Porodní plán. Co do něj napsat? Postupovali dle něj doktoři?

bajunka
18. lis 2007

Prosím nekamenujte mě jestli tohle téma už někde je, ale já ho fakt nenašla.

Chtěla jsem se zeptat holek co už to mají za sebou a použily porodní plán co do něj napsaly a jestli podle něj doktoři postupovali. A i těch co to mají teprve před sebou a píší porodní plán tak co do něj píšou.

Vím,že si člověk může plánovat jak chce a pak to dopadne úplně jinak,ale ráda bych,aby doktoři,sestřičky a PA věděi co si přeju a aspoň se snažili podle mých přání postupovat.

Takže klidně sem vkládejte celé své porodní plány ať se můžeme inspirovat.

kannah
23. lis 2007

Ked diskutujete o porodnom plane, davam do pozornosti este jeden clanok na tuto temu: Či, prečo, komu a ako písať pôrodný plán?
http://www.dietaaja.sk/pp.htm

hlavinka
23. říj 2008

Ahoj holky, tak po case bych tohle tam chtela rozvirit.
Vcera jsem byla u lekarky a nejak dosla rec na porodni plan. Podotykam, ze pracuje v Praze Motole.
Bylo mi receno, ze se pak za zady smeji zenskym, ze na pokoj za nima jdou s tim - joo, to je ta s tim planem ( a ze je to tak obecne vsude v porodnicich), ktere maji porodni plan a ze obecne o nich plati, ze jsou to hysterky a ze ji prekvapilo, ze ja takova rozumna zenska si ho taky pisu. Tak mne docela nastvala, snazila jsem se ji vysvetlit, ze jsem mela drive spatne zkusenosti s gynekologem a ze tohle je takova mala jistota. Navic si rikam, kdyz budu nejaka nemohouci kvuli kontra, tak je lepsi to mit napsany, nez na neco zapomenout ci neco nerict.

Taky se vyjadrila o jinych porodnich polohach nez klasicke, kde lekari a PA na vse vidi. Ze pry v teto klasicke poloze je nejmene natrzeni hraze az Buh vi kam a ze treba stolicku vubec nedoporucuje. Tak to mi taky vzala vitr s plachet ☹

Ve finale jsem se zminila o Hamiltonovi a ze bych ho fakt nerada, tak mi rekla, ze ho nikdo zbytecne nedela, ze by si ti lekari sami pridelavali praci. Tak jsem ji rekla, ze nektere holky maji zkusenosti, ze jim ho delaji treba v 38 tt a ze mi ro prijde zbytecny a brzy. Jasne, chapu, kdyz treba prenasime, prosim, ale informovat....ze mi to takhle uprimne rekla, ale na druhou stranu mi to nejak podtalo nohy a vzalo mou jedinou berlicku k porodu....

Jinak musim rict, ze ta doktorka je skvela, opravdu, taky jsem na jednu stranu rada,

No, takze muj dotaz je - zazily jste nekdy nejake usklebky, ze jste mely porodni plan? Dekuju 🙂 (budu rodit v podoli.)

animatua
23. říj 2008

ahoj hlavinko, no me se ta tvoje dr. moc nezda... obecne podle vyzkumu je znamo, ze klasicka poloha v leze na zadech je pro porod nejhorsi, tlacis si na dolni dutou zilu, dite ma horsi ozvy a casteji porod skonci klestema nebo cisarem.. je tam nejvetsi pravdepodobnost natrzeni hraze, resp. velkeho nastrihu, pri tete poloze se jim to taky dobre smika 😝 Kdyz uz by jsi chtela rodit jakoby na zadech, tak at ti aspon co nejvic vypolohuji postel, aby jsi byla co nejvic v sede.. ale nejmensi riziko natrzeni hraze je kdyz rodis na ctyrech nebo na boku

jinak ja jsem mela porodni plan, zadny usklebky jsem nezazila a byla jsem rada ze se nemusim na vsem domlouvat na miste, protoze jsem pak fakt uz nemela silu ani mluvit, a hlavne nektery veci ti udelaji automaicky aniz by se te zeptali, protoze se to tak proste dela 😝 a nez se stihnes vyjadrit tak mas smulu. Rozhodne porodni plan doporucuju, moje zkusenost je takova ze personal v nemocnici diky tomu vedel ze si se mnou nemuzou delat co chteji, ze o porodu taky neco vim, ze vim co chci.. mela jsem vetsi respekt

takze dr. urcite neposlouchej 😎

xsipm04
23. říj 2008

Taky porodní plán doporučuju. To, že se na něj doktoři tváří divně je jejich problém, že neumějí respektovat přání rodiček.

Já jsem se v Podolí po porodu bavila s PA, děkovali jsme jí za způsob, jakým vedla porod, že to bylo přesně podle našich představ a ona mi sama říkala, že jsou rádi, když tam přijde někdo s porodním plánem. Že tam je skupina porodních asistentek, která se snaží o přirozené porody, ale pokud si o to žena neřekne, musejí postupovat rutinně, aby je nemohl někdo z něčeho nařknout. Taky mi říkala, že si nás právě díky tomu porodnímu plánu vybrala (asi tam zrovna rodilo míň lidí 😀 ). Jinak porodní plán jsem jim nijak nevnucovala, byla to první věc na příjmu na kterou se mě ptaly. Dokonce po mě nechtěli ani žádný jiný papíry (teda kartičku pojišťovny a asi občanku jo, už si to nepamatuju, ale nic z toho, co se dál vyplńovalo) ale jen ten porodní plán.

Když mi kamarádka, která rodila za Prahou, říkala, že lékařka jí na porodní plán řekla, když jdete na operaci tlustého střeva, tak taky nediktujete lékaři, jak ji má provádět. Ale v tom je podle mě hodně velký rozdíl. Na operaci jde pacient, někdo nemocný, kdo potřebuje pomoc lékařů. Rodit jde zdravá žena a rodí pouze ona, ne lékař, proto pokud je porod zařazen do definice normální porod, je jen a jen na ní, jak chce svůj porod prožít a porodí asistentka, případně lékař, jí mají při porodu pouze doprovázet a podporovat, nikoliv její porod řídit. Ten řídí příroda a rodička.

Takže pokud má někdo k porodím plánům výhrady, tak si myslím, že je to jeho osobní problém a nepochopení podstaty porodu.

xsipm04
23. říj 2008

Jinak porodní plány jsou opět podporovány Světovou zdravotnickou organizací. V souladu s jejími doporučeními jedná Ministerstvo zdravotnictví a následně porodnice.

viz. dokument vydaný Ministerstve zdravotnictví: Péče v průběhu normálního porodu - praktická příručka:

Praktiky, které jsou jednoznačně prospěšné a které by měly být podporovány: (uvádím pouze výběr z nich, které mi připadá, že se týkají porodního plánu)

* Porodní plán, který stanoví, kde se porod uskuteční a kdo ho povede, a který je vypracován ve spolupráci s budoucí matkou během těhotenství a je oznámen jejímu manželovi / partnerovi případně i její rodině (1.3).
* Poskytnutí tekutin (orálně) během porodu (2.3).
* Respektování výběru místa porodu, který žena učinila po náležitém poučení (2.4).
* Poskytování péče při porodu na nejperifernější úrovni, na které je porod uskutečnitelný a bezpečný, a kde se žena cítí jistě a bezpečně (2.4, 2.5).
* Respektování práva ženy na soukromí v místě porodu (2.5).
* Empatická podpora od poskytovatelů péče během porodu (2.5).
* Respektování ženina výběru společníků při porodu a narození dítěte (2.5).
* Poskytnutí ženám tolik informací a vysvětlení, kolik si žádají (2.5).
* Neinvazivní, nefarmakologické postupy mírnění porodních bolestí, jako například masáže a relaxační techniky (2.6).
* Monitorování plodu prostřednictvím periodické auskultace (2.7).
* Volnost ve výběru polohy a pohybu během porodu (3.2).
* Podpora jiné polohy než vleže na zádech v I. době porodní (3.2, 4.6).

hlavinka
23. říj 2008

Anima: no, asi nemyslela uplne na zadech, ale neco jako polosed a drzet si nohy nebo nevim, jak jsou v Motole zarizeny a je mi to sumak, nebot tam opravdu nedohladm rodit....
Taky si s sebou ten plan radsi vezmu, je mi jedno, ze si za mymi zady budou rikat hele, ta s tim planem. Uvidim je jen jednou v zivote a nazdar, tak at si trhnou. Jen mi to prijde fakt husty, pokud je to pravda. Ale zas na druhou stranu - proc by si to moje doktorka vymyslela, ze jo? No, myslim, ze jsme kazda na jiny strane lode, ikdyz bychom mely byt vlastne na stejny, ze? 😒

Xsipm: myslim, ze mas pravdu, rodicka neni pacientka, jen potrebuje pomoci s novou situaci, neni nemocna!

Krome toho, ja vim, ze muzu mit na planu buh vi co, ale kdyz budou komplikace, tak jde plan stranou a uz se stavam ja nebo me decko pacientem. To respektuju. Takze oni by mohli respektovat zase mne. Mozna je Podoli dal nez Motol, kdyz je vlastne Podoli jen porodnice a ne klasicka velka nemocnice jako Motol a jine.....

dula_renka
25. říj 2008

mamincky, ako ste boli spokojne s dodržaním svojho pôrodného plánu?

konja
25. říj 2008

dula-renka: nebyla jsem spokojená vůbec, neb si ho nikdo nepřečetl 😠 V době kdy jsem rodila se rodilo na všech sálech a jelikož jsem byla jediná rodička s porodem bez komplikací, tak si mě personál moc nevšímal. No a když už se blížila chvíle kdy šlo do finále, tak se zrovna vystřídala směna (směna se mění v 7:00 a dcera se narodila 7:13) a PA, která přišla za námi na box měla čas akorát tak na rychlou kontrolu a zařvání - rychle sem, na dvojce rodíme! Takže ta ani nepostřehla že nějaký plán mám. V tu chvíli mě to bylo jedno,měla jsem kapku jiné starosti 😅 ,ale když nad tím zpětně přemýšlím, tak mě to dost štve. Chceme s manželem ještě jedno mimi a ikdyž nemůžu na naši porodnici nadávat (nikdo tam na mě nebyl ošklivý,nepříjemný, na oddělení šestinedělí byly sestřičky andělové 🙂 ), tak rodit zde už nechci, právě proto, že se zde děti rodí jak na běžícím páse a personál neví kam dřív skočit.Na individuální a osobní přístup k rodičkám se zde příliš nehraje 😒

primulka
26. říj 2008

Ahoj holky, přidám svou zkušenost z Brna-Bohunic. Měla jsem porodní plán s přáním porodit pokud možno co nejpřirozeněji bez rutinních zásahů a medikace, ale co bylo pro mě nejdůležitější, být o všech případných zákrocích a jejich rizicích předem informována (samozřejmě pokud nepůjde akutně o život). Další část se týkala přání ohledně péče o dítě (mýt jen vodou, neodnášet, poradit s kojením, pokud možno nedokrmovat apod.)
Co se týče porodního sálu, problém s dodržením nebyl, určitě hlavně proto, že všechno šlo hladce a rychle. Dokonce se zadařilo i bez nástřihu a poranění 🙂 U porodu byla jen PA, Dr. mě přišla zkontrolovat, až bylo po všem.
Jiná situace je ale u péče o novorozence. Dítě se zde po cca 2 hod na sále odnáší na vyšetření na pediatrii a bohužel se nám nepodařilo prosadit, aby ho doprovázel alespoň manžel - prý kvůli přítomnosti kojících matek na novorozeneckém oddělení 🙄 V plánu jsme měli, že pokud bude dítě v pořádku (což bylo), nepřejeme si, aby bylo od nás oddělováno. Poučení pro příště - být mnohem důraznější a žádat pozdější vyšetření, nebo, pokud bych po porodu byla ve stejně dobré kondici jako teď, opustit sál a jít s dítětem na vyšetření hned sama 😒
Jinak matek s porodním plánem tady pořád ještě moc není, a určitě se díky tomu o vás bude vědět (a možná - někteří - i dívat skrz prsty). Jedna dětská sestra se mě ptala, poté co u nás nastaly problémy s kojením a bylo nutné dokrmovat (kvůli silné žloutence se malý nechtěl přisávat), jak snáším to, že teď to nejde "podle plánu". Odpověděla jsem, že nejde ani tak o plány, ale hlavně o komunikaci a informovanost. Prý jsem jedna z mála "plánovalek", u které porod proběhl úplně bez komplikací, většina porodů maminek s porodním plánem a přáním porodit přirozeně prý končí císařem 😨
Do budoucna uvažuji o ambulantním porodu - i když ani na mě nebyl nikdo vyloženě nepříjemný, prostředí přeplněné "továrny na děti", kde dopoledne vizita střídá vizitu a odpoledne návštěva návštěvu, klidnému sžívání matky a dítěte po porodu moc nepřeje... 😒

dula_renka
26. říj 2008

konja, primulka....no najlepšie zaberá podpísané pôrodné želanie primárom...ak to nejde, nestrácajte hlavu, možnosť voľby vždy existuje pre každého, kto sa odmieta podriadiť zaužívaným pravidlám v tej konkrétnej nemocnici 😉 😉 😉 Prajem Vám veľa síl a pevné sebavedomie, ktoré Vám nedovolí, aby ste nechali so sebou zaobchádzať ako s tovarom 🙂 🙂 🙂

lalitagopi
26. říj 2008

Ano, tiez som za porodny plan...prinajhorsom vas bude manzel mat s cim ovievat pocas kontrakcii 😀 😀
...tiez som mala svoj "plan"...no dopadlo to uplne inak...ale co sa da robit.

dula_renka
26. říj 2008

lalitagopi...pôrodný plán je na fyziologický pôrod, kým je všetko ok, keď treba cisársky, tak je cisársky, zdravie je vždy na prvom mieste....ale myslím, že ostatné sa ti vydarilo, ako si si želala 😉

konja
27. říj 2008

primulka: A proto už další dítě odmítám porodit v "továrně na děti", ale v menší porodnici.

etnicka
27. říj 2008

My to robime tak, ze sme aj s porodnym planom prisli do niekolkych porodnic a pytali sme sa personalu, co z toho je mozne a tam, kde toho bolo najviac, pojdeme aj rodit 😉 este teda musim zavolat primarovi a prebrat to cele s nim, unho budeme aj rodit, tak nech obaja presne vieme, do coho ideme 🙂 Myslim, ze ani tak nejde o to, rodit presne podla planu, ale o pocit, ze som slobodny a svojpravny clovek, ku ktoremu sa podla toho aj spravaju.

dula_renka
27. říj 2008

etnicka ...tak to si opisala presne, si slobodna a svojpravna a mas pravo nesuhlasit a odmietat a nie je to drzos, ale tvoje pravo 😉 😉 😉

mamina
27. říj 2008

Podle mýho by úplně stačilo,kdyby na nás matky a těhotné ženy lékaři přestali koukat jako na nemocného idiota.Vždyť přece my nejsme ani nemocné ani hloupé.JEN rodíme. 😉

babalala
27. říj 2008

V mojí porodnici se mě na porodní plán ptali a chtěli si ho schovat, aby prý vůbec věděli, co vlastně rodičky chtějí. Nevím, jestli se mi třeba nepošklebovali za zády 😉 , ale přede mnou ho brali vážně..
Navíc existují porodnice, které mají formulář porodního plánu na svých stránkách, stačí jen vytisknout a proškrtat.. - takže jsou i ústavy, které s ním počítají.

A myslím si, že čím víc ženských si ho do porodnic bude brát, tím méně exotický bude tento dokument zdravotnickému personálu připadat.. ale je to asi běh na dlouhou trať..

Hlavinka - ta tvoje doktorka mi zas tak extra dobrá nepřipadá.. zkus při příští navštěvě zase vzít vítr z plachet ty jí: prostě jí ve vší slušnosti popros, aby ti dala odkaz na nějaké studie, které potvrzují její tvrzení!

Mamino - no právě - RODÍME.. není to sice nemoc, ale je to bytí v jiném světě. Pamatuju se, jak mě rušil manžel s neustálými dotazy, jestli něco nepotřebuju.. ještě kdyby mě rušil personál s nějakými kravinami, jako jestli přece jenom nechci epidurál a co kdybychom píchli tu vodu..?

hlavinka
27. říj 2008

Mamina: presne tak, nejsme nemocne, jen s porodem potrebujeme pomoct, protoze je to pro nas nova zkusenost a oni uz v tom umi chodit. Ale myslim, ze PA jsou lepsi, ze to berou normalne a lekari vetsinou "vysiluji" a jdou podle svych lekarskych pravidel. Podle mne je lepsi rodit v porodnici a ne v nemocnic, ikdyz ne kazdy ma tu moznost.

hlavinka
27. říj 2008

Baba: no, vid, taky mi prijde, ze nektere porodnice davaji dotaznik a pocitaji s tim, coz je fain.
Ta moje dr - je to tim, ze neni z klasicke porodnice, ale z nemocnice a proste to bere jinak. Jinak je mila, vse vysvetli, fakt, ale tohle mne na ni mrzi. Ale menit nebudu, protoze je to asi nej moznost z tech vsech, co jsem potkala.

Mamca: tak jsem si cetla jaky byl porod. Diky, hezke. Je fain, ze jsi mela takovy rychly a pohodovy porod. Muzu se zeptat, kde zijes, nekde v Krkonosich? Mate kone? Vy se mate. 🙂 To jsi tedy super mamina, 5 deti a jeste zvirata, da to asi zabrat. Ale u zvirat si zase clovek tak nejak hezky odpocine - jinak....

hlavinka
29. říj 2008

Jo, myslite, ze kdyz si do porodniho planu napisu, ze bych chtela, aby detatko zmerili az treba druhy den, az se torsku samo narovna, ze to udelaji (Praha Podoli)? Nemate s tim nektera zkusenost? Cetla jsem, ze je to nucene rovnani boli, kdyz jsou celych 9 mesicu v klubicku - coz je logicke, taky se musime rano protahnout, kdyz spime srolovane....A prece mimco nesplaskne a ani nevyroste za jeden den ani o cm, takze by to nemelo vadit, ze?

etnicka
29. říj 2008

hlavinka presne na toto som sa pytala v porodnici v Topolcanoch a pozerali tam na mna ako na debila. Este som aj povedala, ze si kludne prinesieme krajcirsky meter, aby babatko nemuseli natahovat a oni, ze ohybny meter tam maju, ale babatka aj tak natahuju a ze to musi byt, lebo musia centimetre zapisovat, blablabla 😒 (ako keby na tom zalezalo, jeden centimeter hore/dole) Skus si to vybavit, drzim Ti palce. My teda po tejto skusenosti v Topolcanoch rodit nebudeme 😉 snad budu v Prahe rozumnejsi 😉

hlavinka
29. říj 2008

Etnicka: no, holt proste zabehnuty stereotypy a nepremyslej 😠 To je smutny. Ale mne to vazne prijde logicky, ze by je to mohlo bolet a ikdyby ne bolet, tak byt neprijemne. Prece se kvuli jednomu dni nepo****, ze jo. Zkusim a uvidim, holt budu za blbce. Ale jeste driv se na to asi zeptam na predporodnim kurzu a uvidim. Diky 🙂

kacka.va
29. říj 2008

já z osobní zkušenost můžu říct, že i kdybych plán měla, tak by mi byl stejně na nic, protože např. úlevové technicky, které jsem myslela, že mi budou zabírat, mi dělaly vyloženě blbě. Tak jsem dělala to, co mi přinášelo úlevu a co jsem zrovna uznala za vhodné.

hlavinka
29. říj 2008

Kacka: no, ja si taky ted treba myslim, ze mi udela dobre tepla sprcha, ale kdo vi, jak to bude. Nicmene radsi porodni plan mam a kdyz na nej nedojde, tak nic.

kacka.va
29. říj 2008

tak teplá sprcha mi taky udělala dobře, ale na to jsem nepotřebovala porodní plán, sestřičky samy řekly, ať jdu zkusit sprchu a ať dělám, co chci, hlavně když mi to uleví.

konja
29. říj 2008

hlavinka: tak nemusíš psát do plánu žádné konkrétní úlevové polohy,ale napsat, že by si byla ráda aby ti poradili jak si různě od bolestí ulevit,aby ti s tím pomohly,ukázali,aby sis mohla vyzkoušet co zrovna tobě bude dělat dobře 😉

hlavinka
29. říj 2008

Konja: to je dobry typ, diky 😉

zuz11
14. lis 2008

pajmis • 37tt • Dnes v 19:56
Chci se zeptat všech, co mají zkušennost s psaním porodního plánu 😀 Už si ho chci napsat, ale vůbec nevím kde a jak začít??? Ani nemám potuchy, co vlastně do něj chci a co je tak asi důležité vědět... vím jen, že tam chci uvést, že pokud možno nechci nástřih, ale pokud to bude nutné a nevyhnutelné, tak at mě šmiknou 😔 Můžete mi prosím poradit, co je dobré do něj zahrnout a taky reálné??? A píše se to v bodech?? Nebo mám nadepsat hlavičku?? Jméno, příjmení, atd??? Nebo to nemusí být tak formální??? Vůbec nevím, kde začít... poradte, prosím, kdo s tím máte zklušennost... Děkuji moc 😉

mirkalob • 14tt • Dnes ve 20:35
já taky bych chtěla vědět na co je ten porodní plán,dřív nic takového nebylo tak vubec nevim a komu se to má odevzdat

konja • 2d • Dnes ve 20:41
Ahoj. Já si porodní plán napsala a bylo to v bodech sepsané co bych ráda a co nerada, co si jak představuji. Nahoru jsemnapsala hlavičku - jméno, příjmení, koho chci u porodu (manžel) a pak jsem psala v bodech.Už si možná na vše nevzpomenu, ale bylo to asi toto.

Můj porodní plán se týká porodu, kter bude probíhat bez koplikací. Pokud ke komlikacím dojde, budu se řídit vším co mi bude ze strany personálu doporučeno.

1. přeji si aby manžel mohl být přítomen celou dobu porodu - od příjmu až po samotný porod. Měla bych zájem o nadstandartní porodní sál.
2. chtěla bych být informována o všech vyšetřeních, jejich možných alternativách a jejich výsledcích.
3. nepřeji si klystýr, ale použít yal gel, který jsem si přinesla. Oholená jsem již z domova.
3. ráda bych využila teplou sprchu /vanu pro tlumení bolestí a další úlevové techniky.Budu ráda pokud mi s tím pomůžete.
4. pokud to bude nutné, ráda využiji epidurální analgezii.
5. přeji si porodit v jiné než klasické poloze v leže. Nejraději na porodní stoličce nebo v kleku, dřepu, ve stoje nebo v sedě naporodní posteli.
6. epiziotomii si přeji pouze v nevyhnutelném případě.
7. po porodu by otec rád přestřihl pupeční šňůru
8. přeji si aby mi bylo dítě ihned po narození položeno na břicho
9. v případě porodu císařským řezem dávám přednost pouze částečné narkkóze před celkovou.
10. na oddělení šestinedělí bych byla ráda ubytovaná v jednolůžkovém nadstandartním pokoji.
¨

Tak zhruba takto jsem to měla napsané já. Tak snad ti to aspoň trochu pomůže. 🙂 Ale i pokud si vše sepíšeš, snaž se to připomínat, diskutovat s nimi o tvém plánu. Aby si měla jistotu, že ho opravdu berou na vědomí. Hodně štěstí 🙂

konja • 2d • Dnes ve 20:42
mirkalob: předej ho při příjmu lékaři a přesvěč se, že o něm ví i PA 😉

pajmis • 37tt • Dnes ve 21:15
konja - a splnili ti všechny body?? a můžu se zeptat??? jedbré nechat dotepat pupečník??? nebo se to nedoporučuje??? a co to vlastně znamená - dotapání pupečníku????

xsipm04 • 1d • Dnes ve 23:28
Ahoj, jedno téma na porodní plán už to je a je toho tam více
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

O dotepání pupečníku (vypsáno z knihy Hovory s porodní bábou).
"Já s přestřižením pupečníku čekám, dokud nedotepe, a to z toho důvodu, že jediný orgán, který v těle dítěte do narození nefunguje jsou plíce. Ta začínají fungovat až po porodu. Dítě ale nezačne dýchat tak, že se nadechne a spontálně dýchá naplno okamžitě. Jeho plíce se postupně rozvinují, zpočátku se nadechne málo, později více a více, až dýchá naplno. Pokud do té doby nebyla přestřižena pupeční šňůra, má podporu v přísunu kyslíku od matky. Jestliže mu pupeční šňůřu přestřihneme hned, způsobíme mu šok, protože musí dýchat, i kdyby nechtělo, a zpočátku, než se jeho plíce roztáhnou, má kyslíkový deficit........ Kromě toho pouzdější přerušení pupečníku může zajistit dítěti poutřebnou zásobu želea na první období jeho života.

pajmis: Jinak doporučuju přečíst právě výše zmíněnou knihu Hovory s porodní bábou - Rozhovor Jany Doležalové s registrovanou porodní asistentkou Ivanou Konigsmarkovou. Je to krátký a hodně čtivý, do porodu bys to ještě mohla stihnou 🙂 Hodně tam vysvětluje právě ty přirozené věci. Do porodního plánu si pak určitě piš jen to, o co opravdu stojíš a víš, proč to chceš. Přeju hezký porod

kacka.va
15. lis 2008

jééé, tak když tak čtu ten porodní plán, tak u Apolináře bych ho ani nepotřebovala, na nadstandard se mě automaticky zeptali na příjmu, jestli ho chci, protože byl volný. Oholená jsem taky byla, to viděli, takže to nikde nemuselo být psané. Epidurál se mně ptali jestli chci, nástřih nedělali automaticky, ale čekali jak se to vyvrbí (a vyvrbilo se to dobře). Manžela se zeptali jestli bude chtít přestřihnout pupeční šňůru a pak mu sami řekli. Na ten případný císařský řez nám dali formulář, kde jsem si zaškrtla, co bych upřednostnila. Takže podle mého názoru, pokud člověk rodí v porodnici, která tohle všechno umožňuje, tak je porodní plán zbytečný 🙂.

lenkabu
15. lis 2008

Mně na prohlídce porodky řekli ať nic nesepisuju a řeknu si co a jak nebo ať to řekne manžel,že se domluvíme.A fungovalo to tak 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru