Taky vás tak vytáčí domácí porody apod.?

treasurka
11. črc 2014

Asi se na mě sesypete jako vosy, ale přesto doufám, že tu najdu i nějaké spřízněné duše... Poslední dobou narážím na stále víc diskuzí, kde se lidé přiklánějí k variantě domácích porodů, naštěstí se jedná převážně o ty samé diskutující, takže se snad jedná o "hlasitou menšinu", přičemž "mlčící většina" má rozum. Před porodem jsem pročítala všemožné diskuze o porodnicích, porodech a porodnících, musím říct, že jsem jela do porodnice vyděšená jako králík. Většina toho (víceméně vše), co jsem četla v diskuzích se ukázalo jako nepravda. Moje zkušenost s porodnicí byla výborná, nemám co bych vytkla, spíš naopak (Apolinář). S maminkami na pokoji - vystřídaly se mi tam 4 - jsme se v tomto shodly, přičemž všechny měly za sebou již více porodů i v jiných porodnicích. O tom ale třeba jindy. V současnosti mě ale opravdu vytáčí příspěvky příznivců domácích porodů - zejména to, že je označují za "přirozené". Já tedy považuji za přirozené to, že se budu snažit udělat maximum pro bezpečí sebe a dítěte a to doma prostě nemám. Taky jejich demagogické argumenty považuji za nebezpečné, protože mohou někoho dovést k mylnému přesvědčení, že bude radši rodit doma, aby se nestalo něco, co popisují. Měla bych k tomu ještě hodně co říct, třeba se k tomu v diskuzi dostaneme, hlavně mě ale zajímá, jestli je tu někdo, kdo to má podobně. Moc doufám, že ano 😉

granta
12. črc 2014

Nejvíc se mi líbí, když matky, které ještě nerodily kritizují nemocnice 😀 😖 😠

suzanna123
12. črc 2014

@granta a co matky, které rodily v nemocnici a kritizují domácí porody? Nebo ty, co nerodily a kritizují domácí porody?

miriska
12. črc 2014

Dle mýho nározu zakladatelka této diskuze chtěla jen rozpoutat bouřlivou debatu, kde je ukázala svoji nevědomost na toto téma. Celkově 4 příspěvky na koníkovi vypovidají tak akorát o provokaci a ne o zájmu na toto téma diskutovat a rozšířit si obzory.

@orchidis hezky napsané.

Kdo spolíhá na doktory, nevěří svýmu tělu a svýmu dítěti, že oni nejlíp vědí jak to přirozeně zařídit, aby porod probíhal co nejlépe, musí spolíhat na doktory. Já to u prvního porodu taky nevěděla, řekla jsem si zvládly to všechny, zvládnu to taky a svěřila se do rukou doktorů s plnou důvěrou. Teď vím, že to byla chyba, plno zbytečných zásahů do porodu, který porod rozjely v nesprávnou dobu, kdy tělo ani miminko nebyly připravené a já se trápila několik dní a pak jsem jim měla děkovat, že ho ze mě dostali, jak to většina matek vidí? ne, byla jsem naštvaná a dva roky jsem to rozdýchávala a trpěla poporodníma depresema, teď vím, že chci všechno jinak a nedovolím jim dělat zbytečný zásahy. Věřím sobě i malýmu.

Většina těch odpůrkyň tady ani nemá poněti kolik domácích porodů probíhá hladce.
Problém u nás a v dnešní době je ten, že když si žena přijde porodit do porodnice a chce to co nejpřirozeněji bez zásahů, chemie a jít ambulantně domů, tak nemocnice nemá co naúčtovat pojištovně a nevydělává na takových ženských, to se jim samozřejmě moc nelíbí a proto se snaží vecpat kde co, aby si to mohli náležitě vyůčtovat.

A ten, kdo si nechá dělat ultrazvuky v každé poradně mě taky nepřijde uplně normální. Pochopím to na začátku pro potvrzení srdíčka, pak ve 12tt ve 20tt a ve 30tt, to bohatě stačí pokud není jinej důvod dítě sledovat častěji. UTZ taky není uplně neškodnej.

Jinak pro ukázku krásný video domácího porodu, protože si myslím, že vněkdo tady ani nemá ponětí jak takovej porod může vypadat http://www.documentingdelight.com/2014/07/09/ed...

A taky jeden zajímavý článek:

miriska
12. črc 2014

jo a pozor, ve videu jsou nahá prsa a kojící žena, tak komu to přijde nechutný radši nekoukejte 😀

miriska
12. črc 2014

pro mě je to video hodně emotivní a dojemný, pobrečela jsem si u něj v dobrým slova smyslu, sama bych po takovým porodu toužila, kdybych se podívala na video z porodu v porodnici s kapačkama, nástřihama, žena na zádech s roztaženým nohama do kořán a civějící doktory, a pak hned dítě odnést, hodit na studenou váhu, co nejvcí ho natáhnout at je přesně jasný kolik má cm, pak ho rychle umýt zabalit a teprve přiložit mamince by mě určitě příjemně nenavnadilo na porod a brečela bych spíš lítostí.

suzanna123
12. črc 2014

@miriska já myslím, že je to spíš o aroganci lékařů. Oni přece nestudovali proto, aby seděli a čekali, jak to dopadne. A ještě aby si do toho nechali kecat od rodičky, co o tom nemůže nic vědět a zdržuje kravinama typu dítě na břicho, bez preventivního nástřihu apod.
Nedávno dávali starý díl Ordinace, kde se nějaká PA domluvila s primářem porodnice, že z jednoho pokoje udělá místnost, kde bude vést přirozené porody. V bezprostřední blízkosti lékařů a sálů. Podle mě naprostý ideál, mimochodem. Doktoři se začali rozčilovat, ale hlavním důvodem nebylo, že to PA sama neohlídá, ale "a co jako budeme dělat my, až se všechny ženský rozhodnou, že budou rodit s ní?" a nejvíc se mi líbil argument "když mě zrovna porody baví nejvíc". Že by se zamysleli, proč ty ženské chtějí rodit jinak, to ani náhodou. Samozřejmě, je to jen seriál, ale nemyslím si, že by se to v reálu nějak lišilo...

miriska
12. črc 2014

@suzanna123 ano, tak to máš pravdu, to mě nenapadlo, o tom to je určitě taky, že se pak cítí, že studovali a berou platy za něco, co některé ženy zvládnou i samy s porodní asistentkou. měli by se hold spokojit s tím, že odrodí pouze císaře a porody s předpokládanýma komplikacena jako je třeba KP a nevím co všechno ještě potřebuje zvýšený dozor samo od sebe a né že to zavinili sami a pak u toho tím pádem i museli být.

japona
12. črc 2014

Pokud někdo vyžaduje před barákem pristavenou sanitku, je tedy schopen připustit, že lékař je schopnější než pa. Proč tedy neminimalizovat pripadne riziko tím, že rodím rovnou pod dohledem lékaře? Neříkám, že v porodnicich je vše ideální, ale neprislo mi, ze by personál byla parta sadistů s cílem co nejvíce ublížit matce a dítěti.🙂 Porody doma mi přijdou krokem zpět.

suzanna123
12. črc 2014

@japona já myslím, že je jen pozitivní, že PA připustí, že v některých situacích si samy neporadí a je třeba zásah lékaře. Bohužel málo doktorů připustí, že při většině porodů jeho zásahu netřeba.
@miriska a porody žen, kterým lékařská péče a zásahy při normálně probíhajícím porodu vyhovují (to nemyslím nijak sarkasticky)

spirulina
12. črc 2014

naopak, humanizací porodů ve spojení s možnostmi moderní medicíny, tedy spojením přirozených porodů (včetně porodů doma) je ten krok kupředu, o který se tady vede boj za změnu 🙂

já rodila první dceru v porodnici a druhou doma. třetí miminko ráda porodím zase doma, pokud bude vše v pořádku. personál je především nevědomý o přirozeném procesu porodu, nejsou zvyklí pracovat s připravenou rodičkou a neberou její spojení s dítětem za základ vztahu.
oba porody proběhly bez komplikací, ale!:

v porodnici mi naprosto zbytečně znemožnili mou vlastní vybranou polohu, ve které jsem krásně zvládala stahy. Vystavili mně zbytečně bolesti a dítě komplikovanému sestupu, naprosto iracionálně mně nutili tlačit na zádech a řízeně hekat a dýchat, provedli dirupci vaku blan, kterou jsem si nepřála. výsledek? dcera se v porodních cestách ve druhé době porodní dusila a toho by nebylo, nebýt personálu, porodničních PA a doktorky, která byla přítomna při druhé době porodní. .a to nemluvím o tom, že když jsem samostatně proacovala k porodu, chodila po nemocniční chodbě a vokalizovala, naprosto bezostyšeně se mi vysmívali. dcerka se naštěstí po porodu okamžitě adaptovala, stejně mi ji ale odnesli a přestože slíbili, že mi ji přinesou, jen co provedou základní vyšetření, šupli ji obyčejně ((žádné vyhřívání, inkubátor, JIP, něco co by akutně potřebovala... ) na odpočíváru s ostatními dětmi a dokrmili glukózou a trvalo přes tři hodiny, než jsem se jí domohla a to jsem stála u sesterny a klepala tam, čekala, až se setry naobědvají atd.
zkazili co mohli, úplně zbytečně

japona
12. črc 2014

@suzanna123 Pokud připustíme, že lékař je schopnější než pa, protože narozdíl od pa vyřeší případný problém, bude nejspíš i schopnější případný problém dřív předpovědět. Proto mi přijde bezpečnější rodit raději s péčí, kterou nakonec nebudu potřebovat než s nedostatečnou.

spirulina
12. črc 2014

@japona tu možnost máš

spirulina
12. črc 2014

studie o bezpečnosti porodů doma/v porodním domě/v nemocnici
http://www.strom-zivota.net/inspirace/vyzkumy

Dle nejnovější britské studie z roku 2011 zkoumající 64 538 nízkorizikových rodiček je nejbezpečnějším typem porodnické péče tzv. porodní dům, tedy zařízení vedené porodními asistentkami (v ČR v současné době žádný porodní dům nefunguje).V takovém typu zařízení se porodnické komplikace vyskytly v 3,5 ‰ případů. Pokud porod probíhal v porodnici a žena byla celou dobu v péči porodní asistentky, vyskytly se komplikace v 3,6 ‰ případů. Při domácích porodech s péčí porodní asistentky se vyskytly komplikace ve 4,2 ‰ případů. Pokud porod probíhal v nemocnici a rodička byla v péči lékaře, komplikace se vyskytly ve 4,4 promile případů. To jsou obecné výsledky. Konkrétně pro prvorodičky je podle této studie nejbezpečnější opět péče porodní asistentky v porodním domě (4,5 ‰ případů komplikací) a nejméně bezpečná péče při domácím porodu (9,3 ‰ případů komplikací). Pro vícerodičky je nejbezpečnějším typem péče porod doma (2,3 ‰ případů komplikací) a nejméně bezpečná péče v nemocnici s lékařem (3,3 ‰ případů komplikací). (http://www.bmj.com/content/343/bmj.d7400, 4.2.2012)

každopádně žádné velké rozdíly v bezpečnosti porod doma vs porod v nemocnici
to je to, co si asi nejvíc odpůrců porodů doma nedokáží vůbec představit

madre1
12. črc 2014

@spirulina ,...................ve Velké Británii bych si riskla porod doma,ale v ČR ne,protože tady na to nejsou PA vůbec proškolené.Odvedou jen svojí práci,pak novopečenou maminku s novorozencem nechají doma,aniž by byli nadále pod dohledem lékařů a toho bych se bála nejvíce.Obě děti jsem přivedla na svět v místní porodnici a díky tomu,že jsme byli oba pod dohledem lékařů,jsem byla klidnější.I jsem tam měla více klidu na to,abych si miminko užila a sama si odpočinula,protože doma bych viděla jen samou práci a znervózňovalo by mě to 😀
Navíc by mě doma nikdo neobskakoval,musela bych si uvařit,vyprat,uklidit a ještě se postarat o ostatní členy domácnosti.Mě spíš přijde,že pro porody doma se rozhodují hlavně ty nastávající maminky,které mají doma od celé rodiny takový servis,že už neví co by roupama a nejsou zvyklé na autoritu z druhé strany.Neumím si představit,že bych nakráčela do porodnice a rozkazovala tam celému personálu jak ne/chci rodit,když nevím 100% nic o svém aktuálním stavu a případných následných komplikacích.Jsou to odbornící,kteří na to vystudovali VŠ a měli bysme jejich rozhodnutí respektovat. 😉

janinek
12. črc 2014

@madre1 vsak pro lidi jako jsi ty tu mame doktory a porodnice, neboj, o tu volbu neprijdes. Tak proc nedoprat ostatnim volbu jejich.

japona
12. črc 2014

@spirulina Ano, dnes tuto péči mám a jsem za to ráda. Bohužel se tu jistá malá (ale o to hlasitější) skupina snaží prosadit, aby standartem byla péče nižší, než je teď, a to mi vadí. Další dotaz pro odpurkyne porodnic: pokud lékaři zbytečně do porodu zasahují (nemam zdravotnické vzdělání, tak to nemohu posoudit na rozdíl od zde diskutujících), proč tedy "obyčejná" pa si vzdělání nedoplní, nevystuduje medicínu a nerozvrati špatný chod porodnic zevnitř?🙂 Jestli ono to není tím, že lékař díky svému vzdělání si je vědom rizik víc než pa? Nevím, jen se ptám..

spirulina
12. črc 2014

@madre1
je tady několik velmi kvalitních PA, které studovaly v zahraničí právě porody doma a učily se od nejzkušenějších. tvá ředstava o nich je zkreslená.
tu možnost máš

já jsem právě velmi smířlivý a nekonfliktní člověk, nikomu jsem v nemocnici nic nenakzovala a chovala jsem se velmi slušně. právě toho bylo zneužito

toto je individuální, ano, můj muž se těšil z toho, že jsme byli po porodu celá rodina spolu a bylo to velmi krásné období. šestinedělí doma je celá další kapitola 🙂 každý to má takové, jaké si to zařídí

spirulina
12. črc 2014

@japona jaká nižší standardní péče?

spirulina
12. črc 2014

@japona
i to už se děje, ale je to běh na dlouhou trať, je to velmi komplexní a komplikovaný proces

spousta PA nechce být lékařem ale kultivovat právě onu nezávislou péči domácí soukromé PA, která provází ženu těhotenstvím, asistuje jí u porodu (s návazností na nemocniční péči, je-li třeba) a provádí následnou péči o ni a dítě doma

japona
12. črc 2014

@spirulina Což se dá přeložit i jako: nemá na to, ale pojistovny podojit chce..🙂

spirulina
12. črc 2014

@japona velmi zajímavý myšlenkový proces

nicole_1
12. črc 2014

No nevím jak to chodí v jiných porodnicích,ale já teda rodila 2x v brně pokaždé v jiné a doktor se tam objevil jen když jsem tlačila mimčo a jen dohlížel na to a rodila mě PA, u prvnho porodu jsem strávila v porodním boxu 3h byl tam se mnou manžel a PA se tam objevila asi 3x vždycky nachvilku, a přišla až když jsem ji volala že už fakt budu tlačit, při porodu se může kdykoliv cokoliv stát, pro mě je to risk rodit doma, že člověk nebude dostatečně rychle převezen do nemocnice, možná tím, že moje kamarádka je PA a vím jak to chodí,tak mám na to jiný názor, samozřejmě at si každý rodí kde chce, ale nelíbí se mi,že když se stane nějaký problém u porodu, že je to hned chyba lékařů a že ti za všechno můžou, porod není žádná banální věc, což si málo lidí uvědomuje a opravdu mohou nastat komplikace, ted jde o to jak doktor zareaguje a jaký má přístup, ale jsou to taky jen lidé a žádní bohové co dělají zázraky 🙂

luciejanku
12. črc 2014

@spirulina ahoj 🙂 zajima me ta poloha o ktere si se zminovala ze si v ni krasne zvladala stahy a oni ti ji zakazali..jakou jsi tim myslela?

evaamy
12. črc 2014

mě nevytáčí domácí porody, ale lidi co mají hned ve všem jasno

madre1
12. črc 2014

@spirulina ,.................. každý to má takové, jaké si to zařídí ? 😅 Tím je myšleno co?

maxpex
12. črc 2014

Ať si rodí každý kde chce, ale ať pak neodsuzuje ostatní za případné komplikace.

madre1
12. črc 2014

@janinek ,....................já nikomu nic neodpírám-jen mi od té maminky přijde trochu sobecké zbytečně riskovat život a zdraví svého ne/narozeného dítěte.Rozdíl mezi domácím porodem a v porodnici je ten,že doma je na 1.místě matka a pak až dítě,kdežto v porodnici je to opačně a to pro mě bylo,je a bude vždy rozhodující 😉

spirulina
12. črc 2014

@luciejanku
klečela jsem na žíněnce opřená o takový ten gumový velký míč

@madre1 jako reakci na toto
"Navíc by mě doma nikdo neobskakoval,musela bych si uvařit,vyprat,uklidit a ještě se postarat o ostatní členy domácnosti."

japona
12. črc 2014

@spirulina Proč?

Vaše slova:
.. spousta PA nechce být lékařem ale kultivovat právě onu nezávislou péči domácí soukromé PA, která provází ženu těhotenstvím, asistuje jí u porodu (s návazností na nemocniční péči, je-li třeba) a provádí následnou péči o ni a dítě doma..

Takže pa chce soukrome něco kultivovat (za peníze pojišťovny pochopitelně) a provázet (na tom se moc zkazit nedá, že?) a pokud se něco pose*e, hodí to na krk doktorům🙂 Jo ještě jsem zapomněla, že ještě bude chodit na následnou péči domů (na tom se také asi moc zkazit nedá)... Kolik bude taková super asistentka odrodit měsíčně? Jakou bude mít praxi rozpoznat problém? Na rozdíl od porodnicni pa nebo doktora, který odrodi x děti denně? Pořád me to nepřesvědčivé, ze tento způsob je krokem vpřed..☹

luciejanku
12. črc 2014

@spirulina a co se jim na tom nelibilo? proc te tak nenechali? to teda taky nechapu ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru