Sushi v těhotenství, jaké je riziko nákazy?

xenona
10. led 2016

Ahoj, zajímal by mě váš názor na sushi v těhotenství. Nedávno jsme s přítelem byli v kvalitní sushi restauraci, kde jsem snědla cca 10-15 kousků. Měla jsem na něj velkou chuť a vůbec mě nenapadlo a ani jsem nevěděla, že se řadí mezi rizikové potraviny. Dnes jsem v jedné diskuzi narazila na informaci, že by se nemělo a že může dojít k nákaze listeriózou. Toto onemocnění je u nás vcelku vzácné, dle statistik je počet nakažených za rok zanedbatelně nízký. Přesto mi to nedá na to nemyslet. Jaký je na to váš názor? Je tu někdo, kdo jedl zakázané potraviny v těhotenství nebo se listeriozou přímo nakazil? Děkuji za odpovědi.

wampzee
10. led 2016

@xenona toto mne taky zajímá, sushi jsem měla v době, kdy jsem ještě netušila, že jsem těhotná. ryby jsem sehnala na trhu.. 🙂 doktorka ani tak nezmiňovala listerii, jako spíš těžké kovy obsažené v rybách. No..kdyby tam byla listerie, tak už asi dávno těhotná nejsem..protože ta téměř s jistotou způsobí potrat....tak jsem zvědavá, co nového se dozvím.. 🙂

princina
10. led 2016

Měla jsem sushi ... A dítě mám zdravé 😉

xenona
autor
10. led 2016

Inkubační doba je cca 3 týdny, tak doufám, že to bude v pořádku. Věřím, že v restauraci bude původ ryb kontrolovaný.

xenona
autor
10. led 2016

@wampzee A sushi sis připravila doma sama?

wampzee
10. led 2016

@xenona no..já ho měla fakt v začátku...takže to už je dávno po inkubační době..teď jen doufám, že v tom mém inkubátoru bude prckovi dobře.. 😀 jj, doma sama...chutná mi snad víc než v restauraci .. 🙂 teď mám v plánu si sushi taky chystat, ale ve vege verzi..bez rybek, ale s ředkví, tykví, okurkou a avokádem.. 😀

zuzapra
10. led 2016

Taky miluji sushi, ja si to ale v tehu odpustila. A nebo vynech aspon s rybami a dej si zeleninove maki. Sojovka co se tyka slanosti, taky zadna hitparada. Ale kdyz je chuť........, co ma clovek delat, ze.......!!!!!! 😀 Vseho s mirou snad neublizi. Ale syrove masicko bych asi urcite vynechala. A nemelo by se ani v obdobi kojeni. Tech par mesicu to snad jde vydrzet. 😀
Ja mela v tehu problem jist zeleninu, nechutnala mi. U kluka jsem se cpala masem (normalne ho skoro nejim) a u holky sladkym(to miluji furt). 😀

xenona
autor
10. led 2016

@wampzee Tak to bych mohla taky zkusit, sushi je moje velká slabost. A ta zelená řasa v těhotenství nevadí?

wampzee
10. led 2016

@zuzapra myslím, že v množství jednou za čas....sushí v bezmasé verzi nevadí.... 🙂)) hlavně ta sojovka... 🙂 dokud to člověk nepije na litry..já teď spíš nemám chuť na nic, než na něco, takže se obávám, že až to sushi udělám, tak ho nebudu jíst.. 😀

wampzee
10. led 2016

@xenona nevím, jde o to množství jódu. někde jsem četla, že člověk může sníst tak max 1,5 plátků řasy...tzn 3 maki rolky.... tak nevím. ještě si to ověřím u doktorky...nebo v úterý u sestry na odběrech, jak je to s tím jódem.. 🙂

xenona
autor
10. led 2016

@zuzapra Máš pravdu, už si budu dávat na rizikové potraviny pozor, za tu nejistotu to pak nestojí a za případný negativní dopad už vůbec ne. Já mám poslední dobou velkou chuť na ovoce a vysloveně mastná jídla, tak uvidím co se nám vyklube🙂 U syna jsem měla taky pořád chuť na maso a na kyselé věci 😀

wampzee
10. led 2016

@xenona hm, tak na maso chuť nemám vůbec..ale takhle žitný chleba s pomazánkovým máslem a marmeládou..to je labůžo.. 😀

lucienn5
10. led 2016

Sushi je v podstatě řasa, ryba, rýže a zelenina ... takže já bych radši vynechala tu syrovou rybu a to ostatní rozhodně nijak špatné pro dítě není 🙂

zuzapra
10. led 2016

@xenona
@wampzee Tak hodne stesti, at mate obe klidne a pohodove tehu a zdrave prcky!!!!!! 😉
Ja treba zjistila(samozrejme az jsem vypila litr), ze by se v tehu nemel sirup z cerneho bezu. 😀 No a male se ani nechtelo ven, 41+2. 😀

zuzapra
10. led 2016

@wampzee pomazankove maslo a marmelada??????....... 😀 😀 😀

wampzee
10. led 2016

@zuzapra no... 😀 výborné... 🙂)) Děkuji za přání a tobě taky hodně pohody a klidu v těhu 🙂

barumat
10. led 2016

Sushi miluju, ale syrovou rybu jsem si odpustila. Jinak ve spojitosti s listeriózou se obecně zmiňují plísňové sýry, výrobky z nepasterizovaného mléka, tepelně dostatečně neupravené maso, dostatečně neumytá zelenina/ovoce, pomazánky a saláty a uzený losos. Co jsem hledala, tak u nás v minulých letech byla potvrzena bakterie listerie právě v uzeném lososovi a v olomouckých tvarůžcích ☹ Já osobně se nemůžu dočkat, až bude mrně venku, pak asi uspořádám žrací orgie 😠

usvitka
10. led 2016

Myslím, že to trochu moc řešíte 🙂 já jsem v těhotenství 4 měsíce prozvracela a jediné na co jsme alespoň občas měla chuť bylo sushi. Většinou jsem si jej udělala sama doma... měla jsem ho za dobu těhotenství asi 15 krát a dítě stále ve zdraví čeká na své vylodění, které bude co nevidět a rozhodně se netváří, že by bylo mým počínáním nějak poškozeno 😉
Dokonce si dovoluji i nemít pocit, že bych mu tím nějak ublížila. Byla to opravdu doba, kdy jsem si mohla vybrat, jestli jíst sushi, nebo nic. Cokoliv jiného se prostě nedalo udržet.

barumat
10. led 2016

Jo a ještě doplňuju, že ségry kolegyně listeriózou prošla a o miminko opravdu přišla, takže neříkám přímo panika, ale opatrnost určitě namístě je 😒

wampzee
10. led 2016

@barumat jj..uzeného lososa mám v mrazáku..ale opět, v době, kdy jsem ještě netušila, že jsem těhotná, jsem jedla uzeného lososa jako zběsilá.. 😀 přemýšlím, že teď bych ho akorát mohla použít na nějakou pečenou věc..kdy se to pěkně uvaří v troubě.. tak nevím.. 😀teď to riskovat nechci...počkám až prostě budu moct.. 😀

barumat
10. led 2016

@usvitka Samozřejmě, že to riziko je malé, ale je to to samé, jako naslepo přecházet přes silnici, kde obvykle nic nejezdí - stokrát se nic nestane a po sto první tě smete auto jen proto, že jsi machrovala a nerozhlídla se? Proti gustu žádnej dišputát, ale já to těch pár měsíců vydržím, než abych si to pak vyčítala.

wampzee
10. led 2016

@barumat ovoce a zeleninu taky myju jako zběsilá... zvlášť když vidím, co se po obchodech potulují za individua.. 😀

barumat
10. led 2016

@xenona Prostě asi takhle - s tím, co jsi snědla, už teď nenaděláš nic, tak se tím zbytečně netrap, co se má stát, to se stane, a to riziko je opravdu nepatrné. Do budoucna už to víš, tak je na tobě, abys riziko zvážila - já si počkám po porodu a pak si dám v klidu a míru třeba celou sushi restauraci 😉

xenona
autor
10. led 2016

@wampzee Jo tak tohle taky miluju, teď v těhotenství mi sladké věci fakt jedou 😀 Podle babských rad prý chuť na sladké v těhotenství značí holčičku, ale asi se na to moc spoléhat nedá. Kdežto, když jsem čekala syna, tak mi ty chutě na toho chlapečka seděly, slané a samé prasárničky 😀

wampzee
10. led 2016

@xenona u manžela umí všichni jen kluky.. .-D tak jsem zvědavá, co na nás bude koukat.. 😀 podle pleti čekám holku, podle chutí kluka.. 😀

barumat
10. led 2016

@xenona @wampzee Tak nevím, mně v prvním trimu bylo normálně, žádná nevolnost, nic, ale na sladké jsem neměla chuť ani náhodou, celý tři měsíce - a čekám holčičku 😉

xenona
autor
10. led 2016

@barumat Jo, mně je jasné, že na to se spoléhat nedá 😉

wampzee
10. led 2016

@barumat no já teda na nevolnosti netrpím..kromě bolesti prsou a celkové únavy... 🙂 ikdyž dneska mi je teda na omdlení... 🙂)) já uvidím až koncem ledna, jestli nám to prtě ukáže, co to vlastně je.. 😀

xenona
autor
10. led 2016

@wampzee A pleť by měla být horší nebo naopak lepší?

wampzee
10. led 2016

u holek pleť horší..prý berou mamince krásu.. 😀 já nevím, to prostě můžou být jen pověry.. 😀

barumat
10. led 2016

@wampzee Taky blbost, pleť mám pořád stejnou (dobrou) a posledně mi zrovna někdo říkal, že mi to (cituju) "nesmírně sluší". A fakt, holka 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru