První porod s nástřihem, druhý bez nástřihu - kdo to tak měl?

priefi
25. říj 2018

Ahoj holky, mely jste to tak, ze prvni porod nastrih a u druheho jiz nebylo treba? Delaly jste pro to neco, anebo proste nastrih neudelali? Pokud jste byly bez nastrihu, jak to bylo u vas s poporodnim poranenim?

martiniquest
27. říj 2018

Tady si muzete pocist clanek od odbornice -dnes uz trojnasobne matky a soukrome PA s nekolikaletou praxi
http://www.strom-zivota.net/o-nastrihu-porodnim...

priefi
autor
27. říj 2018

Vsem dekuji moc za prispevky 😊

@normalnimatka ja si nedovedu predstavit, ze bych rodila jinak nez v leze 😅 ja bych se asi taky neudrzel a drnca s sebou a na vsech 4 bych se teda taky asi neudrzela. Takze pokud mi instinkt nejakym zpusobem neporadi, tak asi zase na levem boku 😅 co se tyce strii, u syna jsem nemela jedinou, co se tyce jizev, mno... tak po vyrezu znaminek to uz takova sranda nebyla. Teda jak kde. Ted jsem si koza nechala vyriznout fakt velke znaminko, ktere se behem predchoziho tehu hodne zvetsilo a tim, ze bylo na stehne, syna velice zajimalo a tahal me za nej, tak na podzim 17 slo pryc, jenze to jsem byla vystavena kojenim a pri 175cm mela jen 48kg, pak po 18m jsem musela ukoncit kojeni (mzitky pred ocima, stavy na omdleni, proste malo vyzivy i diky dietam, ktere jsem diky alergiim syna musela dodrzovat) a zacala nabirat. Za nedlouho 58kg, coz byla moje vaha a jizva jak jinak, rupala. Pak prislo druhe tehu a rychle nabrani 13kg, telo delalo zasoby, uz se zklidnilo a pribira jen vahu miminka + mozna plodovky, ale jizva puka, uz je vetsi nez samotne znaminko. Mazu 2x denne a nekdy jsou dny, kdy svedi, nekdy kdy stipe a zase je vetsi a vetsi, v lytkach jsem pribrala vazne hodne. Takze dle toho, netusim, zda teda hrozi nebo nehrozi nastrih. Hraz jsem minule necvicila, cvicila jsem jen s aniballem. Ted mam v planu jak hraz, tak aniball (pokud nebudu pri nem spinit, po posl.prohlidce, kdy dr.kontrolovala cipek jsem pak spinila i cely nasledujici den, takze bych asi nemela nervy na aniball, kdybych po nem nonstop spinila). Nevim, proc u me udelali nastrih, zda kuze nebyla dost elasticka, nebo dr.udelal "prevenci" (bohuzel stale jsou lekari, kteri nastrih chteji automaticky delat u prvorodicek), anebo ze mimco uz melo dost, prece jen porod byl dlouhy a jak se maly narodil, misto, aby dle porodniho prani nechali aspon castecne dotepat pupecnik a rovnou mi ho dat, vzali ho rovnou na pultik a slysela jsem detakou dr.jak ostatnim kolegum rika, dobre to je, byl jen hodne unaveny, tak mozna i ozvy se zhorsovaly a proto ten nastrih... nevim no... a pochybuji,.ze bude uveden duvod nastrihu ve zprave. Chci pozadat sestricku, zda by mi ji dala k nahledu.

simona_33
27. říj 2018

@priefi já rodina dítě 2070g. Vyvolával mi porod, nulové přítoky, placená k. O. Když mě začala síť byla jsem děsně zklamaná že mě fikli, protože syn byl drobek že jo... Jenže já byla potrhana a i uvnitř, nejdřív nic nic a pak šup se tlačil ven... Takže jsem spíš neskonale vděčná že jsem porodila přirozeně a k nástřih si říkám, že musel syn co nejrychleji ven...

simona_33
27. říj 2018

@priefi prutoky... Ty opravy, pardon

normalnimatka
27. říj 2018

@priefi a četl ajsi ten článek, co sem dávala
@martiniquest ? jsou tam krásně shrnutý tipy co dělat pro to, aby to bylo dobrý.
fakt se zkus naladit na to, že budeš rodit v jiný poloze, protože to je podle mě alfa omega poranění. na boku je to z tohodle hlediska asi dobrý, ale nepomáhá gravitace a já tu polohu zkoušela a bylo to pro mě šíleně nepříjemný, pocit, že spadnu a tak. (měla jsem záda v háji-vyjetý SI skloubení a verglování s nohama bylo úděs. no, na zádech jsem se udržela, ale kolena mi tlačili k hrudi, takže mi s tím verglovali a ještě mi to tím dokurvili.) nicméně, pokud ti ta poloha byla příjemná a bude znovu, proč ne🙂
představa rození na všech 4 je pro mě opravdu náročná, ale klek s oporou by moh bejt dobře proveditelnej i na tom blbým křesle. zvlášt, když tě bude podpírat trochu muž, abys na těch rukou nemusela mít úplně celou váhu.

stejně je to smutný. jak tady čtu "nedovolili mi rodit tak a tak", nebo "nutili mě rodit na zádech"...to je prostě strašný. kdy tohle doprdele jako skončí? proč se kvůli komfortu doktora dělá něco, co je nejvíc v neprospěch ženy? a to mi teda stejnak přijde, že i kdyby poloha na 4, nebo v kleče, když jsi na koze, vidí snad úplně stejně, tak jako proč?
a je fajn, že někomu dokonce nabízej různý polohy, nebo dokonce raděj NErodit na zádech. ale přijde mi to jako výjimka v českým porodnictví.

jo a z toho, že se ti začla rozjíždět jizva, z toho bych vůbec neusuzovala na pružnost pokožky. tak pružnost kolem jizvy je trochu něco jinýho. ale pokud jsi ani neměla strie, asi na tom tak špatně nebudeš🙂 i takhle co vim o pár holek z okolí, docela to sedí, že ty neostrijovaný rodily lehčejc, bez nástřihu a naopak.
a jinak ta pružnost se dá právě aspon trochu ošéfit. kolagen, lněný semínko, masáže, při porodu nahřívat mokrou teplou žínkou. nevim, proč je tohle třeba PA zatěžko u toho porodu pokaždý dělat. všichni tam akorát stojej a čuměj ti do .... 😃 ale aby ti pomáhali to ulehčit...

lucka662006
27. říj 2018

@normalnimatka Ahoj, tohle můžu potvrdit. Na bříšku se mi neudělali žádné strie ani při jednom těhotenství (celkem 2 těhotenství), používala jsem anitistriové krémy, ale opravdu vůbec žádné strie, zda to bylo krémy nevím. První porod císařem (plánovaný), druhý porod vaginální, chlapeček 3800 g, šlo to velmi dobře, bez porodního poranění.

normalnimatka
27. říj 2018

@priefi a důvod nsátřihu se do zprávy určitě nepíše. jestli to maj oni v nějaký nemocniční dokumentaci, toje věc druhá. taky nevim, proč mi ho udělali. v porodních přáních jsem měla, že ho připouštim jen v případě zachování života nebo zdraví dítěte. což si představuju právě vpříp. hypoxie. u mě to bylo spíš tím, ž eje to prostě už asi nebavilo a blížil se konec směny....:( zmrdi. příště se už střihnout prostě nenechám. a věřim, že dítě s ozvama mít problém nebude, když nebude v právě tý nejhorší možný poloze - na zádech, co se i ozev týká.

normalnimatka
27. říj 2018

@lucka662006 je to jen moje soukromá teorie, že jsem si toho všimla v okolí a že tak nějak zkrátka strie jsou o pružnosti kůže. a tohle vlastně taky.
já mám kůži zase blbou, no. mazala jsem se jak blázen a strie stejně mám, i když ne nějak extra moc, třeba oproti mý mámě. tudíž, to mazání asi taky k něčemu je (ona se nemazala). ale nikdy to nezlomíš úplně podle mě.

eviicka
27. říj 2018

@normalnimatka to je zajímavá myšlenka, s tou pružností kůže. Já nástřih měla, jestli preventivní netuším, sice než mě strihnul tak mi vysvětloval důvod proč to jde dělat (co si o anatomii hráze, moc si to nepamatuju 😀), ale kdo ví.
Každopádně jsem bezstriový typ, neměla jsem ani jednu (a to jsem na sebe jen tak jednou za tři týdny naleptala tuším sádlo) a o hojení zmiňovanýho nastrihu jsem pořádně ani nevěděla.

normalnimatka
27. říj 2018

@eviicka tak v tom případě byl asi nástřih zbytečnej, nebo dr. usoudil, že je hráz třeba moc "vysoká" či co... aspoň se ti to dobře hojilo. to ej dost zajímavý, jak se to liší. většinu to spíš bolí jak prase:D

priefi
autor
27. říj 2018

@normalnimatka jj, cetla 😉

muhehehe
27. říj 2018

@normalnimatka Heleď úplně v klídku, neklouže to, vážně ;) Já vůbec nevnímala, že jsem na nějaké koze.. krásně se mi drželo toho opěradla, nijak jsem nebalancovala, nebyla jsem nucena myslet na něco jiného.. to křeslo je prostě veliký a je prima že je měkký, když si člověk opře o opěradlo čelo a nadává, tak ho to netlačí :D , to samé do kolen. Fakt perfekt a PA mohla chytat dítě pohodlně 🙂 🙂

eviicka
27. říj 2018

@normalnimatka jooo to bude asi ono - vysoká hráz, či tak nějak. Plán jsem neměla, nástřih odkývla a je fakt, že hned po něm malý vylezl... Tak uvidíme, jestli bude příště, jaká bude zkušenost.

martiniquest
28. říj 2018

@normalnimatka K tomu nuceni polohy - zajimalo by me, zda je nucena i zena, ktera si je jista tim, v jake poloze ja ji nejlip a chce ji. Jako ano, na jedne strane jsou zabehle zvyklosti doktoru, ktere jsou v pripade teto polohy nesmyslne a poskozujici (vite treba, ze pri klasicke poloze dochazi k priskrcovani cev vedouci k deloze a tim padem muzou zacit padat ozvy ditete?), ale na druhe strane jsou zeny, ktere si toto nechaji delat - ptam se proc? Strach z autority? Neinformovanost? To je jen tkaova recbicka otazka, kazdy to ma jinak. Proto porod vnimam jako velky krok v zivote zeny nejen z duvodu toho, ze privede na svet dite, ale zaroven krok k jeji vyspelosti, sebevedomi, sebelasce.

normalnimatka
28. říj 2018

@martiniquest to je otázka, no. tak záleží samozřejmě na konkrétních lidech - personálu i rodičce. problém vidim v tý zranitelnosti, ve který rodící žena já. a taky samozřejmě na míře hnusnosti od personálu, když si "vymejšlíš". já taky vlastně nechtěla rodit na zádech, věděla jsem to i poprvý, ale oni se mě neptali, prej my si vás vyšetříme, tak si lehněte a pak už to prostě nešlo. navíc, fakt jsem se nemohla sama ani z toho zvednout, a tak jsem neměla už sílu a nechala to bejt. (dítě se už dralo ven) taky jsem byla dost mimo. (v porodním rauši, ne pod vlivem medikace). taky si zpětně říkám, proč jsem to dopustila. příště chci ještě víc, co chci a budu to prosazovat už dopředu, at s tím počítaj. a oznámim jim to. nebudu se ptát na svolení. doufám, že to zabere😃
ale jinak je to často tak, že i když řekneš svou vůli, oni ti řeknou "no to ne!.... to nejde..my tam nevidíme..." blabla, není to bezpečný kvůli miminu, prostě začnou s nějakejma kecama a která rodící žena je schopná se hádat?
ano, právěže to vim, horní dutá žíla, však jsem to tu zmiňovala, že je to nejhorší poloha, co se týče případnýho nástřihu/poranění ale i ozev dítěte.
některý ženy určitě neinformovaný jsou. taky jich znám bohužel spoustu, který maj přístup "prostě to ze mě dítě nějak dostaňte, hlavně, at je tak nějak v pohodě." a zároveň "doktoři na to studovali x let, tak asi věděj líp, jak já.."- a jsou to i velice vzdělaný ženy často.
je to tak, no. ten porod je takovej přelom, kdy nějak výraznějc vlastně kopeš za to svoje dítě, musíš se postavit za něj jako ten rodič. a samozřejmě taky za sebe, jako matku, a už-ne-dítě 🙂))

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru