Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?

rozzlobeny_tatinek
30. lis 2011

Ahoj všem,
jsem rozzlobený tatínek, který se nechce smířit se stavem Českého porodnictví.
S manželkou čekáme miminko v prosinci 2011 a návštěvy v porodnici jsou jeden šok za druhým.
Proto jsem došel k závěru, že pokud s tím neuděláme něco my budoucí a stávající rodiče, tak s tím neudělá nikdo nic.
Proto jsem dostal nápad natočit amatérský dokument, kde můžou budoucí i stávající rodiče natočit svojí „zpověď“ a zážitky z porodnice na video kameru.
Tato videa bych poté spojil, otitulkoval a vytvořil tak kompletní dokument.
Pravidla pro videa následně doladíme v diskusi. Nic nebude povinné ani zakázané, můžete být anonymní, nebo vystoupit veřejně. Věřím, že jen Vox Populi může stav v Čechách změnit.
Proto se Vás ptám, pomůžete mi tento dokument natočit?
Rozzlobený tatínek

ivuska.h
6. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Nemusíš se hned urážet a utíkat 😉 Diskuze je věc velmi přínosná, čte to tu určitě mnohem víc lidí, než kolik se zapojí a každý názor, co tu padne, se může ujmout v něčí hlavě a rozšířit tak řady lidí, co o tom aspoň začnou přemýšlet. Takže to není jen kecání, má to smysl, přemýšlet o tom má smysl, bez počáteční myšlenky není čin.

verbalinka
6. pro 2011

@rebelie
@wosk abych řekla pravdu, tak jsem o nějakém zapojení do změny přemýšlela už během těhu a i pak po porodu. Ale čas vše nějak vyřešil a už se mi to nechtělo otevírat. Hlavně, když mi většina maminek a dalších lidí neveří a mají pocit, že si stěžuju zbytečně a že o nic nešlo. Právě je problém, že obecně se doktorům moc věří a málokoho napadne si informace zjišťovat a ověřovat.
A základ je, aby všechny zákroky a postupy byly jen v rámci nutnosti, jenže je problém už během studia a zažité info ze školy se těžko mění 😖
A jak se dočtete od maminek, které jsou proti změně - tak jejich porody byly záchrana života a málokterou napadne, že kdyby se třeba předčasně nevyvolávalo, nebo se nepodával na urychlení oxytocin a nepíchala voda, že by třeba ke komplikacím nedošlo. Tím nemyslím zelenou, zkalenou vodu a objektivně nutného císaře. Takže děkují doktorovi, že je zachránil, i když je možné, že taky on/ona tu záchrannou akci zavinil/a. A ty proti změně nechápou, že je to i pro jejich dobro. Že jim nikdo nebude nutit relaxační hudbu ani masáže, ale bude se do porodu zasahovat jen opravdu v případě potřeby. Nedávno byl v MFDnes článek o nemocnicích a přesně tam bylo popsáno, jak se dělají zbytečné zásahy, aby se mohlo více účtovat pojišťovně. Je to začarovaný kruh a nevím, jestli se z něho podaří dostat 😔

rebelie
6. pro 2011

@verbalinka Ten Tvůj příběh by určitě mělo smysl natočit - včetně toho, že jsi měla chuť s tím nějak pohnout, ale pak Tě okolí zpracovalo, že o nic nešlo a zbytečně si stěžuješ (určitě v tom taky hrálo roli spousta starostí a radostí kolem mimča). Mimochodem - já to zažívám taky - spousta lidí na mě kouká, co jako řeším, až mě taky někdy napadne, jestli bych se třeba neměla podřídit, nebo se s tím nějak smířit, ale proč, když nechci nic divnýho a navíc to, co chci, je podle výzkumů to nejlepší pro mě i pro dítě? Jak píšeš: základ je, aby všechny zákroky a postupy byly jen v rámci nutnosti - to je přesně to, co bych si strašně přála, nic víc (a nic míň).
A že má někdo pocit, že lékař zachránil jeho miminko, ačkoliv to předchozí zásah téhož lékaře byl příčinou problémů - to nemá smysl řešit, to tak prostě je a já zas nemám moc sil někoho v tomhle směru nahlodávat, protože je-li někdo se svým porodem spokojený, tak mu to přeju a nechci mu to nabourávat (pokud nezačne pochybovat sám). Studií o tom, co všechno mohou způsobit nadbytečné, rutinní zásahy, nebo urychlování porodu bez indkace jsou stovky, stačí jen otevřít oči...

demoisellem
7. pro 2011

@rebelie a @verbalinka : Jenže pro takové ženy je ten dokument jednou z možností, jak můžou prozřít. Takže další ano, proč nediskutovat nad tím "proč ne", ale začít točit 🙂
Ta masáž ze všech stran je prostě děsná. Pak z toho vyjde to, že žena nemá nic řešit a jen věřit lékařům. A pak se nedivme, že se o to žádná nezajímá, proč taky, když "lékař nejlépe ví"... Jenže to taky nemusí být pravda. 🤐 Prostě já nevěřím lékaři, ať už je v jakémkoliv oboru, který ať už vědomě či nevědomě, dělá věci, které studie či WHO jasně označují jako zbytečné či dokonce škodlivé (a navíc o tom odmítá jakoukoliv diskuzi). Ať si říká kdo chce co chce, ale tohle prostě není důvěryhodný lékař. Jako sorry dámy, ale přístup: nechám si uříznout nohu, i když je to prý zbytečné, protože tomu lékaři věřím - je prostě úchylný a vytváří u lékařů akorát ten jejich "božský syndrom". Třešničkou na dortu jsou pak i takové typy, které dělají primáře ale mají stovky negativních ohlasů na nevhodné chování a přístup. 🙄

ivicek1
7. pro 2011

Pro zastánce porodů s Dr. ,není vždy záruka toho,že při porodu s Dr.bude vše Ok,spíše někdy naopak ☹ 😠 😢
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f...

reill
9. pro 2011

Ja bych jenom ráda řekla, že bych klidně rodila s doktorem a v porodnici, ale porod doma mě láká, že tam mám jistotu, že mi nevezmou moje dítě, budou se ke mně chovat s respektem a nebudou mi nutit a kanylu a s ní medikaci, kterou nepotřebuju. Velice respektuji doktory s jejich vzděláním, ale jsem těhotná a ne nemocná, pokud budu mít problém, budu ráda, že tam jsou, pokud ne,budu ráda, když mi porod nebudou ztěžovat a pokud možno se tam ani nebudou vyskytovat. V ČR bohužel nemáme možnost volby a tak podporuji každou aktivitu, která by to mohla změnit.

ludva
9. pro 2011

Jsem tady asi za exota, ale rodila jsem 3x bez jakékoliv medikace 😕 😕

bbn
10. pro 2011

Zajímavý článek, takhle nějak to je:
http://instinkt.tyden.cz/rubriky/rozhovor/helen...

rydal
10. pro 2011

@bbn Skvely a (bohuzel) pravdivy clanek. Diky za odkaz!

jaruskas
5. led 2012

Mne sa zda zas uplne v pohode ak sa snazi autor moderovat svoju diskusiu, a zda sa mi naozaj az arogantne voci zakladatelovi temy dupat nozickou a veselo prispievat Off topic.
Vela komentarov je tu proste mimo temu. Od dospelych ludi by clovek ocakaval, ze sa ako dospeli aj chovat budu. A teda nebudu arogantne presadzovat slobodu svojho slova, ale budu aspon trochu respektovat temu o ktorej mala byt diskusia, budu prispievat k danej teme. Ak vsak citia potrebu sa vyjadrit mimo temu, maju pravo si zalozit vlastnu diskusiu. Takze nezamienajte si ludia aroganciu so slobodou slova. Tu slobodu vam nik neupiera (mate moznost vyjadrit sa v inej diskusii a hlavne k teme a nie mimo temu). Len ste proste podaktori uplne mimo a nerespektujete ani moderatora temy.
@rozzloenemu tatinkovi sa vobec nedivim
Ale v zasade je to problem mnohych for,mnohych ludi, a mnohych kontroverznych tem. Najviac kricia ludia, ktori su spokojni a maju chut ten buriaci sa zbytok zaradit spat. Pricom vacsina "novatorov" nechce nikoho presviedcat o svojej pravde, iba to, aby mohli mat na vyber, a ich nazor bol minimalne respektovany (respektovanie nie je samozrejme synonymum pre suhlas, to mi je jasne).

artino
1. lis 2015

Já rodila 2x. Pokaždé v jiné porodnici a v jiné době. První dítě v okresním městě v postkomunistické době. Druhé,jako starší rodička ve velké porodnici. Obě děti předčasně,naštěstí po 34tt. Přístup byl trochu odlišný. V prvním případě mi více radily asistentky. V druhém případě bylo vše jen na mě. Nevím,co bylo lepší. Ale pravda je,že oba porody jsem měla rychlé a bez komplikací a tak si nemohu na nic stěžovat. Popravdě po první zkušenosti,kdy mi porodní lůžko dali do polosedu,jsem měla toto přání i u druhého porodu. Ale vlastně to byla standartní poloha. Na sále hrálo rádio,což bylo milé. Porodní asistentka byla u nás dost často, což byla taková jistota. Takže supr. Obě děti mi dali do inkubátoru a kdykoli jsem k nim mohla. Pro mne je české porodnictví na nejvyšší možné úrovni

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru