Porod. Co jste při něm odmítly?

jituli84
30. srp 2019

Zeptám se spíše zkušenějších maminek, je něco , co při porodu zásadně odmítáte?

gruyerre
30. srp 2019

@jituli84 z těch metod, které se stále ještě v porodnicich hojně používají, odmítám preventivní nástřih hráze, klistyr, preventivní podávání oxytocinu (odmítám i preventivní napichnuti kanyly), okamžité prestrihnutí pupeční šňůry před jejím dotepanim a odneseni miminka po porodu jinam (pokud je všechno v pořádku).

lenatko91
30. srp 2019

@gruyerre můžu se zeptat proč klystýr?

lenickakl
30. srp 2019

Mne bylo vsechno jedno, hlavne aby uz byl venku 😂

gruyerre
30. srp 2019

@lenatko91 protože to považuji za zbytečný a nepříjemný úkon. Nechci se ještě mezi kontrakcemi zabývat něčím tak protivným. Celkově by mi to hrozně pokazilo ten porod. A fakt v tom nevidím žádný přínos.

jituli84
autor
30. srp 2019

@lenickakl Jako upřímně jestli to už tentokrát dotáhnem do konce, tak z každý strany slyším, že kolik rodiček ruzně všechno odmítá a já teda nevim, chtěla jsem všechno nechat na odborném personálu, myslím, že ví co dělají a přesně jak říkáte, hlavně aby to bylo rychlý :D

ange_de_la_morte
30. srp 2019

@jituli84 @gruyerre : mi zrovna klystýr krásně rozjel oba porody, takže zrovna tenhle úkon mi osobně nevadí .... neříkám že jde o něco příjemného ale v kontextu porodu to bylo to nejmenší

eviks
30. srp 2019

@lenatko91 Ja mam teda pozitivni nazor na klystyr, kdyz si predstavim, co ze me i po prodelanem klystyru vytekalo pri kazde kontrakci, tak nevim co by se delo, kdybych ho nemela. Mozna jsem trochu citliva, ale i tak to bylo dost nechutny, jeste ze tam byl manzel a furt mi menil ty podlozky. Asi ma kazdy trochu jinou hranici a trochu jiny prubeh... Ja jsem treba pri porodu nekolikrat silene zvracela, az nebylo co a z mych kamaradek nezvracela ani jedna. Byl to masakr....

g_m
30. srp 2019

@jituli84 Pokud nejste zdravotník nebo zarytý odpůrce všeho, tak si raději nechte poradit personálem. Klystýr jsem neodmítla ani jednou, podruhé mě to naopak "hezky" prohřálo. Úkon je to nepříjemný, ale vzhledem k tomu, co všechno při porodu probíhá, tak bych to neřešila a radši přežiju klystýr než se jim tam totálně zavalit 😉 Preventivní nástřih jsem nechtěla při druhém porodu a v pohodě. U prvního bych si to nelajzla, nemít nástřih, tak se roztrhnu až k lopatce 😀

@eviks Já od bolesti zvracela taky...

uzivatelkapetra
30. srp 2019

Neodmítla jsem nic, až po epiduralu jsem se otevřela, jen jsem požádala o dotepání pupečníku a bonding už bývá většinou automaticky, to se třeba optej předem

surikata131
30. srp 2019

@gruyerre mě teda první porod teprve čeká, tak úplně nevím, jak to bude, ale přijde mi lepší klystýr, než se pak při tlačení s prominutím po...

petula.bir
30. srp 2019

@jituli84
Ahoj, já jsem si říkala, že budu chtít epidural. Ale pak jsem při porodu cítila, že ho nechci, že to zvládnu sama ❤️ Taky, že ano 🙂
Myslím, že až sám porod ti ukáže co ty sama chceš a co bude nejlepší pro tvoje miminko. Naslouchej svému tělu. Klistýr jsem chtela, aby se pak při porodu nestala “nehoda”
Určitě je dobré, aby u porodu s tebou někdo byl a tak nějak to řídil a říkal až budeš v bolestech co potřebuješ a co chceš 🥰

iris92
30. srp 2019

Doporucuji zjistit si jake jsou standardni postupy v porodnici, kde chcete rodit a sama se rozhodnout co VAM pripadne vadi. Neridte se ostatnimi, to vy budete rodit sve dite a vam nektere veci budou vyhovovat, nektere ne. Muzete si do porodnice prinest porodni prani a s personalem pri prijmu probrat, co byste chtela. Ale budte si vedoma toho, ze 1) nektere vykony, ktere odmitate, muzou vam nebo miminku zachranit zivot, a 2) co vam ted ve vasich predstavach muze vadit, vam pri porodu muze pomoct a jeste to uvitate. Porod je velice dynamicky dej a dopredu nikdo nevime co nam bude a nebude prijemne.

mimi1004
30. srp 2019

@jituli84 Přesně tak. Jsou tam od toho, aby věděli, co dělat. Nikomu se přece nelíbí, když mu někdo kecá do jeho práce. Chápu, některé úkony jsou nepříjemné a pokud je čas na konzulataci, tak proč se o tom nepobavit. Ale když ten čas není, tak ať jednají tak, aby přežila matka a dítě 😊

jituli84
autor
30. srp 2019

@mimi1004 Jako já si nemyslím právě , že by dělaly něco o čem by věděly , že je to zbytečný právě

mimi1004
30. srp 2019

@surikata131 Já jsem klystýr neměla a pak jsem měla psychický problém tlačit, protože jsem měla pocit, že se pose... Doktor mě uklidňoval, že se nemám bát, že to je hlavička, co mi vyvolává pocit na velkou a že i kdyby, je to normální. A to měla dcerka jen 720g.

pink_unicorn
30. srp 2019

Vůbec nic. Jednak jsem jim věřila, že ví, co dělají a za druhé mi bylo všechno jedno, i kdyby mi uřezali nohy 😀 Jedině u druhého jsem se zmínila, že se mi špatně hojil nástřih, tak kdyby to šlo bez něj, že bych byla ráda a asistentka řekla, že ho udělají opravdu jen když to bude nutné.

mimi1004
30. srp 2019

@jituli84 Však to taky píšu 😊😉

gruyerre
30. srp 2019

@eviks a nemela jsi ty problémy právě kvůli tomu klistyru? To jsem v životě neslysela (mam blizkou pribuznou PA a ani od ni), že by z někoho neco vytekalo pri kontrakcich.
A po*rani se zdaleka není tak časté, jak si někteří myslí, to už je prý větší šance, ze se po*ereš cestou na záchod hned po tom klistyru nebo že se dostatečně nevypraznis napoprve a po*eres se pri kontrakci. Navíc ten klistyr ma i rizika, např. křeče, poškození střeva. Já jsem ráda, že jsem do něj nešla, světě div se, nepo*rala jsem se ani při jednom porodu 😀.
Ale holky, pokud máte pocit, že vám to pomůže, tak jděte do toho, naštěstí je to věcí volby 🙂

pathan
Autor odpověď smazal
Zobraz
ange_de_la_morte
30. srp 2019

@jituli84 : k prvnímu porodu jsem šla s tím, že nemám žádnou konkrétní předsatvu - výsledek byl takový že při porodu se dělo spousta věcí které podle mého významně ovlivnily můj postoj k porodu a dost možná i další věci ( problémy s kojením atd.) - mimo věci jako střídání personálu ( fakt jako jsem viděla během svého porodu tak 30 tváří od několika PA , doktorů až po uklízečku '?) , preventivní nástřih, ,,přikázaná poloha,, ( PA mi důrazně vysvětlila proč mám rodit tak a onak, neptala se na můj názor), skákali mi po břichu ( u když to je už nepovolená praktika) , syna mi položili na břicho asi na 3sekundy, šup přestřihnout pupečník a hned s ním pryč - donesli mi ho až jako housenku a nikdo se nepokoušel mi ho přiložit k prsu ačkoliv mně se to nedařilo , pak mi ho odnesli na celou noc - slíbili že mi ho donesou hned po 3 hodinách na kojení, viděla jsem ho až za víc jak 10 hodin - donesli ho na chvíli k prsu a zase odnesli, úplně u sebe jsem ho měla až po cca 14 hodinách od porodu. Dodávám že ani já ani syn jsme neměli během porodu žádné zdravotní problémy ( nebyl důvod k nástřihu, skákání po břiše, nemuseli ho odnášet ani nic podobného, z porodního sálu jsem odešla po svých )....

K druhému porodu jsem šla s tím že vím co chci / nechci a také jsem si zvolila jinou porodnici a na porod mám krásné vzpomínky - bylo to úžasné a nemám výhrat - porodní plán jsem neměla - nebylo třeba - celým porodem mně provázela jedna PA která se aktivně snažila aby porod byl co nejpřirozenější - nabídla aromalampu, relaxační muziku, donesla vonné masážní oleje, napustila horkou vanu s voňavými bylinkami, .... já jsem zmíňila že nechci preventivní nástřih a tlačení na břicho - sama řekla že tohle u nich nepraktikují, víc jsem neříkala .... když přišla malá na svět tak mi ji dali na břicho a příkryli dekou, nechali dotepat pupečník a na břiše jsem ji takto měla ještě asi půl hodiny, nechali by mi ji i dýl ale při porodu jsem se potrhala ( což mimochodem byl přímý důsledek špatně sešitého preventivního nástřihu u prvního porodu), šití bylo dost nepříjemné takže malou držel manžel .... od porodu jsem měla malou už jen u sebe, koupali jsme až další den, domů jsme šli po 2 dnech - primář dětkého navrhl sám že doma nám bude líp 🙂

jituli84
autor
30. srp 2019

@surikata131 Kamarádka mi právě říkala, že kolikrát si to tělo zařídí samo a předtim než začala rodit se vyprazdnila normalně, dostala prujem, tak přemýšlím, že pokud to tak bude i u mě, tak klistýr odmítnu, ale jinak samozřejmě si ho necham udělat nebo to nechám na doktorech.zase nechci rodit v hovínkách

beruska1889
30. srp 2019

@ange_de_la_morte Ahoj, mohla bych se prosím zeptat na porodnice, ve kterých jsi rodila? jsem ze stejného regionu, tak by mi to pomohlo v rozhodování, děkuji 🙂

mish_ka
30. srp 2019

K tomu co napsala @gruyerre (zrovna klystýr mám s otazníkem, dle situace) navíc odmítám inj. podání vit. K u miminka (chci kapky), měření (natahování nožek) a taky tahání za pupeční šňůru, chci vyčkat na přirozený porod placenty, když to půjde vše jak má. Samozřejmě nechci, aby mi nabízeli něco na bolest, kdyžtak si řeknu sama. Zní to jako banalita, ale ve slabé chvíli je to docela zásadní. U prvního porodu by mě to samotnou nenapadlo, ale nabídli mi, já bohužel neodmítla a měli jsme s dítětem dost nežádoucích reakcí, skoro si dovolím tvrdit, že nám to výrazně zhoršilo porod i adaptaci po něm. Takže za mě ideál bez jakékoliv chemie i zásahů. Jak já říkám, když všechno půjde jak má, nechte mě tam někde v rohu existovat, nemluvte na mě, nesahejte na mě 😂

aliishaa
30. srp 2019

Asi takhle, když jsem se přihlašovala do porodnice, uvedla jsem, že bych si přála, aby porod probíhal pokud možno přirozeně, bylo to moje jediné "porodní přání". Brali to jako samozřejmost, nic jako porodní plán tu neexistuje (rodila jsem v Německu). Klystýr a preventivní nástřih hráze tato porodnice od 80. let minulého století ani nedělá, když jsem to téma nakousla, dívali se na mě jak na blázna, o čem to mluvím.

karlajasmine
30. srp 2019

@gruyerre já s tebou souhlasím ohledně všeho kromě klistyru. U druhého porodu se to nestihlo a byla to hrůza bez toho - naprosto mi to zkazilo porod, u fáze tlačení jsem se právě po***** a tolik me to rozhodilo, že se porod zastavil a tahali ze mě syna vexem. Věřím že kdybych ten klistyr měla tak jsem normálně porodila.

aliishaa
30. srp 2019

PA mi naopak říkala, že bez klystýru krásně poznají, že už naléhá hlavička, takže je to pro ně jakožto pro personál lepší.

jirovapa
30. srp 2019

@jituli84 klystýr mi v porodnici nabídli, ale jelikož jsem se sama několikrát vyprázdnila a do toho ještě ustavičně zvracela, tak uznali, že už je to zbytečný a opravdu to nebylo třeba. Hodně jsem krvácela a malá chtěla ven, ale já se vůbec neotevírala, takže mi pomohli nějakými léky (ještě, že tak). U nás v porodnici dávají automaticky prcka po porodu mámě na břicho, ale jelikož se malá v břiše ke konci přestala hýbat a neměla téměř žádné odezvy, tak jsem měla u sebe pediatra, který čekal až bude malá venku a pak jí prohlídne, takže si vzal malou ihned po porodu bokem a vyšetřil jí. Porodila jsem zdravou holčičku, já jen lehce potrhaná. Do dnes chválím přístup všech u porodu. Nechala jsem si poradit od odborníků a byla jsem maximálně spokojená. Teď čekám druhého prcka a doufám, že to bude také všechno v pořádku 😊.

katka_nedo
30. srp 2019

Ja akorat nemusim ten nastrih.U syna ho udelala,aby uz to bylo. U dcery mi dobre radily a slo to samo bez poraneni.Na te kanyle nevidim nic spatneho.Ja si u dcery nechala dat neco na bolest a pomohlo to k uvolneni

katka_nedo
30. srp 2019

A jeste s tim pupecnikem-to se mi nestalo ani u jednoho,aby to neenchali dotepat.Jeste mi to sami rekli,ze se musi pockat.

ange_de_la_morte
30. srp 2019

@beruska1889 :v Přerově 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru