Ambulantní porod - Chrudim, Pardubice
Ahoj holky,
porod se mi blíží a tak začínám shánět pro mě nejvhodnější porodnici v okolí. Nejblíže to mám do Chrudimi. Ale... už od začátku jsem věděla, že pokud budeme obě v pořádku, nechci aby prťous zažil první týden někde v nemocničním prostředí, ale pěkně doma, s mámou a tátou. Tudíž jsem se rozhodla, že chci rodit ambulantně a nebo být v porodnici den, max. 2.
Mým přáním je také spíše pasivnější porod ze strany porodní asistentky a taky bych chtěla rodit v poloze, která mi bude pohodlná, ne nutně na zádech.
Tak jsem kontaktovala porodnici Chrudim, s tím, že bych u nich ráda rodila a to ambulantně a bylo mi řečeno, že do 24 hodin mi mimčo v žádném případě domů nepustí, standart doby ležení na odd šestinedělí je 4 dny, v Pardubicích to mají podobně.
Máte někdo zkušenosti v tomto ohledu s porodnicemi v Pardubickém kraji nebo se striktním odmítnutím propuštění domů? 🙂 😕
Stručné shrnutí
- Negativní reverz (formulář o ukončení péče) dává rodiči právo odejít z porodnice s novorozencem, pokud dítě není v akutním ohrožení života; právní zdroje a mateřské skupiny v diskusi doporučují nejprve požádat o lékařské vyjádření o stavu dítěte a teprve poté žádat o reverz.
- Praxe propuštění po porodu se mezi porodnicemi liší; metodické doporučení často uvádí 72 hodin (3 dny), některé porodnice mají standardní dobu 4 dny, jiné propouštějí už 24–48 hodin po porodu při splnění podmínek.
- Pro ambulantní porod se doporučuje předem zajistit porodní asistentku/dulu a domluveného pediatra pro domácí kontrolu a vyšetření (odběr z patičky, screening sluchu, kontrola váhy a sledování žloutenky), protože některá vyšetření se zpravidla provádějí až po 72 hodinách.
Nejčastější otázky
Q: Jak právně funguje negativní reverz a mohu s ním odejít z porodnice hned po porodu?
A: Negativní reverz je písemné prohlášení o ukončení péče, kterým se rodič vzdává hospitalizace na vlastní odpovědnost; pokud novorozence a matku lékař neoznačí jako akutně ohrožené na životě, rodič může podle diskuse odejít s dítětem, a právní komentáře (např. FerovaNemocnice.cz) doporučují nejprve nechat lékaře prohlásit dítě za v pořádku a až poté požádat o reverz.
Q: Co dělat, když porodnice odmítá vydat reverz nebo jeho vydání zdržuje?
A: Doporučené kroky v diskusi jsou žádat o lékařské písemné vyjádření o stavu dítěte, požadovat vyhotovení reverzu a evidovat žádost; právní komentáře zmiňují, že pokud by nemocnice protiprávně omezovala osobní svobodu, je možné zavolat Policii ČR — zároveň v diskusi existuje rozporné stanovisko zdravotníků, kteří tvrdí, že při ohrožení života nemocnice reverz nevydá.
Q: Jaké vyšetření novorozence je potřeba zajistit po ambulantním porodu?
A: V diskusi jsou jmenována konkrétní vyšetření: odběr z patičky (screening), vyšetření sluchu, kontrola váhy a kontrola kyčlí/US kyčlí podle indikace; odběr z patičky se často provádí po cca 72 hodinách a lze jej zajistit buď v porodnici, nebo u domluveného pediatra či soukromé PA.
Q: Které porodnice v Pardubickém kraji či okolí byly v diskuzi zmiňovány s ohledem na propuštění dříve?
A: V diskusi byly zmiňovány konkrétně: porodnice Chrudim (uváděno, že standardně propouští až po 4 dnech a odmítají puštění do 24 hodin), Pardubice (uváděno obdobně), Ústí nad Orlicí (uváděno jako místo, kde před lety nebyl problém s dřívějším odchodem) a Hradec Králové (HK) — doporučením bylo individuálně ověřit praxi konkrétního zařízení.
Q: Co si domluvit předem, pokud chci ambulantní porod?
A: Doporučuje se předem domluvit pediatra, který provede domácí kontrolu a případný odběr z patičky, zajistit podporu porodní asistentky nebo duly, připravit porodní plán a informovat porodnici o přáních (reverz, rooming-in, klid na kojení), protože diskuse uvádí, že přítomnost PA/duly zvyšuje šanci na respektování přání rodičky.
Q: Musím se obávat, že nemocnice zabrání odchodu i když je dítě v pořádku?
A: V diskusi se uvádí rozdílné zkušenosti: část diskutujících tvrdí, že pokud dítě a matka nejsou v ohrožení, nemocnice by je propustit měla, zatímco jiní (některé sestry/odborníci) zdůrazňují, že porodnice má odpovědnost za novorozence během pobytu a může rodiče přesvědčovat k delšímu zůstatku; tento bod byl v diskuzi sporný.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je potřeba předem domluvit pediatra a zajištění následné péče při zvažovaném ambulantním porodu.
- Praxe délky hospitalizace se mezi porodnicemi výrazně liší.
- Komplikace mohou nastat kdykoliv, a proto zdravotníci volají po opatrnosti a kontrole stavu novorozence.
Sporné názory
- Někteří zastávají názor, že rodič jako zákonný zástupce může dítě okamžitě odvézt při podepsání reverzu; jiní zdravotníci argumentují, že porodnice nese odpovědnost za dítě během pobytu a může odmítnout propuštění při riziku.
- Někteří tvrdí, že hospitalizace podporuje bezpečnost a kojení díky odborné péči; jiní tvrdí, že domácí prostředí a podpora PA/duly napomáhá kontaktu kůže na kůži a úspěšnému kojení.
Otevřené otázky
- Jak přesně nemocnice posuzují hranici „ohrožení života“ novorozence při rozhodování o vydání reverzu?
- Jaké jsou jednotné právní postupy a odpovědnosti, pokud nemocnice zdržuje vydání reverzu bez lékařského odůvodnění?
- Jak zajistit dostupnost domácí pediatrické péče a screeningů (odběr z patičky, sluch) pro matky volící ambulantní porod v různých regionech?
Zmíněné značky a firmy
ferovanemocnice.cz, Agel, MZ (Ministerstvo zdravotnictví), porodnice Chrudim, porodnice Pardubice, Ústí nad Orlicí, porodnice Šternberk, porodnice Olomouc, porodnice Podolí, Kladno, Hořovice, Prostějov, Hradec Králové
Zmíněné produkty a metody
ambulantní porod, negativní reverz (reverz), odběr z patičky (screening), screening sluchu novorozence, US mozku novorozence, vyšetření kyčlí, laktacní poradenství, kloboučky na bradavky, dokrmy, rooming-in, porodní asistentka (PA), dula, domácí pediatrická návštěva, kojeni dle hodin, bonding
Místa a osoby
Chrudim, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Šternberk, Olomouc, Podolí, Kladno, Hořovice, Hradec Králové, Prostějov, Zbyněk Mlčoch
@shine2015 Ono spíš jde v těch debatách o to, že v řadě porodnic ještě pořád nerespektují práva matky (nechci psát pacienta, zdravá matka a zdravý novoš po fyziologickém porodu pro mě nejsou pacienti), a já taky kolikrát koukám, když slyším, s čím přišla ta či jiná kamarádka z porodnice. A upřímně - když jde v jedné porodnici respektovat přání ženy, jak chce rodit, když není problém pro sestry z dětského zeptat se matky po porodu, zda mohou dítě teď vyšetřit, zda mohou to či ono, zda chce matka dítě koupat či nechce - tak není zas takový problém, aby tohle fungovalo všude - tohle totiž nic nestojí, jen rozbít ty "zažrané" způsoby z let minulých. Já si na svoje porody stěžovat nemůžu, i když šla prostřední dcera akutní sekcí - nebylo holt zbytí. Ale zbylé dva porody proběhly normálně, a dokonce ani před těmi 13 lety mi dceru ze sálu nikdo neodnášel k vyšetření, to počkalo, až jsme se s mým tehdejším mužem s dcerou přivítali sami dle svého bez toho, aby za námi pořád někdo běhal - stačilo jim dát mi k ruce tlačítko na přivolání sestry. A asi tyhle způsoby ženy rodící v této porodnici chtějí, protože jinak už by to tam dávno fungovalo jinak.
@eficenka Tak to neví, mě to ze židle nezvedá, v praxi řeší jiné věci. Kdyby to byla pediatrička/gyndařka, tak je to jiné. Ano, stěžovala by sis na konkrétní přístup, to mi přijde v pořádku.
Já nejsem proti přirozeným porodům, ani ambulantním, sama ho plánuju, pokud mi to bude umožněno, a hledala bych takovou porodnici. Vím, kde bych třeba nerodila, protože to tam nefunguje. Ale prostě nemám černobílé vidění, že v nemocnici ti porod akorát zprasí a většina doktorů jsou pablbové, co mají za cíl ženě jen uškodit. Prostě to tak nemám, a vadí mi to, protože z rodiny moc dobře vím, jak nevděčná a náročná je to práce.
@komive
sama jsem zdravotník, moje máma, sestra, babička, strýc, nej,kamarádka..
a snažím se vždy ke klientům přistupovat s respektem, i kdyžsi někdy myslím, že můj postup bybyl lepší - vysvětlím, ale nenutím a hlavně nevyhrožuji 🙂
blbé je, když nakloněná porodnice je třeba hodinu od Tvého bydliště atd...
ale já pevně věřím, že časem se vše obrátí a lékaři budou více naslouchat a vuidí, že žena zvládá rodit krásně přirozeně i bez jeho zásahu a strašení..
@somalicats chteji, spousta zen chce deti neustale vazit, chce je mit pod monitorem a chuvickama, chce kojit dle casovyho rozvrhu, to je proste stredni proud a valna vetsina nad tim vubec neuvazuje, proste to tak je. My, co jsme se poucily ze svych chyb, verime svym instinktum, nemame potrebu dite monitorovat, odkladat, vazit a cpat do nich presne mnozstvi jidla, jsme porad v mensine. Ja osobne myslim, ze ani generace nasich dcer jeste nebude mit vyhrano :/
@mrs_v Nezdá se mi to v pořádku a řekla bych, že se řídí zaběhlým řádem oddělení. A stěžovat si na konkrétní pochybění mi přijde naopak užitečné, s tím, že naprosto souhlasím a podporuju vznik např. porodních domů, legalizaci porodu doma. Takže ano, stěžovala bych si, kdyby mi někdo odnesl dítě bez mého vědomí. Ale ne na všechny zdravotníky světa.
@sisstin Já psala o porodnici, kde se ptají na svolení s vyšetřením, nic nenutí, o vážení miminek před a po kojení tam za celou tu dobu nepadlo ani slovo, ani mi nikdo nenadával za to, že jsem měla děti v posteli 😀. A že tohle asi ženy, co tam rodí, chtějí, když to tam tak funguje už dlouho 😀
@lucykal tak zrovna já zažila obojí, první porod předčasně nejnen že jsem syna viděla poprvé po více jak 24h. o dalším kontaktu jsem si mohla nechat zdát do jeho 5-6týdnů, krom pár okamžiků kdy jsem si ho mohla skrz inkb. pohladit...přesto jsem u druhého porodu kdy se syn také narodil dříve 37tt nemohla dočkat konce, v nem. jsme byli 8dní a když primář stále trval aspon na dalších dnech tak jsem se z toho pomalu zhroutila, že bych tam měla být déle...přístup lékařů vpořádku až na extrémně opatrného primáře, nebo spíš ideál značka pro pojišťovny ale sestry ny 6tinedělí hrůza, žádný klid, pořád se někdo od někud coural..byl to příšerný pobyt.
ad porod v Chrudimi, šla bych tam znovu ale jedině už s dulou..jinak tam vedou klasiku moc si vybírat nemůžeš a když budeš tak lékařský přístup bude asi podle toho..negativistický, 6ti nedělí nic moc ale pořád lepší než v pardubicích....
Me treba zpetne strasne mrzi, ze jsem si u prvniho porodu a ditete nechala do vseho kecat a byla to fakt katastrofa. Ted s dcerou jsem vedela presne, co a jak chci a materstvi je sto a jedna. On se tu nikdo nechce hadat, chceme zlepseni dosavadni situace, ktera je proste desna. Nabizi moznost jen tem, ktere chteji nechat zodpovednost pouze na zdravotnicich a nechat se jimi ridit. Kdyz to chce nekdo jinak, je zesmesnovan, urazen, zastrasovan atd.
@somalicats Ale to co ty píšeš, je právě to nejtěžší, rozbít stereotypy, změnit myšlení, myslíš si, že je to jednoduché? To je fakt strašný problém. Sama píšeš zažrané způsoby. A jistě musíš vědět, že co máme zažrané pod kůží se těžko mění. To není jen tak jednoduché. A jak bys to pak chtěla dělat u personálu? Dáš jim to rozkazem, dobře. A jak? Sestrám usmívejte se a respektujte matky. Fajn, A co když matka bude chtít skutečnou hloupost stylu já si nepřeji dát krev dítěti. Sestra ji bude respektovat, jenom proto, aby se pomstila vedení za něco, co se jí nelíbí. Jo je to extrém, co píšu, to vím, ale tak to je. První musí vždy být impuls klientky - matky - rodičky - která řekne to a to si nepřeji a to a to se mi nelíbí.
@krdla pokud půjdete do Chrudimi a máte doma koupený monitor dechu, tak si ho vezměte sebou, oni je v postýlce nemají, jen u sebe na lékařáku a nepůjčují je!!!
nevím odkud jste ale podívejte se taky na uzavírky silnic ted je na chrudimsku máme víc než dost tak aby jste s tím počítali
@somalicats aha :D no mne prijde, ze vetsina proste chce tu zajetou klasiku, hlavne nemuset o nicem premyslet, vzit zodpovednost na sebe atd. Staci si tu cist diskuze.
@eficenka Ty píšeš nenutím, vysvětluji. Jenže ony to tak třeba dělají i jiné, jenže ta matka , co s ní cvičí zrovna porod, stres, to občas taky může chápat jakože neposloucháš její přání a pořád jí nutíš to svouje a ještě ji strašíš. To je strašně subjektivní, každý jsme citlivý na jinou věc, nekoho rozčilí úsměv ( blbě se uculuje), někoho ton řeči ) řekla to arogantně), někoho gesta. Tak to je.
@anelamates Přímé ohrožení života je jiná situace a o tom jsem tu už psala. V takovém případě lékaři jednají i přes nesouhlas zákonných zástupců dítěte. Takže zrovna tenhle extrém je lehce mimo mísu.
Je to o politice cele nemocnice. Zda bude pristup proklientsky, to je na vedeni. Personal to potom nuti se chovat jinak.
@tahejhula to si už nepamatuji ale pidimidi pokoj kde jsme se sotva vlezi dvě s dětma, dril sester, které tě nenechají ani trošku si odpočinout po porodu, který trval celou noc až do rána do 10h. a jak mě přivezli na pokoj tak do mě valila co kde je a co mám a nemám dlěat a já u toho usínala a mlela dál...jsou tam fajn mladé lékařky..díky jedné z nich jsme šli domů v neděli a né až ve středu jak chtěl primář, kterej mě děsně vytáčel....
@sisstin Pokud to chtějí, je jim přáno, ne? každý má svou volbu. To že to nechceš ty a nebudeš to tak mít, je tvé právo. Ony to chtějí a budou to tak mít, je to jejich právo.
@anelamates
tak já nevím, když jednou u porodu řeknu, že nechci do ýíly oxytocin a píchnou vodu a přijde PA a začne mi vyhrožovat, že mi praskne placenta?
nebo nechci tlačit v leže na zádech, bolí mě křížové kontrakcde a PA - ale to musíte, pan doktor by tam neviděl, přece se k vám nebude shýbat a byl by pak mokrý atd...
tohle je běžná praxe.
nebo kamarádky syn - pareza brachiálního plexu - u porodu chtěla tlačit jinak, ne to nejde.- musíte na zádech - vy neumíte tlačit, tak ho zatáhneme, vyrveme mu nervy, ale špatně jste tlačila - to je kvůli vám to poškození
mluvím o takovýhle případech a ty jsou na denním pořádku..

@anelamates Samozrejme mi muze kdokoli neco takoveho napsat a ja se z toho fakt nebudu hroutit.
A ja nikoho nenabadam k odchodu.
Jen rikam, ze neexistuje objektivni argument pro to, ze neco v jedne porodnici nejde, kdyz to o 40km vedle delaji bezne.