Kvalita porodnic - proč nemáme informace?

tamiraa
14. zář 2015

Existuje velmi zajímavá stránka Jak se kde rodí, kde jsem si dnes přečetla tento zajímavý článek http://jaksekderodi.cz/nekde-maji-i-jmena-lekar... Jde o to, že i když existují data o porodnicích (procenta císařů, nástřihů, porodů kleštěmi a vexem, poranění...), nelze je z nějakého záhadného důvodu zveřejnit. Přitom mezi porodnicemi existují obrovské rozdíly. Tak třeba nástřih se někde provádí u 15% vaginálních porodů, jinde v 80% (!) - což samo o sobě svědčí o tom, že je většinou zbytečný - více viz http://jaksekderodi.cz/nastrih-hraze/ Ale kde to jak je, to se už nedozvíte. Porodnice se prostě bojí. Je totiž celkem logické, že půjdu radši tam, kde mám velkou šanci porodit bez poranění než tam, kde mě nejspíš zbytečně nastřihnou (u té porodnice s 80% přece ani největší optimista nemůže věřit, že všechny nástřihy byly nutné...). Takže je to stav výhodný pro porodnice, méně už pro rodičky, které se musí spoléhat na pár zkušeností kamarádek nebo na to, co si o sobě porodnice napíše na web (což nemusí být pravda, sama mám tu zkušenost). Zveřejnění informací by pravděpodobně znamenalo přesun rodiček do porodnic, které mají lepší výsledky a zároveň tlak na ty, které provádí příliš zbytečných zákroků, kterými nakonec trpí vždy ženy... a to asi někdo nechce. Nevím jak vás, ale mě to tedy dost štve - že se nemůžeme rozhodovat na základě relevantních informací, když jinde, v jiných zemích, to jde. Prostě dokud nebude tlak zdola, asi se nic nezmění...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru