Vyvolávaný porod, máte zkušenost?

meda12234
21. kvě 2016

Krásný slunečný den všem těhulkám. Chtěla jsem se zeptat na Vaše názory nebo na osobní zkušenost s vyvolávaným porodem. Dnes jsem 40+6tt,v pondělí jdeme znovu na poradnu a pak ve středu. Při poslední kontrole mi paní doktorka řekla,že jsem krásně nachystaná na porod,ale malý se pořád ne a ne hlásit,že by chtěl na svět. Už 2krát mi dělala Hemiltonův hmat,ale ničemu nepomohl. Pokud v to pondělí dojdu ještě "celá" na poradnu,tak se budeme domlouvat na středu ohledně nástupu do nemocnice a následného vyvolávání porodu. Malý je v bříšku celkem čilý,v podbřišku mě pobolívá jako při MS celkem často, ale je to vždy nepravidelné a nebo to přejde. Co tedy myslíte?

luciferkaklaris
21. kvě 2016

Ahoj, moc ráda bych poradila, bohužel nemám zatím osobní zkušenost, ale slyšela jsem, že vyvolávaný porod není nic moc a že si ženské pomáhají různými babskými radami, jen aby nemusely na vyvolání. Každopádně držím moc pěsti!! 🙂

xoriska
21. kvě 2016

@meda12234 Moje zkušenost je taková, že jsem byla od 37 tt otevřená na 2 prsty a stejně jsem rodila až po vyvolání 41+2. Dělala jsem vše, uklízela, myla okna, sex, chodila na dlouho procházky , byla jsem i cvičit a nic ... 😀 Tak držím palce at si to mimčo rozmyslí a jde to nakonec i bez vyvolání 😉

petrasipkova1
21. kvě 2016

Nechte to na malém, já rodila 41+2, 41+3 jsem byla objednaná na vyvolání, protože jsem měla vyšší tlak na kontrolách, nejspíš ze strachu z vyvolávaného porodu, nebo že se malé něco stane 🙂 a ona si dala říct na poslední chvíli. Stihla to jen tak tak a já dělala posledních 14 dní těhotenství všechno proto abych už porodila a bylo mi to k ničemu 😉

meda12234
autor
21. kvě 2016

@luciferkaklaris - Každý porod je jiný a stejně tak je to s tím vyvoláním. Někdo to má prý rychle za sebou,že kontrakce přijdou v poměrně krátké době a samotný porod taky a někdo zase naopak. Tak to mě na jednu stranu uklidnilo,že to může být i rychle za mnou,ale horší je varianta,že by se to mohlo i protáhnout. Ale asi bych byla radši,kdyby si sám řekl,že chce jít na svět 🙂.

rousse
21. kvě 2016

@meda12234 nebojte se toho, já z toho měla hrůzu a úplně zbytečně. Já byla "krásně nachystaná" od 34. týdne - otevřená na 3cm a malá furt nic. Na sousloví krásně nachystaná už jsem byla alergická, doma jsme dělali fakt uplně všechno, abysme ji dostali ven, barák vyšolíchaný, záda díky tomu naprosto odrovnané a malá prostě ven nechtěla. Přenášela jsem týden, pak mi dali na výběr - buď druhý den na indukci nebo ještě počkat týden. Šla jsem do toho. Zavedli 2 tablety, kontrakce byly ale naprosto pohodové, jen takové větší tvrdnutí břicha - celkem 6 hodin. Dole progres žádný. Pak při jedné kontrakci prdla voda a rozjelo se to - během 2 hodin byla malá venku - bez epidurálu, bez nástřihu naprosto bez žádných problémů.

meda12234
autor
21. kvě 2016

xoriska - Taky jsem už X krát uklízela,věšela záclony,procházela jsem se,chodila cvičit na kurzy a plavat,ale pořád nic :D. Od začátku jsme se báli,aby se na svět nechtěl podívat dříve,protože tam bylo hodně velké riziko,že se narodí dříve,ale nakonec se tomu darebovi nechce ven :D.

meda12234
autor
21. kvě 2016

@petrasipkova1 - Taky jsem dělala všechno možné,aby šel malý ven sám a zkoušela ty babské řady, ale pořád nic. Pořád doufám,že malý si dá říct a půjde na svět sám 🙂.

xoriska
21. kvě 2016

@meda12234 já musela celé těhotenství ležet kvůli riziku potratu a jak to dopadlo 😀 zavedli mi tablety v9 ráno v7 večer přišly kontrakce Teda ihned velmi silné a po 1,5 minutě a v 0.28 jsem měla dceru už na brise 🙂 ono je to asi jedno jestli to jde přirozeně nebo po vyvoláni. Kamarádka měla porod normální přes 40 hodin, já sice silné kontrakce, ale za 5,5 hodiny bylo po všem 🙂

meda12234
autor
21. kvě 2016

@rousse - Právě,že mi řekla,že jsem Hezký nachystaná a že když tedy malý nepůjde sám a ve středu bych šla na to vyvolání,tak mi k tomu řekla,že u mě by stačila 1 tableta a malý by šel rychle na svět,že z toho nemám mít vůbec strach,což mě hodně uklidnilo. Taky nemám v plánu nechat si dát epidural,chci tu bolest vydržet a zvládnout to i bez analgezie.

meda12234
autor
21. kvě 2016

@xoriska - Možná,že ty silné kontrakce a po krátkých intervalech jsou lepší,než ty,které se stupňují od nejméně bolestivých. Tak to je super,že jste měla tak rychlý porod🙂. Taky bych chtěla mít to štěstí.

xoriska
21. kvě 2016

@meda12234 to klidně může být, pokud je vše připravené, tak pak to jde většinou dobře 🙂 ať to máte tedy brzy a hlavně rychle za sebou a můžete se radovat z miminka 🙂

rousse
21. kvě 2016

@meda12234 já jsem za to fakt ráda - malá už v tom termínu porodu vážila 4 kg - sice by asi za týden navíc až tolik nepřibrala, ale i tak už jí bylo dost. Já už byla psychicky uplně v háji a už bych nevydržela ani jediný den navíc. A porod byl fakt super - měla jsem strašnou hrůzu z toho, že se to potáhne a v podstatě ty velké kontrakce jsem měla necelé 2 hodiny a byl to takový fičák, že mě to přišlo jak kdyby jen praskla voda, přijel manžel a už jsem slyšela "rodíme". A je fakt, že když jsem malou vytlačila ven (bylo to u nás na víc tlačení - přeci jen 4kg a 54 cm bylo docela dost), tak jsem se divila že jestli teda už je to hotovo, fakt jsem tomu nemohla věřit, že to byla fakt rychlovka😀 na mě hleděli jak na blázna😀

iveta93
21. kvě 2016

Já měla to samé. Vyvolávačce jsem se nevyhla a po tom co jsem četla na netu jsem z toho byla doleca špatná. Pravda je taková, že není se čeho bát. Jak jsem měla cesty připravené stačila jedna tabletka a hned se rozjeli kontrakce co 5-15 minut. Ve 12 hodin mi píchli plodovku (to nebolí, je to jako když se počůráš) potom mě začali kontrakce sílit, že už jsem je vydýchávala. Ve 14 hodin jsem šla tlačit a ve 14:42 byla malá venku. Šití mě nebolelo (až další den), a o placentě jsem skoro nevěděla. Ano bolí to, ale s tím počítáme celých 9. měsíců a dá se to vydržet ( a to jsem docela cíťa). Jediné mínus je, že první den mě přijali, druhý den jsem šla na zátěžový test s kapačkou a monitorem (ten prý občas vyvolá porod) a až další den ráno mi dali tabletku. Naštěstí zabrala hned první. Jen prostě víš, že teď to přijde. 😉

tehulka1167
21. kvě 2016

@meda12234 zkus intenzivní masáž bradavek. Dělají to i v porodnici. Vyvolává to porod...

meda12234
autor
21. kvě 2016

@xoriska - Já doufám, že vše proběhne co nejlépe a bez komplikací 🙂. Už se na toho malého všichni hrozně těšíme a on si zatím dává pěkně na čas, zlobidlo. Moc děkuji 🙂.

meda12234
autor
21. kvě 2016

@rousse - Tak malý na posledním ultrazvuku vážil 3 330g. Já mám právě taky strach z toho, že se to potáhne a nebo nastanou nějaké nepředvídatelné komplikace, což bych opravdu nerada 😒. Pořád si říkám, že vše proběhne v pořádku a bez komplikací, ale musí se počítat i s tou horší variantou, kterou si ovšem snažím co nejméně připouštět. Tak taky jste to měla rychle za sebou, což jen závidím 🙂. Tak to je teda dost 😀. Taky bych se pro jistotu zeptala 😀.

meda12234
autor
21. kvě 2016

@iveta93 - Já se snažím moc takové věci nečíst a spíš se ptát přímo někoho, kdo si tím prošel a nebo zná někoho takového. A tabletku ti zavedli v kolik hodin? Ty bláho, to jsi měla za sebou opravdu rychle 😉 . Tak to je jasné, ale za tu bolest to stojí 🙂 . Taky jsem celkem cíťa, tak snad to s malým zvládneme 🙂 . Já to mám právě mít tak, že ve středu přijdu hned na 7 hodin ráno, udělá se monitor, doktorka mě vyšetří, zavedou mě rovnou na porodní sál a dají mi tabletku.

meda12234
autor
21. kvě 2016

@tehulka1167 - To už jsem zkoušela včera a dnes také, ale zatím se nic neděje... Jediné, co jsem si dnes všimla je to, že mi bříško šlo celkem dolů. Nemusí to vždycky znamenat, že se porod blíží, ale teď bych si celkem přála, aby to opravdu znamenalo ten porod a hlavně to, že malý půjde ven sám 🙂

majkoz
21. kvě 2016

@meda12234 Chtělo by to bouřku! Já třeba, jak není bouřka, tak nerodím 😀 Ne fakt, prý je to časté- změna tlaku- praskne voda... Tak přeji krásný porod a hodně zdraví, ať už s tabletou nebo bez 🙂

lenkalenulka
21. kvě 2016

Mimi si rekne samo.. Dvakrat jsem.prenasela dvakrat vyvolali.. Prvni pri zvysenem tlaku 140/90 40+5tt 1tableta 14 hodin od prvnich pidikontrakci ale vse v poradku.. Druhy porod vyvolany 41+1tt 2 tablety kontrakce po te druhe zacly a byly dost silne ale za 4 hodinky bylo hotovo.obe holky zdrave ja bez poraneni.. Vse oki.. A to jsem u obou chodila do schodu, pila vino se skorici a hrebickem, u druheho jsem zkusila i ten ricinovy koktejl- ani jsem se nepo.. 😀 zkusit muzete sex a sperma nechat v sobe pak dat teplou vanu ale nekomu ani to nepomuze.. Hamiltona jsem mela u prvniho tehu trikrat u druheho ctyrikrat a prd akorat jsem trosku spinila.. Hlavni je aby jste byla vy i mimi v poradku at uz to prijde samo nebo vyvolane 🙂

mercedesse
21. kvě 2016

Ja u prvního rodila v noci před nástupem na vyvolání a dceru po te prvni tablete, co ještě není na vyvolání, ale jen nba cipek. Oba porody rychle. Neni se čeho bát.

veritanas
21. kvě 2016

@majkoz jojo, taky jsem potřebovala změnu počasí, najednou se udělala zima a už jsem mazala, přestože jsem ráno na utz nebyla ani pootevřená..😀

mialagia
21. kvě 2016

@meda12234 si myslím že takový ty babský rady na vyvolání jsou na prd..to si spíš můžeš ublížit než vyvolat porod..u mě se nedělo vůbec nic..byla jsem prostě úplně zabetonovaná a 3.den vyvolávání (41+6), když se opět vůbec nic nedělo rozhodli sekci, takže já jsem porod vlastně nezažila..a popravdě mi to ani nějak zásadně nevadilo hlavně že je malá ok..a co jsem viděla kolem sebe třeba v porodnici, tak ten kdo to měl už trochu rozjetý nebo dost připravené porodní cesty, tak to šlo dost rychle..jen když třeba kvůli nějakému problému vyvolávali předčasně to moc nešlo..rizika tam jsou když to urychlují (oxytocin, píchání vody..), ale zase co se dá dělat když mimi nechce ven tak jsou pak i rizika přenášení..určitě to bude ok neboj😃

martinka_33
21. kvě 2016

Mám o vyvolávaných porodech načteno ,protože jsem rodila po termínu (podle utz 41+6 podle MS 42+3).. Takže:podle světově zdravotnické organizace trvá normální těhotenství 38 - 42 týdnū (až potom se jedná o přenášení), tuto informaci si naši porodníci přebrali tak, že nejpozději 41+6 musí být dítě z břicha venku, porody se vyvolávání max. 3 dny, pak akutní sekce, z toho vzniklo, že se 41+3 vyvolávájí porody všem bez rozdílu velikosti dítěte a zdravotního stavu. Je třeba si uvědomit, že statisticky téměř polovina vyvolávaných porodů' končí akutní sekcí!! Toto je holá statistika, někdo má vyvolávaných porod pohodový a rychlý, ale to je sázka do loterie větší než u spontáně započatého porodu, kde je procento akutních sekcí výrazně nižší.. Osobně jsem se vyvolávanému snažila vyhnout a podstoupila bych ho až v případě zdravotních důvodů, nikoliv pouze z důvodu deseti dnů po termínu - sama jsem podepisovala revers..

iveta93
22. kvě 2016

@meda12234 Taky mi jí zaváděli mezi 7-8 hodinou. Malá měla 3550 g a do tlačení jsem "nekřičela" jen fuňěla. U tlačení si nejsem jistá, ale takové to divadlo z televizí u mě neproběhlo. Z toho jsem měla největší strach, že si udělám ostudu. 😀 Ve výsledku mě ještě chválili, že jsem šikovná. 😀 To máš dobré, že tam nebudeš čekat dva dny, z toho jsem byla na prášky. Ale vážně není se čeho bát. 😉 Pokud ti ještě doktoři řekli, že bude pravděpodobně stačit jedna tabletka tak máš skoro vyhráno. 😀 😉

mialagia
22. kvě 2016

@martinka_33 to jsi docela odvážná já jsem to též studovala jak jsem přenášela a nechtěla vyvolávání, ale pak u mě převážil strach o mimi, když člověk fakt neví jak se mu daří, sice jsi pod kontrolou, ale ne každý den..na monitorech věčně spala takže jsem se musela ládovat sladkým abych jí vzbudila..a u mě teda nebyla sekce akutní, bylo to v klidu..😉

mercedesse
22. kvě 2016

@martinka_33 tak u mě to taky bylo celkem v klidu akorát malá měla přes 4 kg, ale když mi na sále pak píchli vodu, tak už nebyla zrovna v pořádku, do toho člověk nevidí a jak placenta stárne, tak hrozí infarkt placenty, její odumření a podobný chuťovky, takže já bych se o tom s doktorama fakt nehádala.

mialagia
22. kvě 2016

Jo a jen pro zajímavost..naše malá sice byla vpoho a apgar 3x10, ale měla úplně jakoby vrásčité ručičky a nožičky po narození+ strašně suchou kůži a to jsou prý znaky přenášení, takže jsem ráda že jsme nečekali dýl, páč člověk neví a viz. předchozí koment..kdyby se něco stalo s placentou, tak je to tak akutní stav, že se nemusí už nic stihnout..takže vyvolávání menší zlo..si myslím jak jsem psala, že to samotný vyvolávání není tak hrozný, spíš pak event.ty další zásahy jako píchání vody..😕

lucka662006
22. kvě 2016

Dej na mou babskou radu - a udělej si klystýr (promiň🙂) - ale opravdu to zabírá. U mě 41+0 klystýr ve 14 hod. a ve 20 hod. začaly slabé kontrakce a v 1 hod. v noci silné a pravidelné kontrakce, v 8 ráno se malý narodil. Klystýrem se změní naplnění střev - prostředí pro mimi - v bříšku a to cítí, že něco je jinak a třeba se narodí. Mně nepomohla žádná babská rada, až toto!

brendamonique
22. kvě 2016

@lucka662006 souhlasím s názorem, po klystýru se mi u druhého rozjely předtím bez bolestí, z ničeho nic takové kontrakce, že jsem během 1-2 hodin tlačila na sále. I PA říkala, že se tím prohřeje vše uvnitř a urychlí to porod ... až jak rychle jsem fakt tedy netušila 🙂 přeji zdravíčko a brzy miminko v náručí 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru