Cukrovka I. typu a těhotenství, máte zkušenost?

tazzi
28. črc 2015

Ahoj, rada bych se poradila ohledne glykemii behem tehotenstvi, 1.trimestr. Aktualne jsem 10+5 a posledni tri dny mi glykemie letaji jako na horske draze ( 3-12).. Mate nekdo zkusenosti? Pred otehotnenim jsem byla celkem kompenzovana, glyk. 3,9 - 4.2

byreta
28. črc 2015

Bude hůř 🙂

tazzi
autor
28. črc 2015

Fakt? No ja jen aby to neublizovalo prckovi. Na screening jdu az 17/8 a na dia 7/8

byreta
28. črc 2015

V těhu jsem byla vzorný pacient, ale GHb jsem pod 53 nedostala, glykemie jsem se snažila držet v normě, ale úlety nad 10 byly. 2. a 3. trinestr byl horší. Hodně mi pomohlo, že jsem na pumpě a 2.i 3. trimestr jsem měla často senzor. Celé těhu byl ale stres, ať je vše ok. Důležité je, že malý byl, je a snad i bude v pořádku. Držím palce.

werumka
28. črc 2015

@tazzi Neboj se, v prvním trimestru jsou tyhle skoky normální, je to daný sklonem k hypům a pak to lítá ve větším rozptylu. Po 12. týdnu se to urovná a kolem 20. týdne bude potřeba inzulín přidávat. Já jsem přidávala na pumpě průměrně 0,1 jednotky jednou za 3 týdny. Jsi naprosto v pořádku a dítě bude taky, buď v klidu 😉

tazzi
autor
28. črc 2015

Moc dekuju za zkusenosti. Docela me ty hodnoty desily.. Taky mam pumpu a senzor jsem sundala vcera a bylo to celkem ok 😉

werumka
28. črc 2015

@tazzi Neboj se! Dobrá rada do života: Děti vydrží víc, než si myslíme 🙂

tazzi
autor
17. srp 2015

Tak dneska screening a že prý ok 🙂 Jen nám hrozí vyšší tlak, tak dostanu nějaký prášky..

werumka
17. srp 2015

@tazzi Tak to je fajn! 🙂 A není ten tlak spíš syndrom bílého pláště? 😉

tazzi
autor
20. srp 2015

Pondelni 100% 😀 ale rikala ze to vidi z krevnich testu, tak zobu Anopyrin.

u1230
7. zář 2015

ahoj, také mám cukrovku. A také jsem na pumpě. Ráda bych se cca do půl roku začala snažit o miminko. Holky a kde jste měli zavedenou kanylu? Já ji mám stále v břiše a nikdy jsem ji nezkoušela píchnout někam jinam. Díky za info 🙂

tazzi
autor
8. zář 2015

Ahoj, já zavádím do hýždí, a v pohodě 😉

lenulka1980
13. led 2016

Ahoj, jsem taky diabetička 1. typu, aktuálně v 10. t. těhotenství - tohle těhu je tak trošku neplánované, protože doma už máme 2 dětičky. Předchozí těhotenství proběhly v celku v pohodě - až na porody, ty byly díky velikosti děti vcelku náročné - tak doufám, že tomu bude tak i teď. Budu ráda, když se tady najde nějaká těhotná diabetička na popovídání.

tazzi
autor
13. led 2016

@lenulka1980 Ahoj, ja jsem momentalne ve 35tt 🙂 a co se glykemii tyce, tak pry ok.. Kde jsi rodila?

lenulka1980
13. led 2016

Bydlím kousek od Brna, takže v Brně - první mimi v roce 2006 na Obilňáku 4350 g a 55 cm- trochu hororová záležitost, holčička se zasekla ramínkama, takže ji ze mě vymačkávali - měla obrnu pravé ručičky, takže následovalo cvičení Vojtovy metody - to jsem tvrdila, že už žádný těhu nebude, ale nakonec v roce 2009 chlapeček ve FN Brno - Bohunice 4000g a 50 cm- tam už si více hlídali váhu, pořád mi dělali ultrazvuky ohledně velikosti a nakonec jsem rodila normálně. A to já jsem hodně malinká - měřím 153 cm a váha se mi pohybuje kolem 50 kg. Takže to vážně byl záhul 😉 Takže ty to máš už za pár 🙂 Mě totiž obě těhu vyvolávali po ukončení 36. tt - u toho prvního jsem měla blbý tlak a bílkovinu v moči na kontrole v nemocnici, takže si mě tam už nechali a hned druhý den bylo vyvolání a u toho druhého jsem v nemocnici byla déle - už od 35 tt. A odkud jsi a kde budeš rodit Ty?

tazzi
autor
13. led 2016

Me doktor rikal, ze prevent. hospitalizace bude mezi 38-39tt, ale spis mezi reci dal to nerozvadel a uz je to urcite mesic.. Jsem z Prahy, takze Apolinar, v pondeli na UZ 34+4 mela "mala" odhad vahy 2660g. Vyskou jsem na tom stejne, tak doufam, ze se vejdeme do max. 3200g.. Jak le hodnoty jsi behem predchozich tehu mela?

lenulka1980
13. led 2016

No právě že ani u jednoho těhotenství to nebylo ukázkové 😒 Dost často mi to vylítlo nad 10 i k 15, takže ze mě můj doktor určitě radost mít nemohl... GH si už nepamatuju, matně si vzpomínám, že u druhého těhu jsem poslední GH měla okolo 5,5..., ale u ani jednoho jsem třeba na začátku neměla vůbec ukázkové hodnoty, ani výborný GH... No a co si pamatuju, tak právě hrozně narostli v těch posledních týdnech... a u toho prvního porodu se ještě k tomu strašně sekli s odhadem, protože den před porodem mi v nemocnici děli ultrazvuk a podle měj měla malá vážit okolo 3600 g a nakonec měla těch 4350 g. byla jsem tenkrát děsivě naštvaná - všichni doktoři (na gyn. a diab.) se divili, že mi neudělali CS 😒 co se dá dělat, raději na to nevzpomínám...
No a teď se snažím hlídat, ale taky to není nijak ukázkové - mám dost často hypa, tak mi to zase vylítne - včera jsem se přes den držela okolo 10 a večer spadla do hypa - prostě paráda 😉
Dnes jdu na genetiku - poslala mě tam gyndařka kvůli věku - v době porodu mi bude už 36, tak jsem zvědavá, co se tam dozvím 🙂
No a zítra mě čeká kontrola na diab., kde doktorovi oznámím své těhotenství - takže čekám, že mi řekne, že jsem se musela zbláznit 🙂

tazzi
autor
13. led 2016

V 1.trimestru jsem mela taky hypo kazdou chvili a po jidlech jsem byla v rozmezi 10-12, ale doktorka byla celkem spokojena. Ted mam celkem velkou rezistenci na inz. takze se picham 30-45 min.pred jidlem abycb se po jidle dostala do 9... A GH mam od zacatku 38..

lenulka1980
14. led 2016

Tak na genetice to včera dopadlo dobře - v podstatě jsem se nedozvěděla nic nového, jen že po 35. roce věku těhotných stoupá riziko vývojových vad u miminka (to už jsem věděla) a že jediná jistota na zjištění je odběr plodové vody, který ale nechci.
No a před chvíli jsem se vrátila z diabetologie, tam mě bohužel čekala studená sprcha, protože můj poslední GH byl v říjnu 102 mmol - což je podle dr. indikace k přerušení těhotenství z diab. hlediska, to jsem odmítla...Takže mě odeslala do rizikové poradny ve FN Brno-Bohunice, kam jsem hned volala a jsem tam objednaná už na pondělí 18.1., tak jsem zvědavá, co mi řeknou tam...
Tak takový GH jsem snad nikdy neměla, tiše závidím 🙂 Já teda bojuju, ráno mívám někdy trochu hypo - jinak naštěstí tak do těch šesti, po jídle to někdy vyletí k 10, obvykle ale tak do těch 8, přes den to pak jde, ale večer mě to šplhá k 10 po večeři - takže si mám přidat jednotku před večeří a ubrat jednotku na noc, abych ráno neměla ty hypa... a samozřejmě se co nejvíce měřit, i po jídlech a večer před spaním...
No aktuálně jsem v takovém stresu a rozhozená, že jsem strašně moooc zvědavá, co mi to udělá s glymčama - ach joooo ☹
A ještě jsem se ptala, jestli mě nemůžou převést během těhu na pumpu a bylo mi řečeno, že je to hodně riskantní, takže mám smolíka ☹
Jsem já to ale případ, co?!? 😉 Musím si z toho dělat aspoň trochu srandu, jinak bych se musela jít zahrabat...

tazzi
autor
14. led 2016

Taky jsem nekde cetla ze prechod na pumpu behem tehotenstvi ke riskantni, ale v tvem pripade by ti to urcite pomohlo. Pokud jsi cely den v pohode a mas problemy na noc, tak by se zvysila davka na noc a byl by klid. Ale ze zacatku trva nez davky nastavi tak aby to bylo ok, pamatuju si, ze jako mala jsem na perech na noc pichala kombinaci rychleho a pomaleho, ale uz jsou to roky.. Ty jo, to nenu pekny vysledek, ale uvidis. A to uz budes chodit k diabetilogovi pro tehule?

werumka
14. led 2016

@lenulka1980 Ahoj, taky si myslím, že pumpa by byla menší risk, než mít s pery takhle vysoký GH. Já jsem třeba při přechodu na pumpu nemusela dávky ani tolik ladit, docela si to sedlo hned od začátku. A musím říct, že v těhotenství zlatá pumpa - prostě jsem postupně od 20. týdne přidávala a GH jsem měla taky 38 - 40.
@tazzi Ahoj, jak to máš s tímhle GH mimo těhotenství? Já jsem zjistila, že nemůžu mít pod 45, protože pak mám hypa, který prostě nepoznávám a je to někdy docela "veselý". Takže stabilně držím mezi 45 a 50. Nosíš i senzor?

lenulka1980
14. led 2016

No ono to celkově je u mě na diabetologii poslední dobou takové zmatené, protože můj ošetřující dr. má poté, co se stal ved. pracoviště málo času na svoje pacienty, takže jsem už dvakrát byla u takové mladičké dr., bylo na ní vidět, že sama neví co si se mnou počít, takže pořád volala nějaké dalšímu dr., ke kterému mám začít chodit od příští kontroly a který se má specializovat na těhotné diabetičky, takže jsem z toho taková zmatená 😒
Taky si myslím, že na pumpičce by se mi dařilo lépe držet si hodnoty, ale podle dr. jsem pochopila, že je právě hodně riskantní ten přechod a to přenastavení dělat teď během těhu, takže budu muset zůstat na pérech, ale zase jsem četla, že se to dá zvládnout i na nich - tak snad se mi to povede 🙂
No a jak jsem psala, že nervy pracujou, tak ráno jsem měla 6,3 - ke snídani jeden rohlík a teď před obědem 11,3 ☹

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka No.. abych pravdu rekla tak pred tim nez jsme se rozhodli pro mimco, tak jsem to vubec neresila, ale potom jsem byla mezi 42-50, az od zac.tehu mam tech 38 a hypa obcas mam a nedokazu se jich zbavit.. Senzory mam kazdou chvili, uz mam rozpichany bricho 🙂 Po jidle to udela kopecek a potom celkem ok.. Jinak hypa jsem v 1.a zac 2. tr. uz necitila jak jsem si na ne navykla, ale pred tehu jsem poznala kazdy..

werumka
14. led 2016

@tazzi Právě, já jsem byla v těhotenství taky na 38 a musela jsem furt měřit, fakt pořád, protože třeba pokles na 3,0 jsem absolutně necítila. Když jsem měla mimo těhotenství GH kolem 42, začala jsem to hypo cítit až ve chvíli, kdy byla glykémie na 2,0. A to už se pak často sklouzne... a pak následný vzestup. Fakt se při tom moc nedalo fungovat a doktor mi sám potvrdil, že takový GH vlastně není k normálnímu životu 😀

tazzi
autor
14. led 2016

@lenulka1980 dia pres tehotny diabeticky je urcite o moc lepsi, vi jak to bude dal pokracovat, kdy mas co ocekavat a tak. Moje dr.me i uklidnovala, ze mela hodne tehotnych s GH 60 a deti jsou ok..

lenulka1980
14. led 2016

No já jsem právě ani u těch prvních dvou těhotenství neměla na začátku právě ukázkový GH, ale teď mě ta dr. tak strašlivě vyděsila, že vážně nevím, co si mám myslet...
Já mám obě předchozí děti taky v pořádku, až na porodní váhu a u malé při porodu zaseknutí ramínkama a následně obrna pravé ruky a cvičení Vojtovy metody, ale do tří let jsme to rozcvičili a dneska to na ní pozná opravdu jen dr. nebo fyzioterapeut....
Doufám, že ten nový doktor na diab. bude rozumný a nějak to spolu vyválčíme 😉
Tak to já jsem snad nejlepší GH během těhu měla pod 50 a níž mi to nikdy nešlo 😒
Jj, je pravda, že na tom nízkém GH bude něco pravdy, že není k žití - protože asi opravdu přestaneš poznávat hypa, když mám v podstatě pořád glymče okolo 4-6

werumka
14. led 2016

@tazzi A kam chodíš na diabetologii mimo těhotenství? Teď jsi asi u Apolináře, že?

werumka
14. led 2016

@lenulka1980 Hele, hoď to teď za hlavu, co bylo, bylo, teď se můžeš snažit ten GH postupně snižovat. Uklidni hlavu a zkus na tom den po dni pracovat. Určitě uvidíš, že to začne klesat. Doktor Ti poradí a provede Tě. Nebylo by od věci, kdybys s lékařem probrala tu pumpu třeba po porodu. Větší problém, než nástup na pumpu, vidím v revizních lékařích, kteří jsou u dospělých na ty pumpy celkem škrti. Ale určitě se zeptej na možnosti, zda na ní nepřejít už teď - ten lékař s tím určitě nějakou zkušenost mít bude. Je potřeba být chvíli v nemocnici pod dohledem, můžou Tě napojit na senzor, kontrolovat. Ale je to hlavně o Tvém odhodlání - nová šance, nový začátek a můžeš pak mít mnohem jednodušší život 🙂

tazzi
autor
14. led 2016

Jj, ted u Apolinare a jinak na Karlak ke stejny doktorce 🙂 Ma dve ordinace

werumka
14. led 2016

@tazzi Aha, tak to je dobrý 🙂 To mi asi vadilo tak nějak nejvíc, že jsem musela měnit diabetologii. Kdysi, když jsem odcházela z dětský z Motola, jsem vybírala mezi Karlákem a IKEMem. Nakonec jsem zakotvila v IKEMu. Od doby, co tam udělali super kavárnu, jsem při čekání na výsledky klidná 😀

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka Tak ja toho mam ze sebou vic nez jsem ji nasla.. Z detskyho v Motole jsem sla na detsky s Mudr.Leblem na Hagibor(Vinohrady), potom na dosp.do Vinohradsky a to bylo peklo, tam bylo doktorovi uplne jedno jaky glykemie nebo GH mam a potom Karlak 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru