Ambulantní porod - Chrudim, Pardubice

krdla
8. srp 2016

Ahoj holky,

porod se mi blíží a tak začínám shánět pro mě nejvhodnější porodnici v okolí. Nejblíže to mám do Chrudimi. Ale... už od začátku jsem věděla, že pokud budeme obě v pořádku, nechci aby prťous zažil první týden někde v nemocničním prostředí, ale pěkně doma, s mámou a tátou. Tudíž jsem se rozhodla, že chci rodit ambulantně a nebo být v porodnici den, max. 2.
Mým přáním je také spíše pasivnější porod ze strany porodní asistentky a taky bych chtěla rodit v poloze, která mi bude pohodlná, ne nutně na zádech.
Tak jsem kontaktovala porodnici Chrudim, s tím, že bych u nich ráda rodila a to ambulantně a bylo mi řečeno, že do 24 hodin mi mimčo v žádném případě domů nepustí, standart doby ležení na odd šestinedělí je 4 dny, v Pardubicích to mají podobně.
Máte někdo zkušenosti v tomto ohledu s porodnicemi v Pardubickém kraji nebo se striktním odmítnutím propuštění domů? 🙂 😕

sromulenka
8. srp 2016

@patrusa Nakázat ne, snažit se přesvědčit ano. A když pak něco, zodpovídají za to maminky. To jo. Ale může se tomu předcházet...
Co se týče délky pobytu, některé maminky nechápu. Já jsem si na šestinedělí užívala klid. A že jsem mohla být jen s malým, zatím co doma tatínek válčil s dcerkou 🙂 .
Takže všem budoucím maminkám přeji nekomplikovaný porod, a žádný zbytečný stres 🙂

tahejhula
8. srp 2016

Jakepak presvedcovani? Respekt, to je slovicko, o ktere tu bezi.
Rodice jsou obvykle dospeli, svepravni lide, kteri zcela zodpovidaji za sve dite. A jako k takovym k nim ma byt pristupovano.

sromulenka
8. srp 2016

Myslím, pokud se pediatrovi ještě něco nezdá, co se týče zdrav. stavu, Může přesvědčit maminku, aby ještě zůstala. O žádné jiné přesvědčování nejde, proč taky?! Rodiče zodpovídají za své dítě, to ano. Ale, když se něco pokazí, musí to řešit všichni! Já to vidím z pohledu zdravotníka a reality. Vy, (přijde mi to tak) jen v domněnkách že vše bude růžové...

tahejhula
8. srp 2016

No problem je, ze pediatr casto po porodu prohlasi dite za zdrave a jakmile rodice zacnou o odchodu domu, zacnou v porodne obstrukce. Nahle se hledaji zaminky, proc to nejde.
Nicmene dle ceske klasiky jsou zdravotnici vsevedouci, zatimco rodic je trumpeta. Nastesti je ambuporod jiz normalne zakotven, tudiz propustit musi pri splneni podminek vsude.

betelgeuzz
8. srp 2016

@sromulenka jak píšeš, komplikace se můžou objevit kdykoliv, ale kvůli tomu přece nezůstanu v porodnici bydlet.
Každá maminka myslí na sebe, už to, že předpokládáš, že matka, která chce odejít dřív, myslí na sebe a ne na miminko, je špatně. Možná, kdyby byl v porodnici jiný přístup, nechtělo by tolik matek odcházet dřív. Jenže stačí si tady přečíst pár příspěvků a diskuzí. špatné rady ohledně kojení, nucení vážení, dokrmování, odnášení miminek po porodu, zákaz mít miminko v posteli, ranní budíčky, atd. -to všechno narušuje kontakt matky s dítětem, způsobuje problémy v kojení a spoustě to stačí jednou a u druhého už to chtějí jinak. A když to v některých porodnicích jde bez problémů, proč v jiné ne? mají ty, které nedělají s dřívějším propuštěním problém, větší novorozeneckou úmrtnost?

betelgeuzz
8. srp 2016

@sromulenka mělo tam být, že každá maminka myslí na dítě ne na sebe 🙂
mimochodem, přečetla jsem si tvůj článek z novorozeneckýho, vaše praxe - odnést dítě na novorozenecký, umýt, oblíct a dát do vyhřívaného lůžka, to je to, o čem píši 😒

karlajasmine
8. srp 2016

problem je treba I v tom, ze v porodnicich je kolikrat naprosto nemozny spat. Plac ostatnich miminek, caste kontroly sester, budicek v 5 rano, atd atd... Ja jsem za 4 dny v porodnici spala snad 8h dohromady, po troskach... byla jsem uplne v haji, takhle unavena jsem nebyla nikdy v zivote. Jakmile jsem byla doma v klidu s manzelem, mohl vzit spici dite na 2h ven a mohla jsem v klidu spat... bylo to uplne jine... Zadna maminka nechce riskovat zdravi sveho ditete, ale uprimne - byla jsem tak unavena, ze jsem riskovala zdravi ditete... posledni den v nemocnici jsem nemohla unavou ani chodit a omdlivala jsem... to neni zrovna nejlepsi pro dite, mit matku v takovem stavu...

radka8888
8. srp 2016

Já jsem si tedy taky šestinedělí uzila. Klid pohoda a když jsem.něco potřebovala došla jsem za sestrickama a ty mi poradily. Navíc jsem byla ráda, že mimino kontroluje pediatr. Doma si to vůbec nedovedu představit. Starší dcera by mi chtěla pomoct. Což spočívalo v tom, že bych se bála že mladší zamorduje a já bych měla.plný brejle sebe a svého podvozku.

lamia
8. srp 2016

@sromulenka A já jsem domu z 6n utekla za dalšími 3 dětmi. Kazda to máme jinak, me bylo strašně líto, ze si to nádherné miminko neuzivame všichni jako rodina, deti mi hrozně chybely a já jim, rodila jsem v patek, na reverz odešla v neděli a bylo to k nepreckani. 72 h je metodické doporučení, ale zodpovědnost za dítě maji rodiče, pokud podepisi reverz a dítě není v ohrožení života ( což drtivá většina novorozenců není) potom nemá porodnice sebemenší právo dítě nepropustit.
Ad kojení- při podpoře jaké se leckde ještě maminkam dostává je požadavek na přírůstek k smíchu...kloboučky,dokrmy,oddělování novorozence od matky...

lamia
8. srp 2016

Nemluvě o tom,ze stále jeste málo kde na 6n podporují kontakt kůže na kuzi pro podporu laktace, dítě nesmí do postele matky, což je maximálně absurdní, pokud žena zvládá základní hygienické návyky vs ocistky. Miminko by se melo kolonizovat florou matky potažmo rodiny, nikoliv tou nemocniční.

lamia
8. srp 2016

@betelgeuzz Zcela souhlasim, myslím, ze právě miminku je doma nejlíp, maminka ma svůj klid, partnera, méně stresu než v porodnici a to vše ma vliv na pohodu dítěte a rozjezd kojeni. K nám přišla dětská druhy den domu na kontrolu, máme skvělou a nebyl to problém, pokud by nepřišla,zaplatila bych si jineho dr., miminko vysetrila u me,protože bylo po kojeni, zvazila, zkoukla zloutenku, za 2 dny jsme šli se synem do poradny na kontrolu jako bychom šli po běžném propuštění.

texetka
8. srp 2016

@sromulenka Proč by nemohla jít domů klidně za pár hodin po porodu ?
Také chci ambulantní porod, pokud budeme obě s malou v pořádku. Chci abychom si užívali rodinu společně.
Nechci aby moje dítě někdo někam odnášel, tajně přikrmoval, aby se k nám choval kdokoliv jako k nesvéprávnému hnupovi.
Respekt, úcta k rodičkám a jejich dětem. To tady chybí a proto hodně těhotných chce z porodnic co nejdřív pryč.

lamia
8. srp 2016

A ještě k reverzu - v Podolí moje rozhodnuti odejit maximálně respektovali, řekli rizika za sebe, připravili reverz, vyjádřili názor, ze to nevidí radi, ale všichni byli mili a maximálně profesionální.

kajalka
8. srp 2016

Rodila jsem ambulantně, bohužel až druhé dítě. Bylo supr být hned s rodinou, mít kvalitní jídlo a vlastní postel. Žádný naprosto zcestný rady ohledně kojení a společnýho spaní. Žádný vyrušování. Hned procházky na čerstvém vzduchu, rychlost rekonvalescence oproti prvnímu porodu se ani nedá srovnat.

monunkaaa
8. srp 2016

@krdla jasny,že člověk jen tak neodejde za každou cenu,kdo by taky riskoval svýho miláčka.. to byl jen poznatek,proč mi rekli,že pouští čtvrtý den..

gnozka
8. srp 2016

Nedokazu poradit ale jw to zajimava diskuze . Ja bych ambulantní porod nechtěla, ale ja bych jo ani mít nemohla , jsem po operaci srdce vrozené vady a mala musela jit císařem protoze neklesla do pánve ale chapu , ze každy chce to v čem se cítí nejlépe . Ale co me zajímá je to , ze pokud maminka odejde po par hodinách z porodnice , jak se pak zajištuje ta hromada vyšetření co dělají miminku během těch par dni co je v porodnici , jako sluch , UTZ mozku , odběry na vady a pod . To musi maminka potom sama obcházet zdravotnické zařízení ? To si rikam jestli to neni pak horší :/ ale to je pouze muj názor .

kajalka
8. srp 2016

@gnozka Všechna vyšetření krom odběru z patičky lze stihnout během chvíle v porodnici.

lamia
8. srp 2016

@gnozka Odběry z paty dělá dětský lékař,je vhodné mít domluveno předem,aby měl kartičky na krev. Dělají se i v porodnici az po cca 72 h, dítě musi byt již zatizeno stravou, aby se některé vady poznaly. Sluch lze udělat rovněž u pediatra, US mozku mým dětem nikdy nikdo nedelal, to není standardni pece, dělá se jen v indikovanych případech.

lamia
8. srp 2016

Jinými slovy stejně pro ambulantni porod je velmi vhodné zajistit pediatra předem, který přijde na návštěvu domů plus zbytek vyšetření udělá v rámci poradny u sebe, není to problém.

urtica
8. srp 2016

@gnozka Má to výhody i nevýhody...jednoznačnou výhodu vidim v tom, že opadne stres z nutnosti kojit co nejvíce a co nejdříve, a tím pádem se většína matek v domácím prostředí okamžitě a v pohodě rozkojí. Na druhou stranu mám kamarádku, jejíž chlapeček se začal druhý den po porodu samovolně dusit - šlo o vteřiny - nebýt rychlého zásahu, dopadlo by to špatně...

lucykal
8. srp 2016

Koukám, se na toto asi uplně jinýma očima těhotentví komplikované od začátku do konce, předčasný porod akutní sekce.
Malou jsem neviděla během porodu ani po něm až za několik hodin pochování za několik dní kojení 10. den. Uplně spolu jsme byly až 23. den kdy byla puštěna z nemocnice.
Nějak nechápu, že někdo nevydrží pár dní v nemocnici ještě když může mít ten uzlíček u sebe. Ne každému se to poštěstí.

gnozka
8. srp 2016

@urtica to věřím . Ja sama jsem s kojenim strasne bojovala . Pomoc v porodnici nic moc , ale to záleží na zařízení . Moje kamarádky co rodily jinde si Laktacni poradenství zase nemohly vynachválit . Ale i přes to bych porad zvolila zůstat v nemocnici dokud neni opravdu cas jit domu . Ale věřím ze zakladatelka zvážila vsechny pro a proti a rozhodne se spravne tak jak Ona to cítí .

katyxq
8. srp 2016

@gnozka pediatr na ta vyšetření vystaví žádanky a rodiče zajdou na ta vyšetření, která chtějí (my jen na kyčle a až po šestinedělí), kdy chtějí a kam chtějí, screningový odběr z patičky může provést pediatr nebo třeba soukromá PA (jako třeba u nás, měla jsem ji u porodu a domů nás pak přišladalší den zkontrolovat, udělala i ten odběr na kartičky, já to jen zanesla na poštu)

@krdla podle toho, co jsem četla, tak bych se raději chrudimské porodnici vyhnula, rovněž HK, Pardubice prý jak kdy, nejlíp se svou PA/dulou, to zvyšuje pravděpodobnost hezkého a přirozeného porodu

katyxq
8. srp 2016

@sromulenka právěže jsem odchodem den po porodu myslela hlavně na miminko (malý se narodil v 1:45, já chtěla jít už ráno, manžel nesouhlasil, tak jsem kompromisně vydržela ještě přes noc, ale mnohem líp by se nám fungovalo doma, nikdo by nás zbytečně nebudil, mohli jsme být spolu celá rodina, nemusela bych poslouchat blbé řeči pana primáře, nesmysly o kojení, mohla bych se lépe najíst - v porodnici jídlo od pohledu, pachu otřes i výživově, a navíc v rozporu s několik dnů předem nahlášenými alergiemi, naštěstí jsem měla s sebou zásoby)

lamia
9. srp 2016

Nedaří se mi odpovědět na příspěvek Lucykal, ale on ten problém netkví v tom vydržet par dni, pokud by to bylo nutné. Jenže pokud ma žena fyziologické těhotenství a dobrý porod, dítě je v pořádku, potom je ta plošná hospitalizace všech zbytečná a v zahraničí je odchod domů zcela běžný, česká praxe není moc obvyklá, nechávat v nemocnici zdravou rodicku a novorozence. Chybí zde ještě dobře zvládnuta návazná péče po časném propuštění, takže ambulantní porod vyžaduje přípravu předem pro její zajištění (PA, pediatr navštěvující doma...), není tu běžný, ale myslím,ze se to v budoucnu změní. Přístup ve vetsine porodnic není podle me prospěšný ani miminku ani matce a jejim rodičovským kompetencim, stačí mi jen vzpomínka na naprosto chaotické rady ohledně kojení, péče o dítě (dávno překonané postupy)...před 8 lety jsem delala statnici z pediatrie a už v te době se vědělo, ze se novorozenec nemá po porodu koupat, stačí otrit, ma byt u matky...realita v porodnicich se ovšem nezměnila a to mluvím jen o jednom problému, je jich mraky dalších. Vykoupani dítěte hned mu narušuje ochrannou bariéru kůže, zvyšuje riziko infekce, zásadně narušuje tepelnou pohodu novorozence - dítě je potom nejen často nutné zabalit do x vrstev (které znesnadňují kontakt s kůži matky a tvoří překážku pro kojení), někdy je nutné dítě dat prohrát do vyhrivaneho lůžka na neo oddělení, tedy pryč od matky, bez možnosti aby ta prirozene reagovala na potřeby miminka ohledně sání, čímž se opět narušuje počátek kojení. A přitom taková 'blbost' jako vykoupaní, chtělo by se říct.....Rady jako kojit dle hodin, kloboučky na citlivé bradavky (kloboučky jsou začátek konce kojení, i u vpacenych bradavek lze se naucit kojit bez nich, jen to chce dobrou LP), nebrat miminko k sobě...to vše od počátku narušuje rozvoj kojeni, stresuje matku a tím i dítě, narušuje rozvíjejíci se vztah mezi nimi a psychiku maminky (u dvou ze 4 porodu jsem si zvládla vydupat bonding a nepřetržitý kontakt s dítětem, nekonalo se naprosto žádné poporodni blues, byla jsem euforicka ještě týdny po porodu, jako když se zamilujete, kojila jsem bez problémů...). V tomto kontextu pro me pobyt v porodnici nabízí malo kladu a radu rizik (vč.nozokomialnich infekci) a hodnotim jej jako pro muj uzlicek (abych parafrázovala, neberte to prosím jako urážku) rizikovější než odchod domu s dobře zajištěnou peci o nás oba.

aiva01
9. srp 2016

Se zajmem jsem si precetla vsechny vase prispevky. Priznam, ze s porodnici zatim nemam vubec zadnou zkusenost, tak si asi reknete, ze bych se vubec ozyvat nemela. Ale z lidskeho hlediska chapu oba "tabory". Je fakt hrozne jake zkusenosti mate. Osobne se domnivam, ze bych zvolila kompromis a zustala v porodnici 2-3 dny pro pripad, ze by se prckovi nebo mamince zhorsil zdrav.stav. Po autonehode jsem podepsala revers( asi jsem byla v soku) ze nechci hospitalizovat a za 2 dny s ukrutnymi bolestmi zad jsem tam musela a prosila aby mi dali injekci. Chovali se ke me jak k prasivemu psovi... Jen tim chci rict: opatrne s hrdinskymi slovy a reverzi. Jinak vsem nam preji super porodnice a citlivy a chapavy zdrav.personal:-)

kajalka
9. srp 2016

@aiva01 Aneb běžný smrtelník (nezdravotník) nesmí být omylný. Ano, věřím, že to dají sežrat.

tahejhula
9. srp 2016

@aiva01 Ze se nekteri zdravotnici chovaji jako neprofesionalni hovada, to je vec obecne znama. Ale aby v rozhodovacim procesu stal na prvnim miste strach z nich, tak to k takovym uz nikdy nevlezu. At si osetruji hospodarska zvirata, ale takova krava pri nesetrnem zachazeni kopne.

hankar20
9. srp 2016

@lamia a proto jsem rada za našeho pediatra, který nema vůbec problem se screeningem z paticky, zajet k nam domu atd.... Když selhávají v porodnicích tak jsem rada ze alespoň mimo ni se daji nalézt lékaři kteří nejedou v zajetych koleji ale jsou otevřeny možnostem co dnešní doba poskytuje 😍 Jinak z porodnice u prvni nas propousteli este pomalu se sondou (nevadí uměla sem si je měnit sama) ale i s tím ze mala absolutně netolerovala mliko me a ani um a dr to tam bylo úplně fuk - az nas dr zjistil ze ma intoleranci na veškerou bilkovinu... A pak ma člověk hledat duveru a nechtit jít domu kde ví ze pomoc muze mit v domácím prostředí a s plne kontaktnim rodicovstvim 😉

gnozka
9. srp 2016

Je to opravdu težké . Ja přestala kojit v 6,5 mes a vlastne dávám hodne vinu prave porodnici . LP opravdu hrozne . Po císaři mi malou přinesli az za 9 hod na 2 min :/ pak dva dny po 3 hod na par minut . Nacpali mi kloboucky ze mam blbe bradavky . Pristup hrozny :( ale přesto bych hned den po porodu nesla . Pokud by byl porod samozřejme přirozený . Spis by se melo neco hodne změnit v našich porodnicích . Pristup a pod !!!! Aby prave maminky nemely strach tam zůstat . Mely by se tam cítit bezpečně a pohodlne . Což bohužel ve spoustě porodnicích opravdu neni :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru