Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?

rozzlobeny_tatinek
30. lis 2011

Ahoj všem,
jsem rozzlobený tatínek, který se nechce smířit se stavem Českého porodnictví.
S manželkou čekáme miminko v prosinci 2011 a návštěvy v porodnici jsou jeden šok za druhým.
Proto jsem došel k závěru, že pokud s tím neuděláme něco my budoucí a stávající rodiče, tak s tím neudělá nikdo nic.
Proto jsem dostal nápad natočit amatérský dokument, kde můžou budoucí i stávající rodiče natočit svojí „zpověď“ a zážitky z porodnice na video kameru.
Tato videa bych poté spojil, otitulkoval a vytvořil tak kompletní dokument.
Pravidla pro videa následně doladíme v diskusi. Nic nebude povinné ani zakázané, můžete být anonymní, nebo vystoupit veřejně. Věřím, že jen Vox Populi může stav v Čechách změnit.
Proto se Vás ptám, pomůžete mi tento dokument natočit?
Rozzlobený tatínek

rydal
5. pro 2011

@sitrunamelissa Naposledy na teto diskuzi (pro pripadne dalsi dotazy prosim IP nebo zalozte odpovidajici novou diskuzi) jeste k tomu nestastnemu cipku: nikde jsem Vam nepsala, ze se konzistence zjistuje abdominalnim UZ (prosim ctete pozorne, co pisu). Co se Vam ale snazim rict je, ze rutinni vaginalni vysetreni u tehotne bez potizi jsou prezitek. Muvim o zene, ktere byly pravidelne delany stery kvuli rakovine (tam by snad jedno vysetreni na zacatku tehotenstvi melo smysl). Do konce tehotenstvi je vnitrni vysetreni nutne pouze kvuli zjisteni streptokoka v porodnich cestach, jinak se dle dostupnych studii a klinicke praxe nepotvrdil vyznam vaginalniho vysetreni pro odhaleni hroziciho predcasneho porodu. Viz odkaz na studii od @sitrunamelissa. Spousta gynekologu to v CR provadi uplne bezduvodne a bohuzel take kvuli tomu, ze je to dobre hrazeny vykon 😒 Ad Vase poznamka o kritice: presne tak, ma byt konstruktivni a ode me, @rozzlobeny_tatinek a jeho zeny, @rebelie aj. ji zde take ctete 😉 A ad Vase tvrzeni, ze se stiznosti a prani maji resit na miste: mozna pripominat, ale ne resit. Je videt, ze jste nerodila a nedovedete si predstavit, jake to musi byt, hadat se pri kontrakcich kazdych pet minut s personalem o to, jestli se muzete pohnout od monitoru. Absolutne s timto nazorem nesouhlasim. Pro obe strany je mnohem priznivejsi situace, kdyz se zasadni body porodniho planu vyresi pred zacatkem porodu.

ivuska.h
5. pro 2011

@anetka1701 Jenže rutinní zákroky, co se v našich porodnicích běžně dělají, jsou velmi často přinejmenším zbytečné (a tudíž rodičku jen obtěžují) nebo dokonce přímo nebezpečné. Stačí si projít doporučení WHO k vedení normálního porodu a uvidíš, kolik konfliktů s naším lege artis postupem tam je. To se teda mimochodem týká i toho monitorování plodu, které je v leže na zádech poměrně nebezpečné (útlak dolní duté žíly, pocity na omdlení až přímo omdlení, porucha cirkulace a tudíž i zásobení dítěte) a celkově některé studie ukazují, že nepomáhá tomu, aby se rodily zdravější děti (http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM198609..., http://ukpmc.ac.uk/abstract/MED/7294080/reload=... a další), resp. že se dá nahradit posloucháním ozev dopptonem v určitých intervalech. Mluvím samozřejmě o nízkorizikových rodičkách. Takže ano, ženy, co odmítnou monitor v leže na zádech a místo toho chtějí stát ve sprše, tak činí v zájmu svého dítěte.

Že jsou procedury obvykle prováděny se souhlasem -- to je možná i pravda (i když jsem slyšela/četla o mnoha případech, kdy tomu tak nebylo), ale je otázka, nakolik objektivní informace lékaři ženám poskytnou a zda nabídnou i jiné řešení dané situace (jak jim ukládá Úmluva o lidských právech a biomedicíně). Třeba takový nástřih hráze je hezký modelový příklad. Rodičce je řečeno, že ji uchrání před poraněním (ač je sám poraněním II. stupně) a že se lépe hojí (není pravda). Není jí většinou nabídnuta žádná alternativa (zejména změna polohy, talčení jiné než řízené) a ani není poučena o rizicích (dotržení nástřihu do ruptury vyššího stupně, zvýšené riziko dystokie ramének atd.).

rydal
5. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek No tak tedy peji chvalu na Tve konto 😉 Povedly se moc a budete si jednou uzivat jejich prohlizeni a vzpominky.. Ohledne videa se co nejdriv ozvu pres email. Strach nemam. Z ceho? 😅 Ale prosim o strpeni, mam mimi 😵

anetka1701
5. pro 2011

@ivuska.h nikdy mi na zádech monitor nedělali... bylo to vsedě a pokud malá nespolupracovala, tak na jednom či druhém boku... A tak to bylo jak u gynekologa, tak v porodnici...

rydal
5. pro 2011

@ivuska.h Mas uplnou pravdu!

ivuska.h
5. pro 2011

@anetka1701 Tak jsi měla štěstí na rozumný přístup 😉 Stačí se začíst do porodních deníčků na různých diskuzích a zjistíš, že standard to bohužel opravdu není.

anetka1701
5. pro 2011

@ivuska.h tak bych i řekla, že to je tím, že jsem dlouho hledala správnou porodnici a docela daleko (80km) jela rodit. Nicméně to nic nemění na mém názoru na přítomnost lékařů a alternativní porody :o) Víšjak, podle mně by se mělo jít jiným směrem - jak je možné, že porodnice, které jsou "špatné" mají pořád dost rodiček? Ve mně to evokuje pocit, že je pořád hromada ženskejch, co jim je to vlastně všechno jedno... Pokud by měli kvalitní porodnice narváno a ty špatné bojovali o přežití, byl by to mnohem jasnější signál, že se něco děje, matky se zajímají o to, kde budou rodit a jak, než nějaký dokument s desítkou či dvěma zpovědí o tom, jak to bylo v porodnicích špatné a jak jim lékaři ublížili... Spíš bych se zaměřila na tohle - osvětu a vypíchnutí těch kvalitních porodnic.

ivuska.h
5. pro 2011

@anetka1701 Protože rodičky nemají jinou možnost, nejsou informované (jak už se pokoušela naznačit @bbn) a prostě slepě důvěřují doktorům. Nejde tady jen o to, jestli jsou na ženu milí nebo protivní, to zajisté pozná každá, ale o to, co je ten základní postup, jaké zákroky se rutinně používají atd., na studium této problematiky prostě nemá většina žen chuť ani čas. Prostě nechápu, proč je lege artis postup v našem porodnictví tolik v rozporu s poznatky moderní vědy.

Jinak k dokumentu jako takovému se stavím taky skepticky, to už jsem tu psala o pár stran dřív...

anetka1701
5. pro 2011

@ivuska.h přesně tak. A kdo má chuť a čas, tak si něco zjistí a jde rodit tam, kde se rodí dobře :o) Jenom nechápu lidi, co se zajímají a chtějí se aktivně zapojit a mít maximum informací, jdou rodit do nejbližší porodnice od místa bydliště a pak si stěžujou, jak to tam bylo strašné :oD Porod trvá den, to se přežít dá, i když to nebude žádnej med... Nedivím se těm, co to řešit nechtěj... Proč dělat osvětu pro lidi, který o to nestojí? :oD Kdo o to stojí, tak si "svojí" porodnici vždycky najde...

Ono je to takhle všude - já jsem nedávno absolvovala operaci žlučníku. Podle referencí jsem si vybrala nemocnici a světe div se - vše super a péče rozumná... Ale není to standart - v jinejch nemocnicích je jiná (horší) zavedená praxe... Když se člověk chce zajímat, má lepší péči. Když nechce... Jeho boj :o(

ivuska.h
5. pro 2011

@anetka1701 Tak např. já jsem porodnici v rozumném dojezdu, která by odpovídala mým představám, nenašla. Navíc teda opravdu, jakožto nízkoriziková rodička, nevidím důvod do porodnice jezdit, ale to už je zas jiný problém. Chci říct, že i když bych si napsala porodní plán, nemůžu si být jistá, že ho dodrží, že se budou chovat fér, musela bych být celou dobu ostražitá a to nechci, potřebuju klid na porod, adrenalinu mi přitom není zapotřebí.

kocicinka
5. pro 2011

@anetka1701 ale né každý rodí 10 hodin, že ano 🙂 My jeli do z Prahy Hořovic a málem nedojeli, přijela jsem otevřená na 7 a teď u druhého porodu to předpokládám půjde ještě rychleji, navíc máme doma ještě jedno dítě a budeme ho muset vézt k prarodičům.Takže Hořovice už asi po druhé nebudou a asi se zařadím nechtěně mezi maminky nadávající ka klasickou porodnici, protože doma zase rodit nechci a jiná alternativní porodnice v Praze není. Takže asi tak.....

hamma
5. pro 2011

@anetka1701 Podle mě je tedy přístup ať se každý stará sám dost sobecký. Když přeci já mám nějakou znalost, kterou ostatní nemají a nebo nemají možnost získat, tak je na mě, abych jim umožnila z té mé znalosti těžit. Například - já umím dobře cizí jazyk, takže když jsem u toho, jak se nešťastná prodavačka snaží domluvit s cizincem u pokladny a nejde to, tak jim pomůžu a tlumočím. Neřeknu si přeci, ať se stará o sebe a že se to mohla naučit a neměla by problémy.
Stejně tak vím (a nejen já, ale například i Světová zdravotnická organizace), že některé postupy, které se rutinně provádí v našich porodnicích jsou zbytečné až škodlivé - budu se tedy snažit o změnu i pro ty ženy, které nemají čas nebo možnosti nebo zájem si o tom něco zjišťovat.
A navíc, pokud vím, tak většina porodnic je státních, tedy placených z našich peněz! Takže ten argument, ať si to v každé porodnici dělají, jak chtějí nemůžu přijmout, protože přece chci, aby se za moje peníze dělala práce co nejlépe.

hamma
5. pro 2011

@bbn Reaguji jenom na část tvého příspěvku - píšeš, že ženy si nevěří a odevzdávají se do rukou lékařů a že by tedy měla každá žena začít tím, že si bude věřit.
Jenže právě proto, že si mnoho žen v těhotenství nevěří (ať už pro to, že si nevěří celkově, nebo pro to, že nikdy žádný porod neviděly, nebo z nějakého jiného důvodu), tak přeci potřebují povzbudit. Místo toho jsou hned objednány k lékaři, jako by byly nemocné a je tak s nimi více méně zacházeno po celé těhotenství s tím, že celou dobu jsou směřovány k tomu, že jejich dítě porodí nějaký lékař... Tak kde mají najít tu důvěru v sebe sama? Ne každý je natolik silný, aby ji měl v sobě přirozeně. A právě proto je asi vhodné propagovat myšlenky o přirozeném porodu co nejvíce a doufat, že se tím ta důvěra obnoví.
Navíc si myslím, že ženy v "šedé sféře" prostě chtějí to, co je normální tedy běžné - kdyby byl běžný porod doma s asistentkou, tak by chtěly rodit doma s asistentkou.

hamma
5. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Moc se mi líbí tvoje snaha a ráda přispěju! A to jak svými zážitky, které jsou více méně běžné, tak klidně i nějakou další výpomocí. Třeba rozhovory se ženami, s lékaři, pomoc s natáčením, oslovováním lidí...dej vědět, co by bylo třeba!

rebelie
5. pro 2011

@hamma Ženy si taky nevěří proto, že celý systém je nastaven tak, jako kdyby žena nebyla s to udělat věc, která je tak přirozená, a sice porodit vlastní dítě... Podle mě je to taky jedna z věcí, které v našem porodnictví chybí - pokud platí, že 90% porodů jsou normální porody, pak by 90% žen mohlo z tohoto zážitku vzejít posíleno o zkušenost, že jsou to ony, které zvládly porodit dítě... jenže u nás to vypadá tak, že zásluhu za porod má porodník a všichni mu musíme být vděční, protože bez něj by to ta žena nezvládla... ano, žena potřebuje při porodu podporu, ale "zvládnout" to ve většině případů může sama...

lolelole
5. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Nemám kameru ale o svátcích přijedu naši, který jí mají, takže bych mohla případně něco sesmolit 😀 Jen aby nedošlo k nedorozumění, já jsem nerodila ve vrchlabí ale v Příbrami, takže Vrchlabí hodnotit mohu jenom podle toho co se o něm "traduje" 😉

janneke
5. pro 2011

@anetka1701 Dovolím si citovat: Pokud by ale porod vedený pouze PA byl standartní procedurou, bylo by pravděpodbně mnohem složitější se dožádat porodu s lékařem.

Už jsem tu zmínila mou vlastní zkušenost s porodem v Nizozemí. A tam právě je domácí porod vedený pouze PA standartní procedurou. Je-li to nutné, nastupuje lékař, nic složitého na tom není, nikdo se nemusí nikde doprošovat. V případě, že žena doma rodit nechce, může rodit v nemocnici/ porodnici (což ovšem stojí peníze, oproti tomu porod doma je plně hrazen pojištovnou).
Já jsem rodila v nemocnici, na vlastní žádost (kvůli pocitu bezpečí a kvůli tomu, že jsem si nedovedla představit rodit doma). Zpočátku u mne byla pouze moje PA a manžel. Později nastaly komplikace a k porodu byl přizván lékař. (mimochodem, jediný muž u mého porodu byl ten můj)
Jestliže tento postup je možný v Nizozemí, proč ne v ČR?

Ještě jsem chtěla okomentovat možnost nějaké hudby u porodu .. v určitý okamžik, přiznám se, by mně osobně byla nějaká hudba úplně fuk, i kdyby nastoupil komplet symfonický orchestr a spustil, ani bych okem nemrkla.

Doporučovala bych přečíst si knihu M. Odenta "Přirozený porod".

lolelole
5. pro 2011

bohužel nemám teď čas dočíst celou diskusi, akorát bych chtěla říct, že mám sestru gynekoložku - porodníka a z jejího vyprávění jsem vydedukovala ohledně zásahu do porodu několik věcí. Neříkam, že s její uvažováním souhlasím, jsou to jen mé postrehy z "druhé strany"..něco chápu a jsem schopná respektovat, naopak o některých věcech se doma dohadujeme donekonečna 🙂
takže:
a/ lékaři dělají zbytečné zásahy z důvodu že se potřebují chránit před zákonem. U nich na oddělení byl snad před soudem téměř kažý doktror...samozřejmě obvykle to končí příznivě pro nemocnici, ale tahanice po soudech a výslechy stojí za to 😖
b/ většinu porodnic (zejména v zápaních čechách) trápí šílený nedostatek perosnálu - čili tlačí je čas - nemají čas čekat až voda rupne sama, když to mohu urychlit...mě u porodu řekl dr. jo paní ale to tady můžeme být ještě
12 hodin, když si nechcete nechat prasknout vodu 😠 řekla jsem mu, že bych to ráda nechala na svém tělu a byl klid 😀
c/ dr. jsou přepracovany - slouží neúměrně dlouhé služby, a věřím, že po 3 dnech nonstop v práci, je těžký, byť je to neprofesionální zachovat si "lidskou tvář a humanní přístup k rodičce". Jak někdy od segry slyším co za matky jim tam chodí rodit, tak se opravdu nedivím, že po tak dlouhé šichtě již toho mají plné kecky.
d/ peníze - je to vlastně jednoduchá matematika - čím víc zásahu - tím víc peněz od pojišťovny ...Když je porodní pokoj obsazený 20 hodin jedinou matkou, která ještě k tomu nechce ani monitor, tak se to porodnici samosebou nevyplácí 😝
e/ při pracovným nasazení a počtu odpracovaných hodin již nezbýva čas studovat jiné než striktně lékařské novinky v oboru - jednoduchý příklad - před porodem jsem cvičila s Epinem - co myslíte kolik dr. z těch ke kterým jsem chodila na poradnu ho znali ? Nekecám, ani jedna ! Přitom je to tak báječná věc. Takže jo, lékari se určitě vzdelávají, ale na načančaných konferecních farmaceutických firem.
f/ a vlastně mi přijde že je to lidské, už to tady někdo psal..po xletech na medicíně, jsou v tom svém pohledu na lékařsky vedený porod tak zažratý, že je těžký zkusit se na to kouknout jinak...to mi věřte - hodiny a hodiny jsem předebatovala se sestrou a snažila se ji vysvětlit můj pohled na věc...apropo myslím, že i Odent, dělal dlouho jako klasický porodník, ne ?
...
gro problému podle mě opravdu tkví v tom, že ženy nechtějí - a třeba by i chtěli kdyby veděli - ale neví..proto říkam začít od žen.

vercaberca
5. pro 2011

@bbn nic není černé nebo bílé... (popis těhulí).
ano, jsem ten tupoun, co se nesebevzdělává (pouze v oboru, který mě živí a zebere mi mnoho hodin jenom studium novelizací zákonů). není v mých silách všechno znát detailně, proto důvěřuji lékařům - diplomovaným pracovníkům. při nákupu potravin důvěřuji výrobcům. a světe div se, při opravě brzd auta, kdy jde o kejhák celé rodiny, důvěřuji servisu (tedy mému muži). tímto se snažím naznačit, že ten umí to a ten zas ono. nechci umět všechno. NE a NE a NE. raději si užívám život jinak.

ad muži - lékaři v porodnicích. díky bohu za ně. právě proto, že si porod nezažili na vlastní kůži, tak nám to věří. nikde nikdo nepsal (alespoň jsem to nikde nečetla), že by mu porodník nevěřil bolesti. spíš ty zkušené rodičky přece vědí, že porod nic není. prosím, srovnejte si sama v sobě, že lidi nejsou jenom škatulky (opět viz popis těhulí, popis pohlaví porodníků).
musím přidat vlastní zkušenost s mužským personálem. když jsem jela po druhé na plánovaného císaře, tak mě nahou vezli a přebírali jenom muži. chovali se tak báječně. jsem strašlivě stydlivá a oni byli tak ohleduplní...

přiznám se, že mám ráda ten luxus nemocnice, kdy se o miminko i o mě postarali. jsem za něj vděčná. prosím, nenuťte mi a mým dcerám "jenom" PA. Vždycky jsem věřila víc doktorovi než sestře. Nechci tím urazit sestřičky, bez nich by špitál nemohl být špitálem.

lolelole
5. pro 2011

@bbn to rozdělení rodiček je víc než trefný 😀

bbn
5. pro 2011

@hamma jenomže ta otázka sebedůvěry žen není jen ohledně těhotenství a porodu. Tyto ženy takto byly již vychovány, bylo jim jejich matkami, babičkami,.....vštěpováno, že doktoři dobře vědí co dělají (a následně v těhotenství, že porod se prostě musí přežít). Velmi malé % z nich se samo od sebe snaží se z tohoto stavu vymanit, velmi malé % z těchto žen opravdu dospěje a je si vědomo své zodpovědnosti za sebe sama a následně za život svých dětí. Protože je to (opět) náročnější a těžší sama na sobě pracovat, vzdělávat se, najít si svou vlastní cestu,....než jen životem tak nějak proplout a čekat kdo to (cokoliv) vyřeší za mě. Ale to je otázka k celkovému přístupu k životu jako takovému.
Já tyto ženy neodsuzuji, jen jsem chtěla naznačit, že je velmi těžké, až skoro nemožné, chtít pomoci někomu, kdo o to vlastně nestojí.

Jak už psala @anetka1701 kdo má chuť a čas, tak si něco zjistí. Já to vidím tak, že když žena CHCE se sebou něco dělat, potažmo chce lepší péči, lepší porod,..... tak si to tom opravdu dokáže zjistit velmi mnoho informací a taky je pak dokáže aplikovat.

Absolutně nechápu přesně ty ženy, které nejsou informované, protože se jim nechtělo vynakládat úsilí a čas a pak brečí, jak strašný byl porod. Přece informace jsou dnes dostupné opravdu skoro všem a 9 měsíců je sakra dlouhá doba. Chápete to? Ony jsou schopné strávit x hodin na netu nebo u časopisů hledáním blbostí na dítě (kočárky, dečky, oblečení,.......), ale nejsou schopné věnovat minimální čas a úsilí na to, aby si přečetly něco o tom, jak probíhá těhotenství a následně normální porod. Pak je jasné, že se pak tady objevují témata tipu: "Bolí v těhotenství bříško?" "Lze otěhotnět i v neplodné dny?"

A ještě smutnější je, když ty, které jsou informované, vědí co chtějí a pak se stejně nakonec nechají zmanipulovat. Já vím, každá nemusí mít tak "ostré lokty", ale taky se nemusí každá o všechny zákroky hádat a nechat se stresovat. Kruci, tak k čemu pak máme u porodů ty tatínky? Aby udělali tu krásnou fotku mimíška? Jestliže chci mít u porodu klid a nechci já nic osobně řešit, tak s budoucím otcem pečlivě projdu porodní plán (pokud je otec co k čemu, tak s matkou snad spolupracuje od prvních dní těhotenství a tedy zná moje přání ohledně porodu a následné péče o dítko), vysvětlím mu, co konkrétně od něj v kterém případě čekám (jakou intervenci) a v průběhu porodu se pak pouze soustředím na sebe a dítě.

Ano, chápu a vím, že porodnictví u nás by se mělo ubírat jiným směrem, že standardní postupy by měly být naprosto jiné, že by měly převažovat opravdu normální přirozené porody hlídané (ne řízené) PA, bez medikace a zbytečných (a mnohdy škodlivých) zásahů, ale ...........kde není poptávka, tam není nabídka. Bohužel zatím to vnímám tak, že ta poptávka je slabá, cca 20% žen není většina, která pány (testosteronová společnost) nahoře donutí změnit systém celkově. Ano je dobře, že se @rozzlobeny_tatinek snaží s tím něco dělat, ale je to kapka v šedém moři..............

bbn
5. pro 2011

@vercaberca já bych Vám doporučila si ten příspěvek přečíst ještě jednou. Zdůrazňovala jsem tam, že ten "popis těhulí" je psaný v nadsázce, je jasné, že přesně takto to není. Ale řekla bych že podobné ano (ale je to čistě můj názor). Kam jste se zařadila Vy, je Vaše věc.

Já to naopak srovnané mám 🙂 Právě proto, že vím, že lidi nejsou škatulky je mi jasné, že každá rodička bude chtít trošku něco jiného a bojovat apriori za přirozené porody pro všechny nemá smysl. Právě proto, že jsou ženy, kterým klystýr, oxytocin, epidurál, apod vyhovuje, ba ho přímo vyžadují.

ALE, všechny bychom měly mít právo volby!
Jednou si všechny za péči a porod platíme (kolik let odvádíme státu sociální a zdravotní? Kolik nám naúčtují za pobyt v porodnici, péči, tatínka u porodu?) a měly bychom s personálem mít vztah zákazník-obchodník. Ve chvíli, kdy si za něco platíme, tak by neměl být problém říci TO NECHCI/TO BYCH CHTĚLA (pokud je to v rámci provozních podmínek porodnice možné) a MĚLO BY NÁM BÝT VYHOVĚNO.

Nikdo tady, tím spíše ne já, Vám ani Vašim dcerám "jen" PA nenutí.
Myslím, že všichni tady bojujeme právě o to právo volby!

vegal
5. pro 2011

@bbn Tak na předporodní kurz a cvičení jsem chodila,dozvěděla jsem se tam co je dobré pro mě i pro miminko a nakonec jsem byla ze všeho tak v šoku(byla jsem bez jakýchkoliv známek blížícího se porodu a při kontrole mi dr.3 týdny před termínem řekla,že rodím),že jsem dělala to co mi PA řekla,ale vše probíhalo jak mělo,takže jsem chybu neudělala,jen jsem to sobě ani jim nekomplikovala "načtenýma věcma".Na předpor.kurzu jsme byly zrazovány od Hamiltonova hmatu a nakonec mi ho dr.udělal při vyšetření...sice to bolelo,ale že mi provedl tenhle hmat mi došlo až o hodně později.

rydal
5. pro 2011

@lolelole Moc diky, ze jsi to takto vydarene popsala z druhe strany. Uz jsem si rikala, ze by to chtelo ukazat tady i jak to vlastne ma doktor a jestli to mam sepsat. Presne tak to je. A presne kvuli temto duvodum je v dnesni ceske porodnici docela velka sance, ze clovek neprivede na svet svoje miminko prirozene (pozor prirozene neni synonymum s vaginalne) a pokud si uplatky nebo protekci nezajisti nadstandard, docka se urychlovani, bezduvodnych zasahu, arogantniho jednani a narazi na uroven pece neodpovidajici soucasnym moznostem v porodnictvi. Z vlastniho studia mediciny muzu potvrdit, ze o podpurnych prostredcich jako epi-no, akupunktura na pripravu cipku atd atd. se budouci MUDr. v CR nedoslechne ani nahodou. Samozrejme z druhe strany barikady uz jsem taky zazila, ze to doktori nemaji lehke. Doktorina je drina. Ale uprimne receno uplne chapu ty, ktere nechteji kvuli chybam v systemu obetovat porod vlastniho ditete..

ivuska.h
5. pro 2011

@vercaberca PA není sestra, je to samostatný VŠ obor...

lolelole
5. pro 2011

Dámy a pánove, já si jenom trochu rýpnu 😀 Připravený a krásny porod je super ale co pak ta péče na šestinedělí..?????
Nezapomínají se i informovaný rodiče připravit na to co je tam čeká ? Já jen upozorňuji, aby pak byť po krásnem porodu nebyli @rozzlobeny_tatinek a jeho pani i tak zklamaní 😉
Opíram se o bohužel svou vlastní zkušenost 😖

vercaberca
5. pro 2011

@ivuska.h obor na medicíně? studuje 6 let? pokud ano, proč nejsou mudr?

@lolelole souhlas

@bbn do žádné z vašich škatulek jsem se nezařadila. vlastně jenom do těch nesebevzdělávačů, to jsem vám už okomentovala. právo volby už dneska je. záleží na lidech, tak jako všude a při všem. v začátcích této diskuze jsem radila řešit vše hned a ne až s křížkem po funuse. ostatní rodičky se ke mně přidaly, že jim okamžitě bylo vyhověno. ad peníze - spočítejte si, kolik jste za soc. a zdr. zaplatila. zase taková kupa peněz to není.

rebelie
5. pro 2011

@lolelole Tak připravený a informovaný rodič se modlí, aby vše proběhlo v pořádku, maminka i mimčo bylo zdravé a po pár hodinách utíká z porodnice, aby se oddělení šestinedělí vyhnul... protože zprávy z porodnic jsou všelijaké, ale na odd. šestinedělí si stěžují i hódně konformní maminky...

rebelie
5. pro 2011

@vercaberca Na vysoké škole a ne, nestuduje se 6 let, protože PA je spesializovaná na péči o těhotnou ženu, na porod a péči o ženu a díte v šestinedělí, takže např. operace žlučníku nebo zlomené nohy řešit nemusí... ale ve skutečnosti se na té VŠ věnuje právě tomu svému tématu mnohem déle než vystudovaný MUDr., protože ten musí nastudovat celého člověka - od dělohy, přes mozek až ke kůži..

hamma
5. pro 2011

@vercaberca Tady jde o to, že tobě vyhovuje systém takový, jak je nastavený - nic proti tomu. Ale jsou i lidé, kterým by porodní péče vyhovovala jinak, jsou třeba ženy, které se stydí ještě víc než ty a představa, že jim do intimních míst hledí hned několik lidí najednou je děsí natolik, že se nemohou uvolnit a nemohou proto přirozeně porodit. Nebo jsou ženy, které by raději rodily své děti tak, jak si přejí ony samy - bez nutnosti domlouvat se na každém kroku s lékařem...prostě je spousta lidí a spousta potřeb. Jenže ti, kterým z nějakého důvodu nevyhovuje současný systém nemají moc na výběr - i ty porodnice, které se tváří přátelsky jsou prostě porodnice a když nejsi dost silná osobnost (nebo nemáš mezi kontrakcemi sílu něco řešit), tak ti nezbývá, než se přizpůsobit.
Postoj - "mě to vyhovuje, tak je to v pořádku" je děsně sobecký!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru