Porod. Jak zvládáte bez manželů?

zuzibuzi
11. dub 2020

Holky jak zvladate porod bez manzelu dekuji.. My mame sice do zari jeste chvili cas ale uz se bojim

vendelinka08
12. dub 2020

@zuzibuzi musíš si na tom hledat pozitiva a ne to hned házet do outu, jako že to bude bez něj hrůza. Prostě se s tím smířit, brát to tak, že ty jsi ta žena, ta hlavní bytost, která přivede na svět dítě, ne on. Být na sebe pyšná, že to zvládneš j sama. A když se to změní, tak to bude jen jako milé překvapeni. Takto dopředu z toho dělat hned hrůzu, nemá smysl. Naopak. Negaci si jen privolas vše negativní. Já na sebe byla a jsem pyšná, s jakým klidem jsem šla rodit a jak jsem to skvělé zvládla. PA když věděla že jsem tam sama, byla úžasná. Pomáhala mi, moc ráda na to vzpomínám.

kacenka115
12. dub 2020

@alilali u nás může partner dovézt věci před budovu, než bych tam všechno, co popisuješ, donesla, tak bych porodila na chodník.... Nejde to i u vás nějak efektivněji? Bych tolik věcí dost možná neunesla ani bez pupku.

kacenka115
12. dub 2020

@zuzibuzi taky rodim v září, víc se bojím porodu v roušce kvůli dechu, než že bych to bez manžela nezvládla. Samozřejmě bych ho tam chtěla, je to velká podpora, ale co s tím nadělám. Když se budu hroutit, tak si nepomůžu. ;) Naštěstí máme dost času se psychicky připravit na všechny možnosti. Uvažuji o ambulantním porodu, abychom mohli být spolu co nejdříve. Jinak doufám v uvolnění restrikcí, nestresuji se takto moc dopředu. ;)

alilali
12. dub 2020

@kacenka115 Právě, že nejde. No, bude to zajímavý, bojím se spíš fakt jen toho, že mě to otráví a budu jen hnusná. Tady ty zákazy si vymysleli především zdravotníci, já to chápu, samozřejmě, ale asi by bylo na místě aby těm rodičkám tedy pomohli.

kacenka115
12. dub 2020

@alilali jj zařídit nějakého sanitáře poslíčka, který pomůže nebo nevím co. Já jsem malá drobná, po úrazech slabá na ruce. Takže bych to prostě nedonesla. Nasrání 100%. Od vrátnice k porodnici to je v rámci stovek metrů venkem. Upřímně na vajíčko bych se vybodla a vzala šátek na miminko, ale jasný, že ne každý chce a umí s tím. U prvního manžel věci postupně odvážel, protože jsem pro jistotu měla svoje a nakonec mi byly poskytnuty poporodní vložky, oblečení pro mimi na dobu pobytu, nemocniční košile pro mne, reklamní ubrousky na prdelku atd. Ale to má taky každá porodnice jinak. Představa, že táhnu všechno toto domů a ještě dítě, no to vůbec...

michelle_01
12. dub 2020

Ať to do září dopadne jakkoliv, máš velkou výhodu oproti ostatním. Najít si na tom pozitiva, připravit se na tuhle situaci a zpracovat ji v sobě. Co by měly říkat ty, které s tím celou dobu počítaly a týden po zákazu rodily? Máš prostor si najít soukromou PA, vybrat si porodnici, která umožňuje chlapa na 4. dobu porodní, neseparuje děti a nadále dodržuje bonding, atd.

klarionela88
12. dub 2020

Dva jsem zvládla bez partnerů tak zvládnu i třetí... Trochu jsem se těšila, že to konečne na potřetí zažijí i s chlapem, ale bohužel.... Mno stejně je žena v takovém rausi, že ani nevnímá takže mě je to teď nějak jedno, a vajíčko určitě sebou brát nebudu to donese chlap to snad půjde ne...

lu31nka
13. dub 2020

Mám termín koncem června a doufám že v tu dobu už budu moct mít přítele u porodu :(

aglaja13
13. dub 2020

Obě děti jsem rodila císařem, kdybych rodila vaginálně tak bych tam manžela nechtěla i kdyby on chtěl. Záleží na povaze obou...myslím si, že u někoho to může být i vysvobozením🙂, že nemusí říct narovinu, nechci tě tam...🙂. Pro někoho je to asi náročné, že to nemohou prožít společně, ale prostě to tak je...tak je podle mě lepší to tak brát a ne se piplat v tom, proč co a jak...

vladienka
13. dub 2020

@aglaja13 ale kazdy ma mat na vyber! Ma to byt kazdeho slobodne rozhodnutie, nie sme v totalite 😡 keby sa ludia nepiplali v tom co je naprd a chcu to zmenit tak sa ludstvo v zivote nepohne

aglaja13
13. dub 2020

@vladienka joo? a jak k tomu přijde ten kdo kvůli někomu kdo chce tak hrozně netotalitu onemocnění, protože tam tatínek , který nevěděl, že je nakažen nákazu přinesl...jak k tomu přijdou maminky, které budou v prodnici s minimem personálu, protože bude v karanténě...ona osobní svoboda a práva jednoho končí tam kde začínají práva druhého...To, že někdo upředňostňuje své "já chci", které je zcela subjektivní oproti zdraví a životům jiných není nic jiného než sobectví.

katjja123
13. dub 2020

@aglaja13 prosím vás ukažte mi nějakou statistiku nakazenosti tatínku? Mě přijde že ten covid mají snad jen tatinci, kterým se má narodit dítě. Nebo to mají všichni tatinci? A váš manžel (otec deti) je teda zavřený ve sklepě nebo kde, aby vás a okolí nenarazil? Použijte trochu rozum 🤦‍♀️. Opravdu toto uz hranici s veřejným blaznovstvim, z budoucích otců se dělají nakažení a přitom není ani jeden příklad, že by takový budoucí otec někoho nakazil.

aglaja13
13. dub 2020

@katjja123 jasně všichni porodníci a lékaři, kteří to požadovali jsou blázni...než budete někoho dehonestovat, tak si prvně přečtěte něco o epidemiologii...tisíce let a miliony žen rodily bez otců...není to žádné základní lidské právo...je to jen subjektivní já chci...jak si i tady můžete přečíst spousta žen o tatínka u porodu nestojí, spousta mužů o to nestojí, ale kvůli tomu, že je to módní, tak tam jdou...

aglaja13
13. dub 2020

Tisíce lidí umírají na světě bez blízkých a blízcí nejsou se svými rodiči, sourozenci,když umírají, spoustu seniorů je dlouhou dobu samo v domovech. LDN...a všichni to musí vydržet...Prostě to tak je a nějaké statistiky jsou zcela irelevantní...protože dnes zatím o viru a nemoci NIKDO i odborníci vědí minimum, aby mohli dělat jakékoli závěry...Ale vy ste asi chytřejší

azanka
13. dub 2020

@zuzibuzi stejně budete muset porodit. S manželem, nebo bez něj. Jsou prostě věci, se kterýma normální člověk nehne. Víc by mě teda rozčilovala ta rouška, to bych nejspíš neudýchala. Ale předpokládám, že nenechají rodičky se udusit. Máte termín v září, rozhodně bych se tím nestresovala. Je duben.

vendes
13. dub 2020

@aglaja13 Mluvíte stejně jako Křeček.
Moderní člověk vznikl před pouhými 400-250tis. lety a ani jako historička si netroufnu odhadovat, jak teda rodily ženy v pravěku nebo raném středověku.
Při narození ani ve smrti by člověk neměl být sám.

katjja123
13. dub 2020

@aglaja13 dříve taky neměly ženy volební právo, internet, mobil atd. Proč se k tomu nevratite? Dite má právo na své zákonné zástupce a tady je jeho právo poslapano za nesmyslným nařízením. Copak nákup v unihobby nebo jízda na kole bez rousky je něco víc než, právo dítěte?

aglaja13
13. dub 2020

@vendes ano ale dnes je tisíce umírajích samo, samotní jsou i senioři v domovech, LDN atd atd atd a všichni to musí zvládnout...dítě , které se rodí samo není , má tam tu sobě nejbližší...Je to jen jájinkovství a sobectví NIC víc. To , že to těhotná neustále řeší rozebírá a zkoumá nebo je to tak labilní, že se z toho dokonce hroutí je podle mě pro dítě mnohem horší než tuto situaci přijmout a brát ji takovou jaká je a s ohleduplností k ostatním ať už svým rodičům, zdravotníkům, komukoli dalšímu....

aglaja13
13. dub 2020

@katjja123 podstatou epidemiologie je to, že je třeba snížit pravděpodobnost nákazy...vše co NENÍ nutné nedělat....myslím, že na to není třeba nijak vysoká inteligenci, aby šlo pochopit...že když jsme v místnosti s jedním dítětem s neštovicema je pravděpodobnost nákazy X a když jsem v uzavřeném prostoru, kde jsou ty děti s neštovicema 3 a ne jedno je pravděpodobnost možné nákazy 3xX. Jak píšu v komentáři výše...dějí se mnohem "horší věci" například to, že něčí rodiče jsou v LDN bez kontaktu s blízkými a to několik týdnů a možná jsou to jejch týdny poslední...to, že lidé umírají bez možnosti rozloučit se... a dalo by se pokračovat...Tisíce lidí nasazují své zdraví a život za to, aby ostatním pomáhali (zdravotníci, polici, hasiči, armáda, ale i řidiči, pokladní...) opravdu je mi v takovou chvíli jedno kdo kdy měl mobil nebo volební právo...🙂

vladienka
13. dub 2020

@aglaja13 takze otvorene obchodaky a hobby markety a sportovanie bez rusok je v poriadku ale zeny ktore su v takej krehkej situacii a ide o zivot ich a ich dietata, to uz su drzane drze ktore vymyslaju

katjja123
13. dub 2020

Nejhorší je, jak tato epidemie ukazuje lidi v jejich pravem světle a ukazuje jejich právě tváře. Tolik zloby a radosti z druhého trápení se jen tak nevidí. Tato diskuze je o tom, jak to zvládnout, napsat si rady a najít pochopení. A zase se tu objevují osoby, kterých se to netyka a přišli si jen "kopnout" do rodiček.

katjja123
13. dub 2020

@aglaja13 chápete kdo je to zákonný zástupce dítěte? Otec a matka. A ti oba mají dle výjimky MZ právo být s dítětem. A nemocnice tento zákon porušují.

mrs_v
13. dub 2020

@aglaja13 nepožadovali to všichni. Nejvíc nožičkou dupal Pařízek. Tomu se beztak splnili jeho sny o tom jak ženy bez ochrany svých blízkých musí rodit v roušce. Naopak spousta porodníků i porodních asistentek se k tomu zákazu staví negativně, s doprovodem mají mnohem menší kontakt s rodičkou nežli bez.
Opravdu se neopovažuj tady vytahovat inteligenci když tvoje příspěvky jí zrovna neoplývají. Právo zvolit si doprovod osoby blízké zakotvuje zákon o zdrav.službách. Otec u zrození potomka je naplnění práva na rodinný a soukromý život (LZPS, ÚPD). Jsem zvědavá jak dlouho zastánci Křečkopráva budou panu VOP fandit, očekávám že do momentu než se rozhodne že nějaké právo není dost hodno aby se jím zabýval a toto se jich bude bytostně dotýkat.

mrs_v
13. dub 2020

@aglaja13 mimochodem umírající mají výjimku stejně jako děti ale je hezký vědět, že ignoraci té výjimky ze strany nemocnic a dalších zařízení už bere veřejnost jako fakt.

mrs_v
13. dub 2020

@alilali počkej tak snad nemůžou myslet vážně že vám ani nepomohou s věcmi. Tohle je dost nedomyšlený. Prožeň to přes Fb. Třeba se přidají další ženy a budou to muset nějak řešit.

lovemusicsun
14. dub 2020

Ahoj, přidám svou zkušenost. Rodila jsem před třemi týdny, dna dny poté co vyšel zákaz otce u porodu. Když jsem se to dozvěděla, tak jsem to obrečela, bylo mi to hrozně líto, stejně tak manželovi. Nutno říci, že první porod před dvěma lety byl krásný, s manželem po boku, dlouhý bonding, prostě takový jaký jsem si přála. Doufali jsme, že i druhý takový bude, plus se dcerka v porodnici seznámí se sourozencem atp. Ani jsme si nenechali říct pohlaví a 9 měsíců se těšili na společný moment překvapení. No a pak se všechno změnilo v jeden čtvrtek, kdy vyšlo to nařízení. Ale vyspala jsem se na to, přestala fňukat a připravila se podle aktuální situace. Napřiklad jsem přebalila věci z tašky do kufru na kolečkách, který jsem bez problémů dovezla až na sál otevřená už na 8cm.. Manžel mě dovedl ke dveřím porodnice, dál nesměl. PA i doktorka byly moc milé, pomáhaly se vším co jsem potřebovala. Ono i ten personál ví, že to není lehká situace.. Bonding jsme měli přes videohovor a byl hezký a dlouhý. Na šestinedělí jsem byla sama s miminkem 4 dny, ale aspoň jsem se mu věnovala naplno a užila si ho.
Neříkám, že mi manžel nechyběl, porod je bolestivý a intimní a podpora partnera je důležitá. Ale zvládnout se to dá i bez něj, pokud se k tomu přistoupí trochu pozitivně.
Myslím, že kopání do rodiček není na mistě, obzvlášť od lidí, kterých se to přímo netýká. Zároveň jsme ale ve speciální situaci, tak chápu, že je třeba minimalizovat rizika. Když jsem viděla personál nemocnice, který tvrdě pracuje i s rizikem nákazy, to nejmenší co jsem pro ně mohla udělat bylo, že jsem porodila sama v klidu a nedupala si tam za svá práva mít u porodu doprovod.
Zpětně to hodnotím celkem pozitivně. Na první porod ráda vzpomínám, na ten druhý dnes už také. Byl ve zvláštním režimu, ale zvládla jsem to já, tak i manžel a první dcera a svým způsobem jsem na to hrdá.

alilali
14. dub 2020

@mrs_v Mohou. A ještě řeknou ať si vezmete dost věcí, že sestřičky nebudou dolů lítat pro veci, který by dovezl chlap, kdyby došly. 🤭

kacenka115
14. dub 2020

@alilali tak to je vyloženě špitál snů 🤦‍♀️ asi zbývá jen popřát štěstí 🍀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru