Poloha při porodu - jaká je realita v porodnici?

mirecka36
4. dub 2017

DOTAZ NA TY CO UŽ RODILY
Ahojte, pořád se strašně řeší poloha při porodu, tak jsem se po tom trohu pídila - jaká je realita v porodnicích - jsou porodnice, kde vám řeknou, že se prostě rodí v leže, že se k vám nikdo nebude ohýbat (př. Břeclav), ale když pak mluvím s maminama, co tam rodili, řeknou, hele, dělala jsem si, co jsem chtěla a až na samotný porod (asi 5 minut) mě vyhnali na lehátko. Potom zase jiná známá si vybrala Bohunice, že jsou "pružnější", slibovali porod jak chcete .. jasně, dělala si co chtěla ale nakonec ji taky nahnali na lehátko a ještě jí ho ani nenapolohovali.. Tak by mě zajímalo, jaká je realita? Fakt jste někde v porodnici rodili a opravdu až do konce v nějaké jiné poloze než v leže na koze? Nebo to jen ti doktoři prezentují jinak? A taky prosím o zkušenosti Z Břeclavské porodnice a z těch Brněnských, jestli je to možné. Pokud možno nedávné zkušenosti.. Díky moc. Zajímá mne hlavně, jestli vás nutili ležet, cpali do vás chemii, a jestli vám miminko hned nechali... Díky moc.

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
kajalka
4. dub 2017

@dzungala Neuznal, udělal ze mě totální blbku, co si vymýšlí. Zhojilo se to, museli jsme přes půl roku cvičit vojtovku. Ale psychické následky jsou doteď, dítě si nedá sáhnout na hlavu a já si to nemůžu přestat vyčítat.

anazuzzuzana
4. dub 2017

Nikde na svete a nikdy v historii se nerodilo v leze nebo pololeze...to je jen naprosto debilni sovinistickej vymysl zapadni civilizace. Doktori\PA nemaji jiny duvod preferovat tuto polohu nez vlastni pohodli... Pekne porod zasahy zkur**t, aby pak mohli zachranovat a placat se do prsou...samozrejme cest vyjimkam a ze jich nastesti pribyva nebo jsou snad uz v prevaze...ja na ne bohuzel stesti nemela

monasek84
4. dub 2017

Pred tydnem jsem rodila po druhe v Breclavi. Az do doby tlaceni si muzes delat co chces. Obe deti jsem tlacila v polosedu na polohovacim kresle a me ta poloha teda vyhovovala. Dala me do ni PA, na jinou polohu jsem se neptala, jak jsem psala, me vyhovovala. Hned jak porodis ti jeste spinavyho prcka daji na bricho, na zadost muzes nechat dotepat, nebo manzel strihat snuru. Pak se me detska ptala, jestli ma malyho utrit a vazit az pozdeji nebo hned, dala mi na vyber. Zustavas pak s malym lezet 2 hod na sale, sama s doprovodem. Po 2hod si ho v postylce odvezes na novorozenecky a mas ho u sebe. Chemii do me na silu necpali, na vse se me ptali a vse vysvetlili.

listopadka1
4. dub 2017

@anazuzzuzana No nevím, u nás se běžně rodilo doma v posteli, v drtivé většině vleže, maximálně podložená polštářem. Přečti si třeba Tchána Kondelíka, tam jsou dva porody pěkně popsaný a oba v posteli. Nebo cokoli od V. Pittnerové, to je 19. století, rodí se tam o sto šest a taky v postelích. (netvrdím tím, že je to super poloha, taky se tehdy při porodech dost umíralo, jen že to nějakou tradici má).

Jinak já rodila v Kolíně, na koze a bylo mi to úplně jedno, byla jsem ještě ráda, že můžu aspoň ležet, porod trval přes dva dny a nakonec stejně musel být císař, malá se tam zašprajcla hlavou a za hodinu tlačení v šílených bolestech se neposunula ani o píď. PA mi ze začátku i radila, ať zkouším tlačit ve stoje, s opřenou nohou, na boku, v dřepu, já to všechno dělala, ale bylo mi to na prd a nakonec jsem si moc ráda lehla na kozu a ještě radši jsem si nechala na to břicho tlačit, protože už jsem neměla sílu.

karlajasmine
4. dub 2017

Ja jsem U Apolinare mohla byt az do samotneho tlaceni v jake poloze jsem chtela (hodne jsem stala nebo chodila), pak jak se mi chtelo tlacit tak jsem chtela zustat stat ale oni me zvedli na lehatko a nemela jsem silu protestovat, ale ve finale se mi rodilo i tak dobre, syn byl venku za 4minuty.

normalnimatka
4. dub 2017

@dzungala
on ten polosed je třeba dobrej i z hlediska šetření sil.... kontrakce x hodin, nedjbože dnů, třeba i přes noc, nejíš, skoro nepiješ, bolest je sama o sobě vyčerpávající.... pak jít na čtyři nebo do kleku a bejt v tý poloze ještě třeba půl hodiny..no nevim nevim. ale stolička porodní, proč ne, to by mělo bejt asi olrajt... a podle mě se to personálu nelíbí právě proto, že tam moc neviděj. když si to představim, nevim, jak by tam doktor viděl dobře. leda, že by si lehnul na zem a koukal nahoru...? :D z kleku, jak někdo píše, to podle mě tak dobře vidět není... a kdybys byla v kleku, opřená o balón, tak toje asi ještě hůř viditelný...vždyt máš prostě zadek dolů žejo...

na to by se hodilo, aby se tady na fóru občas objevila třeba nějaká PA :D

no a jak píšeš, co říkal nějakej ten primář - to víš, že to nejsou "nejoblíbenější" polohy, ale v podstatě jediný povolený...:/ aspon ve většině porodnic určitě.

@hz
a myslíš, že tohle platí i když si právě držíš nohy, tudíž ta kostrč úplně nedolíhá na podložku?

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
normalnimatka
4. dub 2017

@dzungala tak já jsem myslela klek... a opíráš se břichem o balon...furt si myslim, že je vvelkej rozdíl vidět na podvozek v tomhle a na koze:D když jsi v poloze kočka, je vidět především zadek:D

hz
4. dub 2017

@normalnimatka rozumim, jakou polohu myslis. V teto poloze jsem totiz v roce 2014 v Jicine na radu mistni PA tlacila-ale bylo to zcela nemozne takto tlacit, navic bylo zcela nemozne si ty nohy chytit pres velike bricho, bylo to dost fyzicky narocne. Ale logicky, predstavis li si tu polohu a pokud bys ji fyzicky dokazala udrzet, tak preci rodis do kopce, tedy proti gravitaci(ale nastrih v teto poloze musi byt jednoduchy). V teto poloze se rodilo v roce 198_ - WHO zadnou takovouto polohu nedoporucuje.

prostejina
4. dub 2017

Obilní trh Brno - PA me nechala na balóně, vše mi ukázala. Na samotný tlačení jsem si mohla vybrat, nechala me zkusit všechny - na čtyřech, do praku, na boku,... Pak mi jen řekla, ze největší efekt mela poloha ma boku (tlačila jsem snad pres hodinu, takže masakr), a na její doporučení (do ničeho me nenutila) jsem rodila na boku. Celkově tam pece je fakt skvělá, přítmí, nerušil nás nikdo, ale vždycky řekla za jak dlouho přijde, a fakt přišla, pujcila nám radio, manžela učila masirovat, pomáhala mi ve sprše, nosila čaj, strašně me podporovala, furt chválila, vše se mnou konzultovala, vše mi řekla a vysvětlila předem, trpělivě odpovídala na otázky, když jsem s něčím nesouhlasila, navrhla jinou variantu, proste bomba 🙂

normalnimatka
4. dub 2017

@dzungala tak snadd na to nedojde..:( pořád lepší asi všecko, než císař.. zkoušíš si to nějak přirozeně vyvolat? ono asi když se děcku nechce, tak stejně houby naděláš. ale zkoušela bych všecko:D

normalnimatka
4. dub 2017

@hz no mně přijde ale, že takhle se rodí dost často, fakt.....

bonulinka
4. dub 2017

První dvě děti klasika na zádech, řízené tlačení, ale nějak zvlášť mi to nevadilo, na první kontrakci byly venku. 3. dítě jsem rodila vkleče, sama si ho chytala, vědomě jsem netlačila a krásně vyklouzlo ven. Pocitově úplně o něčem jiném 🙂.

hz
4. dub 2017

@normalnimatka kecy? ja ted rodila na boku a jen lehke natrzeni, ktere se behem tydne zhojilo.

Prvni obr. blbost nejvetsi
obr.c. 2 ukazka kostrce pri polohach

anazuzzuzana
4. dub 2017

@listopadka1
http://www.prirozeny-porod.eu/rodilo-se-vzdycky...
http://www.materstvi-srdcem.cz/l/jedina-nevhodn...
http://wellroundedmama.blogspot.cz/2015/03/hist...

nepochybuji, že někomu vyhovuje rodit v leže/polosedě... ale pokud žena v leže rodit nechce, a já věřím, že matka ví sama nejlépe, jaká poloha jí bude vyhovovat, tak v mnoha českých nemocnicích jí neumožní si zvolit polohu, kterou chce a lživě argumentují proč je lepší rodit tak, jak chtějí oni... a to je problém...

zoana
4. dub 2017

ja som rodila v Českom Krumlove. Do samotného pôrodu som si mohla robiť čo som chcela, majú tam aj vaňu. Rodiť som najprv skúšala podľa seba, mimo kozu, len so sestričkou /neviem presne titul, proste nejaká vyskolenejšia sestrička pri bezproblémových pôrodoch/. Ale mi to nešlo, tak zavolali doktorku a mňa dali na kozu. Ale polohu mi nastavili ako mi vyhovovalo - taký polosed. A nakoniec to bolo dobre, pretože doktorka pomáhla chrániť hrádzu a malá sa narodila bez jediného stehu 😀 Dokopy celý pobyt na koze trval necelých 20 minút a malá bola vonku na tri zatlačenia. Ale je pravda, že som trénovala s Aniballom, tak to asi tiež pomohlo. Ešte ma napadlo, že som musela ležať keď mi raz za čas robili monitor. Ale to som chápala, technicky to inak možné nebolo.

listopadka1
4. dub 2017

@anazuzzuzana to určitě je, to nerozporuju. Já jsem třeba byla tak unavená,že jsem byla fakt ráda v pololeže, ale když je na tom někdo líp a opravdu cítí, že chce třeba dřepět, tak by určitě měl mít možnost. Vím, že zatím to ve většině nemocnic není, ale myslím si, že se to pomalu zlepšuje, jak se o tom víc mluví. Pořád je podle mě rozumnější, když se nemocnice budou trochu snažit,udělají porody přístupnější a dají rodičkám víc volnosti a možností,než aby radši ženy rodily doma. Musíte přece uznat, že situace se zlepšuje, na přídklad oproti situaci před deseti patnácti lety je to nebe a dudy. Dejme tomu dalších pár let a budete ve většině nemocnic moct rodit jak chcete. Já bych teda osobně ráda rodila tak,aby to nebolelo, ale to mi asi žádná poloha, olejíčky, hudba a kdovíco nezajistí 🙂

ssandy
4. dub 2017

Motol, rok a pul zpet. Do porodu jsem mohla cokoliv, vyslovne mi doporucovali pohyb a balon, balon jsem mela i ve sprse, to mi bylo nejprijemnejsi, na tlaceni jsem byla na polohovacim kresle, vyzkouseli jsme nekolik poloh a nejvic mi vyhovovalo na boku, s trupem trochu zvednutym do polosedu. Nikdo nic nevnucoval, ochotne vyhoveli vsem pranim, na dotazy odpovedeli, vysvetlili. Zadnej nastrih, zadny siti, trenovala jsem s aniballem, PA jsem to rekla, i doktorka, ktera prisla jen k porodu hlasila, ze nic strihat nemusi a nebude. Na 2zatlaceni dite venku. Nedokazu si prestavit rodit na stolicce nebo v leze nebo na ctyrech. Zkousela jsem si to doma s Aniballem a ani jedna z tech poloh mi nevyhovovala na tlaceni.

lassii
4. dub 2017

Začinam se toho porodu pěkně bát...mate některa zkusenost s porodnicí v Boskovicích?A koukam,ze Aniball je opravdu vhodné trénovat 🙂

normalnimatka
4. dub 2017

@hz tak tohle vypadá dost hrozně. ale když si představíš polosed, tak ty nohy, co si držíš, už tolik ten zadek nezvednou podle mě.... nepřijde mi, že bys tak rodila do kopce

tyyyjo jako dělá mi radost, že někomu fakt umožnili rodit i třeba vestoje... ale bohužel třeba v porodnici, kde se nejspíš budou odehrávat všecky moje případný další porody, tohle asi jen tak nebude...:/ a to jsem si vybrala nejschůdnější variantu v okolí:D

mirecka36
autor
4. dub 2017

@haaaluska Zvonem?? ve kterém to bylo roce?? No to je stejnej hnus jako ty kleště.. :-
(

normalnimatka
4. dub 2017

@anazuzzuzana
dobrý články🙂

haaaluska
4. dub 2017

@mirecka36 vlani mi ju tahali vexom,nevedela som ju vytlacit a uz mala zle ozvy a aj mi ju rozdychavali

normalnimatka
4. dub 2017

jinak tímto prosím všechny ženy - sepište svoje zkušenosti do nějakých recenzí porodnice!
celkem hodně názorů je třeba na http://www.emimino.cz/porodnice/

tím, že napíšeme svoje špatný zkušenosti a přidáme třeba i nějakou tu stručnou osvětu, že ta a ta metoda není doporučovaná WHO, nebo je zakázaná apod. přispějeme k celkovýmu zlepšení porodnictví..
přeci - co porod, to příběh, a co matka, to žena zpravidla velmi aktivní na internetu... a přesto je těch recenzí strašně málo procentuálně...

hz
4. dub 2017

@normalnimatka nevim, PA mi tu polohu ukazala, ja ji zkusila provest, ale pres brich jsem to proste nezvladla, tak jsem se na to vykaslala. myslim, ze moc gravitace v teto poloze neni, zkus si to😉

normalnimatka
4. dub 2017

@hz já tak rodila:D
asi to obvykle dopadne tak, že jednu nohu drží doprovod k porodu a druhou porodní asistentka;)

jipe
4. dub 2017

@mirecka36 Nečetla jsem předchozí komentáře. Obilnák 2015 - naporodním boxu jsem si mohla dělat, co jsem chtěla, donesli mi dokonce žíněnku, at si vyzkouším různé polohy, posteljsem si mohla polohovat, jak jsem chtěla. Vzhledem ktomu, že jsem porodila 36 hodin po odtoku vody, nevyhnula jsem se oxytocinu,to jsem musela být napojená na monitoru, takže na posteli a na samotný porod jsemsepakpřesunula na porodní stoličku - manžel držel jednu nohu, studentka, s jejíž přítomností jsem souhlasila, druhou a PA byla ohnutá dolů. Malého jsem dostala hned na břicho, pak ho dali bokem zvážit, změřit, já přelezla na postel,manžel nás podepsal apak mi zase malého dalina břicho a cca 2 hodky nás nechali.Následně šel manžel s prckem a sestřičkou na dětské kouknout na ošetření a já dostala najíst, sprchu jsem nezvládla. Na pokoj mi ho pak dali po pár hodinách, byla jsem dost vyřízená

jipe
4. dub 2017

@dzungala mě střihly na stoličce bez problémů

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru