Porodnice Praha - přirozený porod?

beatty
24. kvě 2019

Dobrý den,
blíží se mi termín registrace k porodu a zvažuju, do které porodnice se v Praze registrovat.
Jsem prvorodička, ale ráda bych porod co nejpřirozenější. Tedy bez jakýchkoliv medikamentů, bez prasknutí vody, bez nalehávání na břicho, porodní polohu bych si ráda vybrala, ale klidně i jenom na boku.
Ráda bych měla miminko od začátku u sebe, ráda bych se vyhnula tomu, aby ho třeba hned po porodu odnesli a umyli…

Zkrátka věřím v to, že když bude u porodu klid a pohoda, přirozeně se bude vše odvíjet samo.
Dá se v Praze porodit přirozeně?

Nebo je taková možnost v přilehlém okolí?

Děkuju všem za případné tipy. 🙂

astyna88
26. kvě 2019

Hlavne nemej az nerealna ocekavani, je to nemocnice, ne hotel. My jsme byli se synem kdysi na bulovce na detske chirurgii a mela jsem z te nemocnice divny pocit. Jen doufam,ze v porodnici jsou vetsi odbornici,nez ti na chire,kteri zasili synovi jen povrchove prst a pritom zapomneli na slachy. Nehlede na hodinove cekani s temer ufiklym prstem...

astyna88
26. kvě 2019

@urtica

Me nechali byt, lezela jsem na rozikovem oddeleni tyden,propustit me nemohli. Takze jsem si obesla pekne kolecko po vsech oddelenich 😀 ono,duly nejsou vitane asi nikde. Kdyz me to vysvetlovali na predporodnim,dula je takova sestra bez zodpovednosti. Muze vest porod,ale kdyz se neco podela,muze za to jen porodnice. Tak mi to rikali i v Krci.

Ja jsem tam byla spokojena,ani domu se mi nechtelo...rozsahlou recenzi mam na emiminu. V Krci jsem byla jeste za stareho vedeni,takze ted nevim,jak to tam je. Ja tam podruhe nesla kvuli fanaticke laktacni lize.

urtica
26. kvě 2019

@astyna88 Ad "Muze vest porod,ale kdyz se neco podela,muze za to jen porodnice." - to není pravda. Dula nemůže vést porod, je u porodu pouze jako doprovod - podobně jako třeba partner. Nevím jak je to v Praze, ale v Mělníku i v Neratovicích, kde jsme rodila, byli na spolupráci s dulami zvyklí, nikdo nic nenamítal a nebýt duly, první dítě bych porodila na zem...
Jinak - Bulovka jako nemocnice nemá dobrou pověst, osobně bych tam asi rodit nešla, protože s gynekologií - a to ani z pohotovosti ani z lůžkového oddělení - nemám příliš pozitivní zkušenost, ale je pravda, že se v současné době mluví o tom, že podmínky v porodnici se tam hodně mění k lepšímu...

astyna88
26. kvě 2019

@urtica

Vest porod bylo mysleno tak,ze ovlivnuje rodicku. Nejem v jejim rozhodovani,je jakousi jeji zastupkyni,dba na dodrzovani porodniho planu. Radeji jsou,kdyz si rodicka prizve porodni asistentku,ktera uz asistovala a ma dost porodu za sebou. S dulami se roztrhnul pytel a otazkou je,jak je schopna a zkusena nejen v teorii. Navic treba ani nezna tamni regule a pak narhuje neco,co neni mozne. Tak to vysvetlovali predloni me na predporodnim kurzu.

Ja mela prvne manzela a diky tomu,ze jsem rodila sama,tak mi tam nechali i manzela,ktery asistoval. U Apolinare to nestihnul. Ale tam ani muzi nesmi,bo tam jsou zeny po vice na pokojich a berou ohled i na ne.

merope
26. kvě 2019

@urtica Máš špatné zkušenosti s gynekologií ve 3. nebo v 5. patře? 5. patro je super, 3. patro je to, kde po porodu skončíš opravdu jenom po císaři, když nejdeš za dítětem na šestinedělí (protože ho máš na JIP).

Porodnice se opravdu snaží. Gynekologie pro ženy po 24tt je taky v pohodě. Gynekologie klasická ambulance mi přišla taky v pohodě (ale většinou mě braly doktorky, co už mě znaly), jenom je to tam šílené stran čekání (já se procpávala dopředu s tím, že kojím a i tak jsem tam občas čekala hodinu-dvě).

merope
26. kvě 2019

@urtica @vikinkav Otázka, jestli člověk pozná, že už rodí - a nevím, zda pak převáží rodičku do Prahy ještě před porodem. Ale pravda, že třeba v mém případě by asi převezli (plánovaný císař - ale zase představa, že se stěhuji, taky by se mi to nelíbilo).

zvedavec2
26. kvě 2019

@urtica mam s bulovkou nekolik zlusenosti, pred 4 lety prvni cisar, ted druhy, mezitim nejak gynda, ted detska pohotovst. Gynpor oddeleni ma novy primar, Koliba, ktery je uplne bajecny. Snazi se opravdu o zmenu, nove lidi, ktere tam privadi, jsou super, nekteri starousedlici (sestry, doktori) min, ale to proste potrva. Vyrazna zmena pod novyn vedenim

@beatty muzu bulovku doporucit, druhy porod ted v dubnu.
Naslo by se, co bych zmenila, ale v prinvipu je to o lidech. Natrefis na unavenou sestru, co se pohadala doma s muzem a je po pohode 😉

Jinak pridej se do skupinky Bulovka porodnice, ted nedavno tam holka psala recenzi na to centrum prir porodu.

urtica
26. kvě 2019

@merope Byla jsem na gynekologii, ne v porodnici - takže to bude to 3. patro. Ale už je to nějaký rok (konkr. 2014). Jinak mám několikerou zkušenost s ambulancí, jednou mě tam vezla RZS. Doktoři byli převážně apatičtí, někteří vyloženě nepříjemní, tehdejší primář se sekl i odborně...ale jak píše @zvedavec2 je tam nový člověk, takže věřím, že se věci mění k lepšímu (už jsem to slyšela z více stran)..

zvedavec2
26. kvě 2019

@urtica s byvalym primarem mam stejnou zkusenost, opravdu. Ted mi sekci delal ten novy a je to nebe a dudy. Pristi rano po cisari jsem vstala, dala si sprchu a normalne fungovala, se vsim vsudy. Po prvnim (rok 2014) jsem byla bolava, vyrizena, dren, zanet...
Primar Koliba (novy) to vede uplne jinak. Ale neni to prace jednoho cloveka na tyden, ze ano... Takze ja bych tam nektere doktorky poslal kydat hnuj do staje.. A sestry taky.

@beatty dulezite je, ze pred porodem vyplnujws souhlasy se vsik moznym. Co se tyce pece o novorozene - jestli s necim nesouhlasis nebo chces jinak, napises tam a prijde za tebou detska dr to prokonzultovat, ze co a jak chces, naprosto mila, respektovala vse.

Jinak takova prakticka - chtej nadstandard. Standard pokoj je 3luzak napojeny na dalsi triluzak pres koupelnu. Tj 6 matek na jednu koupelnu, 6 placicich miminek ( vse tam slyset). Nadstard 2luzak (opet 2 dva dvouluzaky spojemy koupelnou) je myslim za 400kc a pak jsou jednoluzaky i s wc a vlast i koupelnou (doporucuji). Pak jsou jeste pokoje 10 a 11 (tu jsem mela ja) - noc za 1500kc ale jsou to nejnovejsi pokohe, ciste, krasne, vse tam mas, a hlavne - manzel muze i zustat na noc (roztahovaci kreslo) a muze tam vubec byt nemezene. Ja jinych nez 1luzkovych pokojich navstevy jen na chodbu 15-18hod.

Bohuzel tech jednoluzaku je malo.

A jiz to tady zaznelo, neni to hotel, porad ti tam nekdo chodi (vizity, sanitarky, sestry), moc si neodpocines. Do toho hormony (ty nepodcenuj, za me nejhorsi cast tehotenstvi a porodu ty sestinedelni hormony...)

Takze celkovev- Bulovka ano, opravdu se snazi, ale to cekani je opravdu neprijemne (kamaradka ma ale stejnou zkusenost z podoli, tak to je asi vsude)

merope
26. kvě 2019

@urtica 3. patro souhlas - to je asi nejhorší oddělení z celého baráku a proto taky píšu, že císař nedonošence je blbý, protože skončíš právě tam. Ale když jsem to oddělení trošku pozorovala, tak je to chyba spíše systémová a otázkou je, jak to dělat jinak - jim tam přijede ženská jeden den večer, druhý den jde na operaci, další noc spí na JIPu a pak zase zpátky na oddělení. A kolikrát jim na JIP volají, že se jim na sále ženská pomalu probouzí a oni ještě mají plný JIP a řeší, kam koho z JIP přesunout - a na oddělení ještě taky není místo. Prostě pořád tam jenom převlíkají postele a přesouvají lidi. Ale zase sanitárky jsou tam úplně skvělé jak na oddělení tak na JIP a přitom právě ty tam pořád převlíkají a převlíkají. A do toho se jim tam dějí průšvihy, že ženské zakážou vstávat, má počkat, až tam někdo bude nebo si zazvonit a ona prostě vstane a pak zkolabuje ve sprše (fakt nechápu mentalitu některých - já po císaři i druhou sprchu jela fakt opatrně, skoro studenou vodou a jenom dolní půlku těla, protože jsem se necítila fit - a to mi sprchu normálně dovolili - tady jsou všichni po operacích a občas dělají neskutečné věci).

lovemusicsun
27. kvě 2019

Ahoj, já jsem loni rodila v Krči a také úplně přirozeně bez zásahů. Respektive na vše se mě ptali a když jsem nechtěla, tak nenutili. Polohu jsem tedy neřešila, chtěla jsem polosed a s tím problém nebyl. Žádné tišící léky mi nedali, ani nenabízeli, až ke konci, kdy jsem bolestí lezla po zdi, tak navrhovali rajský plyn, ale nestihli ho ani přivézt a už se tlačilo. Skoro celou dobu jsem proseděla ve sprše, PA se na mě jen chodila dívat a ptala se mě co a jak. Miminko nikam neodnesli, jen ho otřeli, zvážili a nechali nás s manželem 2 hodiny o samotě na sále. Manžel přestřihl pupeční šňůru a dcerku popsal, aby nám ji nevyměnili 🙂 Takže za mě tahle porodnice super.
A určitě bych volila i podle vzdálenosti, my jeli necelých 15 minut a já už v sedě ty kontrakce nedávala, nedokážu si představit, že bych jela třeba hodinu.

beatty
autor
27. kvě 2019

@lovemusicsun Krc mame bliz nez Bulovku, to je pravda. :D
A dekuju za info, ze ke konci byl problem sedet behem kontrakci. Nad timto jsem popravde az tolik nepremyslela.
I kdyz hadam, ze coby prvorodicka prijedu do porodnice spis driv, nez ze bych cekala v klidu doma.

lovemusicsun
27. kvě 2019

@beatty Já byla rozhodnutá odhekat si to doma, takže my jeli až když byly kontrakce zhruba po 4 minutách a šla jsem rovnou na sál. V Krči nejsou “hekárny”, takže pokud přijdeš brzy, tak tě umístí na pokoj klidně i k mamince, která už miminko u sebe má. A partnera Ti tam nenechají, mohl by u tebe být pouze v návštěvních hodinách. Já si nedokážu představit tam někde sama ležet v bolestech, tak jsem byla ráda, že jsem nespěchala a zůstala doma jak to šlo. Ale jasný, že to se každému nemusí povést. Každopádně já jsem byla s porodem v Krči spokojená, tak tu porodnici zvaž, obzvlášť jestli ji máš blízko. I šestinedělí je fajn, mají jen jednolůžáky nebo dvoulůžáky a je relativně nově zrekonstruované.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru