Pochva po porodu - vrátí se normální stav?

micmal
23. čer 2014

Ahoj, omlouvám se, jestli už nějaká taková diskuze existuje, nenašla jsem skoro nikde odpověď a jsem už dost ve stresu....:/ nevím, jestli jste to některá někdy řešila po porodu nebo znáte někoho, kdo tento problém měl...včera jsem se po třech týdnech od porodu podívala na pochvu zrcátkem a vyděsilo mě, že vůbec nevypadá jako dřív (což chápu, že po porodu tam jistá změna být musí), ale vyděsilo mě, že nevidím prakticky žádný otvor, jen je tam vidět jakási boule zvrásněná (jestli to takhle se dá popsat)....zkoušela jsem najít nějaké informace a našla jsem jen info o výhřezu pochvy, dělohy atd., netuším, jestli to co mám já se ještě může vytratit (stáhnout zpět) a nebo to znamená nějakou operaci atd. Máte někdo nějakou (i malou) zkušenost?

alemari
18. únor 2017

@goni můžeme si napsat ip, ženy s vyhřezlým močovým měchýřem dompochvy, pokles děly, já těeba diastazu na 12 cm po rehab.

janyshka
18. únor 2017

@goni Jsem tu primárně sama za sebe 🙂

Základ je jak moc bylo pánevní dno při porodu poraněno. Konkrétně záleží na míře poškození hlavní svalové struktury - musculus levator ani.... Odbornými informacemi vás nebudu zatěžovat...to by bylo na dlouho a oba články, na které jsem dávala odkaz tyto informace obsahují. Navíc řešení je vždycky individuální a až podrobné urogynekologické vyšetření nám dá dostatečně přesné informace o stavu pánevního dna a míře sestupu a tedy i jak problém nejlépe řešit.
Mám i osobní zkušenost...po porodu jsem si samozřejmě rodidla jako správný gynekolog hned zkoumala...asi 3.den a nejprve jsem se vyděsila...děložní hrdlo jsem hmatala v podstatě v polovině délky pochvy...nicméně po 6ti týdnech byla situace o dost lepší a po všeobecně doporučovaných třech měsících po porodu byla děloha zpět na svém místě. Důležité je opravdu poctivě cvičit a rehabilitovat pánevní dno. Samozřejmě ne vždy to stačí, ale to už je opravdu individuální.
Další problém, který jde ruku v ruce se zhoršenou funkcí pánevního dna je stresová inkontinence - nechtěný únik moči při zakašlání, poposkočení atd...opět se dá v omezené míře zmírnit cvičením a rozhodující jsou ty cca tři měsíce po porodu...
Hezký víkend J

goni
18. únor 2017

@janyshka diky za zpravu🙂 Jeste se zeptam takto...uz jste u vas v nemocnici meli pripady sestupu, ktere se pouze dlouhodobym cvicenim zlepsily, pripadne se zcela zregenerovaly?

Koncim 6ti nedeli a nepozoruji zadnou zmenu...nepredpokladam, ze bych za dalsich 6 tydnu byla fit:(

janyshka
20. únor 2017

@goni Pokud jde o výraný sestup, tak vznikl velmi pravděpodobně na podkladě závažnějšího poranění pánevního dna a tady to cvičení nespraví...ale je potřeba urogynekologického vyšetření, to nám řekne víc 🙂 Doporučuji zajít k OG pro žádanku a objednat se. Nevím odkud jste, ale pokud z Prahy, tak můžu pomoci.
J

goni
20. únor 2017

@janyshka diky, ziji v zahranici. Ve stredu jdu na KO po sestinedeli. Tam si vyzadam prevodku na urogyn. Musim rict, ze to je strasne narocne na psychiku. Absolutne se s tim nemuzu vyporadat...mam pocit, ze si uz nikdy nezabeham a neproziju normalni orgasmus. Jsem dole uplne mrtva. Takto jsem zivot po porodu nepredstavovala...

hannales3
1. kvě 2018

@janyshka Ahoj,nevim,zda odpovis.Nebo.kdokoliv jiny.Mam 4tydny po druhem porodu a stejny problem.Nic me neboli,problem s unikem moci nemam,ale ale kouká mi ven predni posevni stena.Jsem taky nestastna 😢😢😢 Jak jste dopadly?Resim,jestli je sance,ze se to jeste zatahne.Dekuji za odpoved

luciebx
1. kvě 2018

@hannales3 ja mam to same. mam 4 mesice po porodu. mala 4 kg. ven sla klestemi a to zanechalo paseku. Nejhorsi je ze jakmile mam kasel je to jeste horsi.
najdi si na nets skola panevniho dna.. ja mela soukromou schuzku s pani Ditou z Noveho Mesta na morave a ukazala ruzne cviky. dle gynarky mam spis propadly mocak a mocovou trubici a pul delohy. cvicenim by se to melo spravit. no ale zatim teda nic moc

janyshka
1. kvě 2018

Děvčátka. Primárně to chce čas. Určitě necvičit pánevní dno před koncem šestinedělí. Po problémovém porodu ( kleště, vex, větší mimčo ) je lepší počkat tři měsíce, aby se poranění na svalech pánevního dna zhojila. Logicky, když si natrhnu sval ve stehně, tak to nezačnu řešit tím, že budu dělat dřepy...
A poté rehabilitovat a cvičit - ale cvičit správně - to vám ukáže váš gynekolog. Můžete si také koupit pomůcky na cvičení vaginální konusy či kuličky. Výsledky nečekejte hned. Ukážou se až po několika měsících cvičení.

hannales3
1. kvě 2018

@janyshka Dekuji moc za odpoved.no a ja cvicim jak vztekla 🙂 Protoze jsem si precetla,ze mam zacit hned.ja totiz diskuze nectu,toto je poprve a hned jsem z tohi na nervy 😂 Ja mela teda porod druhy,3680g a vnitrni stehy zadne.Nic me jinak neboli,moc neunika,jen ta boule 😢 Snad se to spravi

hannales3
1. kvě 2018

Ale sel predhlavim,takze porod dost tezky,ale jen dva stehy na klitorisu...

urtica
1. kvě 2018

@hannales3 Ahoj, měla jsem tedy "jen" nástřih, ale s cvičením po porodu na mě naběhla rehabilitační sestra hned druhý den, s tím, že je třeba cvičit od začátku (ty první dny je to opravdu jen velmi lehké cvičení), na plnou dávku se člověk dostal, tuším, tak za 3-4 týdny (měla jsem k tomu rozpis). Napadlo mě - nemůže být ta boule děložní čípek...? Mně takto vykukuje někdy i během cyklu...jinak myslím, že je to obvyklý problém...vlastně mám dojem, že plastická operace vagíny po porodu je nejčastější plastikou, která se provádí vůbec...známá ji taky musela podstoupit...

z_kopretinka
1. kvě 2018

@urtica nemáš ještě ten rozpis na cvičení?

hannales3
1. kvě 2018

@urtica no tomu bych se prave chtela vyhnout 😢 Je to predni posevni stena,cipek ke uvnitr,asi.v půlce.Mozna ani ne.Chytrejsi budu po kontrole,ale snazim se zjistit neco vic,no.Ja jsem i slysela,ze pp plastikach se to rado vraci

urtica
1. kvě 2018

@z_kopretinka Bohužel ne, ale myslím, že by neměl být problém ho získat. Jednalo se o porodnici Mělník...

luciebx
2. kvě 2018

@janyshka je dobře slyšet ze ne cvičení hned. Na mě taky navrhli ze hned po porodu cvičit stahovat atd při každém kojení. Mě připadlo ze se mi to snad ještě horší. Teď už možná ani necítím ten pocit ze se mi NĚCO propadá do pipiny jen ta koule tam furt sedí tak možná se to lepší. Dle gyndařky mám povolené vazy a cvičením a stahovacima kalhotkami to pomůže zpět.

luciebx
2. kvě 2018

@urtica známa šla taky na operaci ale tím ze už měla prez 40 tak ji tu dělohu vzali. Prý ji na to předem upozornili ze když to nepůjde opravit tsk ji to vezmou. Říkala ze super. Tak uvidíme. Já SR operaci nebráním no lw věřím gyndarce ze to půjde zpět. Při kojení prý ty hormony sou ještě jiný takže až skončím prý se to stažení bude lepší rychleji

hannales3
2. kvě 2018

@luciebx Ja taky nemuzu rict,ze mam nejaky problem.NEMAM zadny tlak a tak,ale ta boule tan furt je a doufam,ze to nepujde jeste niz.Hraju totiz zavodne tenis a fotbal a predstava,ze bych kvuli tomu musela skoncit...I kdyz tobje.mmožná to.nejmensi...Chci normalne behat se synatorama a hrat si s nina bez omezeni.No uvidime.ja prave teprve na ko po sestinedeli půjdu,za 14dni mi sestinedeli konci

luciebx
3. kvě 2018

@hannales3 mas brzy. Mě běhání nebylo doporučeno kvůli těm dopadům. Gravitace atd.

urtica
13. kvě 2018

@luciebx Aha...rozumím. Za sebe bych ale odejmutí dělohy (pokud k tomu není jiný závažný důvod) nedoporučila, mámě ji vzaly a jsou s tím spojené další obtíže, které se mohou projevit až v rámci několika let a které lékaři rádi zamlčují... (u mojí matky to byl např. předčasný přechod a osteoporoza).

luciebx
13. kvě 2018

@urtica no já budu cvičit a cvičit. Uvidíme co se změní třeba za rok. A až přestanu kojit atd.

myszesemise
13. kvě 2018

Já mám za sebou dva porody a čeká mě třetí a vše ok a vypadá pořád stejně jako před porodama... Ani tam uvnitř to není nijak roztáhle pokud mě chápeš 😁

luciebx
14. kvě 2018

@myszesemise buď rada. Kamarádka rodila 4x a taky vše ok. Holt někomu se proste přihodí. A kor když jde mimi klestemi. Tahají ho z tebe tak ti ty vazy uvolní.

lumiga
15. kvě 2018

@urtica a to mamince vzali i vaječníky? Mě taky čeká odebrání dělohy,pro velký sestup a s tím spojené problémy. Ale vaječníky mi právě kvůli přechodu nechají.

urtica
15. kvě 2018

@lumiga Ne, vaječníky jí nebraly...a bylo jí řečeno něco podobného. O 10 let později utrpěla komplikovanou zlomeninu zápěstí a byla jí dg. osteoporóza (asi ve 48 letech). Kamarádka, která pracovala ve výzkumu ost. mi tenkrát řekla, že nechápe, že ji na to neupozornili, že se jedná o klasický problém žen, kterým byla odňata děloha. Prý ta činnost vaječníků je nějak propojená s dělohou...a že je s tím spojeno dost dalších obtíží (s odebráním dělohy), o kterých lékaři moc neinformují :-/.

lumiga
Autor odpověď smazal
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru