Vegetariánské jídlo v porodnici, máte zkušenost?

karlajasmine
29. říj 2015

Ahoj,
Jsou tu nějaké vegetariánky? Nejsem sice úplně vegetariánka, ale maso jím max. jednou týdně, a co jsem tak slyšela, tak v porodnicích bývá maso téměř u každého jídla včetně snídaně (šunky, salámy..)... a upřímně z představy, že bych si dala na snídani housku se šunkou, se mi zvedá žaludek... tyhle "masa" nekupujeme nikdy a když už maso, tak jedině kvalitní bio maso... Tak se chci zeptat, jakou máte zkušenost s vegetariánskou stravou v porodnici? Zase aby to nebyly nudle s mákem, buchtičky s krémem apod.. 🙂
Díky!

mirusajda
29. říj 2015

Tento měsíc jsem v nemocnici ležela týden a strava byla pěkně pestrá. K večeři byla 1x žemlovka, pak jen chleba s máslem a ovoce, jindy džem a máslo. K snídani dělali krupicovou kaši, tvarohovou pomazánku s kápií (brrr :-P ). K obědu ale bylo vždy maso a to si spoluležící vegetariánka odhrnula a jedla jen přílohu s omáčkou. Jenže ona to dopředu nenahlásila, proto s ní nepočítali a dávali běžnou racionální stravu.

jasminecek
29. říj 2015

Tak to maso dáš bokem, kde je problém? Nebo si dones vlastní jídlo, pokud nechceš nemocniční stravu. Od nemocnice bych nečekala kuchyni ve stylu pětihvězdičkového hotelu.

karlajasmine
autor
29. říj 2015

@jasminecek Necekam v zadnem pripade stravu jako z 5ti hvezdickoveho hotelu 🙂 a pokud vegetarianska strava k dispozici nebude, tak proste snim to, co tam bude.. Akorat me uprimne zajimaji zkusenosti vegetarianu z nemocnice, jaka jidla se vetsinou podavaji.. jestli stoji za to si o tu vegetarianskou stravu zazadat.
A nejde o to, ze bych to maso nemohla dat bokem, ale spis o to, ze z etickych duvodu nesouhlasim s mnoha zpusoby zpracovani masa, a je mi lito, ze ''kvuli me'' umre zvire a ja pak to maso ''dam bokem'' a zbytecne se vyhodi.. kdyz uz ho budu mit na taliri, tak ho radeji snim 🙂 Ale radeji bych ho na tom taliri vubec nemela.

izzybickerstaff
29. říj 2015

@karlajasmine a nemá to Apolinář na stránkách? jdu do Podolí a tam mají ještě nějaký nadstandartní jídelníček a tam něco bezmasého je...ale taky to vypadá dost strašně, takže se radši připravuju na nejhorší a manžel bude instruován zásobováním 🙂 já bych toho vegetariána nahlásila, k většinovému jídlu se podle mě můžeš vrátit vždycky.

melodygirl
29. říj 2015

@karlajasmine já bych na vegetariánskou stravu příliš nespoléhala. Dcera je alergik, konkrétně na ovoce a BKM a když jsme byly v nemocnici, měla to zanesené do zprávy a ještě jsem na to upozorňovala a vždy ji přinesli úplně stejné jídlo jako ostatním. Tzn. ke svačině tvaroh s ovocem, apod. 😀 Být tebou, tak si nech přinést jídlo manželem, většina to tak dělá, obzvlášť ta kojící dieta v porodnicích stojí za to 😀

helenkadol
29. říj 2015

Nahlas, že chceš veget. jídlo. Při příjmu se mě ptali, jestli mám nějakou extra dietu. Podle mě by neměl být problém.

mirusajda
29. říj 2015

I já si přilepšovala domácí stravou donášenou manželem. Lednice bývají k dispozici pro pacienty, tak s tím můžeš počítat. Nejhorší byl první večer, přijela jsem v 16:00 a než mě vyšetřili, vyzpovídali a přijali, bylo 17:00, čas večeře a se mnou nepočítali, takže jsem nic nedostala. Snídani taky ne, protože jsem musela na vyšetření na lačno a jako těhotné mi z toho bylo dost zle 🤐 Snídaně na mě počkala po vyšetření, tak jsem se v 10 hodin k ní usadila a jaké překvapení na mě čekalo? Právě ta strašná tvarohová pomasránka s nakládanou kápií, kyselé smradlavé nedobré blop 😀 A k obědu pak následovala držťková polévka a vrtule s vepřovým masem 😖 Tak jsem si dala jogurt z domova a banán a bylo mi hej.

agne
29. říj 2015

Za mě byla v porodnici varianta jedna pro ženy po porodu klasickém a varianta dvě pro ženy po císařském řezu - nic míň a nic víc.
Jedna z pacientek na pokoji měla problémy skoro se vším a vracela to, ani svačin se postupně nedotkla, až se jí nakonec sestřičky zeptali jestli jí mají ještě ty svačiny nosit - že ne. Tak si chodila do kantýny a na jedno cigárko 😅 ...
Myslím, že buď to nechat nebo to bude pokud ti vyjdou vstříc přesně jak jsi psala nudle, buchtičky, kde bude salám a sýr dají ti jen sýr a rozhodně ne bio maso...
Ale možná tě to samotnou překvapí jak budeš po porodu zesláblá, vyčerpaná, že sníš všechno, já si dodnes pamatuji co všechno jsem na svoji první snídani po porodu (den předtím jsem skoro nejedla) slupla... 😉 A pořád jsem měla tak nějak hlad... Nastartováváš kojení, vydáváš hodně energie... 🙂
Nechala bych manžela donést to na co jsi zvyklá, ale uvidíš sama na co budeš mít chuť... 😎

karlajasmine
autor
29. říj 2015

No je fakt ze dost mozna me to bude po porodu uplne jedno a snim proste to, co mi daji pred sebe 🙂 No uvidim, asi to udelam tak, ze se u prijmu zeptam, a kdyby se na to netvarili nebo bych videla ze je to problem tak reknu ze v pohode, ze at mi proste nosi to, co vsem 🙂

meindzi
29. říj 2015

Ja osobne jsem rodila na Slovensku, ale pri prijmu se me ptali, zda mam na neco alergii nebo tak a ja uvedla, ze jsem vegetarianka a dostavala jsem vegetarianske jidlo a nebyl s tim zadny problem. Na snidani nejake pecivo, syr, zeleninu, nebo maslo, dzem, obed nejaka zeleninova polevka, vyvar, mela jsem tam i ovocne knedliky, na vecu nejake pecivo, ovoce a vim, ze jsem tam mela i takovy sojovy salam. Byla jsem tam jedina a ostatne holky mi docela zavidely, protoze jsem dostavala vice ovoce i zeleniny nez ony 🙂 Ja osobne jsem vegetarian 13 let a nejim nic od masa, drubez, ryby, atd, takze kdyby mi byla nabidnuta masita strava z nemocnice, tak poprosim pribuzne, at mi dovezou jidlo, co jim 🙂 ale prekvapilo me, ze jsem hned prvni den mela neco s fazolema 🙂

maudn
29. říj 2015

Já nejsem vybírává. Přesto tvrdím, že nemocniční jídlo nechutná dobře - je hnusné,ale i tak narozdil od spolubydlících jsem jídlo vždy dojedla...... Myslím, že i hospitalizováni by mohli jist aspoň trošku slušně.... To nemluvím o tom, že u obou mých tehu sestry tajili že je na výběr ze dvou jídel, aby s tím neměli práci... jídlo připomíná hmotu víc než potravu. Jako co vzpomínám, tak na základní škole to bylo o něco lepší- mělo to aspoň chuť, ale já opravdu nejsem vybiravy člověk, když jsem neměl hlad snědla jsem to. Kdo je vegetarián, tak se tam nají možná pečiva, rýže, brambor....

mysicka_lb
29. říj 2015

Ahojky, já jsem při příjmu do porodnice uvedla, že jsem vegetariánka, a dostala jsem vegetariánskou dietu. Stejně tak tam jedly jiné jídlo než ostatní třeba cukrovkářky (také tam byly). Bylo to naprosto v pohodě, jídlo vynikající. Ovocné knedlíky a podobné sr.čky ani náhodou. Holky, co vegetariánky nebyly, říkaly, že si příště tu dietu dají taky.

meindzi
29. říj 2015

ja si opravdu na jidlo v porodnici nemuzu stezovat. a to si myslim, ze jsem vybirava. ale opravdu asi zalezi na porodnici 🙂

izzybickerstaff
29. říj 2015

@agne jak se liší jídlo po klasickém porodu a po císaři?

agne
29. říj 2015

@izzybickerstaff No, snídaně a svačiny byli co si vybavuji většinou shodné, ale oběd byl jiný, my měli třeba maso, omáčku, rýži a paní vedle třeba maso, omáčku a knedlík. Měla i víc sladkého, nebo myslím i jednou, dvakrát teplou večeři a my studenou... Někdy to vypadalo líp, někdy hůř a někdy stejně... Možná to bylo výživnější nebo dietnější fakt netuším jen to bylo většinou něco jiného...

jasminecek
29. říj 2015

@karlajasmine pockej, ale bio maso umrelo taky, stejne jako nebio....tam neni rozdil. Jsem veganka, ted uz tedy spis raw veganka a po zkusenostech s prvnim porodem v Brne bych si vzala jidlo svoje.

ireniq
29. říj 2015

@izzybickerstaff úplně přesně nevím, ale určitě je dieta po císaři "dietnejsi", některé maminky mají potíž s rozpohybováním střev a musí trávení zatěžovat postupně. Já si pamatuji, že jsem místo pečiva měla asi 3 dny pořád piškoty.

fibrila
29. říj 2015

Moje zkušenost je taková, že nebyl problém s tím, že mi budou dávat v porodnici vegetariánskou stravu, ale velký problém bylo množství a hlavně složení té stravy: např. ráno rohlík s taveným sýrem, k obědu nějaké velmi mdlé rizoto s mraženou zeleninou a večer zase rohlík - no dejme tomu s gervais... za sebe doporučuji zásobit se, mě se to velmi osvědčilo. Po porodu, který proběhl později odpoledne jsem dostala rohlík a krajíc chleba s tvarohovým sýrem, další jídlo bylo až ráno ten rohlík s taveňákem! Jistě to tak není všude, ale je lépe být připravena...!

rolna
29. říj 2015

Jsem vegetariánka a v porodnici v Ivančicích mi vyšli maximálně vstříc. Jídlo bylo na nemocniční stravu docela chutné a já hlavně po porodu jedla jak bezedná 🙂 Pamatuji si, že na jídleníčku byl jeden den pro vege fazolový guláš (vařilo se pro celou nemocnici), ale donesli mi něco jiného. Nijak jsem po tom nepátrala, ale předpokládám, že mi nechtěli dávat kvůli malému fazole, to mi přišlo ohleduplné. Byla jsem spokojená 🙂

karlajasmine
autor
29. říj 2015

@jasminecek jj,já vím, že bio maso umřelo taky.. Proto se ho snažím jist minimum, ale zatím se mi nedaří ho vyřadit úplně.. Ale snažím se právě aspoň nejíst maso zbytečně..ale to je na jinou debatu 🙂

melodygirl
29. říj 2015

@rolna tak to se tam tedy vylepšili, já rodila v Ivančicích téměř před 4 lety a jídlo pro počátky kojení tedy nic moc, hned hrachovka atd.

vikykiwi
31. říj 2015

@karlajasmine
Já jsem vegetariánka, rodila jsem před 5ti měsíci a v porodnici jsem nahlásila vegetariánskou stravu a nebyl problém, dostávala jsem ji a byla na tom vždy cedulka: kojící vegetariánka 🙂

verdos
31. říj 2015

@karlajasmine Asi dost záleží i kde. Poprvé mě nechali hlady, hlásit jsem mohla, co jsem chtěla (vegetariánství + alergie), kašlali na to, takže jsem vždycky snědla pár suchých nepolitých brambor nebo suchý rohlík, atp. Po každém jídle jsem znovu hlásila, že mi vydávají špatnou stravu, ale nic neudělali. Jídlo mi pak vozil manžel - velké zásoby jako svačiny + obědy k tomu. Před druhým porodem jsem si preventivně stěžovala vedení nemocnice a hle - hned 2. den ke mně naběhla dietářka, volba jídla, každé jídlo jednotlivě se mnou prošla, zda je to v pořádku, domluvený individuální jídelníček a porce jak pro slona :D. Nebýt toho, že se mi stýskalo, zůstala bych dýl, byla jsem tam jak na hotelu... Ale odešli jsme o den dříve, chtěla jsem prostě domů (doma je doma), tak jsem je aspoň tím spešl jídelníčkem dlouho "neobtěžovala" 🙂. Obojí Brno Obilňák. Teď mě to zanedlouho čeká zas, tak přemýšlím, zda mám zase dopředu avizovat, že dorazím nebo tomu nechat volný průběh 🙂.

vikykiwi
31. říj 2015

@verdos ty jsi teda nosnice🙂...už třetí dítě.

verdos
31. říj 2015

@vikykiwi Původě byly v plánu 4, ale manžel už teď bere prášky na bolest hlavy (druhé dítko je obzvláště hlučné), takže toto bude asi poslední...

katyxq
31. říj 2015

@karlajasmine mě v porodnici (Vyškov) totálně kašlali na nahlášené potravinové alergie 😅 (na katrtě dokonce vyznačené červenou barvou) a donesli mi, co všem ostatním (takže s mléčným i pšenicí), ale nedělala jsem si iluze, tak jsem s sebou měla zásoby a navíc jsem šli den po porodu domů na reverz, tak jsem to neřešila a jen to nejedla ... no teda to stejně nebyl zrovna výkvět zdravý stravy, zeleninu tak hledat lupou

estrellita
31. říj 2015

@karlajasmine rodila jsem u Apolinare, nahlasila jsem vegetarianskou stravu (jim maso malo), a zapsali si to, ale nejak na to pak asi pozapomneli 😅 ale kdyz jsem videla vege jidelnicek, tak tam bylo prave dost tech sladkych variant, pak take zapecene testoviny, vege rizoto, takze proc ne. ale zas jidelnicek se dela na kazdy tyden jiny a tak uvidis, na co narazis.
Ja jsem byla po porodu pak slaba, tak jsem pak za to maso byla i docela rada 🙂 ty tri dny uz bych tak moc neresila, a maso bylo tedy jen k obedu, pokud se nepletu.

suzanna123
31. říj 2015

@agne já v porodnici skoro nejedla - jednak mě to jídlo nijak nelákalo, jednak jsem ani moc neměla potřebu jíst. Napodruhé jsem šla teda druhý den pryč -@karlajasmine taky možnost 😉

suzanna123
31. říj 2015

@katyxq taky jsi byla v nemocnici a ne v pětihvězdičkovým hotelu... 😀

herminka
31. říj 2015

Byla jsem v těhotenství hospitalizovaná dlouhodobě, nemocnice nabízela vegetariánskou stravu (taky nejsem vegetarián, maso jím jen čas od času), ale složením nebyla kdovíjaká, hodně sacharidů, málo bílkovin. Oproti běžné stravě, kterou měly spolubydlící, jsem dostávala víc zeleniny a ovoce.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru