icon

Práva rodičky u porodu a účinnost lékařských výkonů při porodu

avatar
mamina
23. lis 2007

Přikládám stránky,které se tím zabývají.Je to hodně zajímavé čtení.Po třech lékařských a dvou přirozených porodech vím,že ty druhé jsou podstatně příjemnější.Toto je jen na doložení mého názoru,že není třeba bát se porodu nebo bolestí-může to být i velice krásný zážitek,ale je třeba se bát nepříjemných lékařů,kteří si myslí,že ONI jsou mustři světa a vy jen nesvéprávné a nezpůsobilé pacošky.Proto,si určitě sežeňte nějaké statistiky ohledně té vaší porodnice,ať máte větší jistotu a menší strach... 😉 😀 http://www.iham.cz/prava_tehotenstvi.pdf

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 92 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Rodička má zákonná práva na informovaný souhlas, informace o rizicích a alternativách a na doprovod podle mezinárodních doporučení (viz IHAM, WHO, mymamy.sk a NormalniPorod.cz).
  • Porodnice a postupy se výrazně liší; v diskuzi byly jako příklady pozitivního přístupu zmíněny Vrchlabí a Podolí a jako zdroje informací ÚZIS a NormalniPorod.cz.
  • Dula, porodní plán a přítomnost partnera jsou v diskuzi uváděny jako konkrétní prostředky ke zvýšení pocitu bezpečí rodičky a snížení nežádoucích intervencí.


Nejčastější otázky

Q: Jaká práva má rodička před podáním léku nebo provedením zákroku při porodu?
A: Rodička má právo být informována o účincích, rizicích a alternativách každého léku nebo zákroku, znát obchodní/generický název léku a jméno a kvalifikaci osoby, která zákrok provádí; tyto body jsou shrnuty v materiálech na IHAM (iham.cz) a v přehledu práv na mymamy.sk.

Q: K čemu slouží dula a co může v porodnici požadovat?
A: Dula je vyškolená neodborná průvodkyně porodem, která doprovází rodičku po celou dobu porodu, poskytuje podporu, masáže a vysvětlení, nesupluje práci porodních asistentek ani neprovádí lékařské zákroky (definice v diskuzi a na mymamy.sk).

Q: Jak sepisovat porodní plán a jak zvýšit šanci, že bude respektován?
A: Doporučený postup z diskuze: měsíčně před porodem prodiskutovat hrubý plán v porodnici, dva týdny před porodem nechat definitivní verzi podepsat vybranou porodní asistentkou nebo lékařem a vzít si podepsanou kopii k porodu.

Q: Co je klystýr (klyzma) a má ho smysl požadovat před porodem?
A: V diskusi byly zmíněny oba přístupy: někteří rodičky popisovaly klystýr nebo Yal gel jako užitečné pro vyprázdnění a úlevu, jiní uváděly, že tělo se před porodem samo vyčistí a klystýr není nutný; volba by měla být podle preferencí rodičky a zdravotního stavu.

Q: Kdy se v porodnictví používá oxytocin a jaké jsou obavy z jeho užívání?
A: Oxytocin je v diskusi uváděn jako lék k urychlení nebo augmentaci porodu; někteří diskutující poukazovali na časté preventivní použití bez jasné indikace a na to, že UZIS uvádí vysoké používání uterotonik (v diskuzi bylo citováno 82,3 % rodiček, které dostaly uterotonika).

Q: Jak a kde podat stížnost na péči v souvislosti s porodem?
A: Doporučený postup je písemná stížnost vedení porodnice, následně se obrátit na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (Grösslingova 5, 812 62 Bratislava, tel. 02/ 52 44 44 33) nebo na Jednotku na ochranu práv pacienta (tel. 02/ 593 11 352) a případně na Ministerstvo zdravotníctva SR či komory zdravotnických pracovníků.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Rodička by měla být informovaná, mít možnost komunikovat s personálem a mít sestavený porodní plán.
  • Přítomnost partnera nebo duly zvyšuje pocit bezpečí rodičky a může zlepšit přístup personálu.
  • Porodnice se liší v přístupu k přirozenému porodu versus rutinním medicínským zásahům.


Sporné názory

  • Klystýr/Yal gel: někteří rodičky hlásí výraznou úlevu a lepší pocit, jiní považují klystýr za zbytečný, protože tělo se samo vyčistí.
  • Intervence jako oxytocin nebo nástřih: někteří diskutující považují za nezbytné a život zachraňující, jiní je označují za nadbytečné a někdy kontraproduktivní.


Otevřené otázky

  • Kde přesně je hranice mezi indikovaným lékařským zásahem a zbytečnou preventivní intervencí?
  • Jak efektivně zajistit, aby byl porodní plán respektován v situacích s rizikem komplikací?
  • Jak snížit automatické používání monitorování a uterotonik bez zhoršení perinatálních výsledků?


Zmíněné značky a firmy

IHAM, WHO, NormalniPorod.cz, mymamy.sk, rodina.cz, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Jednotka na ochranu práv pacienta, ÚZIS, Zákon č. 211/2000, Lekárska komora, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Ministerstvo zdravotníctva SR, Aperio, Fakultní nemocnice (FNB), Motol, Vrchlabí, Pardubice, Hradec, Podolí, Litoměřice, Bratislava

Zmíněné produkty a metody

klystýr, klyzma, Yal gel, oxytocin, uterotonika, epidurální analgezie (epidurálek), nástřih (episiotomie), kleště, vakuová pumpa, monitorování plodu, porodní plán, dula, císařský řez, stěr na sklíčko (Pap test), kapací roztoky (kapačka), Propíchnutí plodové vody

Místa a osoby

Vrchlabí, Pardubice, Hradec (Králové), Podolí, Litoměřice, Motol, Brno, Bratislava, Anglie

Strana
z4
avatar
sisstin
20. pro 2007

pořád zastávám názor, že lékaři a sestry vědí mnohem líp než já, co je dobré pro mě a pro dítě..a proto se tím budu řídit 😎

avatar
listicka20
20. pro 2007

Holky, mamina přece nikde nepsala, že jsou všichni doktoři špatní, chtěla jenom upozornit na to, že matka nemá být pasivní, má mít o porodu co nejvíc informací a doktoři s ní mají komunikovat a respektovat její přání, pokud to jde. Pokud to nejde, je věc jiná. V Čechách jsou v některých porodnicích zaběhané postupy, které jsou leckdy zbytečné (zase nikdo neříká, že jsou zbytečné vždy). A doktoři jsou taky jenom lidi. Narazíte na skvělý přístup i na blby. Švagrová měla výborný porod v Litoměřicích, super personál, všechno poho, ale jednu kamarádku pro změnu málem zabili v Motole. Nechali jí kus placenty v děloze a tyhle dvě tkáně začaly srůstat. Když za nima chodila, že abnormálně krvácí, tak s tím nic neudělali. Nakonec se vydala na soukromou kliniku, kde tohle zjistili. Neni jistý, jestli bude moct mít další děti. Takže ano, důvěřujte doktorům, ale při podezření, že něco není v pořádku, jděte hned za jiným. A pokud si u porodu něco přejete či nepřejete, zkonzultujte to s doktorem, který je ke konzultaci ochotný.

avatar
sisstin
20. pro 2007

já mám super zážitek z Pardubic narozdíl od maminy 😉 takž asi fakt záleží na personálu..a taky na tom, co očekáváte 😉

avatar
lenkabu
20. pro 2007

Já jsem asi dělala na klinice v Anglii....taky jsme byli zvyklý že pacienti nadávají nám než opačně 😅 😎 Upřímně přiznávám že jsem několikrát zvýšila hlas na pacienta ale vždy když mně fyzicky ohrožoval...na sprosté nadávky jsem byla zvyklá, to mi už nestálo za rozčilování.
To je jen pohled z druhé strany.....ani pacienti (nebo rodičky) nejsou vždy v právu a personál se nemůže věnovat jen jednomu. I když většinou dělá co může.

avatar
lu777
21. pro 2007

já jsem ještě nerodila, ale musím říct, že mám s doktory (kvůli zdr. problémům) hodně zkušeností, zhruba tak třetinu naprosto otřesných (že i mě pak připadá, že jsem si to snad musela vymyslet), třetinu ne příjemných, ale dalo se to přežít a třetinu vcelku ok nebo dobrých

musím říct, že hlavní, co jsem se naučila je, že je potřeba asertivita a komunikace.. a pokud mám jakékoli pochybnosti, tak hledám na netu, ptám se lidí okolo sebe apod. ... pokud jde o něco zásadního, tak bych se rozhodně nerozhodovala jen na základě názoru jednoho doktora, už se mi to párkrát dost vymstilo 😒
doktoři mají zkušenost, studovali - ale na druhou stranu to nejsou polobozi, taky dělají chyby, někdy nedrží krok s novými poznatky a nebo neberou ohled na individuální rozdíly a reakce..

přece jen jsme to my, které ve svých tělech žijeme x let, 24 h denně a pokud se slušně dovolím na něco zeptat a zdravotník mě ignoruje nebo ze mě vysloveně dělá blbce, tak je něco silně v nepořádku.. je to přece mé zdraví, hlavní zodpovědnost, jak tu někdo psal, přece nesu JÁ - a ne zdravotník!!

doktoři říkají, že lidi se o sebe mají víc starat apod. - ale na druhou stranu pak naznačují, že oni jsou ti, kteří se starají o naše zdraví.. to je protimluv, tak buď nesu zodpovědnost já a nebo někdo jiný rozhoduje za mě, jako za komunistů, protože ví, co je pro mě dobré...
o svoje zdraví se starám sama.. pokud jdu k lékaři, tak jdu pro radu a nebo kvůli prevenci... a i v případě, že mám potíže a jsou akutní, tak to neznamená, že mi najednou kleslo IQ a není to můj život a já si neponesu případné následky doktorova špatného rozhodnutí....

mimochodem, když jsem procházela IVF, tak jsem si říkala, že v tomhle oboru tomu OPRAVDU nemůžu rozumět, tak že to nechám na nich, nechala jsem si poradit - a výsledek?? místo těhotenství jsem z toho byla ještě nemocná a muž šel na zbytečnou operaci... po dvou cyklech jsme se poučili a hledali jsme sami, ptali se, četli, obvolávali... nakonec jsme našli doktora, který dělá operace, které jsou podle doktorů "k ničemu, je to jen zbytečná bolest na několik měsíců a stojí to hromadu peněz"... naštěstí jsme už byli tvrdohlaví a šli do toho - a výsledek se vyloupne příští měsíc 😵 😵

jak to bude u porodu nevím, ale snažila jsem se o tom něco přečíst, jdu s manželem a mám napsaný porodní plán, v porodnici jsem se byla podívat, popovídala jsem si i s porodními asistentkami.. tak uvidíme realitu, snad budu mít tentokrát dobrou zkušenost s chováním zdravotníků, byla bych moc ráda, nechci se s nikým hádat, byla bych radši, kdyby věci fungovaly tak jak mají, tzn. aby oni měli respekt ke mně a já mohla tím pádem mít respekt k nim 🙂

avatar
draga
23. pro 2007

já pořád nechápu proč se pořád tak všechny bojí klystýru a taky nechápu jistou paní co komentuje ve článku že klystýr je závadný...naopak pročistění je příjemná úleva a prohřátí k porodu, ale chápu, že by si měla maminka možnost mít vybrat...já jsem naopak byla doktorům a PA vděčná že se o mě starali a radili co a jak a nevím jestli bych byla schopná porodit podle "porodního plánu", který bych si někde opsala, protože teprve když rodíte tak víte co to obnáší 😀 😎

avatar
mamina
autor
23. pro 2007

Lu777,skvěle napsáno!
Bohužel,často si děvčata myslí,že na doktory nasazuju.Naopak ,vážím si jich,respektuju je.Ale na oplátku očekávám,že oni budou respektovat mně.

A Drago,o klistýru to není.Když ho chceš,máš ho mít.Ale když ho nechceš,máš mít možnost ho odmítnout!!!(Mimochodem,ve Vrchlabí jsem mohla(a nemusela) i sníst oběd,pít co chci,odmítnout ten klistýr,rodit v kleče,v sedě,vleže,ve vodě,na ribstolích,používat gym balon,závěsný popruh..Tam mi přišlo,že ani PA ani doktoři neberou tu svoji práci jako zaměstnání,ale jako POSLÁNÍ !!! Rodila jsem v Pardubicích,v Hradci a ve Vrchlabí a tam jsou prostě bezkonkurenční! Právě v tom přístupu k maminkám. 😵

avatar
karotky
23. pro 2007

Tak já rodila klasicky v Pardubicích a na přístup si stěžovat teda nemůžu. 🙂
Nevím ale,jestli bych si na Vrchlabí troufla jako prvorodička. 😅 Teď už třeba ano,protože vím jak porod vypadá,ale před tím jsem nevěděla do čeho jdu a tak. 😖

avatar
draga
23. pro 2007

karotky a siss přesně tak jak píšete 😉

mamina já vím, že to neí jen o klystýru ale stejně nechápu proč to považuješ(te) za strašáka...

avatar
sisstin
24. pro 2007

já teda měl yal..bylo to bezva...žádnej strašnej průjem..prostě normoš.. a moc mi to pomáhalo od kontrakcí..takže to spíš bylo příjemnný 😎

avatar
zanetka82
24. pro 2007

Ja měla klystyr u obou. a bylo vše v poho utikala jsem jak o zavod na zachod ale byla jsem jen jednou se vyprazdnit. 😀

avatar
karotky
24. pro 2007

Já měla klystýr před laparkou a byl účinější než Yal,který jsem měla před porodem.Musela jsem na záchod asi 5krát a jak blbec jsem se pořád sprchovala,protože jsem si myslela,že už nepůjdu. 😀
Ale s plnými střevy by to asi nebylo nic moc. 😅

avatar
mamina
autor
2. únor 2008

Karotky,tělo je nastavený tak,že se samo začíná před porodem čistí a sami maminky v průběhu porodu většinou hlad nemají,takže i bez klistýru a bez Yalu ze mně nevyšlo nic.A to jsem měla i oběd i večeři,jen jsem si pak musela odskočit. 😉 Tělo si řeklo samo,že mám jít na stranu.A vzhledem k tomu,jakej byl můj poslední porod rychlovka,tak bych nejspíš ten klistýr stejně ani nestihla.. 😀 😀

avatar
karotky
2. únor 2008

Tak já taky byla prvorodička a Ty si rodila 5.dítě. 😀

avatar
mamina
autor
2. únor 2008

Ahoj,Karotky.Já vím.A právě o to mi jde.Spousta prvorodiček ne-li většina má hrozně naivní představy a ani NETUŠÍ,co by mohly chtít a co jim může hodně pomoct.Bohužel.Jen bych si přála,aby jich co nejvíc mohlo na porod vzpomínat,jako na něco krásného a ne jako na nějakou krizovou stresující situaci,kde byla nakonec nutná operace.Jsem přesvědčená,že kdyby doktoři dělali míň zbytečných zákroků,naprostá většina císařů(netvrdím,že všechny!) by bylo zbytečných... Porod totiž může být úžasný zážitek!

avatar
kyri
2. únor 2008

dodržování práv rodiček? - doporučuju podolí 😀
před každým úkonem se mě zeptali 2x, jestli to chci, na klistýr jsem řekla, že jo, ale že už to asi nebude třeba, neb mě kontrakce vyklistýrovaly mohutně samy 😉
(tak mi ho nedali a nevypadlo ze mě nic)
na nástřih se ptali mě i mýho přítele, co u toho byl 😀
říkali, že to asi bude třeba, neb to bude rychlejc postupovat, tak jsem na to kejvla, a nikdy víc, protože mě stříhli do nějakýho cévního pletence a krve bylo jak z vola a podpovrchový 4 stehy a horní taky 4 😝 (to bylo nejhorší z celýho porodu)
nenutili mě do ničeho, akorát monitory mě trochu s*aly, ale zase jsem byla ráda, že slyším dítě 😉
před holením se ptali, jestli můžou, že mi udělají jen proužek, na případný to stříhání a šití, tak jsem souhlasila
před píchnutím vody se mě taky zeptali - i když teda zdůraznili, že je to lepší, až poleze mimi ven, aby na sobě nemělo blány... tomu jsem moc nerozuměla, jak to myslej, ale na přednášku nebyla moc nálada 😕

takže tahle porodka funguje vcelku lidsky, ale kdyby nebylo tenkrát zavřený vrchlabí, tak bych asi jela radši tam - mám hafo výborných referencí od kámošek...

avatar
kyri
2. únor 2008

mamino, souhlasim, porod je úžasnej - když se povede 😉

avatar
mamina
autor
2. únor 2008

Kyri,já tam rodila poslední dítko,a jsou opravdu senzační,naprosto jedineční!!!
Jinak plodová voda se nemá zbytečně píchat,protože sice bolesti podstatně zesílej,ale na délku 1.doby porodní to nemá téměř vliv.(To mi tam říkala PA)A navíc prý porod na sucho je taky komplikovanější.Dítko nemůže na té vodě vyklouznout,tak pak jsou maminky víc sedřený..
No a na monitoru já byla jen při příjmu,jinak sestřičky(i doktoři) měly takovej jakoby malej mobil,kterej mi každých 10 minut přiložily na břicho a ozvy jsem slyšela i já.Byla jsem klidnější(mimčo taky),mohla jsem bejt v jakýkoliv pozici a netrvalo to dýl než pár vteřin,než se napočet i tep.Myslím si,že doktoři to nepoužívaj tak často,protože jsou trochu(někdy i víc) líný si přidělat práci a ohnout při tom hřbet.
Ale je fakt,že na Podolí jsem moc špatných věcí neslyšela.(Já tam nerodila,nemůžu posoudit.)

avatar
kyri
2. únor 2008

tybrďo, stejně, jak jsi s tím urvaným čípkem donosila a porodila ještě další 3 děti? 😅
i když moje mamina měla taky krizovej 2. porod, měla ten čípek jakoby rozpůlenej 😝 brácha byl KP a měl přes 4 kila 😝 a pak taky ještě 2 děcka "dala" 😀

no, o tý plodovce a hladším vyklouznutí jsem slyšela, ale těma blánama mě zmátly - že by to jako mohlo vadit... 😕

a je teda vrchlabí, jako bývalo dřív (před tím uzavřením)?

avatar
mamina
autor
3. únor 2008

Jednoduše.Jen mi ho zase přišily. 😉 On je tam prý hlavně proto,aby bránil různým nemocem ve vstupu.(Taky proto se dělá stěr na sklíčko-aby se vyloučila rakovina ap. svinstva,a to nejen v těhu)

Jinak gratuluju!Umíš dobře pátrat po koňovi. 😉 (Což mě se občas nedaří. 😠 ) Moje děti měli taky přes 4 kg,jen Bety měla míň.Ale ono ani tolik nezáleží na váze jako na obvodu hlavičky,to taky maminky moc nevědí.Může se narodit malý mimčo na váhu s velkou hlavičkou a naopak.My ji máme z obou stran velikou.Měli jsme 36,kluci 37,což je téměř nejvíc,co sedá porodit přirozeně,s většíma hlavičkama 38+ se musí na císaře,protože by neprošly porodníma cestama.

Nevím,jaký byli ve Vrchlabí před tím,ale teď jsou dokonalí! 😀 Primář tam je novej,ale ten původní je tam taky.Oba jsem zažila(rodila jsem 2 dny nebo půl hodiny,jak se to vezme 😅 )Tak úžasný,milý,trpělivý,opatrný,jemný atd. atd.... jsem jinde nezažila(a Bohužel nečtu často,že by to holky zažily jinde).

avatar
karotky
3. únor 2008

Mamino...............myslela jsem to trochu jinak. 😀
Jako,..........že když jsem prvorodička,tak nemám ještě tak rozestouplé bříšní svalstvo jako ty po 4.porodech.To se pak tělo jinak vyprázdňuje. 😉
Až budu rodit(možná 😅 )podruhé,tak to třeba všechno proběhne tak rychle,že nebudu mít čas se pořádně vzpamatovat. 😝

avatar
mamina
autor
3. únor 2008

Jo takhle! 🙂 Jasně,máš pravdu,že porod prvorodičky trvá dýl,ale ono i když jsem rodila třetí,tak mi řekli,že mezi druhým a třetím dítětem je rozdíl pět let,a že to je,jako bych rodila poprvé,protože tělo to zapomíná.Pokud prý nejsou děti do tří let po sobě,tak to nemá vliv,kolik jich bylo předtím. 😒 😕 Taže mezi třetím a čtvrtým mám 3 roky a mezi posledníma jen 2 roky věku.-neplánovaně 😀 😀

avatar
karotky
3. únor 2008

Tak to si mě moc nepotěšila.................další dítko plánujeme tak nejdřív za 3 roky! 😅

avatar
mamina
autor
6. únor 2008

Tak to mě mrzí,že jsem tě nepotěšila.Ale zase na druhou stranu,i kdyby jsi šla rodit po osmi letech,tak budeš z koně tak sečtělá,že to pro tebe bude brnkačka!Prostě jen využiješ rady a zkušenosti jiných holek a tím si to sice nezkrátíš,ale dovedeš si tak zmírnit bolesti,že to bude v poho. 😉 😀

avatar
cqrend
23. únor 2008

Takže, svoje práva by mal poznať každý, muž,žena, rodička. Takže ich netreba nikam nosiť. V jednom príspevku som čítal že veď sa ohradím. Tažko, radšej to nebudete komplikovaťa budete ticho. Tiež som čítal že nebude zasahovať do činnosťi lekára. Hm... pravda, pokiaľ bude robiť zákrok na sebe nech sa páči. Ale pokiaľ to bude robiť na mojom tele (priateľkynom) tak zasahovať musí. Len rodička vie čo je pre ňu a dieťatko najlepšie. Nakoniec doplatiť na chybu môže len mamička a dieťatko.
Zabúdate ale ešte na jedno, aj keď ste rodičkami, je pri Vás niekto kto má s dieťatkom veľa spoločné. Nezabúdajte na prítomnosť svojich manželov príp. priateľov. Myslím že ani jeden lekár ani sestra nemá chuť naštvať manžela chrániaceho rodičku. Kamarátka mala dva pôrody, na prvom bola sama. setra ju okrýkla aby nekričala, boli k nej drzí, a brali ju ako vec. Nastrihli ju ešte pred pôrodom a injekciu proti bolesti jej dali až počas zašívania. Na druhom pôrode už bol jej manžel. Celí lekársky tím chodil po špičkách. To ukazuje že už len prítomnosť manžela môže zmeniť prístup lekárskeho týmu.
Pamätajte POROD JE PRIRODZENÝ, NA PÁR VÝNIMEK NETREBA ŽIADNY ZÁSAH.

avatar
bihan
23. únor 2008

Keby to bolo len na "pár" výnimiek, asi by v minulosti nebola taká vysoká úmrtnosť počas pôrodov 😉

avatar
cqrend
23. únor 2008

Vysoká úmrtnosť bola kôli zlým higienickým podmienkam. Nič viac nič menej.

avatar
bihan
23. únor 2008

hm... tak potom prečo je z biologického zhľadiska pôrod ľudského mláďaťa najriskantnejší v prírode? v porovnaní s inými cicavcami je hlava v nepomere k telu... S koncepciou "prirodzených" pôrodov absolútne nesúhlasím, lebo vďaka lekárom môj pôrod netrval 30hodín a hlavne porodila som živé dieťa, ktoré by tam bez nich zoseknuté.. a vôbec si nepripadám ako výnimočný prípad. 😉

avatar
cqrend
23. únor 2008

A presne o tom sa tu píše. Každý má slobodnú vôlu voľby. Keď nechceš tak nemusíš. Ale je treba vedieť aké máš možnosti, aké riziká to má a pod. Ale keď je raz lekár "truhlík" tak sa volba vytráca. Tebe pomohli, potrebovala si to a pomohli Ti. To je to ča má byť. Ale sú taký čo nepomôžu a to je zle. Najhoršie je keď narazíš na človeka ktorý svoju prácu robí a nemá na ňu "cit". O to horšie keď takýto človek môže ovplyvniť celý Tvoj život.

avatar
bihan
23. únor 2008

jj, s tým samozrejme môžem len súhlasiť.. ide však o to, že keď sa na lekára pozrieš, tak nemáš šancu zistiť, či svoj diplom dostal "za dobré správanie", alebo na ňom naozaj makal...

A tiež súhlasím, že prítomnosť partnera pri pôrode veeeľmi pomáha 😉

Strana
z4