Soukromí při porodu i po něm - vyhoví mi personál?

dante_alighieri
12. únor 2019

Ahoj všem, projížděla jsem si staré diskuze na tohle téma, ale připadá mi, že nikdo neřeší téma soukromí v porodnici až tak moc jako já 🙂 Proto si dovoluju založit další téma.

Znepokojuje mě, že spousta z vás, ačkoli jste podepsaly nesouhlas se studenty u porodu, i tak tam přišli a někdy i ve větší skupině. To se děje běžně? Ohradily jste se?

Je možné si říct, že studentky-holky v nejhorším můžou u porodu být, ale nějaké kluky tam nechci v žádným případě?

Opravdu tu není nikdo, komu by vadilo, že při vizitě na vás kouká celý personál a vy musíte přede všemi ukázat, jak se hojíte? Prý se to tak dělá... Budu jediná, kdo si požádá, aby všichni kromě doktora z pokoje odešli? Nebo že jednoduše odmítnu roztáhnout nohy před tolika lidmi?

Nejsem žádná fiflena, jenom se opravdu stydím, mám obecně problém se u doktorů svlíkat, nechodím vůbec k doktorům-mužům... Bojím se, že jednou budu v porodnici těm zdravotníkům úplně napospas a kdokoli se mi bude moct přijít podívat mezi nohy bez toho, že bych se mohla jakkoli bránit (i když já bych asi byla schopná seskočit z lehátka a šmátnout po prvním ručníku v okolí, abych se zakryla).

Prosím, nepište mi, že u porodu mi to v těch bolestech bude jedno 🙂 Myslím, že nebude... A díky za pochopení, píšu sem opravdu z čistých obav, nejde o manýry.. :(

Případně bych uvítala zkušenosti v českobudějovický porodnice.

petula720
12. únor 2019

Holky, co se týče těch mediků... Tady přeci vůbec nejde o to, jestli se "zrovna na mě" bude někdo něco učit nebo ne. Jde o to kolik lidí a jakým způsobem. Přeci není nutné, aby na jednu rodičku tupě zíralo 6 studentů, 4 sestry, 3 doktoři a skutečnou práci odváděla jenom porodní asistentka. Dle mého názoru bohatě stačí, aby u nekomplikovaného porodu byla pouze porodní asistentka, později gynekolog a případně jeden student jednoho z oborů. Sama jsem zdravotník a vím, že to jde dělat i s respektem k pacientům. Dodržovat jejich přání, slušně se představit a než něco udělám, říct, co chci dělat a proč. Mimochodem, my jsme na praxích chodili k pacientům po jednom, výjimečně po dvou. 😉

katushenka
12. únor 2019

@leymea přesně...u nás v noci (ve dvanáct!!!) převažování, v pět až v půl šestý končila směna takže ještě rychle rozdat teploměry, zkontrolovat..a kolem šestý už zas nová směna s novým apetitem neustále něco přeměřovat. Já z toho byla víc na prášky než z celýho porodu.

leymea
12. únor 2019

@katushenka to mi taky hodne vadilo. Ja tam ani skoro nespala. A kdyz uz jsem konecne usnula tak za chvili musel nekdo prijit. Jednou za mnou prisla sestra i do sprchy, jen aby mi zmerila teplotu. Jakoby nemohla prijit pozdeji.

hankaviki
12. únor 2019

@1772 to ale není moje zodpovědnost, já jsem zodpovědná za sebe a za své dítě a bylo to moje rozhodnutí ve chvíli, kdy se mnou PA sepisovala papíry

katushenka
12. únor 2019

@leymea já dostala vynadáno, že vizita už jde a já ještě nemám vysvlečeného chlapečka. Ale že jsem zrovna kojila nebo se snažila kojit, to nikoho nezajímalo. A hned po tom lehnout na postel a čekat!!! až přijde druhá vizita aby mohla zkontrolovat jizvu. Mezitím hlavně nenaťapat na tu čerstvě vydezinfikovanou podlahu ať pan primář vidí, jak je naklizeno. Grrr..... zvažuji ambulantní porod, byla jsem z toho fakt vyčerpaná víc, než z čehokoliv jiného.

verunkanatalka
12. únor 2019

@katushenka lepší bych to nenapsala!!!!!! Naprosto přesně si popsala, co se dělo po porodu na šestinedělí... Jo a rodila jsem v Č. B.

lucmd
12. únor 2019

@leymea já teda ještě nerodila, teprve mě to za pár měsíců čeká, ale byla jsem na operaci s cystou. Na sále jsem byla 4 hodiny a vzali skoro celý vaječník. Dva dny jsem pak ležela s drenem a byla jsem ráda, že žiju. Vložku mi stejným způsobem jako tobě za ty dva dny kontrolovali asi 10x denně. A měla jsem pocit, že už mě vidělo snad celé oddělení. Ale je to jejich práce a z nějakého důvodu se to asi musí dělat. No nadšená jsem sice nebyla, ale nijak mě to netraumatizovalo 😀

leymea
12. únor 2019

@katushenka mne bylo lito budit malyho kvuli vizite, ale zase chapu, ze to jinak neslo. Maminka co byla semnou na pokoji tak byla spokojena, ze tady jen odpociva (doma na ni cekal dvouletak). No nevim, to radsi doma s dvouletakem nez toto 😀

leymea
12. únor 2019

@lucmd ja taky chapu, ze to delat musi (i kdyz, nekde to nejspis nedelaji 😀) a tez me to nijak netraumatizovalo 😀 me kontrolovali jen 1xdenne a stacilo 😀

leymea
12. únor 2019

@katushenka jinak ja nikdy v nemocnici nelezela, tak jsem mela vetsi strach z toho pobytu na sestinedeli nez z porodu. 😀

leymea
12. únor 2019

@katushenka jo a kdyz mi bylo receno, ze malyho mam v noci probudit abych kojila tak jsem to teda udelala a pak mi skoro celou noc prorval 😀 ale to radsi nikdo neprisel 😀

zuzineckah
12. únor 2019

...a uvědomuješ si, že kdyby se všechny před tebou chovaly stejně jako ty, tak by tě neměl kdo vyšetřit??

vendes
13. únor 2019

Mně teda v ČB nikdo nenutil ležet s rukama na peřině s čekat na vizitu, případně mít dítě vysvlečené předem. Jenom poslali po dobu vizity manžela "na procházku". Když přišli, tak se udělalo potřebné, zabralo to tak 5 minut.

verunkanatalka
13. únor 2019

@vendes Ahoj...Ty jsi byla na nadstandardním pokoji? Já ne a bylo to děsný...Jsem po CS a odpočívat se opravdu nedalo...Buď jsem kojila a když bych mohla spát já,tak tam pořád někdo chodil.Cca snad po 20 min.Skoro bez zaklepání a vlítli tam jak draci do sloje...Na jídlo volali tak dlouho,než si dorazila na jídelnu a nikoho nezajímalo jestli kojíš nebo se musíš třeba trochu umýt a zkulturnit...Bylo hodní, profesionální, ale nedbali ani trochu na soukromí natož na to, že si rodička i miminko musí odpočinout.

hankaviki
13. únor 2019

@zuzineckah Ale to není starost tazatelky nebo jiné ženy! Co je tohle za citové vydírání? A jestli fakt celé vzdělání mediků stojí na tom, jestli někdy ve třeťáku na praxi viděli pochvu paní XY z Horní Dolní, tak je tady něco špatně.

vendes
13. únor 2019

@verunkanatalka Byla jsem na nadstandardním, nechtěla jsem dítě vozit někam do návštěvní místnosti. Vždy klepali, kromě jedné sestry, byl tam klid

zuzineckah
13. únor 2019

@hankaviki není to její starost, ani žádné citové vydírání.Ale vše se vším souvisí, ať se ti to líbí nebo ne. Když půjde o život tobě, nebo tvému dítěti, budeš se modlit, aby měl doktor dostatek zkušeností. Napsala jsem dotaz k zamyšlení. Nic víc 😉

hankaviki
13. únor 2019

@zuzineckah A já napsala, že tohle není a nesmí být zodpovědnost pacientky. Zvlášt po porodu je ženská citlivá, bere si k srdci věci, který by ji za normálních okolností nerozhodily a ještě se má zamýšlet nad tím, jestli dostatečně ukázala poporodní poranění na pochvě nějakýmu uhrovatýmu cápkovi z mediny? Pokud cítí, že by jí to na psychice nepřidalo, tak má s čistým svědomím tohle odmítnout a neslyšet to tvoje vydírání.

zuzineckah
13. únor 2019

@dante_alighieri ještě bych ti poradila brát nadstandard, pokud budeš mít možnost. Soukromí je tam mnohonásobně vyšší a máš i socialky jen pro sebe, což bylo třeba pro mě absolutně nejvic. Jinak nevím jak jinde, ale já souhlas s medikmi u posledního porodu dala a videla jsem je jednou (Podoli).Obecně po porodu to bylo asi o 3 minutách každé ráno, žádný problém.

zuzineckah
13. únor 2019

@hankaviki nechápu co tady skáčeš jak čertík z krabičky...Tu možnost má a nikdo ji jí neupírá. A pokud přemýšlení nazýváš citovým vydíráním, tak prosím, ty fešando bez uhrů

hankaviki
13. únor 2019

@zuzineckah ale to cos napsala mně je klasické citové vydírání, tu blbost o tom až pujde o život tobě nebo dítěti... a už jsi dokonce útočná, krasavice jedna inteligentní

zuzineckah
13. únor 2019

@hankaviki jen jsem začala mluvit tvou řečí, protože slušnému slovu patrně nerozumíš. Urážet mediky je u tebe v pořádku🙄 Situace, kdy jí nebo tobě uhrovitý medik může v budoucnu zachránit život, je reálný příklad, který může nastat a jestli pro něj nemáš jiný název, než vydírání, je to demonstrace tvé omezenosti. Ječíš jak parní válec a když někdo přizpůsobí rétoriku tvému dlaždičskému stylu, tak ho označíš za útočného. Tak jo, no😎

mialagia
13. únor 2019

@dante_alighieri já ti rozumím a upřímně nechápu jak by ta ztráta soukromí mohla někomu nevadit, pokud žena není profesionálka apod.😆tak je snad přirozené se stydět a neukazovat každému svoje intimní partie..navíc porod je velmi intimní záležitost a už se ví, že i např. pro produkci přirozených hormonů jako oxytocin je třeba klid, soukromí, přítmí..
Tady si myslim, že má naše zdravotnictví velké rezervy stále..tak kdyby přesně tam stál diskrétně 1 medik, asi by to i šlo, ale při porodu mít zástupy lidí včetně uklízeček apd. tak to je dobrý absurdistán..

Jinak já jsem taky podepsala nesouhlas se studenty, je to moje právo, tak nevím, proč se tu zase má někdo potřebu "zamýšlet"..🙄

Pokud jde o šestinedělí, tak u nás (v Praze Podolí) chodily jen sestry(už si moc nepamatuji) a já jsem tedy měla co dělat s mimi, kojením apod.takže jestli mi někdo dával nějaké instrukce, ani jsem moc nevnímala po pravdě a dělala si svoje..k MUDr jsem šla myslím až před propuštěním na utz..prostě to šestinedělí už si člověk podle mě zvládne ošéfovat, horší je to zřejmě při porodu, kdy ta žena je v oslabené pozici a nemůže se sama bránit..

hankaviki
13. únor 2019

@zuzineckah Ale prosím tebe, to já musela zarazit tebe a to tvoje citový vydírání, a opravdu tím citovým vydíráním nemyslím, to, že se má někdo nad něčím zamyslet, ale to okolo s tím nemocným dítětem, cos to na mne zkoušela. Jo, na to jsem taky čekala, kdy napíšeš, že ten cápek jednou bude doktor a budu moc ráda, že měl tak skvělou praxi. Hele, necháme toho, já si dál budu podepisovat papíry, že si nepřeju mediky a ty s nimi dál spolupracuj. Měj se a čus.

bekyc
13. únor 2019

Pokud si nepřeješ, aby tam studenti nebyli, tak je slušně požádáš, aby odešli. Neboj oni se tam nebudou zuby nehty držet. Řekni to případně svému doprovodu, aby za tebe tyhle věci řešil. A nevím, jak si představuješ vizitu, ale opravdu tam neroztahuješ nohy před všemi :D Teda u nás to chodilo tak, že přišlo třeba 5 lidí, jediný doktor, většinou primář, se podíval jak se hojím, nikomu nic neukazoval ani nerozebíral a odešli.
Opravdu máš právo odmítnout cokoli, jen si myslím že by to šlo slušně. O mě se tam při 1. době porodní starala taková mladá sestřička, řekla bych že sotva po škole a byla moc milá a pečlivá, neumím si představit že bych na ni spustila aby mi tam poslala někoho "zkušenýho", vzhledem k tomu že byl full stav by asi nikoho jinýho ani neměli

zuzineckah
13. únor 2019

@hankaviki já hlavně nechápu proč se k tomu vůbec vyjadřuješ a ještě tak uvědoměle... vůbec se tě to netýká, podepisuj si co chceš. Já to napsala prostě jen jako otázku, nic víc. Ty si udelala z komára velblouda, stihla z mediků udělat idioty a teď si hraješ na pacifistu. Nikdo ti o to nestojí.
@mialagia nebylo to myšleno nijak špatně, jen zakladatelku třeba tato možnost nenapadla. Nemusí se ji řídit, je to diskuze. Potřeba zamýšlet se je stejná jako potřeba chránit si soukromí. Nic víc😉

hance89
13. únor 2019

Při příjmu se mě sestry ptaly jestli souhlasím s přítomností studentů u porodu.
Nesouhlasila jsem.
Při porodu jsem byla na boxu sama. Občas mě přišla zkontrolovat porodní asistentka. A při tlačení už tam byla porodní asistentka, doktor a dětská sestra.
A při vizitách jich taky nechodilo moc. Pokud si dobře pamatuji, tak jen doktorka a sestra. Občas i doktor. A kontrola byla strašná rychlovka. Roztáhla jsem nohy , doktorka rychle mrkla a hotovo 😀
Taky jsem strašný stydlin, ale v té porodnici jsem to prostě nějak vypustila. Nepřišlo mi to tak.

mialagia
13. únor 2019

@zuzineckah tak já jsem taky měla pocit, žes to napsala dost útočně, jakože všichni ostatní kdo to vidí jinak než ty jsou v podstatě blbky co se neumí zamyslet a vidět souvislosti..taky pokud jde o slušné vyjadřování, vidím u tebe značné rezervy, ale nechci se hádat, ani jsem tě neoznačovala..nauč se respektovat..

Navíc pokud jde o ty mediky, dnes už snad mají takových možností..různé vizualizace, prezentace, videa, technická vymoženosti, že jejich vzdělávání fakt nestojí na souhlasu pacienta..taky jsem při císaři měla mlaďounkou mudr, která pod vedením zkušeného staršího mudr operovala částečně sama a na to už se souhlas nevztahuje, takže oni si tu praxi stejně absolvují..

merope
13. únor 2019

@mialagia Já taky potkala jednu medičku (na ultrazvuku) - poznala jsem to podle kartičky studenta, co měla místo jmenovky a jeden den na vizity chodil doktor, ten snad ještě nemohl mít ani první atestaci 🙂. Ale vizita probíhala stylem: "Jak se máte? Co nového?" "Vše ok." "Jak se máte? Co nového?" "Vše ok." ... "a vy si skočte na vyšetřovnu, paní doktorka za chvíli přijde a podívá se na vás". Prostě se zjevně učil vůbec komunikovat s pacienty a učil se na těch, kde nebyl žádný problém. U mě teda zrovna blbé, že být tam zkušenější doktorka, možná se dozvím, že výsledky jsou ok a nebudu se nervovat do deseti, kdy už jsem to nevydržela a ptala se sestry (říkali mi při příjmu, že si nad ně v pátek dopoledne sedneme, tak mě nenapadlo se ptát ráno při vizitě).

zuzineckah
13. únor 2019

@mialagia ne, opravdu to nebylo myšleno špatně, ani nemám potřebu na nikoho útočit. Můj původní příspěvek byl neutrální, k zamyšlení. Co se týče ostatních mích příspěvků - jen jsem se přizpůsobila oné diskutérce, která po mě vyjela jak huron. Přečti si její první příspěvek směrem ke mně a pak ty další... Jinak souhlasím, dnes mají možnosti medici široké, proto jich už taky nestrkají všude, já jsem se u posledního porodu s nimi setkala jednou za celou dobu (porod i 6N). A nepředpokládám, že to bylo díky nadstandardu, na vizitu prostě chodí všichni stejně. U prvního porodu se nikdo neptal, u druhého jsem souhlas nedala, stejně tam připluli, ale mudr se zeptala jestli můžou, odpověděla jsem, že bych byla radši kdyby tam nebyli...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru