Vrátíte se po porodu k práci zdravotní sestry?
Ahojky! Moc by me zajimalo, zda jsou tu nejake sestricky a jestli po miminku planuji navrat do nemocnice nebo budou radeji hledat neco mene narocneho a s mensimi riziky nemoci, ktere si mohou donest domu k detem...
Stručné shrnutí
- Mnoho zdravotních sester po rodičovské uvažuje o nevracení do třísměnného provozu a místo toho hledá práci na ambulanci, v domácí péči nebo v soukromé ordinaci jako způsob skloubení s péčí o děti.
- Pro udržení registrace musí sestry podle příspěvků v diskuzi sbírat kredity; konkrétně se zmiňuje povinnost nasbírat 40 bodů a registrace se údajně vydává na 4 nebo 6 let podle odpracovaných let.
- Zdroje kreditů zmiňované v diskuzi zahrnují kurz ČČK první pomoci (18 bodů), e‑kurzy jako euniverzita.eu (příkladně 9 bodů), konference typu bos‑congress.cz (cena cca 200–300 Kč za akci, obvykle 3 body) a místní semináře pořádané IKEM či UVN Praha.
Nejčastější otázky
Q: Jaké pracovní alternativy mají zdravotní sestry po mateřské, pokud nechtějí do směnného provozu?
A: Zmiňované alternativy v diskuzi jsou práce na ambulanci u praktického lékaře nebo dětského lékaře, práce v zubní ordinaci (příklad: nabídka v Dejvicích), domácí péče, hospice, laboratoř nebo soukromá ordinace; někteří uváděli i zkrácené úvazky a práci na 12hodinové směny jen občas.
Q: Musím jako sestra sbírat kredity během mateřské?
A: Podle příspěvků v diskuzi ano — bylo napsáno, že registraci je třeba obnovovat a že i na mateřské se mají sbírat body; v jednom příspěvku se uvádí povinnost nasbírat 40 bodů a registrace se uděluje na 4 nebo 6 let.
Q: Kde lze rychle získat kredity pro registraci sestry?
A: V diskuzi byly doporučeny konkrétní zdroje: kurz Českého červeného kříže první pomoci (dvě víkendové části, 18 bodů), e‑kurzy na euniverzita.eu (uživatel uvádí získání 9 bodů), konference bos‑congress.cz (běžně 200–300 Kč za akci, cca 3 body) a semináře pořádané IKEM nebo UVN Praha; také se zmiňovalo www.vzdelame.cz.
Q: Lze obnovit registraci po dlouhé přestávce bez praxe?
A: Diskuze uvádí dvě cesty: sbírání kreditů podle požadavků NZO/NCZ (posílat potvrzení) nebo „přezkoušení“ u registrační komise/ministerstva; zároveň byly zmínky, že od roku 2006 může být pro některé prodloužení požadavek na 3 roky praxe (toto bylo v diskuzi uváděno jako aktuální informaci i jako sporné).
Q: Jaká je orientační odměna v soukromé ordinaci na hodinu?
A: V diskuzi se objevily konkrétní orientační částky: 100 Kč hrubého za hodinu zmiňovaná jako příklad „nízké“ nabídky a jiný příspěvek uváděl 170 Kč za hodinu jako reálnější orientaci; zároveň bylo upozorněno, že fakultní nemocnice obvykle platí lépe než malé či soukromé špitály.
Q: Jak upravit práci během těhotenství, zejména noční směny?
A: V diskusi bylo uvedeno, že ze zákona těhotná žena nesmí vykonávat noční služby a zaměstnavatel by měl upravit pracovní dobu; konkrétně bylo zmíněno omezení zvedání těžkých břemen (příkladně do 2,5 kg) a doporučení konzultovat úpravu s gynekologem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho sester považuje třísměnný provoz za obtížně skloubitelný s malými dětmi a preferuje ambulantní, domácí nebo částečné úvazky.
- Sbírání kreditů pro registraci je v současném systému považováno za nutnost a za zdroj stresu pro sestry i během mateřské dovolené.
- Větší nemocnice (fakultní) byly v diskuzi popsány jako poskytující lepší platy a vybavení než malé či soukromé nemocnice.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdí, že registraci lze obnovit přezkoušením u komise, zatímco jiné uvádějí, že od roku 2006 je podmínkou prodloužení registrace tříletá praxe; obě možnosti byly prezentovány jako možné cesty.
- Volba mezi návratem do směnného provozu a přechodem na ambulantní/praktickou práci je diskutována jako dva legitimní přístupy: návrat na JIP/ARU versus práce u obvodního lékaře nebo v dětské ambulanci.
Otevřené otázky
- Zda a kdy bude systém registrací/kreditů změněn centrálně a jaké konkrétní dopady to přinese pro sestry na mateřské.
- Kolik dostupných polovičních úvazků a ambulantních míst bude reálně nabízeno pro vracející se sestry v menších místech.
- Jak přesně úřady a NZO uznávají různé typy dokladů za publikační činnost a přednášky při posuzování bodů.
Zmíněné značky a firmy
nconzo.cz, NCZ NZO, Český červený kříž (ČČK), IKEM, UVN Praha, bos-congress.cz, euniverzita.eu, vzdelame.cz, UTB ve Zlíně
Zmíněné produkty a metody
registrace zdravotních sester, kredity / body pro registraci, přezkoušení pro registraci, kurz Českého červeného kříže (první pomoc, 18 bodů), e‑kurzy (euniverzita.eu), bos‑congress semináře (cca 200–300 Kč, obvykle 3 body), ARIP (specializace zmíněná v diskuzi), MRSA, erysipel, PCO (diagnóza zmíněná v kontextu těhotenství)
Místa a osoby
Motol, Podolí, UVN Praha, IKEM, Fakultní nemocnice, Plzeň, Zlín, UTB ve Zlíně, Brno, Ostrava, Stod, Praha 6 (Dejvice)
ahoj kolegyne 😉
Moc obdivuju ty co jsou na mateř.nebo na rodičáku a plánujou se vrátit do zdravotníctví.Já jsem teprve 4 měs.po porodu ale už s mým tehu se mi konečne ulevilo že mám důvod si vyvětrat hlavu,nabrat elán,třeba znovu získat ztracené iluze co týče naší práce,jak někdo moc hezky říká poslání 😒 co já sama tak cítím ale když se nad zdravotníctvím oběcne zamyslím tak mi to přijde k smíchu.Bohužel.Do nemocnice nebo amb.se vrátím jen když bude nejhůř,kdysi jsem říkala že bych v živote nedelala neajkou prodavačku ale na druhou stranu služka jako služka,a to nemluvím o ohodnocení,chování pac.i dr.,nedostatek personálu,podcenování vzdelání,sbíraní boudu ve svém volnu a za vlastné peníze a vůbec ten celý systém je k ničemu,akurát moc hezké vybíraní pětistovek za přednášky,certifikáty a uprky domu....
Jsem sestrou 10 let a vedět že se nekdy tak proberu a budu zoufalá že vlastne nic jiného neumím....je des.Tak jsem se taky rozhodla vzdlelávat co s dvojčaty bez hlídaní půjde dost těžko ale doufám že se zdrav.přijdu pouze jako pacient.
Držím palce všem těm co je neopustila víra že bude líp.
Fanys, uplnes tebou souhlasím. Mě práce bavila. dělala jsem na pooperačních jipech, kardiochirugii a chirurgii.
Na této praci mi vadí to že je nedoceněná. Z důvodu nedostatku personálu jsem ale nemohla práci dělat tak jak bych měla. Na jipce jsme měli na starosti i tři ventilované pacienty a čtvrtýho např, agresivního. Při takové směně se mi opravdu chtělo brečet.
Ještě do toho ty prdlý kredity. chápu že se maj sestry vzdělávat, ale proč ve svém volnu a za své peníze a i na mateřské dovolené.
Třeba bude líp🙂
fany, beru, plne s vama souhlasim.
ja delala na chirurgii na septice. kolikrat jsem mela 6 nocnich dvanactek tydne nebo volno jen po nocni, padala na hubu. stav pacientu byl 25 lidi a na ne sama ja jako sestra+ osetrovatelka. musim rict ze uprimne jsem se ze syndromu vyhoreni lecila cele tehu ☹
perlickou je, kdyz jsem oznamila ze jsem tehu, rekla jsem ze jsem ochotna za prijatelnych situaci jeste slouzit. prvne se nastvali kdyz jsem odmitla nocni. pak me sesadili na osetrovatelskou praci a mela jsem se starat o 13 lidi-z toho 10 lezaku a 2x MRSA 😅 . kdyz jsem po takovem vikendu kdy se ani nenaobedvala prinesla PN, tak jsem se dozvedela ze jsem u nich skoncila 😅. To je divne ze vlastni dite pro me bylo dulezitejsi, ze 😅 😀
nevim jestli se tam vratim, zatim o to nestojim
taky jsem slysela, nevite nekdo. jsem registrovana sestra a pristi rok budu zadat o prodlouzeni. body mam nasbirane a 2 roky praxe (pak jsem otehotnela), ale k tomu aby mi to prodlouzili pry potrebuji 3 roky praxe. To mi ty body teda propadnou a ja prijdu o registraci?
ahojka sestřičky🙂, já se určitě do zdravotnictví vrátit chci, jen teď zvažuji jestli na své původní místo...hlavně kvůli pracovní době... s dětmi nemám šanci je dávat do školky a vyzvedávat také ne. Ale hlavně co bych se chtěla zeptat. Nevíte kolik si tak vydělá sestra na ambulanci a při jakém úvazku?Protože je mi jasné, že sestra s 20hodinami týdně nebude mít to samé jako sestra se 40h.Ale tak orientačně jestli někdo děláte na ambu, nebo oněkom víte prosím o info. Já totiž nemám absolutně tucha. děkujííí
@anika
@lenkabu
@mikca
@odefa
@abel
@kominka
@larunnka
@zimnivanek
@simoch
@jetynka
@liza
@hancazivocich
@marku
@fanys
@sayast
@berunda
@matru
@luucia
@kaleilah
@mirin
@betka007
@flor1
@mmisak
Ahoj jsem taky zdravotní sestra a chci se vrátit do zdravotnictví. Ale asi taky někam do AMB na půl úvazek. Moc si to nedovedu představit někde na směnách. O penězích radši nepřemýšlím....☹
Abych se mohla v klidu vrátit šla jsem na VŠ. Prosím Vás o pomoc s dotazníkem k mé bakalářce. Týká se očkování dětí proti pneumokokům a potřebuji názory zdravotníků. Moc děkuju za ochotu a pomoc.
Dotazník se týká pouze očkování proti pneumokokům!
Zaškrtněte pouze jednu odpověď nejbližší Vašemu názoru pokud není u otázky uvedeno jinak.
http://www.survio.com/survey/d/F9P9U6H6F8C9P7Y5C
To je tady tolik zdravotníků???To je hezké 🙂 Já jsem totálně v háji ☹, chtěla bych být pořád zdravotní sestrou, jen při třech malých dětech mohu zřejmě zapomenout, navíc tam kde jsem pracovala před MD tak tam se nehodlám vrátit, byla to JIP a to svinstvo kolem hrůza a sestry kolegyně raději ani nemluvě ☹
Je tu nějaká sestřička z Ostravy???co pracovala nebo pracuje ve fakultce???popř.pracuje někde na nějaké ambulanci?díky 🙂
Já jsem taky zdravotní sestra, a nevím zda se vrátím do zdravotnictví...na oddělení kde jsem byla se mi moc zpět nechce, spíše to vidím na nějakou ambulanci nebo nevím...jsem momentálně v rozpacích z toho...ještě mám čas o tom hodně přemýšlet...
holky zdravotní sestřičky, prosím dotaz - setkaly jste se někdy s tím, že vaše kolegyně (zdravotní sestry) mají titul PhDr.? Co přesně potom vykonávají a co vystudovaly? Díky
ahojte-taky jsem zdravotník a v nemocnici jsem delala na Interním oddělení 12l,před měsícem jsem se přestěhovala do jiného města a zvažuji o jiném zaměstnání než nemocnice (zdravotnictví). Je to velmi náročná práce a nedoceněná.
Ahoj holky,
obnovuji diskuzi 🙂 Po prvním porodu jsem pracovala na novorozeneckém a nyní po druhém mám zkrácený úvazek- Pěkné čisté prostředí a ty voňavá miminka. No ale celý den v práci, svátky, víkendy. Teď jsem dostala krásnou nabídku pracovat v dětské ambulanci, kde jsou pěkné peníze, příjemná doktorka a to hlavní - nemusíme furt řešit hlídání, jak při dvanáctkách v nemocnici. Takže ji vezmu všemi deseti a od ledna jdu do ambulance.
já sice nejsem sestřička, ale laborantka, teď v prosinci se budu vracet do práce po šesti letech, mezitím se částečně změnil kolektiv, změnil se softwer, nové přístroje, no jsem na to zvědavá, budu se muset vše znova učit 😨
Zdravím maminky zdravotní sestry- mám dotaz - kolik platí soukromníci na hodinu v ordinaci? zdá se mi 100kč hrubého opravdu málo, nehledě když se pracuje na 300procent. Moc Vá, všem děkuji za odpovědi - má být plat od hodiny, nebo stanovit minimální mzdu?
@katamisaadamek dobrý den, mam na vás dotaz, jak to dopadlo s práci a vaším platem? Kamarádka ma nastupovat na malomeste k obvodnimu lékaři a ten ji řekl, at si řekne kolik chce a ona neví kolik se to pohybuje. Díky za odpověď 🙂
Hezký večer, sháníme do zubní ordinace na Praze 6 v Dejvicích sestřičku/zubní instrumentářku na 3 půldne týdně (jedno dopoledne úterý a dvě odpoledne středa a čtvrtek, dohromady 12-15 hodin týdně).. Nástup od září 2017.Jedna ordinace, kde se střídáme dvě doktorky a sestřičky,rodinné prostředí. Ráda napíšu více...
@mayda1 sice komentuji až 12 let po vložení příspěvku, ale což😀 Jako byste mi z duše mluvila..já studovala na sestru 9 let! 4 roky zdrávka, 3roky Bc., 2roky Mgr. v pediatrii...no a hned po státnicích jsem šla na mateřskou.. takže zase tři roky doma - může se někdo do práce těšit více než já? Ano, jdu do špitálu, ano, budu dělat 12-ctky, ale člověku to chybí..jdu na 75% úvazek k fyziologickým novorozencům a těším se..
Diskuze je stara, ale třeba se to tu oživí zkusenostmi 🙂
Já se vratit nechci. V žádný jiný práci (a to jsem jich během studia vystřídala několik za tech 7 let) jsem nezazila tolik šikany ze strany kolegyn, stresu a silenejch služeb, kdy jsem jela tři pa-ne 3x za měsíc. Do toho samozřejmě směny v týdnu, 12 hodinový. Nemám taky kam dávat děti, moje mamka stále pracuje, a abych je strkala v 5 ráno do školky, abych byla v 6 nastoupena na směně (nemocnice je od nás daleko), tak je tyrat nebudu 🙂 a manžel je dr, takže ten by taky těžko pomáhal, když sam slouží i 72 hodin vkuse. Takže tak 🙂
@prostejina to mě moc mrzí. Ono je to i o lidech..i o nastavení špitálu... nevím, kde jste pracovala, ale v dnešní době, kdy jsou sestry vzácnost si můžeme diktovat podmínky..( já jsem ale z většího města). Můj muž je také lékař, ale 72 hodin v kuse rozhodně neslouží.. naštěstí.
Vracet se budu,ale do soukr.ambulance. Do nemocnice na směnný provoz už nikdy.Ty směny byly šílené,nikdo nebral ohled na to ,že jsme také jen lidi a máme i osobní život,že nežijeme jen prací. A co si budeme povídat,v ženském kolektivu se vždy najde jedná,co bude dělat peklo Chlapi se pošlou do....a vše dobrý,ale ženský se dokáži pomlouvat a dělat naschvály dost dlouho. V bývalé práci byl strašný kolektiv. Dvě sestry do sebe neustále narážely a odnášelo to celé odděleni. Ještě,že jsem zavčasu odešla.
@miri662 jojo,je to o lidech 🙂 našli se tam i fajn kolegyně, ale bohužel valná většina měla takový problémy s chováním, ze dostaly i třeba napomenutí, nebo se to muselo řešit s nejvyšším vedením, protože se děla kolektivní šikana. Takový stresy, co jsem před každou směnou zažívala, to bych nikomu nepřála.
@prostejina tak to je docela síla no :( a je to až alarmující, když se takovéto chování objevuje u zdr. sester ..🙈
Vzala jsem nabídku práce v dětské ambulanci. Jsem tam sama,(s paní dotorkou😉) a mám klid. Pěkné barevné prostředí, někteří malí pacienti jsou i mými oblíbenci. Peníze lepší jak v nemocnici. Svátky, víkendy, volné. A mám další aktivity, které můžu dělat pravidelně, díky ranní směně... Ve zdravotnictví jsem stále, denně odebírám krev malým pacientům, i mým dětem, když je třeba a jsem moc spokojená.

http://www.bos-congress.cz/ já sbírala body na těchto přednáškách, stálo to kolem 200-300 a bylo to většinou za 3 body, pro přednášející myslím 15 😉