muzu jen doporucit PA Janu Ruzickovou (http://uporodnibaby.blogspot.com/) ktera doprovazi maminky do porodnice.
Ale na druhou stranu stale a porad budu tvrdit, ze kritika musi byt konstruktivni. A sice porod by mel byt pohodovy pro maminku i miminko, ale pokud chcete zmeny je treba se jimi zabyvat hned. A zadna zmena neprobehne za mesic, ale je to dlouhodobe. Proc nezajit do porodnice pred porodem a nedomluvit se s personalem pred porodem? (samozrejme vim, ze ne vsude to jde a ze nekde je pece opravdu hrozna).
Ja verim, ze zmen dosahnout lze, ale taky si myslim, ze situace se pomalu meni a pokud si reknete co chcete pak to bude respektovano .

rozzlobeny_tatinek
autor
4. pro 2011

Videonávod a úvod k projektu zveřejněn 🙂
Takže teď si mně můžete i poslechnout a prohlédnout 🙂
Zpověď zpracovávám.

rozzlobeny_tatinek
autor
5. pro 2011

Ahoj všem, tak videa jsou zveřejněna na http://www.youtube.com/user/RozzlobenyTatinek?f... .
Přesunul jsme je tam z minulého umístění, aby byli všechny pod Hlavičkou ROzzlobeného tatínka, takže, pokud jste je někde sdíleli nebo jste si je uložili tak prosím přeuložit, přesdílet 🙂
Děkuji
RT

rebelie
5. pro 2011

@sitrunamelissa Promiňte, slibuji, že reaguji vážně naposledy. Opravdu si myslíte, že my v těch porodnicích nebyli? Že se tam domluvit nesnažíme? Je hezké se domnívat, že když tam zajdete, bude respektováno vaše přání, ale realita je mnohdy jiná....

janneke
5. pro 2011

Zajímavé téma. Videa si prohlédnu.
Já jsem péči těhotenství a porod zažila v Holandsku, mekkce domácích porodů (přesto jsem na vlastní žádost rodila v nemocnici). Můžu poskytnout zkušenosti, bylo to skvělé.
Jen jsem zahlédla diskuzi o vaginálních vyšetřeních - to zde neexistuje (tedy při běžném, zdravém těhotenství bez komplikací). Za celých 9 měsíců provádí porodní asistentka (nikoli lékař) kontroly pohmatem břicha, poslouchá srdíčko, toť vše. Setkala jsem se i s porodní asistentkou v důchodovém věku, měla přes 30 let praxe a ta byla schopná odhadnout velikost a polohu miminka prakticky mezi dveřmi do ordinace. 😀 Jen jsem vstoupila, už jí to bylo jasné.

rozzlobeny_tatinek
autor
5. pro 2011

@rydal Ahoj, znova jsem si přečetl tvoje příspěvky a myslím si že rozhovor s tebou jako s lékařkou z oboru by byl moc užitečný. Co si o tom myslíš?
Napiš mi prosím na rozzlobeny_tatinek@centrum.cz ať se domluvíme, myslím, že by to moc pomohl.
Nemusí to být jen zpověď z porodu, ale třeba názor lékaře.
Děkuji zě to zvážíš
RT
PS: Oslovil jsme v sobotu jednu paní v ZOO co vyprávěla kamarádovi horor z porodnice. Přiznala se, že je sama lékařka, ale že veřejně nevystoupí. Přemluvil jsme jí ať si to rozmyslí. Mrzelo mě to a doufám, že se nebojí všichni lékaři 🙂

rozzlobeny_tatinek
autor
5. pro 2011

@janneke Tak tohle bychom chtěli i v Čechách.
Doufám, že tomu videii pomůžeme.
A pokud se chceš podívat tak zatím není moc na co.
Mám dvě rozpracované a to je z toho jedno moje ☹, zatím to sbíráme dost pomalu.
Chce to médě psát a více točit 😎

rozzlobeny_tatinek
autor
5. pro 2011

@lolelole A nechciš svůj příběh odvyprávět na kameru?
Pochvala Vrchlabí může pomoci nezavřít porodnici s asi nejlepším přístupem k maminkám 🙂

rozzlobeny_tatinek
autor
5. pro 2011

@rydal Tady se musím pochlubit, že album z dovolené s @wosk jsem fotil já 🙂

bbn
5. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek
Nebudu vám tady psát, jak vám fandím, ani vás od této akce nechci odrazovat, ale můj osobní názor je ten, že to o co se snažíte (vy všichni) je marná snaha.
Na jedné z předchozích stránek píšete, že chcete, aby spokojené byly všechny rodičky/matky. To je hezké, ale jste si jistý, že všechny rodičky/matky chtějí to, co chcete vy?
Já mám totiž upřímnou obavu, že většině českých rodiček/matek je úplně šuma fuk jak porodí. Mám kolem sebe cca 10-15 matek zhruba ve stejném věku, které rodily v posledních 5ti letech, jsou z různých krajů, různého vzdělání,….Z těch 15ti matek jsem byla jediná, která se o těhotenství a porod zajímala předem a komplexně, jediná, která si porodnici a způsob porodu opravdu vybírala. Těm zbylým 14 bylo úplně jedno, kolik vyšetření v těhotenství a při porodu podstoupí, jestli je nutný klystýr, nástřih, jestli jim odnesou dítě hned po porodu na zvážení/změření,…. Bylo mi z toho smutno, ale ony prostě nic nechtěly řešit, ono je to ani nezajímalo.

V průběhu posledních 2 let na základě těchto zkušeností, jsem nabyla dojmu, že u nás (a možná také v jiných zemích jako USA (viz třeba ten rebelií zmiňovaný dokument The business of being born, http://www.uloz.to/11421810/the-business-of-bei... ) jsou tyto tipy rodiček/matek:
(v následujícím textu použiju trochu nadsázky, tak se prosím milé dámy neuražte, když se vás něco trochu dotkne)

1) alternativní rodička/matka – předpokládám tak 1 – 5% matek - na těhotenství a porod se velmi intenzivně připravuje, chodí na předporodní kurzy/cvičení, chodí ke své PA/dule, má načteny snad všechny studie od WHO a podobných, nejraději by rodila doma a pro případ těžké nouze má připravený porodní plán do porodnice a je ochotná hned při prvním kontaktu s personálem porodnice „bojovat“ o každou prkotinu i když to už někdy zachází do extrémů a hraničí s masochismem.

2) rozumná rodička/matka – předpokládám tak 10% matek - na těhotenství a porod se také velmi připravuje, většinou také chodí na předporodní kurzy/cvičení, možná navštíví nějakou PA/dulu, z dostupných informací (třeba i studie WHO a podobné) si vybere podstatné (=pro ni důležité) informace a body, ale o některých je schopná vést s lékařem/porodníkem debatu a dojít k rozumnému kompromisu, aniž by to poškodilo ji či dítě. Porodit doma? Bylo by to hezké, ale na to nemá odvahu, přeci jen ví, že mohou nastat komplikace a je klidnější, když jí někdo (lékař)„kryje záda“. Porodnici si proto vybírá pečlivě, několik jich navštíví, ale zváží poměr „cena/výkon“.

3) konzumní rodička/matka – předpokládám tak bohužel 75% matek – ještě než otěhotní, založí si na MK (nebo kdekoliv jinde) album s „věcičkama pro mimíška“, založí x témat s otázkou „můžu být těhotná když…?“, ve chvíli, kdy počůrá papírek a jsou tam //, tak to rozhlásí celé rodině, každý den kontroluje, kolik dní jí ještě zbývá do porodu, ihned začne vybírat a nakupovat výbavičku sestávající z x tisíc prkotin, které stejně nikdy neupotřebí (ale když je to tak klášné, že). Na to, že by se měla na porod nějak teoreticky a fyzicky připravit, moc nemyslí, proč taky, je to jen pár nevýznamných hodin a pak už budu mít přeci mimíška u sebe. Jede do první nejbližší porodnice, pokud je z Prahy tak nejlépe k Apolináři nebo do Podolí. Vůbec neřeší, že v těchto továrnách se s nějakým „přirozeným“ porodem asi nesetká, hlavně, že je to „vyhlášená porodnice a budu cool“, tak si klidně vystojím frontu od 5ti ráno, jen aby mi pak u porodu dr mohl kuchnout pipku a PA skočit a břicho a tatínek udělat klášnou fotku do albíčka. Hlavně ať už to mám za sebou a mám svého mimíška v těch krásných věcičkách.
Ony vlastně o „přirozený porod“ nestojí.

4) rodička/matka kariéristka – předpokládám tak 5% matek - ve chvíli, kdy zjistí, že je těhotná, přeplánuje všechny obchodní schůzky tak, aby mohla docházet ke svému ošetřujícímu dr a zároveň aby to nijak neohrozilo její kariéru, vybere si přesně tu správnou designovou/bio výbavu pro dítě, vybere si pečlivě porodnici (nejlépe soukromou, nebo si domluví svého gydr k porodu) a pokud se ještě strachuje o své tělo nebo o důležitý kontrakt v době termínu porodu, tak si pro jistotu zaplatí císařský řez.

Vím, text je hodně nadsazený, ale bohužel mám obavu, že tak nějak to u nás s rodičkami/matkami je.
V této době totiž ještě rodí ženy, které ještě jako děti vyrůstaly za komunismu, kdy celou společností prosakovalo vědomí, že stát (jakožto všechny instituce, tak i lékařství) ví všechno nejlíp, on se o nás postará = lékař je bůh.
Bohužel následná demokracie, která u nás (a nejen u nás) posléze přerostla spíše ve vládu konzumu, toto vnímání většiny lidí (a tak i rodiček/matek) nijak nesmazala. Stále je tady ta šedá většina, co si myslí, že stát se o ně postará a že lékař=bůh a tak vlastně není co řešit. Proč taky, ono je to totiž pro tu většinu strašně pohodlné. Viz taky zmíněný odkaz: http://janbily.blog.idnes.cz/c/234290/Co-je-v-C...
Je přeci jednodušší sedět doma na zadku u pc (nebo chodit po nákupních centrech) a vybírat výbavičku pro mimíška hlavně podle toho jak je to klášné, než zapojit svoje mozkové buňky a chtít se dobrovolně vzdělávat a pohodlíčko vyměnit za aktivní přístup k těhotenství a porodu.

A pak je tu taky ještě jeden aspekt – dokud budou u těhotenství a porodu převažovat muži, tak se porodnictví nikam nepohne. Protože dokud nás ošetřují muži, kteří v životě nemohou být těhotní, nikdy nepocítí dítě v sobě a nikdy nebudou ani tušit, jaké jsou porodní bolesti,…a všechny tyto záležitosti s těhotenstvím a porodem spojené, tak přeci nemůžeme čekat, že nám muži porodníci porozumí a budou nám v celém tom období a při porodu skutečně nápomocní. Je totiž také možné, že prostě porodníci jakožto muži prostě nechápou, co se s námi děje a ve své marné snaze nám pomoci a porod ulehčit pak konají zákroky, které nám ale paradoxně příjemné nejsou a porod spíše komplikují……..?

Takže ano, vaše snaha je pěkná. Ale bohužel proto, abyste změnil situaci v porodnictví, byste musel také změnit vnímání a myšlení většiny společnosti. Což, obávám se, se vám nepovede.

Co se vám ale povést může, je ten nadcházející porod. Když se na něj oba připravíte, může to být nádherný zážitek i v obyčejné porodnici (a ani nebudete muset s nikým bojovat a o nic se hádat).

rozzlobeny_tatinek
autor
5. pro 2011

@bbn Ahoj, zkusím počástek odpovídat na tvůj "román" 🙂
Snaha je aby maminky nemusely studovat na porod, ale aby jim byla kvalita zaručena a mohly se spolehnout, že skutečně dostanou to nejlepší a nejpřirozenější. Nyní kdo chce rodit, jinak než rutiním přístupem musí nastudovat mraky informací. A to je škoda, mělo by to být automatické. A toho snad dosáhneme.

Tvému rozdělení maminek úplně nevěřím, ale něco na něm bude.
Snaha je ale taková, aby mrodičky nemusely bojovat a i při nevědomosti dostaly co je správné.
Když máš slepák taky na něj nemusíš studovat, abys byla operovaná a toto by mělo fungovat i u porodů.
Bohužel to zatím funguje stereotipně bez zavedení lidského faktoru. A to snda změníme.

Nesouhlasím, že je naše snaha zbytečná a že je maminek málo, kterým s eporod nelíbí. Zatím, každá druhá maminka se kterou jsme mluvil nemá na porod dobré vzpomínka a ledacos by si odpustila.
A změnit vnímání lidíd by se také mohlo podařit 🙂 Buďme pozitivní.

A co se týče chlapů u porodu, tak za to si pravděpodobně mohou ženy s nadsázkou samy. Stačí, abych jich více šlo studovat tento obor, protože kdyby najednou všichni chlapy z oboru odešli tak nemá kdo pomáhat ☹ Neříkám, že je super, že převládají, ale proč do toho nejde více lékařek?

A nazávěr, hezky ses vypsala, ale zapoměla si na to zda dáš vido či ne?
Dáš?
Dík RT

bbn
5. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek
Jenomže, to je ten smutný omyl naší společnosti, myslet si, že péči dostanu "zadarmo" bez snahy. Tak by to přeci také být nemělo, lidé by měli mít chuť a motivaci se sebevzdělávat.
Když použiju tvůj odkaz na slepák, tak bohužel naše zdravotnictví je v takovém stavu, že pokud mi něco takového bude potencionálně hrozit, tak si opět budu chtít zjistit co nejvíce informací o konkrétní nemoci/operaci. Slepák je většinou akutní, tam teda není moc času se vzdělávat, ale konkrétně porodu předchází 9 měsíců, které se teda podle mě dají využít i líp a smysluplněji než sezením na netu a hledáním "věciček".
Asi trochu blbě, ale srovnám to třeba s tím nákupem - většina společnosti jde nakoupit a nakoupí to, co mají rádi, a ideálně to co je navíc levné. Jaké % lidí si pečlivě pročte složení výrobku a jaké % lidí rozumí tomu složení natolik, aby věděli, že je to skutečně kvalitní výrobek? Jaké % lidí raději koupí kvalitní potraviny, ale dražší?? Atd? Rozhlédni se kolem sebe, bohužel většina populace toto neřeší, je přeci jedno, jestli má chleba či rohlík x éček, hlavně že stojí tolik a tolik. Ano, stav se lepší, ale je to díky tomu, že čím dál víc lidí se snaží samo hledat informace a ty pak svojí hlavou aplikuje při nákupu a tím tlačí prodejce.

Muži u porodu - no, ženy si za to jaksi nemohou sami. Naše společnost je již několik staletí, spíše však tisíciletí, tvrdě patriarchální společností. Kdy například dostaly ženy právo volit nebo studovat? Tak dlouho to nebude. No a v této patriarchální společnosti, kde denodenně převažuje testosteron nad estrogenem, je pro ženu, normální ženu, opravdu těžké vystudovat medicínu, natož aby tímto procesem prošla nepoškozená o tu "nehumánní nalévárnu" ("nutné" zákroky, aplikace chemických látek,...)jako její kolegové, muži. Vím z vlastní zkušenosti, mám kamarádku gynekoložku a to co jsem slyšela z jejích úst mě jen přesvědčilo, že jestli medicínou projde žena nebo muž, je to jedno, na konci je stejný "vyškolený produkt".
A pokud se přeci jen podaří žena gynekoložka s empatickým přístupem, pak ale za několik let praxe stejně končí, protože pokud je to normální ženská, tak chce taky rodinu že, takže je vyřazená z oboru na 6 let. Pak ale opět doplácí na to, že je žena, protože narozdíl od kolegů byla 6 let mimo a těch 6 let v oboru je hodně znát, musí to dostudovat a v této (opět) testosteronem naladěné společnosti musí mít sakra ostré lokty, aby se znovu uchytila (konkurence). A pak je otázka, má žena, která musí mít sakra ostré lokty aby se poprala s chlapskou převahou, stále to empatické vnímání nebo ji to semele?

A moje otázka ale zní, jestli ty matky v "šedé sféře" stojí o to, aby to bylo přirozené? Co když opravdu chtějí jen rychlý porod, ideálně bez námahy a bolesti, s plnou kontrolou lékaře protože ony samy nemají odvahu ho řídit, nemají důvěru v sami sebe? Tady to podle mě začíná, dokud většina společnosti bude jako slepé ovce důvěřovat lékařům, politikům, prodejcům, .....tak se nic moc nezmění. Začít musí každý sám od sebe.

Video nemám, jaksi nemám čím ho natočit. Ale nebráním se, za pár dní mě čeká druhý porod a pokud bys to udělal formou rozhovoru, tak bych do toho šla.

anetka1701
5. pro 2011

Už delší dobu sleduju tohle téma a nedá mi to nepřispět - nápad? Dobrej. Ale podle toho, jak se tu popisuje jeho provedení, mám celkem reálnou obavu, aby to nezkončilo fiaskem, zametením pod stůl a štemplem "příliš alternativní"...

Víte, mně by třeba vadilo, kdyby se ve všech porodnicích rodilo s relaxační hudbou, masážema a PA bez lékařů. Nejsem příliš alternativní matka, ale svého dítěte si vážím. Vážím si ho příliš na to, abych kvůli vlastnímu pohodlí a "příjemnému zážitku" riskovala zdraví a život toho maličkého. Na porod jsem se aktivně připravovala, zjišťovala vše potřebné informace a střídavě se ho bála a těšila se na něj. Vybrala jsem si kvalitní porodnici - dle referencí a zkušeností rodiček, ale i toho, aby měla dětskou JIPku a kvalitní chirurgii, kdyby se mělo něco dít. Byla jsem připravená projevit své přání, ale také v případě nutnosti poslechnout lékaře - oni mají s porody opravdu o dost víc zkušeností, než mám já a řekla bych, že vědí, co dělají.

Víte jak to celé dopadlo? 10 dní po termínu mi porod šetrně vyvolali. Nikdo mně do ničeho nenutil!! Vysvětlili všechna pro a proti a nechali se samostatně rozhodnout. Měla jsem na výběr. S vyvoláním jsem souhlasila. Po nastoupení kontrakcí přestala placenta dostatečně vyživovat dítě a muselo se přistoupit k akutnímu císaři. Když jsem později detailně probírala, co se vlastně stalo s porodníkem, řekl mi, že pokud by se porod rozjel sám, když jsem byla doma, malá by buď nepřežila, nebo měla velké následky z důvodu neokysličení mozku. Stává se to - a je to přesně ten důvod, proč se po termínu přistupuje k vyvolání, nebo proč se těhotné ženy nechávají ležet v porodnici. DÍKY BOHU ZA TO!!! Tohle rozhodnutí, které trápí tolik žen, kvůli kterému tolik žen nadává a hází špínu na porodnici, mi zachránilo dítě. Jsem za to porodníkům vděčná, protože díky hospitalizaci z důvodu přenášení a díky vyvolání porodu pod kontrolou a monitory mám naprosto zdravé dítě. Myslím, že to stojí za zamyšlení. A pokud chcete, aby byl váš dokument opravdu nezaujatý, měli by se tam objevit i podobné příběhy - příběhy matek, které s alternativním přístupem nesouhlasí. Ráda budou jednou z nich.

rebelie
5. pro 2011

@anetka1701 Promiňte, ale jak by situace, když by se v porodnici dalo porodit s PA, relaxační hudbou a masážemi ovlivnila váš porod? Vždyť právě ta porodnice má výhodu lékařů, kteří jsou po ruce, když se něco zasekne, jako tomu bylo u vás a když by tam bylo příjemné prostředí a možnost porodit i bez lékařů tam, kde vše běží samo, bylo by více žen spokojených... (Osobně mi tedy zrovna fakt nezáleží na té hudbě a jen s PA a masážemi lze rodit třeba i v Podolí, ale to je jiná věc.)
A hlavně - málokomu jde o "vlastní příjemný zážitek", naprostá většina matek, které 9 měsíců nosí pod srdcem svoje miminko, chce především to nejlepší pro něj... a kupodivu, když to některé začnou studovat, zjistí, že pro miminko by bylo nejlepší, když by ho nikdo do ničeho nehonil a nechal maminku v klidu rodit (za předpokladu, že je vše normální a nejsou tam nějaké náznaky, že něco není OK). Mám dojem, že o vlastní pohodlí možná jde spíš ženám, co si bez indikace plánují císařský řez v termínu, kdy mají zrovna den dva volna v diáři - ale tyto ženy si kupodivu na naše porodnice nestěžují, protože obvykle najdou někoho, kdo jim vyhoví...

rydal
5. pro 2011

@ivuska.h Diky za odkaz pro @sitrunamelissa. Uz ho nemusim posilat 🙂

anlek
5. pro 2011

@bbn Právě, že dřív se u porodů vyskytovaly víc ženy - porodní báby. V dnešní době porodní asistentky. Klidně bych mužům nechala místo lékařů pro zásah, když bude potřeba. Ale PA mají dle mě nezastupitelné místo u normalně probíhajícího porodu. Krásně jsem pobavila u tvých kategorií rodiček/matek. 😀

@rozzlobeny_tatinek Myslím, že tvoje snaha má smysl. Každý, kdo se zamyslí, co dobře a špatně má šanci někam české porodnictví posunout. Držím palce, ať můžete natočit za pár dnů video, kde budete líčit, jak jste byli spokojeni. 😵

anetka1701
5. pro 2011

@rebelie já se bohužel setkala s tím, že ženám šlo v první řadě celkem sobecky o vlastní pohodlí, které skrývali za potřeby dítěte. Například odmítání monitoru ozev plodu - místo toho pobyt ve sprše, protože tam kontrakce míň boleli - při porodu považuji za čistou sobeckost. Ano, souhlasím, že nejlepší pro dítě je být hned po porodu s matkou. Souhlasím, že nejlepší je přirozený porod bez zásahů medikacemi a jinými procedurami... Ale také z popisů porodů známých, kamarádů a třeba i ve fotoblozích a některých tématech se příliš nesetkávám s tím, že by některé z těchto procedur byli použity bez plného souhlasu a optání se rodičky - vyjímka samozřejmně potvrzuje pravidlo, nicméně těch je opravdu relativně málo - zato jsou, ovšem, ze všech nejhlasitější :o) To je jako při těch operacích slepého střeva - dělají se jich stovky měsíčně, ale jenom občas se nepovedou - jsou škaredé jizvy nebo to nejde odoperovat laparoskopicky. A o těch případech je pak slyšet nejvíc - nikdo nechodí a nechválí nemocnici, kudy chodí, jak mu to krásně odoperovali - ale stěžovat si, to jooo...

Jak by relaxační hudba a přítomnost jenom PA ovlivnila můj porod? Pokud by se jednalo o standartní proceduru, vadilo by mi to hodně :oD Mně vadilo a bylo nepříjemné i když mně PA posadila na míč... To je otázka osobních preferencí. Stejně tak bych raději rodila s lékařem a ne pouze s PA - opět osobní preference a důvěra k diplomu. Pokud by ale porod vedený pouze PA byl standartní procedurou, bylo by pravděpodbně mnohem složitější se dožádat porodu s lékařem.

rebelie
5. pro 2011

@anetka1701 Proboha, kdyby mi někdo cpal relaxační hudbu povinně, tak bych asi utekla... tak jsem to fakt nemyslela... PA je školená k tomu, aby věděla, kdy zavolat lékaře a normální porod by podle mého názoru měla umět vést ona dokonce lépe než lékař, který je zas velice dobře školen na řešení komplikací... A s tím monitorem - je prokázáno, že kontinuální monitoring ve srovnání s pravidelným poslechem ozev pomocí dopplera nepřináší menší množství poškozených miminek a naopak vede k častějším zásahům do porodu, takže jeho odmítnutí není ohrožením miminka... (str. 17 bod 2.7.4.)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru