Těhotenská cukrovka a psychika

kulistice
27. bře 2017

Vím, že o těhotenské cukrovce tu už jedna diskuse je, ale protože je tam hodně příspěvků, zakládám diskuzi novou. Ve 26tt těhotenství mi zjistili těhotenskou cukrovku a pořád tak nějak bojuji s jídelníčkem a s tím to nějak přijmout. Občas mám strach, zda to zvládnu a pořád přemýšlím o tom, co si můžu dát a kdy. Nechci aby byla strava monotonní a bojím se, že mi vyskočí vysoké hodnoty. Hlavně večer je to nejhorší a to mam cukr nejvyšší. Jak jste na tom vy, co vám těhotenskou cukrovku zjistili? Zvládali jste to dobře už od začátku? Zhoršoval se cukr postupně? "Bojovali" jste s jídelníčkem a psychiku spojenou s touto diagnozou?

kulistice
autor
28. bře 2017

Vse si beru moc vazne :( dnes jsem mela po veceri brambory se zapacenyma houbama a s rajcatkama 4,4...tak nechapu, ale jsem rada...dekuju moc za reakce holky, uvedomila jsem si, ze to moc hrotim..asi ten stres dela hodne a kdyz se hodim do klidu, tak je to lepsi 🙂

luj89
28. bře 2017

Ahoj, já mám spíš rozporuplné pocity z přístupu diabetoložky. Když jsem se šla objednat, řekla mi, ať nejím cukr a dala mi několik papírů s hodnotami sacharidů v potravinách a s vhodnými a nevhodnými potravinami při cukrovce. Bohužel jsou všechny papíry psané pro klasickou - netěhotenskou cukrovku. No a objednala mě za měsíc (tj. ve 30 tt). Všichni tady píšou o měření se glukometrem a vážení potravin a já glukometr nedostala a info o nějakém vážení už vůbec ne... Nakonec jsem si sehnala glukometr sama + se mi podařilo získat asi 20 prošlých testovacích proužků. Prý se u těch prošlých může lišit hodnota max o 1 mmol, ale nevím, jestli tomu věřit. V sobotu jsem se měřila a hodnoty byly: nalačno 3,7 - hodina po snídani 7,1 a hodina po obědě 5,6.

kristynajelinkova
28. bře 2017

@kulistice No mám hodnoty dobré i po jídle, např. 5,2 nebo po snídani i někdy 4,5. Vlastně je mám v normě jako každý jiný "zdravý" člověk. V tuhle chvíli mi vážně nedělá problém si popř. dát čokoládu, jelikož vím, že v tu dobu, kdy mi byl měřen cukr, bylo vážně stresové období a myslím si, že ten stres byl vážně příčinou toho, že musím docházet teď do diabetologický poradny :D. Ve čtvrtek jdu na kontrolu, tajně doufám, že mi řeknou, že už nemusím :D. Jinak buď úplně v klidu. Na jednu stranu to zase tak velké omezení není v jídle 🙂. Hlavně aby mělo nějaký řád, v přibližně stejnou dobu, po určitých časových intervalech a aby byla jídla tak nějak každý den stejně velká 🙂.

werumka
28. bře 2017

@kristynajelinkova Ahoj, ono taky záleží na ostatních okolnostech - když třeba bere žena nějaké hormony, nebo jiné léky, tak ty můžou lačnou zvýšit.
Když to ale vezmeš z druhé strany - pokud Ti stres zvedá glykémie nad limit, tak těhotenské hormony, které se prudce zvyšují po 24. týdnu, by Ti tím mohly zamávat ještě víc. Takže žádný soudný lékař Tě před 24. týdnem z poradny nepustí. Nejkritičtější glykémie z hlediska těhotenství jsou mezi 28. a 35. týdnem.

martyina
29. bře 2017

Já jdu opět volat ráno doktorce, před večeří 5,1 a po 9,2 (měla jsem okurkový salát s bílým jogurtem, celozrný chléb a lučinu. a mám se měřit až za týden za pouze jeden den v týdnu, tak taky nechápu výnam,,

kulistice
autor
29. bře 2017

@martyina tak to máš vysoké hodnoty, ale možná by nebylo na škodu přidat nějaké maso...řekla bych, že by ti měli zkontrolovat jídelníček...písni, jak si dopadla 🙂 držím palce

kulistice
autor
29. bře 2017

@luj89 A jaké si měla výsledky na testu? Pokud ti zjistili cukrovku, tak by si nárok na glukometr a proužky mít měla :/ možná usoudila, že cukrovku nemáš tak hroznou, nevím :/

martyina
29. bře 2017

@kulistice tak volala jsem tam a řekla mi že večer když jsem si dala celozrný chléb už sem si nemohla dát k tomuokurkový salát. Takže dnes se mám měřit znovu a zítra volat. na lačno sem měla 6,7 a po snídani 7,4 ale taky jsem měla jeden kus celozrného pečiva a tvrdý sýr nic víc, kjak je to se svačinou? co si mohu dát než budu mít oběd?

kulistice
autor
29. bře 2017

@ martyina Ty jo, to máš fakt ty hodnoty vysoké a druhou večeři si měla? Zkusila bych nějaký jogurt, ale nevím, jak na tebe budu působit mléko...k té snídani sis měla dát třeba ještě rajčata nebo papriky, ať máš zeleninu...tady je vzorový jídelníček, tak se koukni, určitě ti pomůže 🙂 http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

martyina
29. bře 2017

@kulistice já si právě dala okurkový salát k tomu a říkala mi že to prostě bylo moc.. nechci být zase pořád hladová☹ druhou ne nevím co si mám dát na svačinu mezi snídání a oběděm mohu olivy?

luciapaja
29. bře 2017

@luj89 zkusila bych asi jineho dr.Ja mela prvni vys zvysenou treti hodnotu jen o 0.09 a hned jsem dostala domu glukometr,dietku a kontrolu minimalne 1x tydne.

kulistice
autor
29. bře 2017

@martyina já mám k svačině napsáno jogurt a 30 g pečiva nebo jedno ovoce...nebo vajíčka, ty cukr nemají a ty můžeš v podstatě pořád 🙂

martyina
29. bře 2017

@kulistice a ty olivy myslíš mohu?

kulistice
autor
29. bře 2017

@martyina tak olivy by vadit neměly si myslím, ale hladovět taky není dobré..já když hladovým, tak pak mám po jídle cukr vyšší, takže musím jíst pravidelně a paradoxně víc, abych ty hodnoty měla dobrý...ale moc ti neporadím, protože já tak vysoké hodnoty neměla....koukni na ten vzorový jídelníček a zkus jíst podle toho 🙂

martyina
29. bře 2017

@kulistice a banán?

martyina
29. bře 2017

@kulistice vím, že je sladký ale píšou že ráno mohu ovoce je malý a zelený.-)

kulistice
autor
29. bře 2017

@ martyina banán je hoodně sladký, takže mi doktorka doporučila jen půlku a jablka raději čím kyselejší tím lepší 🙂 hroznové víno je také hodně sladké 🙂

martyina
29. bře 2017

@kulistice aha takže já asi ty olivy🙂 ve kterém jsi tt?

sara84
29. bře 2017

@kulistice fakt to moc hrotite! Pokud nejste pres 7,8 tusim je to v klidu! To ma i zdravy clovek!! Hlavne se nestresovat, to pak cukr lita i jen tim stresem! Treba po blbe narocne schuzce jsem mela 10!! A to jsem jedla stejne jako den predem a to jsem mela 6,5 napr..

sara84
29. bře 2017

@luj89 ja to mela takto u prvniho syna. A nakonec jem si nasls jinou dia a dostala glukometr a do tydne inzulin..:(

kulistice
autor
29. bře 2017

@sara84 uvědomila jsem si to, že to moc řeším, máte pravdu 🙂 já právě nevím, jak je to u normálního člověka a v dia poradně mě hodně vyděsily, tak jsem z toho byla zoufalá..proto jsem založila tuto diskuzi, abych věděla, jak je to u jiných...měřím se po dvou hodinách, takže musím mít do 6,7 a vím, že stresem si ty hodnoty zvyšuji...navíc jsem bojovala s tím, že jsem měla už 3x hypoglykémii, takže mě vyděsilo, jak mi ty hodnoty skáčou

kulistice
autor
29. bře 2017

@martyina ve 29tt 🙂 zítra jdu do dia poradny, takže budu zase o něco chytřejší 🙂 také mě poslali na ultrazvuk a do rizikové poradny, tak snad vše dopadne dobře 🙂

martyina
29. bře 2017

@kulistice jééé já také 29tt🙂 proč do rizikové? máš nějaké problémy????jinak budu držet palce at je vše o.k.

kulistice
autor
29. bře 2017

@martyina co jsem tak pochopila, tak do rizikové poradny posílají automaticky...je to riziková pro těhotné diabetičky, aby řekli názor na výsledky na ultrazvuku a rozhodli, zda miminko odpovídá týdnu a je vše OK...oni pak budou dávat verdikt, zda vyvolávat nebo ne a tak...jinak mam ještě trochu zkrácený čípek, takže to vezmou při jednom 🙂

martyina
29. bře 2017

@kulistice tak já byla v úterý poprvé v dia poradně a 6.4. mám navštěvu u své gyn. ale neříkala že by mě pak někam posílála, já m tak nevím

kulistice
autor
29. bře 2017

@martyina můj doktor je na toto pečlivý a asi usoudil, že tam si mě pohlídají lépe, než on 🙂 zároveň v té porodnici chci rodit, tak se aspoň kouknu, jak to tam vypadá 🙂 nejsem nadšená z toho, že strávím zase den u doktorů, ale co bych pro tu naší berušku neudělala 🙂

jeannie7722
29. bře 2017

@kulistice Jojo, presne.. Ja to teda mela v ramci sveho gynekologa, ale v ramci poradny delaji ultrazvuk pokazde a sleduji prirustky.. Aspon ma clovek kontrolu, jak prdola prospiva, protoze kamaradky, co cukrovku nemely, mely posledni ten 3. ultrazvuk a pak uz nic, musely si pockat az na porod..

martyina
29. bře 2017

@jeannie7722 mě pokaždé prohlíží na koze čípek a pokaždé dělá UTZ ale příští týden jdu poprvé od té dia poradny tak uvidím

drzticka81
29. bře 2017

@martyina byt tebou tak vecer kolem sedme si dam poradnou veceri -treba to co na obed -kousek masa, nebo vajecinu s prilohou (odmerit) a zeleninu, vecer kolem desate vyzkouset nejakou druhou veceri -treba nejaky chleba pomazany nejakym tvarohem nebo zervem a tvrdym syrem a mleko.......na snidani -ja si snidani delim na dvakrat - v sedm snim jen vecerni chleba od penamu (je nizkosacharidovy), potreny zervem a par redkvicek-za hodinu se zmerim poprve, hnedka potom mereni snim druhy tento chlebicek s polivkou-a po hodine se zmerim znovu- hodnoty se mi tak zatim drzi.......na dopoledni svacinu mam neco sladkeho -myslim tim ovoce- ale bananu se vyhybam-spis treba pomeranc, jabko, hrstkove ovoce, nekdy si udelam jablecny zavin bez cukru apod., kdyz mam hlad, vezzmu si kus tvrdeho syra nebo sunky......pak obed a odpoledni svacinku si taky delim na dve (mela bych hlad)-knekebrot s necim a zelenina, nebo kase s hrstkovym ovocem, a pak na druhou svacinu jogurt s hrstkovym ovocem 🙂))

martyina
29. bře 2017

@drzticka81 řekla mi že jíst musím nejpozději do 7 večer a ne teplé. tak já už fakt nevím

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru