Soukromí při porodu i po něm - vyhoví mi personál?

dante_alighieri
12. únor 2019

Ahoj všem, projížděla jsem si staré diskuze na tohle téma, ale připadá mi, že nikdo neřeší téma soukromí v porodnici až tak moc jako já 🙂 Proto si dovoluju založit další téma.

Znepokojuje mě, že spousta z vás, ačkoli jste podepsaly nesouhlas se studenty u porodu, i tak tam přišli a někdy i ve větší skupině. To se děje běžně? Ohradily jste se?

Je možné si říct, že studentky-holky v nejhorším můžou u porodu být, ale nějaké kluky tam nechci v žádným případě?

Opravdu tu není nikdo, komu by vadilo, že při vizitě na vás kouká celý personál a vy musíte přede všemi ukázat, jak se hojíte? Prý se to tak dělá... Budu jediná, kdo si požádá, aby všichni kromě doktora z pokoje odešli? Nebo že jednoduše odmítnu roztáhnout nohy před tolika lidmi?

Nejsem žádná fiflena, jenom se opravdu stydím, mám obecně problém se u doktorů svlíkat, nechodím vůbec k doktorům-mužům... Bojím se, že jednou budu v porodnici těm zdravotníkům úplně napospas a kdokoli se mi bude moct přijít podívat mezi nohy bez toho, že bych se mohla jakkoli bránit (i když já bych asi byla schopná seskočit z lehátka a šmátnout po prvním ručníku v okolí, abych se zakryla).

Prosím, nepište mi, že u porodu mi to v těch bolestech bude jedno 🙂 Myslím, že nebude... A díky za pochopení, píšu sem opravdu z čistých obav, nejde o manýry.. :(

Případně bych uvítala zkušenosti v českobudějovický porodnice.

hankaviki
13. únor 2019

@zuzineckah Nesváděj na mne to, co píšeš 😎

barchen
13. únor 2019

@dante_alighieri Ahoj. Rodila jsem 2x v pražské porodnici Krč, která je masová záležitost. V papírech jsem podepsala, že medici mi nevadí, mohou nahlížet do dokumentace a mohou se účastnit vyšetření i zákroků. Já s tím problém nemám, jelikož sama v průběhu studií jsem byla ráda, že mne pustili "k věci" a to samé chci umožnit i ostatním. Samozřejmě chápu, že to není pro každého, soukromí je dnes něco jiného, než v minulosti a my si vlastně můžeme vybrat a dát či nedát souhlas k účasti jiných. U prvního porodu byli medici a hned 3 kusy ale ještě předtím se znovu zeptali, jestli mohou na sál. V průběhu hospitalizace mi mezi nohy koukla lékařka na vizitě pouze jednou a to jen proto, že jsem je požádala, ať omrknou šití. Jinak pouze prohmatali bříško a nikdy jsem nic neodhalovala. U druhého porodu to samé, rodila jsem večer a medička tam byla jedna a k tomu PA. Lékařka doběhla až na poslední tři minuty. Ta slečna medička byla vyplašenější než já, snažila jsem se s ní vtipkovat a odlehčit situaci ale moc to nepomohlo, asi nejsou zvyklí na rodičky co srší vtípky těsně před tlačením. V průběhu vizity mi nikdo nikam nekoukal, pouze prohmátli břicho a nikdo nechtěl nic víc. Rozdíl vidím v tom, že jako prvorodička je žena vyplašená, u dalších už ví co a jak. Takže odpověď na příspěvek je taková, že souhlas můžeš neudělit a pak případně v průběhu znova odmítnout (občas, když se rodí hodně, tak se nestíhá každému z personálu sdělit, že zrovna ta a ta rodička si nepřeje mít u porodu mediky), takže možná na to připravit partnera aby to vykomunikoval za tebe. Jediný problém vidím v tom, že pokud bude mít službu lékař-muž, tak nevím, jestli v menší porodnici seženou lékařku-ženu, pokud tam nebude přítomna. Možností je zvolit si velkou ale zase masovou porodnici, kde bude šance, že každou službu je alespoň jedna lékařka.

zelenaesmolda
13. únor 2019

@dante_alighieri neni na tobe nic,co by ti doktori uz milionkrat nevideli.pipina je stejny organ jako treba mandle,do krku se ti taky doktor nesmi podivat?

dolve
13. únor 2019

A co zkusit menší porodnici, Krumlovská zase není tak daleko, z Budějovic do ní jezdí rodit. Na studenta tam člověk narazí výjimečně a procesí na šestinedelí tam taky nejsou,

mialagia
13. únor 2019

@zuzineckah tak první osobní útok byl spíš od tebe, ale nic určitě jsi to opravdu nemyslela zle, a já se tu nechci angažovat jako arbiter..😃Sama píšeš, že jsi taky nedala souhlas medikům, tak já moc nechápu o co tu go, když to vidíš vpodst. stejně..

@merope právě jsem myslela, že ty bez atestace chodí jen s těmi zkušenými a učí se, tak to bylo zřejmě v Podolí, ale nějak to člověk podrobně nezkoumá, páč má většinou jiné starosti..

Jinak já si opravdu nepamatuji ze 6nedělí nějaké neohleduplné kontroly zranění, případně se chodilo na vyšetřovnu mimo pokoj pokud byl nějaký problém, větší problém byl neustálý provoz na pokoji furt někdo, což mi bylo nepříjemné velmi a nadstandarty bohužel plné, když člověk stále kojí, do toho krvácí a na pokoj courají návštěvy, sestry, uklízečky, sanitáři, to bylo pro mě psycho největší..takže za mě by bylo vhodné investovat do více jednolůžkových max. dvoulůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením..

zuzineckah
13. únor 2019

@mialagia nedala jsem ho u druhého porodu (u prvního se to vůbec neřešilo), u třetího ano. Právě z důvodu, že jsem se zamyslela nad tím, co jsem napsala ve svém prvním komentáři - když to zatrhneme všechny, praxe mediků, budoucích lékařů (jsem optimista), se sesype, nebo zůstane na čistě teoretické úrovni...

zelenaesmolda
13. únor 2019

@zuzineckah presne z toho duvodu jsem souhlas dala,taky se to musi nekde naucit a navic aspon v ostrave je vzdycky u porodu jenom jeden.

swetlusska
13. únor 2019

Já jsem tam mediky nechtěla, tak jsem to písemně odmítla a hotovo. Byl to předčasný porod, já v šíleným stresu, takže jsme to "nějak" přežili, i tak tam bylo hodně lidí u porodu. Hodně mi tam vadila ztráta soukromí, ale člověk to na těch pár dní opravdu prostě "přežije", pak už jdeš domů a nikomu se nikde neukazuješ. Tak pevný nervy a hlavně klid.

zuzineckah
13. únor 2019

@zelenaesmolda já rodila v Podolí, kde se protočí kvantum rodiček i personálu. Ale zkušenosti mám jen ty nejlepší. U porodu jen manžel a občas PA, i mě rodila. Doktorka přišla jen úplně na finále, prakticky dohlížela. Ani na 6N se nekonala žádná zbytečná čumenda, všechno vždycky proběhlo rychle a bez zbytečných zásahů. Já obecně chápu, že někdo je extrémně stydlivý a přítomnost mediků by mu mohl způsobit ještě větší trauma, než porod samotný. Ty ostatní argumenty jsou z mého pohledu sobecké, ale doba je krásná v tom, že máme možnost výběru, takže si to každý může udělat jak považuje za nejlepší👍

mialagia
13. únor 2019

@zuzineckah aha tak přesně v tom se asi naše názory liší, já jsem totiž přesvědčena naopak, že ta praxe se nesesype, že ty možnosti jsou různé jak jsem psala..každopádně díky za každého komu to nevadí a "obětuje se" to je myslím jeden z pěkných příkladů solidarity ve společnosti..🙂

caverina
13. únor 2019

Ja osobne radeji chodim lekarum muzskeho pohlavi..od praktika,pres zubare,gynekologa ..prijdou mi empatictejsi a napisu to blbe,ale i neznejsi🙂 kdyz me pred porodem v nemocnici vysetrovala doktorka tak jsem myslela,ze ze me maleho vyrve uz na vysetrovne..kdyz doktor tak nerikam ze to bylo prijemne,ale rozdil neporovnatelny..taky jsem stydlin,ale u lekaru to neprozivam..videli uz tolik zenskych a urcite te nevnimaji jako zenu,ale jako pacienta..

jenny91
13. únor 2019

@zelenaesmolda Vagína se obecně považuje za nejintimnější partii ženského těla a ženy prostě vnímají jinak, když se jim člověk dívá tam, nebo do krku. Do krku klidně nechám doktora nahlédnout třeba v Praze na Václaváku a bude mi to fuk, totéž by si s vagínou asi troufla málokterá z nás. Stejně tak když bude v místnosti sedm chlapů, bude té ženě (aspoň některé) nepříjemnější roztahovat pipinu, než kdyby byl jeden. Zakladatelka nepsala, že se odmítá ukazovat jakémukoli lékaři, jen nechce příliš čumilů navíc. Navíc zrovna během porodního procesu je prokázáno, že stres prodlužuje dobu porodu, a pokud s tím má takový problém, jak píše, tak ji to partně stresovat bude.

verunkanatalka
13. únor 2019

@vendes tak to je proto no.....sestřenice taky byla má nadstandardním pokoji a byla spokojená...

alcar
13. únor 2019

Jsem zdravotnik a nikdy by me nenapadlo dat nesouhlas s pritomnosti studentu, mediku, stazistu atd. Dneska uz to neni tak, ze by na pokoj veslo 5 mediku a zacalo vam koukat mezi nohy. Zpravidla je to jeden medik ci studentka porodni asistentka. A alespon ja mam zkusenost, ze jsou velice empaticti, vychovani, slusni a ochotni. Komunikuji s vami moc hezky...narozdil od nekterych ostrilenych lekaru nebo sester.
Dostal me tady ten nazor, ze jim dneska uz prece staci prezentace, technika a prednasky k tomu, aby se neco naucili. Nemusi videt pacienta... To je vtip roku tohle.... 😂😂😂

valeri10
13. únor 2019

Já se hrozně bála aby porod proběhl bez komplikací a mimi bylo v pořádku takže kolik tam bude lékařů a sester mi bylo fuk.

drakenn
13. únor 2019

Jsem zdravotník a podepsala jsem souhlas, že mi může spinal zavést pod dohledem anesteziologa medik. Od té doby bych snad dovolila pouze odběr krve.. byl to pro mě naprosto traumatizující zážitek, mělo to i zdravotní dopady. Takže po zkušenostech, že jsem dovolila, aby se na mě učil, už jsem velmi opatrná. A změnila jsem svůj striktní názor, že by lidi neměli být sobečtí a měli by medium či zakynkam vycházet max vstříc..

zelenaesmolda
13. únor 2019

@drakenn a kde se to maji naucit?na gumovych pannach?

merope
13. únor 2019

@mialagia Hele, já nevím, možná i nějakou atestaci měl, přišel nám všem prostě hrozně hrozně mladičký 🙂. Rozhodně nejmladší v místnosti 😀. Ale jak jsem i psala - obcházel jen nekomplikované případy za dohledu sestry a byla jsem na gynekologii, nikoli šestinedělí.

mialagia
13. únor 2019

@alcar tak trochu vytržené z kontextu že😉já se s tebou nebudu pouštět do nějakých sáhodlouhých debat ohledně studia medicíny a potřeb mediků..myslim, že ani o tom ta debata výhradně nebyla, spíš obecně o nedostatku taktu zdravotnického personálu..prostě jde tu o to, že každý má právo odmítnout a může mu být buřt na kom se to oni naučí, když jde o moje soukromí a zdraví, tak to je pro mě natolik top, že sobecká budu a to zcela bez výčitek a nikdo nemá co mě kritizovat..ať si laskavě každý dělá jak myslí a nemoralizuje ostatním..nemůžeš dát lidem určitá práva a pak je za jejich využití trestat nebo prudit..

merope
13. únor 2019

@mialagia Asi tak - hlavně je dost lidí, kterým to prostě nevadí. Já třeba v tomto směru nejsem vůbec žádná citlivka na "fyzično", když někdo prudí, neměla bych problém se i svlíknout, prostě pro mě to je fyzické tělo, které má každý a všichni ho znají. Chodívám i na nuda pláž, žádný problém, nic. ALE - jsem extrémně přecitlivělá psychicky. Prostě mi něco řekneš, i dobře míněné, a já se sesypu. Takže jak jsem byla teď v nemocnici, tak fyzicky mi bylo šumafuk, co kdo vidí, ale sypala jsem se tam psychicky dokonale (a na to bohužel není nemocnice až tak moc zařízená).

drakenn
13. únor 2019

@zelenaesmolda já bych ti napsala, kde se hodně naučí, ale nemůžu takhle veřejně..

alcar
13. únor 2019

@mialagia tak ten tvuj text byl zcela jasny a moje odpoved na nej jeste jasnejsi. Na nikom jinem, nez na pacientech se to ti lekari nenauci. Takze az k tobe prijde nejaky neschopny, byt atestovany lekar, tak si vzpomen, ze ma veskere dovednosti odkoukane jen z videi a frndu videl jen ve tretaku na medine. Tak po nem nemuzes chtit zazraky...ze jo. 😃 Ale jinak, hlavne ze ty budes moralne naprosto cista. Jako pacient mas pravo na cokoliv, ale kazdy medik ci student ma pravo na vzdelani, coz je i praxe. Ja jako zdravotnik jsem rada, ze jsem na tyhle odmitacske pacienty nastesti nikdy nenarazila. 🙂

kristyn.g
13. únor 2019

Tak já si mohla říct že jenom holky studentky, ale byl jen student takže smůla.... Při vizite chodila jen doktorka a sestra. Moc se nezdržovala, jen jukla s konec. Moc to dramatizuješ ... Jsou horší věci ze kterých jsou nervy v porodnici.

kristyn.g
13. únor 2019

Jinak na kontrole v porodnici jsem roztáhla nohy před třema medikama co byly ještě takový klučíci poďobaný .. příjemný to nebylo, u porodu jsem ale chtěla už klid

hankaviki
13. únor 2019

Na jednu stranu je tu snaha o respekt k porodu. Chtějí stavět porodní domy, usiluje se o klid u porodu, vytváří se porodní plány a přání, zachování intimity a soukromí porodu, ale na druhou stranu, když nechci, aby se celý ročník lékařské fakulty koukal na mne při jedné z nejtěžších chvil života, tak jsem zlý "odmítačský" pacient, který neumožní vzdělání studentům.

bayt
13. únor 2019

Po své zkušenosti už budu všude podepisovat, že nechci jakékoliv návštěvy a mediky ani cokoliv podobného. Pro mě byl bohužel přístup personálnu naprosto odpuzující, nedivím se ženám, že chtějí rodit doma (teda trochu divím, ale chápu, z čeho to plyne), a to jsem sama zdravotník. A jestli si tady chtěj ty mediky školit, ať si poříděj jednocestný zrcadlo.

mialagia
13. únor 2019

@merope právě to je taky ten problém, že jaksi stále někteří nechápou, že těhotenství je opravdu jiný stav a ta psychika je trochu jinde u každého..a kolem porodu zejména..

alcar
13. únor 2019

@hankaviki kde jsi prisla na cely rocnik lekarske fakulty?! 😃 Jedna se napriklad take o jednu studentku oboru Porodni asistentka nebo stazistu (již promovany lekar z jine kliniky, ktery si dodelava druhou atestaci) a spoustu dalsich jinych zdravotnickych profesi. Myslim, ze nikde opravdu nestoji u kozy zastupy podobanych mediku, jak se ti honi v predstavach. Jde videt, ze tomu fakt moc nerozumis a nesetkala ses s tim.
Nechapu, kde se tady nekterym v mysleni vytvari takove extremy....

mialagia
13. únor 2019

@alcar tak pokud je atestovaný lékař neschopný, pak už je asi ten důvod jinde ne?🙂pokud vím, tak předpokladem atestace je mj praxe, kterou doktor musí absolvovat..tak už toho prosímtě radši nech, opravdu ráda vidím zářný příklad uvažování zdravotníka v ČR a jeho respektu k přání pacientů..🤨

alcar
13. únor 2019

@mialagia vsak prave rikam, ze ten lekar se to musi nekde naucit. Jaky je rozdil v medikovi a neatestovanem lekari, ktery je vsehovsudy mesic v praci? Tim se osetrit nechas?
Ja jako zdravotnik se chci predevsim ucit novym vecem a chci ty nove veci ucit i studenty. Tak, aby jednou mohli delat praci, ktera je bavi a delali ji s radosti a nevstupovali do zdravotnictvi uz s nechuti k pacientum. Co je na tom spatneho? Ja prani pacientu naprosto respektuji, pokud to neni v rozporu s nemocncicnim radem. Ale tyhle postoje proste nechapu. 🤷‍♀️

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru