Soukromí při porodu i po něm - vyhoví mi personál?

dante_alighieri
12. únor 2019

Ahoj všem, projížděla jsem si staré diskuze na tohle téma, ale připadá mi, že nikdo neřeší téma soukromí v porodnici až tak moc jako já 🙂 Proto si dovoluju založit další téma.

Znepokojuje mě, že spousta z vás, ačkoli jste podepsaly nesouhlas se studenty u porodu, i tak tam přišli a někdy i ve větší skupině. To se děje běžně? Ohradily jste se?

Je možné si říct, že studentky-holky v nejhorším můžou u porodu být, ale nějaké kluky tam nechci v žádným případě?

Opravdu tu není nikdo, komu by vadilo, že při vizitě na vás kouká celý personál a vy musíte přede všemi ukázat, jak se hojíte? Prý se to tak dělá... Budu jediná, kdo si požádá, aby všichni kromě doktora z pokoje odešli? Nebo že jednoduše odmítnu roztáhnout nohy před tolika lidmi?

Nejsem žádná fiflena, jenom se opravdu stydím, mám obecně problém se u doktorů svlíkat, nechodím vůbec k doktorům-mužům... Bojím se, že jednou budu v porodnici těm zdravotníkům úplně napospas a kdokoli se mi bude moct přijít podívat mezi nohy bez toho, že bych se mohla jakkoli bránit (i když já bych asi byla schopná seskočit z lehátka a šmátnout po prvním ručníku v okolí, abych se zakryla).

Prosím, nepište mi, že u porodu mi to v těch bolestech bude jedno 🙂 Myslím, že nebude... A díky za pochopení, píšu sem opravdu z čistých obav, nejde o manýry.. :(

Případně bych uvítala zkušenosti v českobudějovický porodnice.

gruyerre
13. únor 2019

@alcar Já jsem se s tím setkala, takže to není výplod moji mysli. 4 médici chtěli být přítomni u mého vyšetření v 38.tt. Takže ne 1 student nebo 1 neatestovany dr.jak píšeš. Ale požádala jsem je, aby odešli a nebyl problém.
Prostě se s tím musíte smířit, některé z nás to těm studentům nedovolí, naštěstí se to můžou naučit na vás uvedomelych, kterým to nevadí.
Jinak k porodu jsem byla ochotná pustit 1 žákyňku na PA, ale žádná tam zrovna nebyla, nakonec jsem tomu byla ráda, mojí známé o pár týdnů dyl utrhla žákyňka placentu, takže příště už vím, že bych jí nechala maximálně koukat.

alcar
13. únor 2019

@gruyerre tak 4 medici nejsou cely rocnik, jak tady zaznelo. A pokud das nesouhlas s pritomnosti studentu, tak se nemuzou ani koukat, ani byt pritomni v tve blizkosti.

hankaviki
13. únor 2019

@alcar ale no tak, nechytej mě za nadsázku..já tam mluvím o respektu k porodu, nejtěžší chvilce života (aspoň dosavadního) a ty se točíš na jedný nadsázce

alcar
13. únor 2019

@hankaviki tak pokud diskutujeme o takove vazne veci, jak tvrdis, tak se bavme rozumne a bez nadsazky, protoze polovina toho, co se tady pise je totalni nesmysl.

gruyerre
13. únor 2019

@alcar celý ročník to nebyl, to jsem neřekla, psala jsem, že není pravda, že by chodili vždy po jednom, jak jsi psala ty. Žádný souhlas a nesouhlas písemně se mnou nikdo neřešil, ale to nevadilo, protože jsme se domluvili verbálně bez problémů

richna19867
13. únor 2019

Jestli jsi na fb..mrkni na Podpoříte mne v osvěte? O právech při hospital.- ..... tam zjistíš na co všechno máš právo!!!! držím palce !

alcar
13. únor 2019

@gruyerre ano, pravda, nekdy po jednom nechodi. Ale jak rikas, na vsem se lze domlivit, muzes rict, ze chces treba jen jednoho. A ty jsi nepodepisovala informovany souhlas? Urcite jsi tam musela zaskrtnout, zda schvalujes nebo odmitas ucast studentu.

gruyerre
13. únor 2019

@alcar Nepodepisovala jsem tam právě žádný souhlas v tomto ani minulém těhotenství, ale nevylucuji, že už tam nějaký můj souhlas neměli z doby, kdy jsem tam byla v 18 letech na operaci,to už si nepamatuji a ani nevím, jestli ten souhlas má nějakou omezenou platnost.

alcar
13. únor 2019

@gruyerre tak ten uz se urcite nebere jako platny. Tehdy se snad ani zadne souhlasy nedavaly. A myslim si, ze na kazdou hospitalizaci nebo osetreni v ambulanci davas souhlas novy. A na kazde klinice nebo oddeleni taky souhlas zvlast. Tech mych souhlasu uz maji na zdejsi gyn-por klinice nespocet 😃, ale holt to musi byt...

alcar
13. únor 2019

Jo a my byli se synama minuly rok hospitalizovani v Motole a odebirali krev na genetiku a vyzkum vrozenych vad. Tech papiru! To bylo silene, co vsechno po nas chteli vypsat.

merope
13. únor 2019

@mialagia Ale tady musím říct, že jsem měla pocit, že čím mladší osoba, tím právě byla míň "otrkaná" a víc chápavá k mým výlevům, když jsem se teď v nemocnici vyloženě psychicky sesypala. Holt mi při příjmu nedošlo, jak moc se to všechno vyhrotí, tak mě ani nenapadlo hlásit nějaké psychické problémy, tzn. se to nedostalo do karty a spíše jsem si pak hlídala, abych aspoň mezi řečí používala termíny "můj psychiatr" či "můj psycholog", aby bylo jasné, že to nejsou jenom klasicky zblblé hormony, ale je za tím i nějaká hlubší diagnóza. A přemítám, že si do průkazky vložím kontakty na všechny tyhle lidi kolem - jenom aby bylo jasné, že existují a možná tam i líp sepíšu celou anamnézu, protože při příjmu v polohysterii, zda je mimi v pořádku, si vzpomenu tak na půlku věcí.

Ale na druhou stranu - v porodnictví jsou opravdu zvyklí na to, že tam jsou ženy hysterické a drtivá většina zdravotníků s tím umí pracovat hezky. Jen ne vždy v anamnéze nahlásíme přesně ty kritické záležitosti, protože nás předem nenapadne, jak nás to "semele".

gruyerre
13. únor 2019

@alcar tak mě bylo 18 před pár lety a souhlasy už existovaly, tehdy na tu operaci jsem vypisovala hodně papírů a souhlasu, mozna i ohledně přítomnosti mediku. Ale při kontrolách v těhotenství nechtěli podepsat ani ň. Pak až při porodu na porodním sále.

alcar
13. únor 2019

@gruyerre promin, udelala jsem z tebe starsi damu. 😇🙈😃 Ony tyhle souhlasy se vetsinou vypisuji pri registraci v okenku, u prepazky, v recepci a ne az primo v ambulanci. Ale je to vsude jine. Tak hlavne, ze jste se domluvili. 😃

gruyerre
13. únor 2019

@alcar opravdu ani jeden podpis, ani na recepci, ani v ambulanci 😀 prostě ne

mialagia
13. únor 2019

@alcar podívej se jak tu asi čteš ty zkušenosti, tak zřejmě se svými představami ani ty nejsi zase až tak blízko realitě jak si asi myslíš..několikrát ti opakuji, že já dělat pokusného králíka pokud možno nechci, je to moje přání jako pacienta, zejména pokud jde o porod a jeho soukromí, intimitu, jelikož to je prostě jiná situace než při jiných typech hospitalizace a každý normální člověk se špetkou empatie pochopí..a místo toho se tu neustále snažíš všechny přesvědčit jak je to sobecké, tak jaký respekt?

normalnimatka
13. únor 2019

@katushenka jn, měla jsem podobnej pocit. a ještě sme tam byly na pokoji ve 3. furt tam někdo pendloval a moje tolerance k tomu se jako postupně výrazně zmenšovala. kojení nešlo, já byla ve stresu a chtěla jsem se strašně moc zavřít někam sama a vlastně jsem i psychicky na tom byla dost nic moc. k tý marný snaze se rozkojit opravdu nic moc. podruhý to budu muset asi nějak pořešit...

alcar
13. únor 2019

@mialagia asi to je tim, ze ja ty (bohate) zkusenosti mam i z opacne strany a nesouhlas s pritomnosti studentu ci mediku je opravdu spise vyjimecny. Ja osobne jsem se s nim setkala asi 2x za celou svou praxi. Urcite to bylo zavisle i na tom, ze pracuji ve fakultni nemocnici a tam uz tak nejak pacient pocita s tim, ze bude, samozrejme pod dohledem zkusenejsiho personalu, osetrovan studenty nebo mediky. Tu sobeckost si tu podsouvas porad ty sama, ja se o ni ve svych prispevcich nikde nezminila. Ja naopak sobecka nejsem, jsem pro nejakou rozumnou dohodu obou stran. Vse je o lidech a o komunikaci.

deli_lah
14. únor 2019

Ja se tedy take strasne stydim a desilo me neco takoveho, tim vic jak se blizil porod. Ovsem zadne studenty jsem u proodu nemela, i jak jsem sepisovala papiry do porodnice a tam prave zaskrtla, ze s nicim takovym nesouhlasim. Pri vizite, kdy jsem byla kontrolovana jak se hojim se mi tam divala jen doktorka...

sell1
14. únor 2019

Ačkoliv jsem velká stydlivka, tak mi bylo v tu chvíli uplne jedno, kdo je nebo není u porodu. Vlastně ani nemam predstavu, kdo tam všechno byl. Řešila jsem spis nadstandard na sestinedeli, tam jsem chtěla mít soukromí, ale bohužel žádný nebyl volný :(

mialagia
14. únor 2019

@alcar já si nic nepodsouvam tak si to po sobě znovu přečti..😉To jsi vážně stále nepochopila, že pokud jde o porod, tak to prostě většina žen bude vnímat jinak?protože je to záležitost, která ten klid a soukromí vyžaduje už ze své podstaty..

misicka1988
14. únor 2019

U 3 porodu jsem dala souhlas s přítomností
zaučující se mladé porodní asistentky. Dohlížela na ní zkušená porodní asistentka, který porod vedla. Mladé vše "na mě 😊" ukazovala, nechala ji dělat nahřívání a masáž hráze (mmch u předchozích porodů jsem nic takového nezažila) Mladá PA byla strašně příjemná, jemná, a vlastně celý porod byl i díky tomu všemu snesitelnější. To že ji vše ukazovala a komentovala mě dost odvedlo od bolestí, a vlastně to bylo celkově hrozně zajímavé 😊 Doktorka přišla jen provést malé šití, celou tu dobu jsem byla jen v péči PA. Viktorka byla první miminko mladé PA, a každý den co jsme byli na pokoji se na ní chodila koukat. Bylo to velmi dojemné. Rozloučení neproběhlo bez pár slziček 😊 Na památku dostala fotku Viktorky a nějaké to mlsání. Byla velmi dojatá, a věřím že na svoje první odrozené miminko nezapomene 😊

alcar
14. únor 2019

@misicka1988 ano a to jsou presne ty nazorne ukazky, ze to jde. 🙂 Ja strasne rada ucim nove sestricky a to nepracuji v porodnici. Tam to musi byt strasne hezke...videt jak si studentka prozije svou prvni porodni asistenci. 🙂 Tohle ji da do profesniho zivota strasne moc. ❤️

lastovenka
14. únor 2019

Holky, nechte ty mediky, aby byly u porodů, a i asistentky! Jak se to jinak maji jako naučit? To, že se tu někdo stydí, to mi přijde uhozený. Jste už dospělí, souložíte, rodíte, ale jako pořádný ženský nenecháte medika u porodu??? Pro ně je "julča" jako "julča". Potřebujou se naučit postupy u porodu, jak to všechno funguje a pokud to neohrožuje vaše dítě, tak proč jste proti? Pak nemaji být stížnosti na doktory, že neumějí svou práci.....

hankaviki
14. únor 2019

@lastovenka Proč je někdo proti tu bylo řečeno mnohokrát.

gruyerre
14. únor 2019

@lastovenka víš co? Nech to na každé z nás, jo? Důvodů, proč to některé nedovolí, je v této diskuzi opravdu hodně, tak proč se na to znovu ptáš - jestli tě to fakt zajímá, tak si to pročti.

lastovenka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lastovenka
14. únor 2019

@gruyerre Omlouvám se, ale nezajímá mě to. Jen chci říct toto. Každej by chtěl u porodu zkušenýho doktora nebo asistentku, ale jen málokdo pro to, aby tu "zkušenost" mohl vůbec ten člověk získat, něco udělá. Nepřeji zde nikomu nic ošklivého, nicméně pokud existují lidé, zde tedy rodící matky, které nejsou ochotné se podílet na takovém zaučování, tak mi pak nezbývá nic než jim popřát to, aby je náhodou pak někdo takový nezkušený a pořádně nezaučený třeba náhodou nemusel rodit. Ono to je fajn, dostat zkušeného lékaře, to by chtěl každej, že. Každej by jen bral a nic nedával..... pardon, ale tak to beru. Tímto končím se svými příspěvky v této diskuzi.

jenny91
14. únor 2019

@lastovenka Pokud se chceš jen podělit o svůj názor, ale sama si ani nepřečteš stanoviska protistrany, nejedná se o diskuzi, jen o pouhé výkřiky. Sice ses původně ptala, proč jsou někteří proti, ale když tě to nezajímá, tvoje věc. Přeji pěkný večer.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru