Skřípnutý nerv v 9. měsíci těhotenství? Zažily jste to?

luckiesj
12. zář 2015

Už asi týden mi bolí pravá půlka zadku. Nejdřív se to tvářilo jako bolest kyčle, myslela jsem, že je to od toho, jak se mi tělo už pomalu připravuje na porod. Ale přijde mi, že je den ode dne horší a horší a myslím, že jde spíš o skřípnutý nerv. Někdy chodím celkem normálně, jen prostě cítím pravou půlku. Ale když udělám nějaký "špatný" pohyb, tak mi v té půlce píchne a bolest vystřelí nahoru do zad nebo do celé nohy. Je to hodně nepříjemné a úplně se děsím toho, jak s tímhle porodím. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Nevíte, kam s tím zajít a co mi s tím vůbec můžou udělat? Děkuji moc za každou radu a zkušenost 🙂

lv
12. zář 2015

eh, zkušenost ano, rodila jsem tak - bylo to jak u tebe, postupné zhoršování, až jsem pomale tahala nohu za sebou..u porodu jsem myslela, že nakopu všem,všemu zadnice, když mi říkali vylezte na lůžko, na kozu, tu nohu mi prostě musel někdo /nebo já, oběma rukama/ zvedat..moc fajn..po porodu taky, otočit se v posteli, slézt /dali mi schůdek pod postel/..přešlo to samo, nic s tém moc nemůžou dělat..mazat gely, mastmi proti bolesti můžeš na velikost dlaně, nepomáhalo mi to vůbec.

adellajda
12. zář 2015

Taky mám s tím osobní zkušenost... Je to skříplý ischiatický nerv. Já to řešila mazáním, dobrou obuví a nejvíce mi pomáhala reflexní masáž nohou, to si myslím,že mě zachránilo. No a zlobí to někdy i teď a to jsem přes rok od porodu:D.

luckiesj
autor
12. zář 2015

@adellajda Díky moc za reakci. Můžu se zeptat, čím si mazala? Co můžu v těhu?

zo_ja
12. zář 2015

Měla jsem okolo 7. měs., přešlo samo. Způsobeno asi více chozením než obvykle. Mažu hřejivou koňskou mastí, to dooost uvolní, samozřejmě masáž od někoho, kdo umí těhotný, je nej řešení, jen bacha, ať dobře vybereš a nezmáčkne nějaký nežádoucí body + někomu i ta opravdu dobrá odborná neudělá v těhu dobře, tak prostě opatrně. 😉

lv
12. zář 2015

s tou masáží - u 1.těhu jsem chodila na rhb, masírovali mi bedra v leže na boku, u 2.stejné (a i druhé) rhb oddělení odmítlo, že se to v těhotenství nemá, že si netroufají, tak si vyber, že.

luckiesj
autor
12. zář 2015

@lv Já pořád přemýšlím, jestli s tím někam zajít nebo ne, protože toho stejně teď moc nemůžu...

mialagia
12. zář 2015

@luckiesj tak o tom mi ani nemluv zažila jsem už v 6.měsíci skříplý sedací nerv a bolest hrozná chodila jsem asi měsíc na soft rehabilitace a jinak ti nikdo nepomůže když jsi těhu..prý to přejde po porodu..mě to přešlo naštěstí dříve..chce to pokud možno být v klidu ideálně ležet..byla jsem postupně u 3neurologů a všichni říkali to samé..způsobujou to těhot.hormony..

anetka1701
12. zář 2015

Měla jsem u obou těhotenství skříplej nerv v lopatce... Bylo to tak ten 8-9 měsíc, odeznělo to porodem... Bylo mi strašně, blelo to... U druhého jsem byla až na neurologii s tím...

Co pomohlo mně - suché teplo... Nahřívací polštářek a tak... No a kolikrát jsem si i vzala (na radu neurologa) najednou dva paraleny (aby to fakt zabralo...). Jinak jsem už kolikrát fakt lezla po zdi a bylo mi pěkně mizerně...

mialagia
12. zář 2015

@anetka1701 jo to je fakt že jediný co mě trochu pomáhalo a smělo se to byl paralen..ten jsem si dávala aspoň na noc..
A myslim že princip je stejný - aby se mohla roztahovat pánev a děloha tak se uvolňují svaly, vazy a klouby a proto se to pak může nějak blbě hnout a ňeco skřípnout třeba nerv..

anetka1701
12. zář 2015

@mialagia no já myslím... Cvičím tedka hodně Mojžíšovou, bylo mi to doporučeno před dalším těhotenstvím, že by to mělo pomoct aby se to příště neopakovalo 🙂

mialagia
12. zář 2015

@anetka1701 přesně před dalším těhotenstvím si nejdřív pořádně zpevnim zádové i jiné svalstvo prostě nejlépe celé tělo..

veri0007
12. zář 2015

@luckiesj a není to SI skloubení?? To červené místo na obrázku viz. níže😉 Jestli jo, tak na akutní bolest obstřik a pak jedině rozhýbat cviky dobrými na SI skloubení... Mě to chytlo v 8. měsíci těhu a dali mi obstřiky...

mialagia
12. zář 2015

@veri0007 mě odmítli dát i ty obstřiky prý je to v těhu nebezpečné a stejně to problém nevyřeší..a měla jsem to co popisuješ což právě skříplo ten sedací nerv..

veri0007
12. zář 2015

@mialagia byla jsem ubezpečena, že k miminku se to nedostane, což jsem se následně dočetla i z netu podle lékařské zprávy co mi píchli. Nevím co ti chtěli píchnout že to nebylo vhodné pro těhotnou... a stejně jsi musela asi mít něco jiného když ti bylo doporučeno ležet. Já to musela naopak rozhýbat a cvičit😉

cattus
12. zář 2015

@mialagia obstrik je trochu nadnesene. V tehu ti daji jen tzv pupence. Kdy je latka vpichovana donpodkozi a ta se k mimi fakt nedostane.
Sama mam potize s pateri a to dlouhodobe. Pri konzultaci u neurologa mi dr. Rekla ze v pripade obtizi mi muzou udelat jen a pouze tento druh obstriku. Ostatni jsou uz riskantni.
Pokud ale neco takoveho dostanete urcite to nebude obsahovat myorelaxans ale jen pouze davku analgetik.

mialagia
12. zář 2015

@veri0007 mno oni taky těžko zjistí co to přesně je když nejde udělat rentgen,ct ani rezonanci, takže to je stejně spíše odhad ale fyzioterapeutka ke které jsem chodila to viděla rozhodně na bloklé si skloubení které tlačí na ten sedací nerv..měla jsi štěstí mě fakt nechtěl ani jeden mudr píchnout ten obstřik kvůli riziku předčas.porodu..

mialagia
12. zář 2015

@cattus já jsem chtěla cokoliv co pomůže ale neublíží mimi protože ta bolest byla fakt akutní, ale nedali nic 😕

adellajda
12. zář 2015

@luckiesj Mazala jsem konopnou masti po sprchovani nebo koupeli a pak do tepla pod deku,at se to muze uvolnit😉 Urcite ti pripadne poradi v lekarne,co bys mohla dalsiho😉

veri0007
12. zář 2015

@adellajda jen lékarnu ne!!😀 Chtěla jsem na to něco co pomůže, dostala jsem bylinnou náplast napuštěnou ještě nějakým sajrajtem u které se lékarnice dušovala že jí těhotné mohou... V upozornění jsem se hned v první větě dočetla že těhotné jen po předchozí domluvě s lékařem a výkřičník u toho... Takže tak k lékarně😀

ducik
12. zář 2015

@luckiesj taky mám zkušenost, zní to opravdu jako skriply sedací nerv neboli ischias. Suché teplo určitě, pozor na chlad na záda, žádná vylezajici trička, po sprse nejdřív utirej záda, nejhorší je ofouknuti mokrých zad. Nevystrkuj v noci pokud možno záda z peřiny. Tvrdší spaní je lepší, osobně preferují na zádech.
Jinak v prvním těhotenství mi kolega pomohl prostřednictvím su jok terapie (jakoby akupresura), lezla jsem už v půlce těhotenství bolesti po zdi a potom super po pár dnech, jak zázrak 🙂 teď uz si to umím udělat sama. Je to bezpečné i v těhotenství.
http://www.sujok-biljakova.cz/Su-Jok_terapie.html http://www.sujok.cz
A není to žádnej samanismus 😉

daasenka85
12. zář 2015

No hele, zlatý devátý měsíc 😀 Já to měla od čtvrtého s první dcerkou a opravdu bych to nepřála největšímu nepříteli. Týden od týdne to bylo horší a horší, od 20. týdne jsem měla křeče několik hodin denně, typická vystřelující bolest typu bodání do kříže a řezání do nohy. Po 28. týdne jsem jedla 3 Paraleny denně, abych vůbec přežila a aspoň trochu spala.. Chtěla jsem císaře, protože jsem měla pocit, že s TÍMHLE neporodím. Světe div se, porodila a porod mě skoro vůbec nebolel, byla jsem trénovaná 🙂 Tyto bolesti jsem při porodu neměla, ale loupla jsem si na něj opět Paralen..

daasenka85
12. zář 2015

@anetka1701 snad mohu potvrdit, s dcerou hrozné bolesti už od 4. měsíce, nyní půjdeme do šestého a ťuk ťuk!!!! Cvičila jsem Mojžíšku od porodu, tj. dva roky, párkrát jsem stihla i tu mobilizaci (3.-4.krát). Před dcerou jsem ji cvičila též, ale jen půl roku a s jednou mobilizací

daasenka85
12. zář 2015

@mialagia mně to obstřik ještě zhoršil (v té době jsem nebyla těhu)..

daasenka85
12. zář 2015

@veri0007 hýbat se je lepší, já byla riziková, tak celé těhu proležela, proto ty děsné bolesti od 4. měsíce u první dcery ☹

daasenka85
12. zář 2015

Jo a na rehabce se mi v 31. týdnu vysmáli. Vysoce rizikové těhotenství? A co jako myslíte, že s vámi uděláme? ☹

mialagia
12. zář 2015

@daasenka85 jj taky mi to šlo až do nohy přes zadek a měla jsem jakoby umrtvenou pravou stranu pravé nohy..neskutečná bolest..tak to je ale alespoň pozitivní zpráva, že porod tě nakonec nebolel.. 🙂

anetka1701
12. zář 2015

@daasenka85 pevně věřím, že to tak bude :o) Pokaždé to bylo dost náročné, ke konci jsem už spala s ramenem zabaleným do elektrické hřejivé dečky a snažila jsem se aspon přežít... Tak doufám že Mojžíšová pomůže...

daasenka85
12. zář 2015

@anetka1701 ono je Mojžíška hlavně na bedra a kříž.. ale je tam pár cviků na vršek. a ono celá záda spolu souvisí.. já můžu doporučit ještě tyto cviky, v těhu opatrně, cvičím jen některé, Mojžu vůbec, špinila jsem po ní..

https://www.youtube.com/watch?v=wIwMv6pV6HA


https://www.youtube.com/watch?v=MKrTYH0gv1A


https://www.youtube.com/watch?v=XGCdPh2Tt74
lucisa
13. zář 2015

Mě chytla šílená bolest zad někdy na rozmezí 2. a 3. trimestru. Bolest šílená, neuměla jsem se pohnout. S vypětím sil a slzami v očích jsem se doplazila na neurologii a tam hodinu s gynekologem řešili, jak mi pomůžou. To, co bych mohla ještě ve druhém, už se nesmělo dávat v třetím trimestru a naopak. A já byla zrovna na konci druhého a začátku třetího, takže dilema.
Nakonec mi píchli něco lokálně přímo do místa akutní bolesti. Zjišťovali to nějakým nástrojem, dotýkali se místo vedle místa a kde jsem reagovala nejbolestivěji, tam mi to píchli. Jako málem jsem se tam složila, to píchnutí bylo šílené, ale do hodinky se mi neskutečně ulevilo a pak jsem měla víceméně už až do porodu klid....
U prvních dvou těhu jsem měla problémy spíše s kyčlemi, u třetího i toto, to tělo je po tolika těhu a porodech prostě už víc rozjeté, není tolik zpevněné, vazy volnější, tak se to stává častěji.... 😒 (a u mě hrál roli už i věk)

brunetka11
13. zář 2015

Ahoj, měla jsem to u obou těhotenství, druhé s tím bylo obzvlášť výživné - původně i měli podezření na mimoděložní těhotenství. V Podolí s tím neudělali nic, ošetřující lékař mi řekl, že on tam od toho není a na můj dotaz, zda by mi poradil, kam s tím jít, jen pokrčil rameny a poslal mne domů.
Když jsem brečící volala svému masérovi (nemohla jsem vylézt/slézt z vyšetřovacího stolu, sejít v Podolí ze schodů), zrušil svůj program a potkali jsme se u něj (je kousek od nemocnice). Rozmasíroval mi to, naučil mne cviky, které mi pomáhaly. Chodila jsem k němu pravidelně každý měsíc, nárazově i častěji, protože jsem se pak třeba zasekla v obchodě mezi regály a prostě jsem nemohla použít pravou nohu (v kombinaci tříleťačka v nákupním košíku a matka neschopná pohybu a orosená bolestí až na zadku - prima akce).
Masér mi říkal, že nechápe, proč mne v tom ten doktor nechal, že to je velmi časté v raném a později ve třetím trimestru těhotenství. Vzbouřené hormony způsobují v těch místech kolem páteře otoky a tlačí na nervy. Pak pro změnu posunutá zátěž díky rostoucí váze plodu.

Takže za mne, kde hledat pomoc - u dobrého maséra, který má zkušenosti s těhotnými. Hledat ideálně přes konkrétní osobní reference 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru