Miminko se neotočilo, co mě čeká?

hanulka91
27. črc 2016

Ahoj maminky,
Budu začínat 35 TT a miminko se mi v 31 TT otočilo zadečkem dolu ☹ Porod koncem pánevním určitě nechci podstupovat, takže jedině císař, ze kterého mám fakt strach. Na kontrolu jdu až 10.8 kde se uvidí zda si to miminko ještě nerozmyslelo a neotočilo se, ale v případě, že ne (a to doktor říkal, že je pravděpodobnější) tak mi budou plánovat císaře. ALE to už budu skoro ve 37 TT a to už jsem s prvním těhotenstvím rodila. Co se stane, když se miminko neotočí a zůstane tak zadečkem dolu a mě praskne voda dříve než v objednaný termín na císaře? Mám z toho strašný strach. Budou mě v porodnici nutit, abych zkusila spontánní porod? A nebo mě rovnou dají na císaře? Někde jsem četla, že se pokouší miminko otočit, ale to se mi taky moc nelíbí. Máte s tím některá zkušenosti? Rodila jste některá miminko koncem pánevním? A nebo praskla vám některé voda před termínem plánovaného císaře? Jak to dopadlo?

merope
28. črc 2016

@janickajana Však já psala, že kdyby to byla jakákoli jiná operace s podobným řezem a tak, tak lidi jezdí do lázní, ale po císaři nikdo, protože žena musí šup domů a starat se o dítě. A to je přesně ono - po zřejmě nekomplikovaném císaři jsi jela domů, po týdnu fungovala, ale pořád nemohla nosit nic těžkého. Kdybys měla vaginální porod, doma budeš třetí den po porodu a do týdne ti jen mimi připomene, že jsi rodila. Samozřejmě jsou komplikované vaginální porody, kde je to delší - a jsou komplikovanější císaři, kde je tohle ještě delší. Ségra na konci šestinedělí teoreticky nesměla nosit synovce (jasně že nosila, co taky jiného, holt cvalík od narození) a pořád lítala na kontroly kvůli obřímu hematomu. U druhého se safra snažila, aby šla rodit přirozeně a neměla druhého císaře a libovala si, že 3 měsíce po porodu, se dvěma dětmi doma byla schopná bez problémů ještě večer dělat na počítači něco do práce.

urtica
28. črc 2016

@merope Taky jsem si poležela týden po vaginálním porodu v nemocnici a ano - nosit těžké věci jsem mohla, tj fakt...zato jsem s sebou skoro celé šestinedělí tahala kruh - sedět nešlo...🙂.

hanulka91
autor
28. črc 2016

Právě, že jeden vaginální porod mám už za sebou a od prvních bolestí se Maxík narodil až po 13 hodinách. S nástřihem, snad celý šestinedělí jsem si nemohla sednout. Dost se mi motala hlava a celkově mi bylo nevolno a zase to trvalo snad celé šestinedělí. Takže jsem jenom ležela s prďolou a manžel okolo nás skákal. Takže, představa, že rodím miminko přirozeným porodem a koncem pánevním a někde se něco posere, to, že tam ta pravděpodobnost je a já stejně skončím na akutním císaři mě spíš děsí. Proč tomu tedy chodit naproti? Doktoři mi doporučili císaře, tak do toho jdu ikdyž se teda taky šíleně bojím, ale snad to budu mít všechno rychle za sebou a v pořádku 🙂 Všem vám děkuji za reakce 🙂 Po jejich přečtení jsem si řekla, že spontánní porod prostě nepřipadá v úvahu. A ještě musím podotknout, že od půlky těhotenství mám problém s vysokým tlakem, takže by to asi nedělalo dobrotu ....

pajula123
28. črc 2016

@hanulka91 nenech se strasit. Mam za sebou cisare pro nepostupujici porod. Prvni den bolest velika,pak cim dal tim lepsi. 12.den po jsem sama s malym jela autem k dr. na vyndani stehu,nesla ho ve vajicku tri patra bez vytahu...a v klidu. Segra si po vaginalnim porodu poradne nesedla pul roku,o sexu skoda mluvit. Nic neni jen cernobile. Drzim palce,at mate prubeh bez komplikaci a jsi brzy fit!

formelina
28. črc 2016

Ve 37tt mi praskla voda.Jeli jsme do porodnice hned jsem řekla, že malá je koncem pánevním a oni počítali okamžitě s císařským řezem.
Já byla rozhodnutá, že nebudu souhlasit s nějakým otáčením nebo porodem koncem pánevním. Je to moc rizikové pro dítě i matku.
Takže jsem měla jasno císař. A není to žádná hrůza ba naopak 😉

aftylka
28. črc 2016

@hanulka91 Muzu te uklidnit, ze ja sem se po cisari velice dobre hojila, nemela sem problemy, za tyden jsem byla fit. Jizvu a drobne bolesti jsem citila asi pul roku. To ze mi bylo psychicky smutno byl jediny duvod, ze sem cisare litovala, po fyzicke strance jsem si nemohla stezovat. Je to hodne o vuli a o tom, jak rychle se chces zotavit.

odula
28. črc 2016

@aftylka ne, je to o tom, jak ti císaře provedou a jak se tvoje telo hojí... Jako kdyby ty matky co s tim měly problém, se snad NECHTĚLY zotavit. Pardon, mimo téma, ale fakt nekdy nestačí, jak si to člověk v hlavě "nastaví"... 😲

urtica
28. črc 2016

@odula Jj, s tím souhlasím - stejně jako průběh porodu není jen o tom , jak si to matka v hlavě nastaví - jak se tu občas taky objevuje. Ne, že by psychika nebyla důležitá součást, ale není to jediný faktor...
Mimochodem, trochu mimo téma...ale viz. @pajula123 - druhá strana mince - o tom, jak někdy nástřih dokáže nadělat dlouhodobě paseku v intimním a osobním životě se moc nemluví...

aftylka
28. črc 2016

@odula nemyslela jsem to tak, ze by se nektere nechtely zotavit, ale tak ze je to hodne o pristupu. Kdyz budes sedet a litovat se, ze to boli, tak to bolet bude. Holt jsou lidi, kteri jsou na bolest citlivejsi a hur to treba snasi, ale nekdy je potreba zatnout zuby.

pajula123
28. črc 2016

@aftylka tak s tímhle vysvětlením už souhlasím - já věděla, že mamka mi pomůže první týden a pak už musím zvládat sama, takže jsem se od prvního dne snažila být co nejvíc v pořádku, protože jsem věděla, že prostě musím.

odula
28. črc 2016

@urtica souhlas. Jenom k tomu nástřihu - mě nástřih neudělal paseku vůbec žádnou. Paseku mi udělal překotnej porod, když mě nastřihnout nestačili a já jsem byla potrhaná. to je teprv paseka. A ještě když to blbě zašijou... No nic.

odula
28. črc 2016

@aftylka jo, taky souhlas. Ale někdy to prostě fakt nejde (zatnout zuby) a když to bolí tak to prostě fakt bolí. takže určitě ne žádný bolestínství a sebelítost, ale někdy prostě nejde se vybičovat a "zatnout".

odula
28. črc 2016

jo - btw - malej taky sedí od začátku na zadku a ještě se neráčil pohnout. ještě mám tedy pár týdnu než budu vědět, jestli mě taky čeká tohle dilema, ale nabrat s předstihem pár názorů a zkušeností nezaškodí. 🙂

aftylka
28. črc 2016

@odula ano, ty mas taky pravdu. Ja treba obecne snasim bolest a nemoco dobre, nekoho to treba polozi (viz.muzska rymicka ze 😀), mne pak mozna chybi empatie, aby se vcitila prave do tech citlivejsich. Ja si taky v hlave nastavila, ze budu mit super porod KP a prd z toho. Proto jsem tu psala, ze podruhe bych se rozhodla pro planovanou sekci.

aftylka
28. črc 2016

@odula Tak preju at se umoudri!

pajula123
28. črc 2016

@aftylka Já zas šla do porodnice s tím, že budu mít super přirozený porod...a porodní plán šel taky do háje...

odula
28. črc 2016

@aftylka jako zas pro ty, co je položí rýmička, je hrozně důležitý když maj někoho, kdo je poněkud povzbudí a připomene, že se to dá přežít 😉 takže to je taky moc dobře. a dík za přání 🙂

urtica
28. črc 2016

@odula Určitě , věřím že velké roztržení je ještě větší průser. U nástřihu je indi vindi - jako u všeho. Záleží i na rozsahu, jak je veden, na zručnosti toho, kdo to šije atd.
Mimochodem, četla jsem kdysi příspěvek od jedné maminky, která byla roztržená až na záda a údajně za pár týdnů úplně v pohodě, sedět mohla normálně dva dny po porodu...svou roli v tom asi hrál právě fakt, že byla precizně zašitá...

pajula123
28. črc 2016

@hanulka91 @odula Ještě holky jedna praktická rada: v porodnici mi jedna moc fajn PA radila, abych se snažila co nejdřív chodit rovně (ne v předklonu), a to i když to bude víc bolet - že prý tímto způsobem budu rychleji v pořádku. Poctivě jsem se snažila. A nevím teda, jestli to bylo i tím, ale fakt jsem byla hodně brzo fit 🙂

eficenka
28. črc 2016

@hanulka91
zkus začít cvičit epinem aporodíš KP i bez nástřihu a poranění 🙂
najdi vhodnou porodnici, kde tě porodem provedou a podpoří Tě

urtica
28. črc 2016

@eficenka Cvičila jsem s epinem a nástřih mám 😉.

eficenka
28. črc 2016

@urtica
a v jaké si rodila poloze? 😉
pokud dřep, klek - tak nevěřím, že nástřih dělají - není většino utřeba a nebo stačí jen přiložit nahřátý ručník na hráz a krásně povolí...

urtica
28. črc 2016

@eficenka Vleže...neumožnili mi klek i když jsem chtěla (a měli to uvedeno na svých webovkách 🙄 ). Jinak - co vím, tak jinou polohu než vleže nebo v polosedě neumožňují bohužel ve většině porodnic.
Každopádně - u porodu KP by ji určitě v jiné poloze než vleže rodit nenechali, tam se tato poloha přímo indikuje, aby mohl dr rychle zasáhnout.

eficenka
28. črc 2016

@urtica
také jsem rodila v komunistické porodnici, kde je umožněn jen pololeh,
ale když si žena dupne - za mě teda manžel, lékař tam nebyl, PA stála opodál a porodila jsem si vklidu na 4 a malou chytal manžel
- lze to, ale musíte být asertivní a lékaže poslat někam, neb mu dát jasně najevo, že prostě tak rodit nechcedte.

k porodu KP je běžní v zahraničí porod v kleku a i v porodnicích v čr

urtica
28. črc 2016

@eficenka Vězte, že po 30 hodinách kontrakcí byste nebyla asertivní - ani agresivní - bylo by Vám jedno úplně všechno a přála byste si jediné....ABY už BYL KONEC 😀! Nebo možná ne, možná jste tvrdší - pak máte můj obdiv.

Myslím, že u nás se rodí porod KP vleže všude, kdyžtak uveďte konkr. porodnici, o které víte, že to možné je - to by mě samotnou zajímalo.
Nicméně já sama bych se toho bála a tazatelka už je rozhodnutá, takže je to spíš taková hypotetická diskuze.

marsi37
28. črc 2016

Ja mela to same,mimino se neotocilo...zvolila jsem cisar...uz nikdy vic.! Radeji todit nozkama napred..kdyz je teda mimi male..my meli 2900 a 47cm.. pro me cisar skareda zkusenost,oredtim 2porody normalne. Preji jen malo bolesti a rychle zotaveni

eficenka
29. črc 2016

@urtica
mě se vždycky porod rozjel předchozí den odpoledne a porodila jsem druhý den odpolene 🙂
ale jinak KP se přirozeně rodí Krnov, Vyškov, Milosrdn bratři v Brně, Jilemnice, Neratovice a to je jen to co vím, ale jinak jich asi bude spousta...

urtica
29. črc 2016

@eficenka Hmm. a vy znáte osobně někoho, kdo by tam rodil třeba v kleku přestože dítko šlo zadečkem? Vím, že to jsou porodnice, kde se celkově snaží o přirozený porod, ale tohle je přece jen jiná situace...

jezineciiicka
29. črc 2016

@vozdinka Můžu se zeptat v jaké to bylo porodnici, díky moc.

agar
29. črc 2016

Pro povzbuzení, mně se malá otočila hlavou dolů v 37. týdnu, "přemlouvala" jsem jí a cvičila kočičí hřbety. Na obrat bych nešla, dle mého má mimčo k této poloze důvod. Já tedy měla v hlavě pouze pŕirozený porod, možného císaře jsem obrečela. Kvůli KP jsem četla co se dalo a osobně bych do toho šla, je to poŕád normální poloha mimča (tedy ve většině případech). Nakonec jsem rodila cca 12 hodin, porod bez jediného stehu (možná i díky Aniballu) a za dvě hodiny jsem popobíhala po chodbě, PA se smála 🙂 . Byl to úžasný zážitek, jak jsem si představovala. Tvoje rozhodnutí je císař, tak se s ním snaž smíŕit, být klidná a nestresovat. Určitě to pomůže tvojí rekonvalescenci. Hodně štěstí!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru