Porodní plán. Co do něj napsat? Postupovali dle něj doktoři?

bajunka
18. lis 2007

Prosím nekamenujte mě jestli tohle téma už někde je, ale já ho fakt nenašla.

Chtěla jsem se zeptat holek co už to mají za sebou a použily porodní plán co do něj napsaly a jestli podle něj doktoři postupovali. A i těch co to mají teprve před sebou a píší porodní plán tak co do něj píšou.

Vím,že si člověk může plánovat jak chce a pak to dopadne úplně jinak,ale ráda bych,aby doktoři,sestřičky a PA věděi co si přeju a aspoň se snažili podle mých přání postupovat.

Takže klidně sem vkládejte celé své porodní plány ať se můžeme inspirovat.

pospecka
17. čer 2009

Ahoj, doufala jsem, že se tu dozvím "jak na plán" a spíš se tady řeší proč ho která chcete - nechcete a kde jej jakej přístup porodnic. 😒
Já budu v září rodit poprvé o porodu vím zatím tak málo,že ani nevím co tam napsat. 😅
Máte některá nějakej chytrej odkaz pro takový rodičky jako jsem já, který o porodu ví jen to že na jeho konci "vypadne miminko"? 😅
Věřím doktorům, i PA, že ví co dělají a mám v plánu nechat to na nich - dělají to denně, já poprvé. Nechci být ta rodička co doktorům diktuje co mají dělat, když to sama neví a ohánět se tam knížkama a co jsem kde vyčetla.
Chci si udělat plán, ale spíš pro mě, ve stylu porod může probíhat buď varianta A nebo B a ta obnáší to a to, já bych raději A.
Já vím, že se porod nedá plánovat, ale jde mi spíš o to vědět, že když mi budou chtít dát ten a ten lék, tak se to dělá protože ... a udělat si názor na jeho použití: chci / nechci. Co se týká nástřihu, jasně, že bych byla raději kdyby se takový věci vůbec nemuseli dělat, ale pokud těch pár hloupých stehů (o kterých mi zatím moje nedávno rodící kamarádky řekly, že to byla pohoda a za pár dnů o tom nevěděly) pomůže mýmu miminku dostat se rychleji a "pohodlněji" na svět, tak ať mě třeba přeříznou vejpůl. 🙂 Nejsem zastánce přírodních porodů, ale ani zbytečných oblbováků. Nebojím se bolesti. Nechci si ani hrát na hrdinku co to zvládne a "pěkně si to vyžrat", ale nemám v plánu rodit sfetovaná, abych "ani nevěděla že rodím". Chci mít z porodu pocit, že pro miminko jsem udělala maximum v rámci mých možností.
A tak se ptám, kde najdu nějaký porodní plány na kouknutí, poradíte? Díkec

hupcza
17. čer 2009

posp: dobrá stránka je tato http://normalniporod.cz/ je to sice pro pa, ale jsou tam zajímavé info - hlavně sekce rejstřík témat
z toho se dá na plán čerpat
jinak na netu jich je spousta, ale upřímně řečeno, nenašlajsem žádný, který mě oslovil, tak jsem si udělala vylastní 🙂
jinak vzory plánu ti mohou dát přímo i v porodnici - tyhle jsou ale povšechné - prostě je to mustr pro všechny a tak nemůže odrazit tvé osoní přání

pospecka
17. čer 2009

hupcza: díky, já bych si taky chtěla udělat vlastní, ale jak už jsem psala, zatím moc netuším co mě při tom porodu všechno čeká, tak i kdybych do toho nemohla "mluvit", tak bych aspoň ráda věděla co se vlastně děje a proč a kdyby se mi něco nelíbilo, tak abych mohla říct, že to teda nee a naopak, abych věděla o co si můžu říct.
Nečekám, že porod bude "brnkačka" mým jediným přáním je, abych neměla tak šílenej zážitek, že by moje dítko zůstalo jedináčkem a abych se za svoje chování nemusela potom stydět, což myslím tak, že bych tam hysterčila, že něco nechci a bylo to třeba něco normálního a já prostě vůbec nevěděla o co jde.

konja
17. čer 2009

pospecka: tady máš pro inspiraci můj porodní plán (v závorce je opřipsané vysvětlení proč jsem to a to chtěla, to je jen pro vás 😉 )

1. přeji si, aby manžel mohl být přítomen po celou dobu porodu (od příjmu až po samotný porod), aby mohl být přítomen i v době vyšetření a i v případě porodu císařským řezem. (nechtěla jsem aby mě třeba manžela poslali domů, že to bude trvat atd.chtěla jsem být prostě pořád s ním)
2. nepřeji si klyzma, ale použít vlastní Yal gel.
3. Ráda bych využila nadstandardní porodní místnost.
4. Chtěla bych být dopředu informována o potřebných vyšetřeních a jejich průběhu, o výsledcích vyšetření, o navrhovaných medicínských postupech a možných alternativách. (nechtěla jsem být pouze slepým příjemcem lékařské péče, ale s doktorem a personálem komunikovat jako rovnocenný partner)
5. přeji si co nejvíce využívat teplou vanu či sprchu a další pomůcky a úlevové techniky. (chtěla jsem aby si mě někdo všímal a ne aby za mnou jen zabouchli dveře sálu a nechali mě tam třeba na hlavu se stavět a jednou za hodinu přišli mrknout jestli je vše OK)
6. ráda bych využila možnosti podání epidurální analgezie. (po prvním hodně bolavém porodu jsem si ji strašně přála,ale nedošlo na ni, malá se stihla dřív narodit 🙂Stejně by mě ji asi jen tak nedali, protože když jsem se na ni zeptala PA tak mě bylo jedovatě odpovězeno, že přeci rodím druhé dítě a tak vím, že porod BOLÍ! asi tato PA brala ep jako prostředek pro hysterické prvorodičky a nikdo jiný neměl nárok 🙄)
7. Pokud bude monitorování srdečních ozev miminka vyžadovat omezení mého pohybu, přála bych si zredukovat ho na minimální nevyhnutelnou míru. (nechtěla jsem zbytečně ležet na pásech, při prvním porodu jsem byla na pásech jen při příjmu a pak mě jen měřili přenosným přístrojkem.)
8. v případě, že porod bude probíhat bez komplikací, přeji si porodit na porodní stoličce s oporou o manžela, případně v kleku v předklonu s oporou nebo v rovném sedu na posteli. (nechtěla jsem rodit na zádech, chtěla jsem si najít tu svoji nej polohu. Syna jsem porodila na stoličce a bylo to super 🙂)
9. epizitomii si přeji pouze v nevyhnutelném případě.
10. přeji si aby mi bylo ještě neomyté děťátko bezprostředně po narození položeno na nahé tělo a aby otec mohl po dotepání přestříhnout pupečník.
11. Ráda bych darovala pupečníkovou krev.
12. Chci dítě přiložit k prsu co nejdříve, nejpozději po jeho vyšetření (váha, míra, očištění…), během kterého s ním bude můj manžel. (řeči, že to tak dělají všude jsou k smíchu. Na předporodním kurzu nás PA sesmahla hláškou, že pokud mamjinku po porodu šijou, tak k ní dřív tatínka ani dítě nepustí,protože stejně na to nebude mít v tu chvíli myšlenky. Tohle mě přímo sere, jak může někdo vědět co chci? Pokud mě budou šít, já budu ječet a vyvádět,tak sama zařvu chlape vypal, teď tě tu nechci, ale já jsem spíš taková, že bych právě chtěla vedle sebe manžu, drtit mu ruku a na druhé straně vidět prcka a říkat si, že to bolí jak čert,ale mám tu svého chlapa a svoje dítě 🙂)
13. Po dobu, kterou strávím po porodu na porodním sále se svým manželem, nechceme mít dítě v inkubátoru (pokud to nebude nutné ze zdravotního hlediska), ale chceme mít možnost si je pochovat, popřípadě přiložit k prsu. (v některých porodnicích to bývá zvykem, že přinesou dítě k přiloženi a po nějaké době h nechají vedle vás položené v inkubátoru.To se mě nelíbí, pokud k tomu teda není nějaký důvod)
14. v případě porodu císařským řezem preferuji částečnou narkózu před celkovou. V každém případě požaduji, aby otec mohl být přítomen po celou dobu operace. (nechtěla jsem aby manžela někde "zapoměli" na chodbě, ale aby tam byl s námi, nebo alespoŇ v těch dveřích, ale aby viděl mimíska hned co se narodí, aby ho mohl přivítat)
15. nepřeji si, aby mému porodu přihlíželi studenti. (rodila jsem ve fakultní nemocnici, kde jsem si už několikrát zažila přímo dav při mém léčení a tohle už nikdy. Abych roztahovala nohy na deset studentíků a každý si to mě cvičně šáhnul, to teda ne. Vím, že se to musí někde naučit, ale já tede říkám, že na mě ne!Jsem sobec já vím 😉)
16. po porodu si přeji být na jednolůžkovém pokoji. (chtěl jsem mít klid a také možnost návštěv kdykoliv a přímo na pokoji)

hupcza
17. čer 2009

posp: já mám plán v albu - mrkni, ale je to pidipísmem ..snad to přečteš 😅

co nějaký přeporodní kurzík, tak s tebou proberou porod i plán

betelgeuzz
17. čer 2009

Pospecko, pokud chceš hledat, co je u porodu prospěšné a co ne, doporučuji příručku světové zdravotnické organizace, jsou to závěry z několika studií http://iham.cz/old/prirucka_who_uvod.php. Tam zjistíš, že např. ten nástřih nepomůže miminku pohodlněji na svět a že těch pár hloupejch stehů ti může později pěkně znepříjemnit život.
Konjo, máš v plánu dotepání pupečníku a zároveň odebrání pupečníkové krve. Proběhlo oboje? Hledala jsem totiž informace dost se různí. Někde tvrdí, že to oboje zároveň nejde, někde, že ano.

konja
17. čer 2009

betelgeuzz: ne,odběr pupečníkové krve neproběhl.Já měla totiž u porodu hned dvě smůly - 1. když jsem přijela rodit tak byla porodnice přecpaná k prasknutí, takže nikdo neměl moc času řešit odběr pk a za 2. se necelých deset minut před tím, než se dcera narodila vystřídala směna a PA asi vůbec neměla tucha, že odběr PK plánuju. Ona se přišla kouknout jestli je vše OK a v tom zjistila, že už vlastně rodim, takže nastal fofr, doktorka to ani nestihla přiběhnout. O tom dotepání pupečníku a odběru pk jsem si taky četla ale nikdo mě nebyl schopný říct jak to opravdu je, tak jsem to chtěla nechat až na porodnici, že tam mě dr určitě řekne jak na to, když tak bych z dotepání slevila, protože odebrat pk jsem moc chtěla, ne pro své účely,ale do veřejného registru. No snad to vyjde příště 🙂

brinzulka
18. čer 2009

betelgeuzz....nastrih hradze :ja myslim, ze jeho ucelom je zvacsit vchod pre hlavu babatka...aby sa zena nepotrhala..Je pravda, ze ho nemaju robit ako na beziacom pase...ale niekto ma nepruznu hradzu a malo roztiahnutelnu a radsej to spravit takto ...ako sa nechat samovolne potrhat a mat problem s mocenim a stolicou...
Sestranica bola proti tomu...rodila v Kanade..vyhoveli jej..Ale porod sa predlzil asi o hodinu, maleho mala otlaceneho, museli ho vytahovat s vakum extraktorom..mal hematom ...a ona sa aj tak natrhla...az ku konecniku.
Som za nastrih...ak ho je treba..Proti..ako ho lekar spravi len preto, ze to tak robi.

hupcza
18. čer 2009

brin: každý zásah je v pořádku, když je odůvodněný 😉 ..jenže se dělá spousta zásahů jen tak ze zvyku - některé ulehčí práci dr. ale ženské zkomplikují porod (vytáhnout ženskou na stůl, pokud chce rodit na zemi, aby k ní dr nemusel lézt po kolenou), některé snad nejsou supr přínosné ani pro dr. (holení)

pospecka
18. čer 2009

Dobré ráno, díky za všechny rady. Mě ten důvod jako zvětšení "cestičky" pro prcka přijde dostatečně silnej na to, abych pokud bude prcek velkej a já "malá" ,proti tomu neprotestovala. Než aby se miminko "zbytečně" nějak víc pomuchlalo, tak když můžu mu přece ráda pomůžu a nebudu myslet na sebe. Mě by třeba zajímaly ty negativní následky nástřihu pro rodičku. Snad to tam někde vyčtu.

brinzulka
18. čer 2009

hupcza..snad sa niekedy dopracujeme k tomu, ze sa bude dat rodit tak, aby to bolo aj zene prijemne..

a holenie..nie, ci hej?.... vidim to ako zdravotak v tom, ze ak idu sit kozu..a nie je zholena..tak mozu zasit chlpky do koze a to by robilo problem...
Aj pred endoskop. vysetrenim kolena sa musi oholit koleno..brusne-brucho...hlava-vlas...atd. ...
Ja to riesim tak, ze mi doma pomoze mm..alebo to nejak zvladnem..v nemocnici by mi to nebolo prijemne.

hupcza
18. čer 2009

brin: já myslím, že už jsou porodky, kde se k tomu dobrali 😉

jako chápu,že při šití to může být pro dr. lepší ...ale kupříkladu já měla jeden vnitřní štych ...a když mě oholí dohola (což nebylo potřeba)dostanu brutální vyrážku (jako by po porodu nebylo i tak dost co regenerovat) ...prostě stačí jen zkrátit .... v některých porodnicích se na mě dívali jako na vraha, když jsem se ptala na nutnost tohohle

susik77
18. čer 2009

Ahojte. co sa tyka nastrihu: nam tiez na altern. predpor. kurze tvrdili ze je zbytocny a pod. Mne ho nakoniec nestihli urobit, lebo som malu rychle vytlacila. Ale niekde som citala na nete ze riziko moze byt ak sa neurobi nastrih a je potrebny, ze mozete mat dost ochabn. panvove dno...Stalo by to za to prebrat to s odbornikom-ja som s tym mala probl. este pol roka po porode, mala som pocit, ze potrebujem na WC kazdych 10 min. 😝
A teraz pri 2.tehu to mam uz od 28.tt-pri prvom som mala tieto probl. az posled. mesiac.

Ja som tiez planovala predpor. plan, nakoniec som ho nerobila, z porodu som mala super pocit, vsetkoprebiehalo ako malo-len 1 vec ma zarazila-ze pri siti mi dali podpisat inform. suhlas-ze im zverujem malu do ich starostlivosti...ani mi to nedali poriadne precitat. Tak to bol dost drsny odpis 😝

Inak vsetko ok.

amelie001
18. čer 2009

Ahojky,já mám nástřih za sebou a nelituju toho ani omylem,porod byl naprosto pohodový a malý šel krásně ven,stehy sice táhnou,ale co bych pro prcka nevydržela.Takže já jsem pro nástřih,je to opravdu lepší,než se nechat potrhat.

susik77
18. čer 2009

inak moc som sa nepotrhala, teda nie pri porode...ze vraj bolo treba len 1 vnutorny a 3 vonk. stehy. Za to ta dr. co ma zasivala to urobila asi blbo a ked som prisla z porodnice sa mi stehy rozpadli-este som to ale nemala zrastene, potom som chodila dva tyzdne k mojmu gynekologovi a osetr. mi to laserom, aby to zrastlo...
ze vraj po nastrihu sa to da lepsie zasit-lebo je to cisty, rovny rez 😉

hupcza
18. čer 2009

sus: no když ti toblbě zašila, zašila by blbě i nístřih, ne 😅

jinak who se asi neplete, když to nepovažuje za ok

susik77
18. čer 2009

hupcza: jj, muze byt...ale myslim, ze nastrih nie je uplne nepotrebny, skor by sa nemal robit hned u kazdej prvorodicky-len ked je to nevyhnutne. A prave to je ten problem v porodniciach-dost dr. su stara skola a je to pre nich pohodlnejsie nastrihnut.

susik77
18. čer 2009

v podstate si myslim o nastrihu to co brinzulka 😉 lepsie nastrih akokeby to malo predlzovat o hodiny porod a mimco by malo problem...
ale u druhorodiciek sa nastrih uz tak casto nerobi, tak dufam, ze ma to nepostihne 🙂

brinzulka
18. čer 2009

Epiziotómia je nástrih hrádze medzi pošvou a konečníkom, ktorým sa rozšíri vaginálny otvor. Prevádza sa v druhej pôrodnej etape na vrchole kontrakcie, keď je hrádza tlakom hlavičky maximálne napnutá, najčastejšie mediolaterálnym smerom, teda šikmo do strany. Epiziotómia zodpovedá poraneniu hrádze druhého stupňa.

Poranenia hrádze sa rozdeľujú:
ruptúra prvého stupňa – zasiahnutá je koža a podkožné spojivové tkanivo

ruptúra druhého stupňa- pokračuje do hlbších svalových vrstiev hrádze

ruptúra tretieho stupňa – kompletné alebo nekompletné porušenie vonkajšieho zvierača s poranením alebo bez poranenia zvierača vnútorného

ruptúra štvrtého stupňa – poranenie oboch zvieračov pokračujúce až k stene konečníka

Kedy sa epiziotómia vykonáva?
Vaginálny pôrod, či už spontánny, alebo operatívny, môže viesť k poškodeniu panvového dna. Pri poranení hrádze tretieho a štvrtého stupňa je porušený análny zvierač, prípadne aj črevná stena. To môže byť spojené s následnou inkontinenciou plynov, stolice a orgánov panvového dna. Epiziotómia sa nevykonáva rutinne, ale v indikovaných prípadoch, aby sa predišlo práve spomínaným komplikáciám.

Indikácie:
• ak sa dieťa rodí koncom panvovým
• ak ide o predčasný pôrod
• ak má plod dýchacie problémy
• ak ide o veľký plod
• pri kliešťovom pôrode
• ak rodička nedokáže kontrolovať tlačenie
• ak má vysokú pevnú hrádzu

Po pôrode placenty sa skontrolujú pôrodné cesty. V niektorých prípadoch, najmä pri pôrode veľkého plodu, pri abnormálnej polohe plodu, operatívnom pôrode či nespolupráci rodičky, môže prísť k poraneniu krčka maternice, pošvy aj hrádze, a to napriek vykonaniu epiziotómie. U žien, ktoré v tehotenstve často trpia pošvovými infekciami, je sliznica citlivejšia a ľahšie sa pri pôrode poraní. Všetky poranenia sa ošetrujú v lokálnej anestézii samovstrebávajúcimi stehmi, ktoré zmiznú väčšinou do dvoch týždňov.

Problémy po vykonaní epiziotómie:
zhoršené alebo sekundárne hojenie, opuch, zápal
nepríjemný pocit až popôrodné bolesti hrádze, dyspareúnia (bolestivý pohlavný styk)
inkontinencia alebo samovoľný únik moču

Ako predísť nastrihnutiu hrádze:

Masáže hrádze
Vykonávajú sa šesť až osem týždňov pred pôrodom. Dnešný trh ponúka veľa prípravkov na masáž hrádze, ale dá sa použiť aj detský či olivový olej.
Palce vložte do pošvy a natretými prstami masírujte hrádzu v tvare U.

Kegelove cviky
Slúžia na posilnenie panvového dna, ktoré sa pri pôrode viac uvoľní. Rytmicky sťahujte svaly pošvového vchodu, ako keď chcete zastaviť prúd moču pri močení tridsaťkrát za sebou trikrát denne.

hupcza
18. čer 2009

sus: no jasně - pokud je nutný tak ano ...
ale přikláním se k tomu alternativnímu řešení - teda spíš předcházení - viz příspěvek brinz
celkem to funguje - ondra měl 3,6 kg/51 cm a mám jeden štych uvnitř o kterém bych ani nevěděla,pokud by mi o tom neřekli

brinzulka
18. čer 2009

ja som mala 4kg dieta...priprava na cisara...na moju panvu a velkost 163cm...tak ma nastrih neminul..vytlaceny na jeden krat

susik77
18. čer 2009

hupcza: jasne, najlepsie ked to ide v poho bez nastrihu. ale ked moj gynekolog videl ako mam povol. panvove dno po porode, tak sa ma pytal ci som tlacila 2 hodiny 😖 ja som mala problem, ze mala bola vysoko, tak som musela fakt silne tlacit-to som rada, ze som vladala, kedze som mala 13-hod. porod 😎 strasne mi pomohla epiduralka, aspon som si trochu zdriemla a usetrila sily na finale 😉

betelgeuzz
18. čer 2009

Podle průzkumů je nástřih opodstatněný asi v 10 % případů. Jenže když se podívaš na statistiky porodnic, tak spousta jich dělá nástřih ve 40 - 50 % případů. Často se dozvíš, že prvorodička se stříhá vždycky. Kdybych si byla jistá, že doktor udělá nástřih jen v nevyhnutelném případě, tak bych se nástřihu nebránila. Jenže to tak bohužel není a já se nenechám nastřihnout jen proto, že jsem prvorodička a dítě jsem nevytlačila na 1 zatlačení.
Brinz, v tom textu máš napsané, že se nástřih dělá u KP. Znám rodičku, která porodila KP 4,5 kg dítě, naprosto přirozeně a bez nástřihu asi s jedním stehem. Jenže to bylo ve Vrchlabí, které je přirozenými porody vyhlášené. A taky se v tom textu píše o Kegelových cvicích. Ty už jsou zastaralé a mají za následek přetažení svalstva. Pánevní dno se nemá posilovat, ale aktivovat. PA se školí na nové cviky, probírali jsme je i v těhu cvičení.
Susik, v jaké poloze jsi rodila?

hupcza
18. čer 2009

sus: ono to je o vnímání bolesti a toho všeho kolem porodu ..já rodila 25 hodin, tlačila prý dvě (čas jsem v tu dobu nevnímala) bez čehokoli krom masáží ...

a tak je tady ta možnost výběru - nebo by měla být

pro mě beze všeho - pro někoho medikace od překročení vrátnice ...pro nšěkoho někde na půl cesty

brinzulka
18. čer 2009

betelgeuzz..ja chodim na cviko a precvicujeme kogelove cviky...stahovanie panv.dna...precvicuje sa aj pri inkontinencii..povolenom dne...
Ak mas link nato, ze je to zastarale...a nove cviky..tak si rada precitam..ak hodis...

susik77
18. čer 2009

betelgeuzz: na porod. kresle v polosede, tak sa mi najlepsie tlacilo. hupcza: fakt ta obdivujem, 25 hodin...mne zacali kontrakcie asi 21.30 vecer a vlastne som porodila na druhy den 10.49.

susik77
18. čer 2009

aj mna by zaujim. ta alternativa kugelovych cvikov...
ja som bola pred 1.porodom na alterm. zazitk. predporod. kurze, odhodlana rodit uplne bez medikacie ale ked mi ponukli epidural, tak som neodolala. ale som za to rada, do epidur. idem aj 2.x 😎

betelgeuzz
18. čer 2009

brinzulka, link bohužel nemám. Informace mám taky ze cvičení od porodní asistentky, v centru, kam chodím cvičit, se dělají kurzy pro PA z celé ČR a učí se je ty nové cviky. Prý jsou vždycky překvapené, protože celé roky učí právě ty Kegelovy cviky.

brinzulka
19. čer 2009

betelgeuzz...opytaj sa jej prosim na to...a ozaj ma to zaujima...z osobneho i profes. hladiska..a ak Ti da nejaku stranku, cviky, clanky..tak to bude super...
a este by ma zaujimalo, ci su to jej cviky...a jej pohlad na vec...alebo nieco, na co su studie...Lebo si nemyslim, ze tolko ludi by propagovalo kogela...na zdrav.skole, v nemocniciach...ak by to bol blud.

betelgeuzz
21. čer 2009

Brinzulka, PA nám ukazovala nějakou knížku se cviky, ale nezapamotavala jsem si název 😒 Ty kurzy pro porodní asistentky vede absolventka fyzioterapie. Je to právě nový přístup, takže spousta lidí to ještě nezná. V úterý máme cvičení, tak se zkusím zeptat aspoň na název té knížky.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru