VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

kolka88
2. dub 2017

@miranda77 Děkuju.
Jen v Jičíně se tedy k podobnému vývoji nedostalo. Už můj lékař mi tvrdil, že by mi v Jičíně udělali rovnou císaře. Jičínská porodnice prý jede podle zavedeného systému v Praze v Podolí. Tak to jen pro obrázek...
To už to jsou 4 roky? To je mazec... Když člověk čte po době to dlouhé vlákno, tak to ani nepřijde ;)

beagel500
3. dub 2017

Dobrý den, jen pro info do diskuze přidávám 🙂. Jsme z Prahy a právě doma řešíme VBA2C a moc nás zaujala zpráva ohledně Liberce a defakto kam člověk přijde, tak se jinak s námi nebaví, než že třetí sekce a tady si podepiště papír na sterilizaci po třetí sekci automaticky... Rovnou jsem se tedy do Liberce objednali do rizikové ambulance. Termín porodu je přelom května. Na telefonu pro objednání jsme situaci popsali a byli moc vstřícní a chápaví. Nikde jinde jsem se s tím nesetkali. Tak alespoň zcela jiný přístup.

kolka88
5. dub 2017

@beagel500
Dobré odpoledne 🙂
Tak mám právě po další a nejspíš poslední poradně v Liberci. Zprávy nejsou už tak veselé, nicméně jsou stále pozitivní.
Dnes jsem 39+4, mimís má podle UTZ 3800g.
Vzhledem k nálezu (uzavřené dlouhé hrdlo, hlava nad vchodem) 10.4. příjem na sekci, ale přijdu-li s rozeběhnutým porodem, tak budeme rodit normálně. Ještě před samotnou sekcí budu vyšetřena, jestli se něco neděje, a kdyby se dělo, tak sekce nebude a budeme vyvolávat.
Každopádně jsem dnes stihla absolvovat anestesiologické konsilium.
TAKŽEE... čtvrtek-sobota jsou tyto mé drahé doktorky kdesi na konferenci (dr. Bydžovská a dr. Zemanová), takže rodit bych měla ideálně v neděli... Asi mě čeká náročná sobota... ;)

kolka88
5. dub 2017

Jinak ještě další (pro mě) novinka o Liberecké porodnici. Napíšu to sem, i když to do tématu nepatří...
V rizikové poradně se mmj. mluvilo také o porodu KP. Paní dr. Zemanová říkala, že oni se toho nebojí, že KP mohou rodit přirozeně, dokonce že dělají i obracení mimi v bříšku. Tak to jen tak pro další pozitivum pro Libereckou porodnici. Kéž bych to byla bývala věděla, když jsem byla poprvé těhotná...

kacitka7
6. dub 2017

Tak i já se tedy konečně zapojím do diskuze. Nejdříve bych chtěla strašně moc poděkovat všem, co tady sdíleli své příběhy. Diskuzi jsem pročetla úplně kompletně a naplnila mě opravdovou nadějí. Můj příběh je koneckonců dost podobný jako jiné tady. První porod v roce 2011 rozběhlý přirozeně, ukončen akutní sekcí pro nepostupující porod a horšící se ozvy dítěte. Druhá sekce plánovaná v roce 2013 kvůli ztenčené jizvě - riziko ruptury dělohy.
Nyní jsem potřetí těhotná (termín 15.5.) a protože vše zatím vypadá skvěle, o jizvě ani nevím (asi mi ji sešili lépe 🙂), jsem odhodlaná rodit přirozeně. Možnost to vyzkoušet mám přislíbenou na Vsetíně. Pokud vím, tak tahle porodnice tady v průběhu diskuze nepadla, ale vím minimálně o jedné ženě, které to tam dokázala (někdy v roce 2013).
@kolka88 s napětím sleduji tvůj příběh a hrozně moc držím palce, aby ti to vyšlo!!!! Můžu se zeptat, proč plánují sekci? Jen z preventivních důvodů? Jinak sleduji na FB porodní asistentku "Kristina Neubertová Zemánková", má nádherné porodní příběhy. Ale hlavně před časem psala o ricinovém koktejlu, který vyvolává porod. Napadlo mě, jestli ji třeba nechceš zkontaktovat, jestli by ti ho neposkytla nebo neporadila jak se dělá. Údajně funguje 100% 🙂 Bylo mi moc líto, když jsem se dočetla, že ačkoli je všechno OK a mají tak skvělý přístup, tak bys nakonec měla skončit s plánovanou sekcí...

kolka88
6. dub 2017

@kacitka7 Moc děkuju! Sekce se plánuje, protože mimi je podle Utz už dost velký a dr. říkala, že nad 4 kg by do toho radši nešla. Přeci jen 2 jizvy na děloze, 4,5 kilový obřík a v podstatě první porod... Říkala, že nikdo jinej v Liberci není takovej blázen, jako ona, kdo by mě chtěl odrodit. Takže tak. Inu, modlíme se.
Toho ricinového koktejlu se celkem bojím a asi by to bylo i proti mýmu svědomí, když si v podstatě vezmeš jed, který vyvolává vypuzení plodu 😵
Tobě taky​ držím palce, ať ve Vsetíně vše dopadne co nejlépe 🙂

kacitka7
8. dub 2017

Me osobne prave prisla lepsi varianta ho takhle vypudit a prirozene porodit nez si ho nechat opet z tela vyrezat. Ale samozrejme chapu, ze s tim musi byt zena ztotoznena. Tak preji at to dopadne v te nejlepsi variante pro tebe i miminko a budu se tesit na zpravy!

kolka88
11. dub 2017

Ahoj!
Včera v 8:36 se nám narodil Jan Maxmilián 🙂
Měřil 52 cm a vážil 3640 g.
Šlo se na císaře, protože jsem neměla připravené cesty (nebyla dosažitelná hlavička) a váhový odhad už se ani nedělal.
Měla jsem mít spinál, ale nějak se to nepodařilo a nakonec mě museli uspat úplně. Po probuzení děsná bolest, ale dostávala jsem morfin, tak už je to ok. Prý jsem měla dost srůsty. Včera jsem ještě ležela, dnes už jsem absolvovala sprchu a dvojí stěhování na pokoj.
No a Jeník je úžasný. Skoro furt by​ spal, ale už se zvládnul i párkrát přisát. Zatím ho mívám u sebe jen na krmení, ale zítra už mi ho asi nechají.
Tak ještě jednou moc děkuji za podporu vůbec! Máme krásnýho zdravýho kluka​. 😉

helcas
11. dub 2017

@kolka88 gratuluju a Jenikovi do zivota preju jen to dobre!

kacitka7
13. dub 2017

@kolka88
Moc gratuluji ke zdravému hodnému chlapečkovi a přeji ať jste i přes počáteční nepříjemnosti brzy spolu!!! 🙂 Také přeji rychlé bezproblémové hojení (všechny víme, jak to bolí 🙂) a úspěšné nastartování kojení!

kacitka7
13. dub 2017

Jinak tedy ještě jeden obecně pozitivní příspěvek do diskuze. Minulý týden se v Karlových Varech konala XXXIV. Celostátní konference perinatologie a fetomaternální medicíny s mezinárodní účastí. O konferenci se zmiňovala i @kolka88 s tím, že její doktorky tam jedou, má se taky účasnila. I když hlavní téma této mezinárodní lékařské konference bylo "předčasný porod", jedna z přednášek byla "vaginální porod po 2 císařských řezech". A tam zaznělo, že zejména dobře vybavené kliniky, by měly umožnit ŽENÁM, KTERÉ CHTĚJÍ vaginální porod i pokud prodělaly 2 císařské řezy. Lékaři údajně zatím stále nesměji aktivně tento postup rodičkám nabízet (nejedná se o oficiálně doporučený postup), ale pokud žena sama přijde s tímto přáním, mělo by jí být vyhověno.
Je to samozřejmě malý krůček, který zas až tak nic nemění, ale už jen to, že se o tom začíná mluvit na oficiálních akcích a že někteří doktoři nahlas vyjadřují takovýto svůj názor, beru velmi pozitivně. Dokonce i má konzervativní doktorka před důchodem, která doteď vůbec nepřipouštěla možnost přirozeného porodu (ten si řeším přímo s porodnicí) mi na poslední kontrole řekla: "Tak vidíte, tak jestli chcete, můžete rodit přirozeně..." 😀

kacitka7
13. dub 2017

A ještě jednu dobrou zprávu jsem zaregistrovala na FB - do našich "statistik". 19. února se další ženě podařilo úspěšně porodit po 2CS. Povedlo se to ve FN Ostrava, za asistence duly Jany Čurdové a pod vedením pana primáře Šimetky. Personál FN byl prý velmi podpůrný a pan primář je "anděl" 🙂
S ženou se mi podařilo se zkontaktovat přes zprávy a snad nebude vadit, když přihodím nějaké podrobnosti.
Po začátku kontrakcí paní telefonicky odmítli v několika porodnicích, až zvolila FN Ostrava. Porod trval celkově 32 hodiny a bylo to prý velmi velmi náročné. 100x chtěla císaře, ale dula a manžel ji podrželi. Otevírání trvalo velmi dlouho, v 10 večer na 2 cm, v 8 ráno na 3 cm, pak najednou za hodinu v 9 hod. na 8 cm a za další hodinu v 10 hodin byl na světě. Personál byl prý úžasný, paní nijak nestresovali ani zbytečně nekontrolovali, jen se ptali jak cítí jizvu. Kdyby prý došlo na rupturu, jednoznačně se to pozná. Porod proběhl díky dule v poloze na boku (největší tlak na konečník) a bez nástřihu. Malý se narodil s rukou na hlavičce, takže poporodní poranění byly. Celkově hodnotila fantasticky podporu duly, kterou k porodu rozhodně doporučuje i porod na boku. Bylo to prý šílené, že si myslela že to nedá, ale nakonec vše dopadlo skvěle 🙂

miranda77
autor
18. dub 2017

@kolka88 gratuluji! Zdravá maminka a zdravé miminko, co si přát více!Ať se Vám daří!

miranda77
autor
18. dub 2017

@kacitka7 držím palce a těším se na další zprávy!

beagel500
27. dub 2017

Tak se včera v Liberci povedlo. Máme včera narozenou hločičku 3,350 kg přirozeným porodem s Dr. Zemanovou. Vse díky teto diskuzi a zmínce Kolky88 o Liberecké rizikové ambulanci v Krajské Nemocnici. Bylo to dlouhe 39 h po plodove vode a z toho 37 h cekani na prodnici. Po vsech tech hlaskach v Praze, Melniku, Neratovicich, kde rovnou strkaj papir od dveri na podpis o sekci a automaticke sterilizaci, neb po trech sekcich to proplati pojistovna, to byl zazrak 🙂. Díky všem za porodnici, kde se jsou všichni vstřícní a ematičtí.

miranda77
autor
27. dub 2017

@beagel500 ohromná gratulace!!! Přeji spousty lásky a pohodových rodinných chvil! Díky!

miranda77
autor
27. dub 2017

Mám ohromnou radost, že naše sdílení stále pomáhá! Děkuji všem za sdílení a sílu, za každé hledání a za nalézání odvahy vydat se do nejistých vod. Ať se všem daří ...

kacitka7
27. dub 2017

@beagel500
obrovská gratulace!!!! Moc moc vám to přeju! I když tedy z počtu hodin co udáváš to muselo být neskutečně náročné, cítím, že jsi s rozhodnutím spokojená 🙂 Jsi úžasná za svou odvahu a sílu! Ještě jednou veliká gratulace!!!

@miranda77
my děkujeme za založení této diskuze i za její udržování. Je opravdu velice inspirativní a se spoustou úžasných informací. A věřím, že poskytla spoustu informací i těm, kteří se aktivně nezapojili.

kacitka7
27. dub 2017

Jinak tedy novinky o mě. Už jsem 38tt, mimčo má vahový odhad okolo 3kg, takže ideální. Dnes jsem byla na poslední poradně u své doktorky, která mi říkala, že jsem hezky nachystaná, hlavička naléhá a že pokud vydrží jizva, nevidí žádný důvod, proč bych nemohla porodit přirozeně.
Mám za sebou schůzku s dulou, kterou budu mít u porodu. Ta ještě z jejich konexí prověřovala situaci na Vsetíně a vylezlo z toho, že tam po dvou sekcích porodila opravdu jen jedna žena a to byla nějaká známá doktora, který si ji sám hlídal celou dobu těhu i porodu. A že takhle pro cizí se jim do toho nechce.
Takže jsem obratem kontaktovala primáře Šimetku z FN Ostrava, jestli to můžu zkusit u nich. Dostala jsem slíbeno, že ano, ale že přece jen se jedná o nestandartní situaci a že by bylo dobré se osobně sejít a vše probrat. Jsem objednaná na úterý a doufám, že po osobní schůzce budu mít všechno posvěceno 🙂

beagel500
27. dub 2017

Tak držíme palce. Do Ostravy jen že tu máme taky Liberec. Někde jsem četl nedávno na netu v prednasce v pdf Dr. Bydzovske, ze se jim v roce 2016 v Liberci povedly přitozene takto 2 porody po dvou sekcich, zkusim najit dat odkaz.

kolka88
28. dub 2017

@beagel500 Jste úžasní! Ještě jednou gratuluji.

@kacitka7 Úplně mě mrazí. Myslím na tebe. S takovým drobečkem by se to mohlo podařit. 🙂

kacitka7
2. kvě 2017

Ahoj holky! Tak jsem se pred chvili vratila z Ostravy a mam to posveceno od nejvyssiho 🙂 Potvrdil mi, ze jsou opravdu jedni z mala, kde umoznuji prirozeny porod po dvou sekcich. Jinak pry snad jen Brno, Liberec a Bratislava. Jedny studie pry ukazuji ze to je relativne bezpecne, druhe jsou spis proti. Z jeho pohledu jsou sance slusne (cca 50-60%), takze pokud zena prijde s timto pranim, nechaji ji to zkusit. Tyhle zeny jsou pry vetsinou hodne namotivovane a to je polovina uspechu 😀
Jinak ruptury delohy se pry moc bat nemusim, pry se jedna o hodne vzacnou (i kdyz nesmirne vaznou) komplikaci. Znamena to, ze se jizva roztrhne do stran a kvuli velkemu prokrveni dochazi k rychle ztrate krve (az 0,5l za min). Za 10 let praxe zazil dve. Coz pri tisicech odrodenych zen v Ove, je opravdu malo.
Co pry hrozi realne je rozestoupeni jizvy. Tedy uplne ztenceni jizvy az jeji oddeleni od sebe a vzniku "okenka" do delohy. Protoze v jizve nejsou obnoveny cevy, nedochazi ke krvaceni vubec nebo jen velmi malemu. Neni to tedy tak kriticky stav jako ruptura, nicmene neumoznuje prirozeny por

kacitka7
2. kvě 2017

Porod, protoze deloha neni schopna kontrakci. Tim se take projevuje na venek (ztratou kontrakci) a je nutna sekce. Takze to jen k doplneni, kdyby to nekoho zajimalo 🙂 Pro me to byly treba dost uzitecne informace, ktere me navic dost uklidnily 🙂
Jinak ted o vikendu tam pry uspesne porodila dalsi zena po dvou sekcich 😉 Pred tim se pokousela jeste jedna - to skoncilo sekci a pred ni byla v unoru ta uspesna o ktere jsem psala vyse.
Vahovy odhad mimca mi vychazi stale okolo 3 kg, takze to je super. Co ovsem super neni je, ze mi posunuli termin porodu podle prvotrimestralniho screeningu z 15.5. na 8.5. Musim tedy doufat, ze se porod rozbehne vcas ☹ Vyvolavani pochopitelne neprichazi v uvahu, stejne jako delsi prenaseni. Tak drze palce 🙂

miranda77
autor
3. kvě 2017

Díky za další info i svkělé zprávy od Vás!!! Držím palce!

beagel500
9. kvě 2017

@kacitka7 Jen k nasemu porodu v Liberci. Vyvolavani pises neprichazi v uvahu, nicmene pro skoro nepostupujici porod po dvou dnech se vyvolaval popohnal u nas jiz take i v situaci po dvou sekcich. Uspesne zabralo. Tak jen pro podporu psychiky kdyby na to doslo.

kacitka7
10. kvě 2017

@beagel500
Diky za info. Jakym zpusobem jste vyvolavali?
Ja jsem momentalne opravdu ponekud v depresi ☹ Kvuli tomu posunuti terminu jsem uz 40+2 a prenasim. Dnes jsem byla na kontrole v Ostrave a porodni cesty pry nejsou pripravene. Daji mi cas max do 41+3. Mam tedy tyden. Doktor se bohuzel vyjadril, ze si mysli ze do tydne to nebude. Pritom ma doktorka mi rikala uz kdyz me prekladala, ze hlavicka je nizko a ze jsem hezky nachystana. A ja se taky tak citim. Bricho mam dole, pri chuzi opravdu hlavicku citim hodne nizko. Bricho mi neustale tvrdne, mivam i dost bolestive poslicky. Dnes jsem zacala myt okna, piju kontryhel a malinik. Dnes je uplnek, malicko doufam, ze to treba zabere! Zkusim i ricinovy koktejl, pokud to bude potreba. Ale jsou to hrozne nervy ☹ Tak strasne moc si preju, aby nam to vyslo! Citim, ze to zvladneme, pokud se to spusti vcas! Porad mam nadeji.

kolka88
10. kvě 2017

@kacitka7
Myslím na tebe. Tyjo. Já se ke tvrdnutí břicha ani poslíčkům nedostala. Malým​u se prostě nechtělo. Podle mě měl ještě aspoň týden čas.
Vyvolávání v Liberci je prý postupné, po malých dávkách. Jsou opatrní. Ale víc bude vědět @beagel500 .
Ale depku jsem měla taky. Nádech a výdech. 😉

petruse82
10. kvě 2017

@beagel500
Krásný večer, jsem po dvou akutních sekcích, a čekáme třetí miminko. Začínáme pomalu opět řešit, kde porodit, alespoň trochu důstojně, protože na předchozí porody nemáme úplně nejlepší vzpomínky, co se týče přístupu lékařů. Uvažujeme o porodnici Rakovník a zaujala mne Vaše zpráva, že jste porodila v Liberci. Mohla byste mi prosím, klidně na e-mail petruse@seznam.cz, poslat více info, s jakým lékařem jste vba2c konzultovala, mluvila jste i s primářem nebo rovnou s lékařkou, která porod vedla? Měla jste s sebou svou porodní asistentku/dulu? Měli nějaké podmínky, za kterých do vba2c jdou, měřili Vám jizvu?
Ocením jakékoli informace, protože nám v tuhle chvíli jde o to, jet rodit tam, kde nebudeme muset bojovat a na vše podepisovat negativní revers.
Předem Vám moc děkuji a srdečně gratuluji k porodu, který jste si přála a zdravé holčičce!
Zdraví, Petra

beagel500
11. kvě 2017

@kacitka7 petruse82
Zdravím, dle obrázku nejsem maminka ale fotr 🙂... Do debaty jsem vstoupil na základě zoufalého hledání a strašným nervům doma také.
V Liberci jsme nemuseli podepsat papíry o nestandardním postupu a reverzi a podobně, nicméně člověk by udělal asi rád i to.

beagel500
11. kvě 2017

Myslím, že je je to hodně o boji s časem, stresem, přírodou a směnou lekaře. Když jsem četl mnohe matky po sekcích pro nepostupy porodu po 1/2 dni, či trochu víc...
1. malé vyvolávání proběhlo asi po 33-34 hodin po odtečení plodové vody a 30 hodinách již v samotné porodnici a to manší 1/3 prostaglandinové tablety, pootevrelo to jen trochu. 2. nastalo asi po 38 h po odtoku pomalu kapajicim Oytocinem. Ten zabral a za 40 min byla mala na svete nejakych 39 h po odtoku. Vše se ovšem domnívám je zcela opravdu dost jedinečné porod od porodu. Dulu jsem dělal já coby fotr 🙂 a porod vedla Dr. Zemanova. Personalu bychom museli jen poděkvat a myslím, že ve všem přistupovali vzhledem k ne rutinní situaci se domnívám nadstandartně vstřícně.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru