Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

aponchie
1. čer 2009

jeste sem se chtel aoptat cim osetrovat a jak spravne poranenou pipku..dneska sem se poprve kukla zrcatkem a mam pocit,ze jak me sila vevnitr ty 3stehy nekde ais na cipku rikala pac sem tlacila kdy sem nemela tak dneska pocit stipani a tahani na prave strane a ejhle me prijde jako by me vycuhoval steh zevnitr ven nebo je jeden venku nevim kazdopadne smiknuta sme nebyla mozna samotne potrhani,ale stipe to ..vim,ze je hypermangan,ale nikdy sem to neaplikovala zatim teda sprchuju susim a umyvam lactacydem co vic mohu pro zhojeni udelat?dik

kulicka
1. čer 2009

aponchie, oplachovani repikem 😉

aponchie
1. čer 2009

to je co?bylinka?ja se tedkom kukala a stipe me to pac mi trci nejak abila nitka od spodu skoro na poomezi k zadku tam to prej hodne ta PA natahovala a lekarka prave rikala ze me vevnitr sije a dneska vidim nitku trcet nejak ven toz nevim a trosku to stipe pri sezeni a bojim se tam strkat na to primo ruce prave jak je to citlive nicmene pohled blee tam dole..jak dlouho to trva nez se to cele zatahne dovnitr?ja ted slysela o nejakem rosalginu,ale nevim co to je vubec

kulicka
1. čer 2009

repik je bylinka 😉 ma protizanetlive a stahujici ucinky a na takovy bolistky je lepsi nez hermanek 😉
rosalgin neznam

taky mi trcely nitky (a taky me nesmikly 😝 ) dokonce za kalhotky se mi zachytavaly auvajs 😀 Ale jak dlouho, to uz nevim 😅 Tak mesic? Ale me nic nestipalo 😕

aponchie
2. čer 2009

aha takze je mozne ze to mam zevnitr teda..no zkoumal asem hledala a proste bilou nitku videla i manzel takze me prave vylekalo,ze rikala,ze me nesmikla a pak mi trci nit,ale to bude asi zevnitr ja citila max 3stehy..dneska uz to moc nestipe ale presto zkusim tu bylinku a to jsis udelala caj a dala treba do vody do lavorku nebo jak?

editah222
2. čer 2009

Milá porodní babičko, chci se jen zeptat zda je normální, že ještě ani ve 23tt necítím pohyby miminka ☹ Všichni kolem si libují jak jsou "dokopané" a já opravdu nic necítím. Minulý týden jsem byla u doktora na ultrazvuku a vše je prý v pořádku, ale i on se divil, že nic necítím.
Děkuji za odpověď (snažila jsem pročíst celou diskuzi, abych se neptala na něco co se tu už probralo, ale nenašla jsem a nedočetla)

porodni_baba
autor
2. čer 2009

aponchie • 2d • 31. květen 2009 v 10:05...luxusní popis porodu 😀
takže vlastně super porod nakonec 😉 a kouzelnou holčičku jste si porodili 😵

luciferek • 1d, 40tt • 31. květen 2009 ve 20:08...nejsem za vyvolávané porody pokud k tomu, není medicínský důvod, což velikost mimča je velmi diskutabilní, vůbec u vás, když se bavíme o 3kg mimču +-. Je to na zvážení, ale spíše Vašeho lékaře, který může opravdu uvážit všechny skutečnosti. Ono když mimčo ještě není připravené tak se to většinou stejně nepovede tenb porod vyvolat 😉
U vás jde o to, aby se pak nepřistupovalo ke zbytečné sekci právě skrze zmařené vyvolávání porodu 😉
a pro miminko jistě rizika jsou, ale ne nějak výrazně větší než u spont. porodu. je to dá se říci mírně nepřirozené, chemie je hold chemie i když napodobuje přirozené 😉

basol • 31. květen 2009 ve 21:40...je tam veliký rozptyl...2000 - 3100g 😉
ano na diabetičku je pohlíženo jako na rizikovou maminku a na její miminko jako na rizikového novorozence. Např. by neměla přenášet, miminko po porodu potřebuje zvýšený dohled, i vy ohledně glykémií atd. Proto ten nástup před termínem porodu, u diabetiček na inzulinu tím spíše 😉

olii • 38tt • Včera ve 14:57...pravděpodobně máte na mysli Streptokoka skupiny B. Přeléčí vás určitě, dostanete nitrožilně antibiotika, ale né kvůli sobě ale kvůli miminku. Tohoto streptokoka má v porodních cestách uvádí se 1/3-1/2 českých žen, takže je to celkem běžné. Vám to nic nedělá, je to vaše poševní mikroflora, a ano pravděpodobně to má i partner, kterému to stejně tak problém nedělá. Problém by to mohlo znamenat pro miminko a to s dýcháním. proto ta antibiotika během porodu 😉

aponchie • 2d • Včera v 15:05...pipku oplachovat nejlépe odvarem z dubové kůry, vzhledem k tomu že nemáte vnější stehy nenechte si v lékárně vnutit gel z ní, ale pouze sušenou bylinku, kterou můžete ráno přelít horkou vodou, vyluhovat, a odvar si nachystat např. do pet lahve ke sprše, a po osprchování přelijete pipku tímhle odvarem, už nesmívejte a nechte zaschnout, nejlépe na vzduchu 😉 toť vše.
řepík jak píše kuli bych řešila až pokud by byl nějaký větší problém, takto je lepší ta dubová kůra 🙂

porodni_baba
autor
2. čer 2009

aponchie • 2d • Dnes v 08:11...ano pravděpodobně bylo vnitřní poranění, a chtělo to pár stehů...proto ty nitky 😉

editah222 • 24tt • Dnes v 08:40...okolo 23tt byste už i jako prvorodička cítit pohyby mimča měla, ale vše je pouze teorie, nemůžete být třeba o týden méně těhotná atd atd. záleží to na citlivosti každého, kam je mimčo natočené atd. je toho prostě hodně. Zkuste si večer sednout v klidu do křesla, dát si nožky nahoru nebo se položit na postel na záda na chvíli a vnímat jenom svoje bříško. Třeba i něco cítíte, jen stále nechcete uvěřit, že by to bylo mimčo. Hezký den 😉

olii
2. čer 2009

Porodni babicko dekuji za odpoved, ale v mem pripade jde prave o streptokoka typu D, jeste jsem se sestricky ptala 2x a ona odpovede D jako Dana 🙂 a prave o tomto typu jsem nikdy neslysela a nenasla jsem zadne info... a preci se sestricka nesplete v pismenkach... teda doufam...

prdecek
3. čer 2009

Bré ráno,
chtěla jsem se zeptat na něco ohledně prsů.
Občas je mám nalité a bolestivé a občas úplně normální, nenalité a bez bolesti. Je to normální? neměli by být pořád nalité? Potom mám na nich žílky, což je asi ok ne? a pak barva bradavek, někdy je tmavá někdy je světlá, neměla by být v těhu pořád tmavá???? taky mám občas na bradavkách cosi bílého, co to je????

Jsem z toho jelen.

Díky za odpověď.

sturnus_vulgaris
3. čer 2009

dobry den, porodni babicko,
jsem tu zase s prosbou o nazor.
minule jsem psala, ze me trapi tvrdnuti bricha (spolecne s dilataci delozniho cipku ve tvaru U - cipek byl jinak delkove v norme). od te doby uplynuly skoro 4 tydny, prvni dva nic moc, tvrdnuti porad celkem casto, pak nasledoval tyden, kdy raz naraz preslo a ja jsem si teprve mohla zazit, jak vypada normalni tehotenstvi, bez bricha jako sutr, ktere tahne k zemi a nekdy i boli. do prace jsem normalne chodila, sice sezeni nebylo nic moc, ale snazila jsem se chodit brzo domu a pak odpocivat v leze. akorat ten tyden, co mi bylo lepe, jsem se nechala zlakat treba i na prochazku nebo vetsi nakup (autem, samozrejme, zadny tahani veci, ne moc courani).
ted mam dovolenou a rekla jsem si, ze budu v klidovem rezimu pokracovat, ale k memu prekvapeni je mi uz tri dny pekne mizerne, bricho tvrde prakticky porad, i v leze. detatko sice (nemam teda srovnani, ale rekla bych) nadprumerne aktivni, ale ty kopance a veletoče zase vyvolavaji to tvrdnuti (uz me i napadlo, jestli to neni reakce na to tvrdnuti). davky Mg jsem uz delsi dobu beru misto 300 mg uz 500 mg, ale mam pocit, ze to nema zadny efekt.
v pondeli jsem byla na OGTT primo v porodnici, pri te prilezitosti jsem zminila moje potize, i to, ze mi mudr rekl, ze pri zhorsujicich potizich se mam dostavit primo k nim. sestra na OGTT byla ochotna a poslala me na porodnickou ambulanci, ale tam (asi i vlivem stresu a shonu - bylo tam moc lidi) mi rekli, ze mam jit za svym lekarem, nebo cca 3 hodiny cekat. kvuli tomu OGTT jsem to ale nakonec vzdala, nejak me to zmohlo a byla jsem vubec rada, ze jsem dosla domu.
po dnesni noci, kdy bylo bricho zase celou dobu tvrde, jsem uz zavolala svemu mudrovi, zitra tam mam jit. jsem z toho vseho ale hrozne psychicky vydeptana a strasne se bojim. zajimal by me vas nazor na vec, a taky, kdybyste mi mohla napsat neco o tom, jaka rizika spojena s predcasnym porodem memu diteti hrozi a jak zhruba dlouho (tj. jakou metu si mam ve sve hlave stanovit).
moc dekuji.

kulicka
3. čer 2009

prdecku, hormony se bourej, co? To je uplne normalni. Teda aspon podle me 😅 To cosi bileho je jako co? Kapicky? Vata? popis trosku vic 😉

sturnus vulgaris, metu si nedavej, jedine takovou, ze dojdes co nejdal 😉 Dovolim si rict, ze ted uz je detatko "za vodou" ale kazdy den se pocita. bylo by sice velmi predcasne narozeny, ale i takovy se daji dneska zachranit. Znam, co se narodily v 7 a 6 mesici tehu a maji se moooc dobre 😉 Ale bude lepsi, kdyz si jeste to tvoje chvilu pocka 😅 Drzim pesti 😵

porodni_baba
autor
4. čer 2009

olii • 38tt • 2. červen 2009 v 11:23...tak pardon to se omlouvám. Ono se tohle označení tolik nepoužívá. Mezi tyhle potvůrky patří třeba Enterokok a ten pokud Vám nedělá problémy v těhotenství, jako svědění pálení apod. se nepřeléčuje. Ale mohla jste mít i jiný druh. V tomto případě tedy antibiotika spíše ne, ale opravdu záleží na zvyklostech porodnice 😉 ostatní jako partner platí stejně 😉

porodni_baba
autor
4. čer 2009

prdecek • 10tt • Včera v 08:14...hlavně klid, všechno se mění a je to tak v pořádku 🙂
jak píše kulicka cosi bílého nelze moc posoudit podle popisu 😅 ale pokud máte na mysli bílé výstupky kolem bradavky tak ty jsou naprosto v pořádku 🙂

porodni_baba
autor
4. čer 2009

sturnus_vulgaris • 29tt • Včera v 11:17...magnesko bych už nenavyšovala, on jeho vliv na oddálení předčasného porodu je trošku diskutabilní.
Rizik z předčasného porodu je velmi mnoho, nemá smysl vás tu strašit. Každému je jasné, že když má být mimčo v bříšku minimálně 38tt, že cokoliv méně moc dobré není, orgány jsou nedovivinuté atd. Jistě dnes máme moderní techniku a tak se předčasně narozeným mimčům věnuje velké úsilí, aby se případné komplikace omezily na minimum. Ale děloha je pořád ten nejdokonalejší inkubátor o tom není spor.
Proto být Vámi tohle neřeším, na to bude dostatek času, pokud byste opravdu předčasně porodila.
Zatím bude nejlépe dojít k lékaři a hodně odpočívat, nic si nevyčítat, buďte pozitivně naladěná, pohlaďte bříško a poproste holčičku ať ještě chvilku počká. Hodně štěstíčka 😵

prdecek
4. čer 2009

no to bílé je, když zmáčknu bradavku, tak z ní vyleze takový jakoby bílý krém.

JInak díky za odpověď! 🙂

olii
4. čer 2009

Porodní babi - díky, díky 🙂 já jen jestli nemám něco extra 🙂, takže když vlastně o "něm ani nevím", tak s ním můžu žít v klidu dál a mimču neuškodí, chápu to správně?

sturnus_vulgaris
4. čer 2009

Děkuji za odpověď, babičko, (i Kuličce). Budu se snažit na to nemyslet, poslední dobou mě ten strach z předčasného porodu a jeho následků teda strašil docela vydatně.
Dnes jsem byla u doktora a kupodivu čípek v lepším stavu než posledně, dilatace zmizela, delka pres 3 cm. Mam dalsi instrukce pro zamestnance porodnice, aby me neodbyli, kdyby se ty kontrakce zhorsily a donutily me k návštěvě. Prý si kdyžtak mám nechat natočit monitor.

prdecek
4. čer 2009

ještě jsem se chtěla zeptat jak na zácpu v těhotenství? bez čípku nejdu vůbec na velkou a ty čípky přestávají pomalu už působit. (budu mít využívanou jednu krabičku 10kusů). co s tím dál? zkusila jsem už i Lactulosu a ta nepomohla vůbec 😒

jeudi
4. čer 2009

dobry den chci se zeptat,dnes mi lekarka prohledla a rekla ze se jeste sice neotviram ale mam podrazdenou delohu a ze musim brat nake leky aby jsme tam miminko alespon do 35tt udrzeli..znamena to tedy ze budu rodit driv?dostala jsem trosku prujem a uz treti den mam bolesti jakoby na menstruaci dekuji

jeudi
4. čer 2009

a jeste se chci zeptat kdybych treba rodila driv treba ted v nejblizsi dobe jestli muzu rodit prirozene nebo bych musela rodit cisarem?diky

kulicka
4. čer 2009

prdecku, jestli to nebude mlicko 😅 Bud rada,ze to je bily, me v 8 mesici zacalo tyct kolostrum s krvi 😖 teprva az dokojim, tak uvidime co to bylo.

sturnus_vulgaris, nemas zac 😉 rada pomuzu, pac babicka taky nemuze byt uplne vsude a porad 😅 Jak rika, dneska mame moderni techniku, tak kdyby neco, tak se da udelat maximum, ale lespi bude, kdyz si mimi jeste chvili pocka. Dyt uz to tak dlouho trvat nebude, pouhych 10 tydnu 😵 Takze klidek, hod si nohy nahoru, poradne odpocivej a ver, ze vsechno bude OK. A ono to tak bude. Nejlepsi spojenec je pohoda 😉 Tak zadny stresy jo? 😉

prdecku a zkousela jsi dlabat svestky (treba i suseny) nebo povidla.

jeudi, to sice neznamena (alespon podle me) ze budes rodit driv, ale mohlo by se stat. Samozrejme ze bys mohla rodit prirozene, proc by ne? 😅 Prujem jeste nic neznamena, ale je fakt, ze ja 2 dny pred porodem chodila na velkou 3x 😀 Ja mela stridave prujem a zacpu v tehu 😀 a mestruacni bolesti sem tam. Takze kliiiiid, taky si hod nohy nahoru a relaxuj.

Holky brou noc 🙂

porodni_baba
autor
5. čer 2009

prdecek • 10tt • Včera v 08:46...ano i sekrece z prsu, předzvěst budoucího kolostra je ok 😉

olii • 39tt • Včera v 09:43...nic moc extra to není, jen to v laborce trošku extra nazvali 😅 ano pro vás riziko žádné, pro mimi minimální. Ono taky záleží na tom, kolik ho tam je, ale asi nic významného 😉

sturnus_vulgaris • 29tt • Včera ve 12:57...ono je to právě hodně i o psychice, a to daleko víc, než si je většina těhulek i jejich lékařů schopna připustit. Všechno je v pořádku tak hodně odpočívat a těšit se na miminko 😵

prdecek • 10tt • Včera v 15:23...se zácpou v těhotenství to je taky kříž. Hodně taky dělá psychika, obzvláště pokud jste se o mimi třeba déle snažili. Hodně taky hormony. Tělo zařídilo, že střeva se prostě hýbají pomaleji, aby mělo mimčo zařízenou dostatečnou výživu. Na vás teď je maličko je zase donutit k práci - tzn. zdravá strava s dostatkem vlákniny, ovoce, zeleniny a hlavně dostatečně pít!!! pak jistě jsou výborný nápad ty švestky sušené 😉 a dostatek pohybu 🙂

porodni_baba
autor
5. čer 2009

jeudi • 1d, 34tt • Včera v 15:39...podrážděnou dělohu neznám, spíše asi dráždivou...ale ve 34tt tedy žádný div, všechno se chystá pomaličku na porod 😉
nevím, jaké léky? spíše jaký lékařka zapsala nález? a pokud máte opravdu takové riziko předčasného porodu asi byste spíše měla ležet v porodnici.
Zřejmě zase až tak vážné to nebude. I když ty ms bolesti mohou být poslíčky, ale také opravdu předzvěst předčasného porodu. Buďte v klidu, miminko se narodí až samo uzná, nestresujte se tím. Hodně odpočívejte 🙂
Porod by byl pravděpodobně veden spontánně s tím, že je ale u menšího mimi větší pravděpodobnost, že by to nakonec císařem skončit mohlo (malé mimi tolik netoleruje porodní zátěž jako donošené). Ale jako druhorodička byste mohla rodit rychleji, tak je velká šance na spont. porod 😉

prdecek
5. čer 2009

děkuji za odpovědi 🙂

kulicka
5. čer 2009

tak ted ja s dotazem 😅
porodni babi, cely tehu se me ptali jestli mam musky pred ocima, ale vzdycky zakecali mou otazku co by to mohlo znacit. musky bily jsem mela hodne ke konci a i ted se obcas objevej. co to?

a jedna provokativni : jak ztloustnout? vcera mi vaha ukazala slabych 44 kg pricemz pred tehu jsem mela 47 pri 167 vysce 😅 jeste kojim 😝 a jim taky tak akorat 😅 diky 😵

fim
5. čer 2009

Ahojky, taky bych se ráda zeptala na spíše zaručenou informaci než jen domněnku.....
Svého syna jsem rodila plánovaným CS, avšak nebylo mi vyhověno se spinání anestezií.... prý krevní testy nedopadly moc dobře, snad hodně močoviny (?) v krvi. Čím to mohlo být způsobeno? Jak se tomu propříště zkusit vyvarovat?
Měla jsem těhotenskou cukrovku, ale výsledky díky dietě byly dobré, tak to tomu nepřisuzuji. Děkuji.

jeudi
5. čer 2009

kulicka ja taky mam takove mzitky pred ocima jakoby bile musky vzdy kdyz si lehnu na zada ja si myslim ze je to tim ze se neco spatne prokrvuje taky by me to zajimalo

porodni_baba
autor
6. čer 2009

kulicka • 1d • Včera ve 12:22...vysoký tlak? ale odhaduji, slyším o tom poprvé, u nás se ptáme spíše na rozostřené vidění 😅 Jinak myslím, že to co popisujete teď bývá spíše z nízkého tlaku, jako když např. se rychle vstane z postele, to má ale většina lidí 😉
to je teda ale pěkná provokace 😀 bych vám něco poslala, škoda že to nejde. 😅 ale upřímně, asi to u toho kojení moc nepůjde. Chce to vyváženou stravu, hodně bílkovin, časem třeba i přidat kvalitní sacharidy a tuky, ale s tím se dá experimentovat až odkojíte dřív ne 😒

porodni_baba
autor
6. čer 2009

fim • 1d • Včera v 15:15...nevím, že by více močoviny bylo kontraindikací ke spinální anestezii, pokud ovšem bylo spojeno s vyšším tlakem...opravdu nevím, spinál spíše tlak snižuje, takže by problém být neměl. Kontraindikací by bylo třeba nedostatek destiček v krevním obrazu, ale o močovině tedy netuším. Spíše bych řekla, že si to např. operatér nepřál...tak vás jednoduše uspali... 😒
ta močovina souvisí s tlakem, s ledvinami...mění se prostupnost ledvin jednak těhotenstvím, jednak tou cukrovkou...pokud jste poctivě držela dietu nic víc pro příště vylepšit nemůžete 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru