Sourozenec u porodu. Je to v ČR možný?

efik_b
15. kvě 2011

Ahoj, mate nektera zkusenost se starsim sourozencem u porodu? Je to v CR vubec mozne? Mam namysli porod v porodnici, doma by to byla samozrejmost. Vse pouze pokud porod probiha bez komplikaci a neni zrovna pulnoc, ze by ditko spalo.
Rodila jsem v zahranici, kde je ambulantni porod zcela normalni, u porodu byl pouze manzel a porodni asistentka, bylo to skvele. Po par hodinach jsme jeli domu. Byla jsem plna energie a druhy den uz varila 🙂 ... Chtela bych to mit stejne i s druhym porodem s tim, ze by u nej byla i nase dcera. Dekuji Eva

zuzana_ka
24. srp 2018

Doufám že to v žádné nemocnici nedovolí! Toto opravdu není pro dětské oči!
Co z toho to dítě má za zážitek, vidět mamku jak stěna, jak ji furt koukají mezi nohy, nebo slyšet řvát maminku z druhého pokoje?

marlasnehovavlocka
24. srp 2018

@ilonne ne nebojim. Nehlede nato ze ho nikde neminim drzet. Jde oto aby mohl mit co nejrychlejsi pristup k moji osobe paklize to bude potreba. Jinak on bolest a spoustu veci vnima trochu jinak. Z nejvetsi pravdepodobnosti by si sedl nekde na zidlicku a koukal na vlaky na tabletu a maximalne jak by videl ze se koji mimco tak by se dozadoval taky prsa. Asi to stejne kdybych rodila v noci nejspis by spal, kdyz by se probral stacilo by mi aby ho manzel prinesl ke mne nakojil se a zase by sel spat. A neberu to jako rypani a nevadi mi odpovidat 😉 chapu ze kazdej to ma uplne jinak dokonce i u nas v rodine mame uplne kazdej jinej nazor. Jedna by rodila doma, jedna je rada pod dohledem a nejradeji by aby za ni odrodili odrodili doktori pripadne sla na cisar v celkove ja bych zase rada prirozenej porod v soukromi ale s doktorem ve vedlejsi mistnosti s ohledem na rizikovost kvuli predchozimu SC. Kazdej to ma nejak a kazdej nato ma pravo. A nevadi mi probrat nebo si poslechnout ruzne nazory 😉 pro nase skvrne je dulezite abych vedel ze jsem pobliz a nekdy staci pri problemu jen par vhodnych gest a slov pripadne par minutek nakojeni a je zazehnanej zachvat 🙂 tatinek se snazi ale zatim to uplne nejde, ale lepsi se to a verim a doufam ze nam i novej clovicek do rodiny pomuze, ikdyz z toho mam trosku obavu a i proto chci aby ten prechod ze 3 na 4 byl co nejmene narocnej.Tedy co nejmene narusil jeho nejsilnejsi ritualy. A vim co dokaze udelat odlouceni nebo delsi nestandardni situace. Stacila nam jedna hospitalizace v nemocnici a malej se vratil o pulroku zpet a nase prace zacala nanovo. On je sikovnej clovek by to na nem ani nepoznal,je vysoce funkci ale ma proste rozhozenej vyvoj. Treba uz pred tretim rokem umel cist, taky pocita do 500 a zna i umi napsat abecedu arabsky,rusky,anglicky,cesky a portugalsky. Ale kdyz k nemu dojdete a budete na nej mluvit proste vam nebude rozumnet a nebude vubec vedet co ponem chcete. A tak vzdy lidi nechapu jaktoze si na hristi pise kridou abecedu ale kdyz za nim dojde chlapecek a pta se zda si muze pujcit kridu nebo tak tak mu nerozumi a bud si ho nevsima nebo si zacpe usi a krici nebo utece pryc. A takovejch vrtochu je spousta ale da se stim pracovat a zlepsujem se uz chape pojmy co pouzivame casto stejne jako rozkazy, treba podej mi prosim knizku. Uz zacal rikat 3slovne vety asi tak 20ktere pouziva casto treba mami prosim zachod atd. Uz jsme se dostali z plenek, uz jsme se dostali k tomu ze nevadi stridani obleceni boty a cepice teda jsou problem porad, a uz jsme se dostali na 5potravin co ji mimo kojeni takze jde to, velmi pomalu ale jde a ja nechci riskovat ze se budem vracet zase zpet. Kdybych nebyla po SC zvazovala bych porod doma v 1dobe by malej mezi kontrakci kdykoliv mohl dojit s cimkoliv, pri porodu by byl v pokojicku hral si s vlacky, nebo tabletem a pri treti dobe by zase mohl kdykoliv dojit. Vecer bychom spali vsichni v posteli jak jsme zvykli a bylo by. Ale pro moznost rizik chci porod v nemocnici a hledam alternativu a infa jak to vse zkloubit at jsme spokojeni vsichni. Nehlede nato ze nejde jen o maleho ale i o me. Pri porodu je dulezitej klid a pohoda aby mohli hormony dobre pracovat a vse slo jak ma, a vedet ze syn je s muzem nekde doma daleko, muze nema ridicak, a ma mozna zachvat co nas muze zase vratit o kus dozadu a vubec celkove ze me muzou potrebovat a maj smulu, stejne jako ja muzu potrebovat muze a mam smulu mi proste na klidu a uvolneni neprida🙂 tak snad jsem dostatecne odpovedela ne jen k porodu ale i celkove 🙂

ilonne
25. srp 2018

@marlasnehovavlocka chapu. To jste udelali velky kus prace, klobouk dolu. Drzim palce do budoucna

pavca1982
25. srp 2018

@marlasnehovavlocka I já chápu😉

suzanna123
25. srp 2018

Tady je zase legrace. Otázka "je možné v ČR vzít k porodu sourozence?" Odpovědi: "Jsem zásadně proti, jak to zapůsobí na dítě?, to by mě teda nenapadlo..." 😀 A víte, že na to se vás nikdo neptal? Pokud jste proti tomu, aby dítě bylo u porodu, tak ho tam neberte. Easy. Ale do toho, co dělají se svými dětmi jiné ženy, vám nic není. Proč by mělo tuhle maminku zajímat, proti čemu vy jste nebo ne?

A k tématu. Nevím, jestli to v porodnicích umožňují - hádám, že u doprovodu budou chtít plnoletost. A i kdyby to nebylo proti pravidlům, tak bych se bála přístupu personálu. Pokud bych měla takový požadavek, raději bych rovnou vyrazila do zahraničí, kde by s tím neměli problém. Tady jsou schopni jen tak z plezíru hodit vidle do čehokoliv a porod se může jen tak pro nic za nic zvrtnout do něčeho, co má k přirozenosti hodně daleko a pro dítě by to asi nebyl úplně přínos.

myjusiatko
25. srp 2018

@suzanna123 chce to jen dobre zvolit porodnici. 🙂 jsou takove i v cr.

pavca1982
25. srp 2018

Já jsem teda uvažovala i o možnosti, že si zaplatíme třeba na jeden den hotel, kdyby to bylo nutné a vyšel by porod v nevhodnou dobu(noční). I když chci ambulantní porod, ale v noci asi odcházet nebudu a nebyl by volný nadstandard (což se může stát).Jde o to, že chci rodit v Rakovníku a od nás tam je to 40km. Takže těch možností je opravdu víc a nemůžu vědět jak to bude a musím teda počítat se vším.Chci mít dcerku blízko(je na mě hodně fixovaná), kde budou mít s manželem své zázemí a přesně jak píšeš Ty. Chci porod přirozený a aby dobře postupoval a nechci mít myšlenky někde jinde.
@marlasnehovavlocka

suzanna123
25. srp 2018

@myjusiatko já tomu nevěřím. Napodruhé jsem šla rodit do Neratovic, protože se prezentovali jako porodnice, která nemá problém s ničím z toho, co jsem chtěla a výsledek tomu opravdu neodpovídal. Takže ano, obecně jsou porodnice, které jsou vstřícné a "jiné", ale jistota, že to bude platit i ve vašem případě, není nikdy. Já rodit potřetí, tak jedině se svou PA (protože na domácí porod odvahu nemám)

myjusiatko
25. srp 2018

@suzanna123 tak ono nestaci dat na to, jak se porodnice prezentuje, ale i na realne zkusenosti treba od dul/pa. Ja jedu ted opet do rakovnika. Budu mit dulu i PA. Poprve jsem byla moc spokojena. Doufam, ze i ted vse vyjde. Dcerka bude v arealu v tchyni a pak nam ji dovede na bonding. Doufam v nadstandard a jestli nebude, tak zvazujeme pro ne penzion.

kreatura
25. srp 2018

Záleží kolik dítku je, ve Fakultní nemocnici v Ově jsem rodila leden 2017 a byla tam se mnou maminka, co chtěla manžela a dceru u porodu ( dcera 13 let a chtěla tam jít dobrovolně ) Vzali ji tam normálně za poplatek co se platí za druhou osobu při porodu 🙂

marlasnehovavlocka
25. srp 2018

@kreatura o fakultce premyslim vic a vic, maji tam dobre zkusenosti i zeny s AP. Diky za tuto zkusenost.

dzungala
25. srp 2018

@marlasnehovavlocka

Fakultka je jistě supr vybavená, ale právě že jsou tam dělaní na nedonošené děti a problémové případy, rádi pak hledají nějaký problém tam, kde žádný není. Kamarádka z FM tam rodila 2017 a byla všemi nucena do císaře, protože byl velký váhový odhad miminka. A to byla druhorodička. Ten nátlak byl prý nepěkný, ale doktor, co tam byl jí řekl, že jestli se cítí, ať rodí normálně. Odrodila za dvě hodinky, váha byla nakonec jen 3 900 (strašili jí 4500).

Kamarád (a toho si tam jistě budou pamatovat), tam měl ženu a dítě a dítě pak odváželi na revers, protože jeho žně zakazovali kojit a dokrmovali UM, protože prý dítě hubne, ale kojit směla jen v určených intervalech a když ji nachytali, že kojí, když to nemá dovolené, tak bylo zle. Odvézt dítě z fakultky pak prý bylo psychicky náročné pro všechny, lékařka řvala, že volá policii a sociálku a tu na ně pak fakt poslala. Samozřejmě z toho nic nebylo, jsou to normální lidi, jen chtěli přirozenou možnost kojení. Holce nemohli nic najít a když si ublinkla, tak vítězně zařvali:" Ha! Reflux!!!" a zakázali kojení. Žádný reflux nebyl a doma nabrala za jediný den kojení na požádání opravdu rekordní přírůstek (už nevím kolik ať nekecám), to bylo taky prezentováno sociálce a byla před svědky převážena a sociálka to uzavřela, že dítě neohrozili na životě, jak vykřikovala lékařka.

Ve fakultce jsou cvičení na komplikace a leckdy je sami vyrábějí.

Co Třinec? Tam už taky umožní kdeco...S velkým nadstandardem? Vysvětlit, jak je to se synem a domluvit se?

kreatura
25. srp 2018

@marlasnehovavlocka No já osobně jsem tam spokojená nebyla, na porodním jsem ležela 2 týdny a tam to bylo super, ale poporodní péče o mě jako matku, byla už o dost horší... Psychicky jsem se celkem hodně složila a i když kluci mají 20 měsíců, tak jsem se z toho ještě nedostala 🙂
Ale my jsme tam museli, protože jsem rodila předčasně dvojčátka a jak jsem psala, leželi jsme tam 2 týdny před jejich porodem, poslali mě z Třince, protože na taková miminka neměli vybavení a kdybych rodila dříve, tak by kluky museli převést... Což jsem raději jela já s břichem, než aby je pak převáželi 🙂

dzungala
25. srp 2018

@kreatura

Ahoj, můžeš být pyty konkrétní? Co tě zklamalo? Jaký byl přístup? Klidně do SZ. Já budu potřetí rodit v Třinci, ale zajímají mne zkušenosti z FNO. Páč kdyby něco, tak bych musela tam. Nepatří to k tématu, tak se omlouvám. Dvojčata tam rodila i kamarádka (srpen 2017) a byla spokojená. Ráda si přečtu všechny možné zkušenosti. Děkuji

ishumisz
3. zář 2018

@myjusiatko jsem rada presne za takovy dotaz. Udivuje mne, kolik zen je tak netolerantnich a musi hned urazet, kdyz se to neslucuje s jejich nazorem. Rodim za dva mesice, kdybych to nestihla do porodnice a rodila doma, tak by mi to ani nevadilo. 😀 A ditko by u toho stejne bylo. Kdybych jela do porodnice, stejne by dite muselo jet s nami. Babicka to, kdyz bude doma, bude mit do porodnice 80km, aby si ji vyzvedla. Proto me tak prislo na mysl, jak to resi matky, ktere nemaji hlidani.. a jestli to porodnice vubec umoznuji. Ja bych si nase dite 2r dokazala u porodu predstavit, s tim, ze bude pritomno, ale ze bude treba sedet na gauci/vaku, zabaveno tatinkem, ale oba na blizku a v pripade komplikaci by s ni sel pryc. Nemam v planu rodit na zadech s nohama nahore a porodnim sale plnym doktoru, mediku a sester.. to je totiz to nejvic stresujici na celym porodu 😀 Hlavne z nas porad delaj zeny, ktery nejsou schopny porodit prirozene, musi bejt za kazdou cenu komplikace a doktori pak zachranuji nase zivoty.. tak to se pak asi ani nedivim, ze tu zensky pisou o porodu jako o jatkach plnych kriku, bolesti, spousty krve..

alcar
3. zář 2018

Baby, rodte doma klidne v pritomnosti vsech clenu rodiny od sestrenic a teticek az po dedecky, kdyz nesouhlasite s lekari a s tim, jak to v porodnicich chodi!

myjusiatko
3. zář 2018

@alcar ale ja nechci rodit doma. 🙂 nenut mi neco, co nechci. Ja si nasla porodnici, kde me prani respektuji a nemaji s tim problem. Protoze na to pravo mam a takove porodnice existuji a verim, ze casem to bude bezna vec (pro ty, kdo budou chtit). Tak jako treba ted je tatinek u porodu. Jako odchod domu drive, nez po 72hod atd.
Ty si rod taky jak chces. 🙂 ja ti to neberu.

alcar
3. zář 2018

@myjusiatko ja ti to taky neberu, ale prece nebudu delat neco, co se mi nelibi. To je logicke. Hlavne bych nemela potrebu na tom neco urputne menit, kdyz vetsine lidi to vyhovuje a cele roky je duvod to takto delat. Ja teda PEVNE DOUFAM a verim, ze ctyrlete dite nebude u porodu bezna vec ani v budoucnu!!!
P.s. Ja uz rodit urcite nebudu. 😂

zelenaesmolda
3. zář 2018

@myjusiatko co je dobreho na tom pro to dite kdyz vidi porod?muze mu to zpusobit trauma na hodne dlouho

mamamtbo
3. zář 2018

Ahoj! Mozne to je, dokonce znam jednu rodinu, ktera to tak mela..vysledek? Decko z toho melo trauma - balo se o maminku.

ishumisz
3. zář 2018

@alcar Asi to zas tolika lidem nevyhovuje, kdyz se uchyluji k porodum doma, protoze v nemocnici na ne tlaci, aby rodily jak nechteji a pak zasahuji vic nez je treba. Takze ty si zase klidne vlez na kozu, roztahni nohy a konej, jak ti rikaji.. 🙄 fakt to byl komentar o nicem..

myjusiatko
3. zář 2018

@zelenaesmolda ja chci dcerku u bondingu, ne u porodu.

alcar
3. zář 2018

@ishumisz tak tech porodu doma zase tolik neni. Daly by se spocitat temer na prstech jedne ruky. Proc asi? Mimochodem, muj komentar byl o pritomnosti sourozence u porodu, tak moc nechapu, o jake koze a roztahovani nohou mluvis ??? 🤔 Nevim, kde jsi to cetla... nejak se ti to pomotalo.

myjusiatko
3. zář 2018

@alcar doma se narodi kolem 1000 deti rocne. ;)

alcar
3. zář 2018

@myjusiatko tak to je mizive procento. 😉 Jeste navic, pokud je minimalne polovina z toho prekotny porod nebo porod v socialne slabsich vrstvach.

dzungala
3. zář 2018

Co je špatného a tak traumatizujícího na tom, když je u bondingu mladší sourozenec?

A nemyslím tím, že jsou hned všichni žhaví brát malé děti před roztažené nohy a nechat je se dívat, jak se dělá nástřih a podobně.

Vnímám to spíš, jako největší okamžik v životě (toho narozeného určitě), který chtějí prostě sdílet a zažít spolu. Takový bonding. Maminka se mazlí s miminkem, tatínek je tam taky a pětiletej brácha už nesmí? Byl by z miminka traumatizovaný? Moc tomu honu na čarodějnice nerozumím.

barchen
3. zář 2018

@myjusiatko Dle primáře neo. oddělení Bulovky se doma narodí necelých 400 dětí. Údaje za rok 2017. Byl s ním rozhovor.

zelenaesmolda
3. zář 2018

@dzungala tak u bondingu na tom nic spatneho neni i kdyz je to chvile jenom pro maminku a mimco tak bych tam osobne dalsi lidi krome partnera nechtela

myjusiatko
3. zář 2018

@barchen ja vim. Ja zase mam neofiko statistiku ze skupiny porodu doma. Jeste pred mesicem feyereisl tvrdil, ze jich je 20 rocne v jinem rozhovoru. Takze asi tolik k jejich udajum.

myjusiatko
3. zář 2018

@zelenaesmolda jenze my jsme rodina i se starsi dcerkou. Nejenom ja a muz.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru