Porod. Co jste při něm odmítly?

jituli84
30. srp 2019

Zeptám se spíše zkušenějších maminek, je něco , co při porodu zásadně odmítáte?

eviks
30. srp 2019

@gruyerre presne, souhlas. Kdyz nekdo ma v tu chvili pocit, ze to ten porod podpori, zkrati, tak jit do toho. Take asi super pro lidi, co maji uzkost z toho, ze by se prece jen mohla stat nejaka nehoda (i kdyz to je asi bezne a nikdo by se na ne snad nemel zlobit). Ale take nesouhlasim s tim, aby do toho nekoho nutili, nejsem si jista, jestli tohle je zrovna nejak zivot ohrozujici pro mamu nebo dite hahaha🙂

mish_ka
30. srp 2019

Já do toho nechci nějak moc kecat, ale bavila jsem se o tom klystýru teď se svým doktorem, že u prvního jsem ho nestihla a teď bych ho raději chtěla. No a na to mi řekl, že i tak se může stát nehoda, takže bohužel ani klystýr není jistota důstojného porodu 🙈😂

kristyn.g
30. srp 2019

Já si myslím že dokud žena nerodí tak nemůže vědět co nechce. Já jsem rodila 30 hodin doma a dalších 22 hodin v porodnici. Z toho jsem byla 14 hekarna a zbytek porodní sál. Byla jsem jak doma v posteli tak celou noc ve sprše relaxační techny, hekarna s jinou maminkou, dostala jsem injekci na uklidnění která mi pomohla, večer injekci aby se to rozjelo také mi pomohla. Zažádala jsem si epidurál který jsem měla dvě hodiny. Měla jsem oxytocin a antibiotika v kanyle, dvakrát cévkování, Nic z toho bych neodmítla. Ani klystýr. Měla jsem křížové kontrakce a trvalo to tak dlouho že jsem byla ráda za cokoliv co mi pomohlo. Klystýr, šití, kanyla, oxytocin si myslím že je to poslední co při porodu rodičku trápí. Ale každý to má samozřejmě jinak

kristyn.g
30. srp 2019

Při dalším porodu bych odmítla nástřih. a to proto že když to šlo bez při prvním tak si myslím že při druhém by to mělo jít ještě lépe. Jsem ráda že v porodnici kde jsem rodila ho nedělali automaticky.

gruyerre
30. srp 2019

@kristyn.g jak píšeš, každá to má jinak, mě by třeba klistyr, šití, kanyla i oxytocin trápily a hodně... A podle mě má většina žen už pred prvním porodem nějaká přání a představy, ale musí se počítat s tím, že když budou komplilace, může to být vše jinak.

jituli84
autor
30. srp 2019

@kristyn.g Však já to chci nechat na doktorech, kamarádka búříkala, že před porodem měla prujmy i tak, tělo vědělo asi co dělá a pročistilo se samo, tak na klystýr nemusela, jsem prvorodička, takže si určitě nějaký postupy vymrčovat nebudu, tohle je věc , která mě taky děsí, že bych se mohla po...t , takže asi tak

astyna88
30. srp 2019

@mish_ka

To ma pravdu. Kdyz jsem se po porodu koukla na tu spoust pode mnou, tak obdivuju ty domarodicky, ze to chlap pak uklizi 😀

jikov
30. srp 2019

@jituli84 Souhlasím s tvým názorem, nechat si poradit od doktorů. A ohledně tvé kamarádky - já se taky pročistila před oběma porody sama. Šla jsem asi 4x doma na velkou a 3x jsem zvracela, takže jsem už jela pročištěná jako píšťalka. Pak jsem se ptala doktorů, prý žádné hov.nko nevyšlo. Nevím, jestli mělo vliv to lněné semínko, které jsem baštila, ale za sebe ho moc doporučuji (věřím, že dítě šlo rychleji ven a že to vyčištění bylo taky dost dílem toho semínka). Ale jak bylo psáno výše, každé tělo je jiné a každý porod je jiný. Hodně štěstí

jerou
30. srp 2019

ja rozhodne odmitnu napichnuti kanyly preventivne. u porodu mi to rvala do zily na posledni chvili uz skoro hlavicka venku. a ta ruka me bolela jeste za tri dny. samozrejme ta kanyla byla uplne zbytecna.

ariadna12
30. srp 2019

Ja mela planovaneho cisare a nic jsem neodmitala, ono to ani moc nejde, kdyz je to operacni zakrok. Ale mela jsem hruzu z toho, ze mi budou dite prevracet "hmaty" v brise, v pripade normalniho porodu bych velmi zvazovala, zda odmitnout. Vzhledem k tomu, ze beru leky, vsude jsem to hlasila, aby mi nedali neco, co muze uskodit.

kristyn.g
30. srp 2019

@gruyerre představa a realita jsou dvě věci. Já jsem si také představovala bezbolestný porod. Ale kdybych se trápila vším co mi bylo dáno, asi bych se zbláznila. Já nevím proč se v tom vidí takové zlo. Proč se z toho umělé dělají nějaký bubáci. Jako by to byly nástroje jak co nejvíc týrat ženu při porodu. Přitom to všechno je kvůli tomu aby to pomohlo. Mně je to všechno pomohlo a myslím si, že kvůli toho přehnaná hysterie. Porod prostě bolí Tak to prostě je. Nebolí proto že jsi to doktoři vymysleli. O tom jsem měla opravdu mnoho hodin času přemýšlení během několika dní kontrakcí. Nejspíš ne bolí všechny stejné ale nemůže někdo tvrdit že porod nebolí protože prostě jeho nebolel.

baraskaska
30. srp 2019

Ja nechtela oxytocin, jenze nestihla jsem rict ani buu a uz mi neco pichli, az z papiru vim ze to byl oxytocin. 😬

kristyn.g
30. srp 2019

@jituli84 děláš dobře asi je dobré mít nějakou představu. Já jsem úplně byla dotazník že například chci si na na tělo a podobně. To jsi mi stejně nakonec nepodařilo protože měl potíže. Ale příliš na tom nelpet. On ten porod prostě bolí. Někoho bolí míň někoho víc. Důležité je zůstat v klidu. Najdi si nějakou mantru a tu si opakuj. já jsem četla kde jsi že bolest je reakce na stres z toho důvodu že značí pro nás nějakou nebezpečnou situaci. A proto jsem si při porodu spontánně při každé kontrakci dýchala a v duchu si opakovala že mi nikdo neubližuje že je to v pořádku. Moc mi to pomáhalo.

pavca1982
30. srp 2019

Rodila jsem 4x já odmítala vždy podle potřeby. Když bylo potřeba nástřihu tak se udělal, když byl potřeba oxytocin tak jsem si ho nechala dát. Jsem zdravotník a odpůrce nesmyslných úkonů, ale když to jinak nejde. . .

kacii
30. srp 2019

Lezet na zadech a bylo mi to prd platne 😀

gruyerre
30. srp 2019

@kristyn.g já netvrdím, že porod nebolí, mě třeba bolel. Ale trvám si na tom, že je to tak jedinečný den (případně více dnů) v životě, že je škoda, si ho kazit a nechat se tlačit do věcí, které jsou nepříjemné a ještě k tomu zbytečné. Kdybych tam šla bez představ a bez přání a nechala to jen na doktorech, udělali by mi zbytečně klistyr, udělali by mi zbytečně disrupci plodovych obalů, zbytečně by mě nastrihli (protože dr.,která měla zrovna šichtu to dělala všem prvorodickam, pokud vysloveně neřeknou, že nechtějí - a to už mi týráním rodičky, o kterém ty píšeš, zavání), zbytečně by do ně naprali oxytocin. Takže za mě je teda dobrý zjistit si co a jak, mít přání a představy (reálný) a počítat s tím, že všechno nemusí vyjít, jak chci. Kdyby to bylo pro dobro dítěte, mileráda si všechny tyhle chuťovky, o kterých píši, nechám udělat. Jenže není, tak nač se zbytečně trápit něčím, co nechci.

urtica
30. srp 2019

@jituli84 Mně se u prvního porodu stala nehoda i přes klystýr a tedy zrovna toto mi v tu chvíli bylo úplně jedno - porod tak nějak celkově není neestetičtější záležitost, takže tohle už mi fakt přišlo jako detail. Jinak plně souhlasím s tím, co tu psala Iris - trvala bych pouze na dvou věcech - a to je výběr porodní polohy ve 2. době porodní - ten počet nástřihů v Ćr je podle mě daný počtem porodů "na koze" což je záležitost, která patří do středověku a ne do moderního porodnictví. Jsem živoucím důkazem, že při neřízeném tlačeni, výběru porodní polohy a nahřívání hráze můře drobná až subtilní žena porodit čtyřkilové dítě bez nástřihu a většího porodního poranění ... Druhou věcí, kterou jsem si přála, byl nepřerušovaný bonding tělo na tělo po dobu dvou hodin po porodu. Obojí samozřejmě v případě, že nejsou komplikace.

urtica
30. srp 2019

@jituli84 dodatek - čtyřkilové dítě, které šlo v poloze "na supermana"...

mish_ka
30. srp 2019

@kristyn.g bohužel se vše nedělá, aby to pomohlo. Jsou postupy a praktiky, které škodí a je to prostě fakt. A některé jsou i zakázané. A stejně se dělají, často jen proto, že se lékaři nechce čekat, tak se zbytečně urychluje. A může se stát průser. Jeden takový máme v rodině a věřte, nikdo tohle nechce zažít. Přitom by stačilo sundat ego ze stropu a nedělat blbiny za každou cenu. Co třeba takový termín porodnické násilí? Nejlepší cesta, než řešit co chci a co ne, je mít s sebou kvalifikovaný doprovod, který bude stát za vámi a držet personál trochu na uzdě 😉

alubif
30. srp 2019

. Já si dokonce u druhého o nástřih řekla i když doktorka chtěla bez. Ale cítila jsem, teď jestli mě nestříhané, dopadne to špatně. Malý měl 4 kilA a velkou hlavu. Klystýr se ani nestihl a vše bylo bez nehody.
U prvního porodu, byl vyvolávaný pro týden odkapávající vodu, klystýr mi hodně pomohl, aby se porod rozběhl. Požádala jsem sama o léky na bolest (opiát), byla jsem poučená, že to může porod zpomalit, i přesto jsem si ho nechala píchnout. Mezi kontrakcemi jsem usínala. Samozřejmě jak mě varovali před velkým finále se vše zaseklo a bylo nutné podání oxytocinu, jinak by malá musela ven vexem. Řešil se i připojení na kyslik Měla jsem i nástřih. U obou porodu se hojil pěkně. Polohu na zádech jsem si volila sama, nikdo mě k ní nenutil. U obou se musela pichat voda- vždy to pomohlo k postupu porodu.
Každý porod jsem měla jiný, první dlouhý medikovany, vyvolávaný, druhý rychlý, az na maly nástřih zcela bez zásahu. Na oba vzpomínám stejně hezky. Jen ten druhý byl o dost intenzivnější co do bolesti.

Co se týče kanály. Pořád to není úkon vyříznutí zarostlého nehtu, vždy je riziko Se něco stane, krvácení, embolie plodnovky, kolaps... A pichat kanylu do vykrvene periferie zdržuje celou resuscitaci. Navíc o ni ani člověk neví.

Přijde mi , že se tu dela z porodu a úkonů u porodu takový strašák... Všechny tyto úkony jsou k tomu ženě ulevit a ne ji ublížit. Navíc dnešní zdravotnictví pracuje na principu, že o sobě rozhoduje pacient sám, lékaři pouze doporučuji. Takze je potřeba se ptát, umět slušně poprosit, že toto nechci nebo chci a personál určitě pokud je to v jeho silách a neohrožuje to živit rodičky a dítěte vyjde vstříc.

urtica
30. srp 2019

@kristyn.g O bolesti to není - mě bolely oba porody, přesto první byl traumatický a druhý krásný...

krystofovaa
30. srp 2019

@bekyc taky si myslím, že se dělá jen pokud je nezbytně nutné. Třeba tam kde jsem rodila já, jim kleslo počet nastrihu o 70%.A za mne klystyr taky ano.Hrozně mne to urychlilo porod.Do půl hodky byla malá venku.

krystofovaa
30. srp 2019

@urtica tak tak

baraskaska
30. srp 2019

@urtica souhlasim, neni to o bolesti, mne treba druhy porod bolel zatracene vic, dokonce mi to potvrdil i monitor, kontrakce u druhe dcery byli silnejsi a bolestivejsi presto to byl pro me porod jaky jsem si prala a vzpominam na neho jako na krasny porod.

krista25
30. srp 2019

Já jsem tedy klistyr měla v pohodě, aspoň jsem se krásně vyprazdnila. 😁😁😁Nechala jsem si píchnout na bolest injekci, která mi nezabrala bolelo mě to pořád stejne, měla jsem vše v zádech. Akorát jsem po ní byla oblbnuta, nemohla jsem pořádně otevřít ani oči. Naštěstí před porodem už to odeznelo 😊. Takže pro příště vím že si nic takového dat nedám stejně to je u mě zbytečne.

blueyonder
30. srp 2019

Tak já myslím neodmítla nic, ale záleží také na průběhu porodu. Měla jsem vyvolávaný, takže jsem přijela na den, kdy to bylo, tím pádem jsem byla doma ještě na velké a nemusela jsem podstupovat ten klystýr, oholená jsem taky byla, takže taky nic. Jinak plán jsem neměla, chtěla jsem akorát ten boonding. Bohužel porod byl nakonec kleštěmi, takže mě museli nastřihnout a epidural jsem si nakonec vyžádala kvůli bolestem, i když jsem ho nechtěla. A boonding nakonec neproběhnul, právě kvůli těm kleštím, že to byl těžký porod, tak abych dítě třeba neupustila atd. Ale měla jsem tam manžela a celé dvě hodky měl malou u sebe, takže to bylo fajn.
Ted napodruhé mít plán zase nebudu, ale chystám se na předporodní kurz k soukromé PA, tak snad si odnesu nějaké poznatky k využití při porodu 🙂

inssomnia
30. srp 2019

Odmítla jsem nástřih, oxytocin (dává se u nás rutinně na porod placenty) a polohu vleže. Ležet mě nutili 45 minut na monitorech a byla to nejhorší část porodu, proti tomu nějaký tlačení a šití byla legrace.
Rupturu jsem nesla psychicky hůř, ale představa, že mi nějakej cizí chlap nůžkama rozstřihne tak intimní místo je strašná.
Oxytocin nebyl třeba a jako astmatik jsem se bála, že se začnu dusit.
PA se mě snažila donutit k psímu dechu a nenechala si vysvětlit, že z toho dostanu záchvat. Po chvíli ignorování mě nechala na štěstí být, ale bylo to na pěst.

areh
30. srp 2019

@jituli84 Neodmítla jsem nic. Porod jsem měla rychlý a přirozený. Personálu jsem věřila. Ale měla jsem představu, co chci a co ne a vesměs se to schodovalo s tím jak to bylo. Kamarádky, co to hodně řešili předem, tak ve finále byly rády, že nějak porodili. Porodní plán šel stranou a u druhého dítěte to už tak neřešily.
Myslím, že je dobré si ujasnit, jak chceš, aby to probíhalo, ale být připravená i na variantu, že to tak nepůjde a nedělat "vědu" z toho, že ti lékaři doporučí něco jiného. Jde především o to, aby se mimčo narodilo v pořádku!

blackhole
30. srp 2019

První porod trval od prasknutí vody 48h, takže moje jediné porodní přání při druhém bylo, ať není delší než 24h 😅😅 Nakonec jsme to zvládli za 14,5h od prasknutí vody. Jinak jsem měla oxytocin i epidurál u obou a myslím si, že načasování bylo pokaždé perfektní a tomu porodu to jen pomohlo. Klystýr jsem měla taky, ale jinak do ničeho moc nezasahovali, mimčo bylo pokaždé dle CTG v pohodě, takže ty medikamenty jsem dostala víceméně až ke konci a myslím si, že to bylo odůvodněné. Nástřih ani poranění jsem neměla. Nepříjemné bylo akorát cévkování, ale v obou případech mi bylo jasné, proč to udělali.
Jinak jsem zdravotník a přesto jsem se řídila doporučením lékařů a porodních asistentek v porodnici. Měli moji 100%-ní důvěru. Podle mě odmítnout něco předem není rozumné, protože člověk nikdy neví, jak se ten porod vyvrbí. Myslím tím samozřejmě úkony, které jsou lege artis.

lenatko91
30. srp 2019

@eviks já bych ho právě chtěla právě kvůli tomu strachu co by bylo, kdybych ho neměla.. proto mě zajímá i názor těch, co ho odmítají, ať mám pak info z obou stran.. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru