Těhotenská cukrovka - hodnoty. Může občasné zvýšení ohrozit mimčo?

martinatd
15. led 2021

Ahojte všem 😊 zajímaly by mě vaše zkušenosti s tehotenskou cukrovkou. Mela jsem vyssi výsledky tak jsem byla poslána k diabetologovi a musím si merit hladinu cukru v krvi. Nebyla mi dana žádná dieta jen doporuceno omezit cukry a sacharidy. Což jsem taky udělala jednou za čas ujedu malou čokoládou ale hodnoty se vždy drží nizko, navic dr rekl ze obcas můžu. Problém je v tom ze mi hodnoty občas vyletí az na 9tku a to hlavně po obědě,, tento týden jsem přišla na to , že to dělají nejspíš brambory.. může občasné zvýšení nějak ohrozit mimco? Jsem 31+3 . Hodnoty si mam.merit jen občas podle rozpisu ale já si je merim raději po každém jidle I před. Ale pořád jim něco jiného a nikdy nevím jak se cukr zachová proto občas hodnoty vyletí 😏 doporucuje se mit před jídlem hodnoty max 5 ale ja od oběda furt jim takže mi to malo kdy klesne pod 5 , ale zase nepresahuju hranici. Ranni hodnoty na lačno mam kolem 4,5. Tak nevím jestli to moc nehrotim 🙄

emillyhk
15. led 2021

@mamio To, že jsi bez energie může být i změnou jídelníčku. Já to třeba měla tak, že když jsem začínala s dietou, tak mi sladké nechybělo (normálně ho miluju, ale od začátku těhotenství mi cukr zhoršoval nevolnosti), ale vzala jsem dietu za špatný konec (striktně jsem dodržovala jídelníček z poradny) a chyběly mi sacharidy. Takže jsem byla taky bez energie a věčně hladová, hlavně dopoledne. Potom jsem se dostala do té FB skupiny a zjistila, že vlastně můžu jíst mnohem víc a pestřeji, čím doplnit porce jídla, abych i přes menší porci sacharidů nebyla hladová. Mě to pomohlo přežít a nezbláznit se z toho 😊

kamoulinek
15. led 2021

Ahoj, já měla taky tehotenskou cukrovku, ráno jsme musela mít do 5,1, to jsme taky měla, a po ostatní jídle do 6,7. Občas se mi stalo že mi to vylitlo na 8. Ale malý je v pořádku.. Když se to stane párkrát tak to podle mě nevadí. Malý se narodil s 3220g.

mona91
15. led 2021

@mamio ono to jsou ty začátky chce to vychytat a dodat si energii složitými sacharidy. Chce to hodně vychytat někomu treba nizkosacharidova dieta ze začátku způsobuje otoky to musím říct že jsem zažila ted pozitivní test začala jsem držet dietu a najednou +3kg a oteklé nohy jako blázen, ale během pár dní to přešlo. Ono ty začátky jsou hodně i v hlavě... není to o tom ze nemůžeš nic jist ten jídelníček naopak je kolikrát pestřejší a zdravější nez u tehuli co GDM. Ale je to vopruz vsechno vážit a počítat. Chce to hlavne dobrou dia poradnu nejlépe primo pro těhotné. Někdy posílají tehuli ke klasickému diabetologovi a tam se dozví nejezte sladké a tecka...

mamio
15. led 2021

@mona91 dobře,no prej tam kam jdu posílají těhotný...mám podezření ,že jsem to měla už dlouho předtím, neboť jsem měla občas pozitivní cukr v moči,ale lačná glykémie ok, takže to gyndarka neřešila a čekala jsem na ogtt...tak mám strach bůhví jak dlouho to mám a co to mohlo udělat malýmu, ikdyž screening zatím byl v pohodě...a těch 11 je teda moc?do kolika to může až být?nikde to nemůžu najít...

mona91
15. led 2021

@mamio no muze to byt az ke stropu cukr muze byt I 60 ale to je život ohrožující stav takze takovou horní hranici nenajdeš. No jestli to byl ten odber po dvou hodinách je to dost kdyz norma je 8,5. Hele hlavne v klidu ja u syn mela vyšší lacnou uz při prvním screenigu ale doktor se ridil podle starých norem kde to bylo ještě ok a pak když jsem se zkusila změřit doma glukometrem tak ve 20tt ranní 6,5 s dietou 6,0 a az potom leky zabraly takze jsem s vyšším az vysokyma hodnotama chodila praktocky od začátku a syn je v pořádku, porodni váha 3130g ve 39+3 ale od oficiálního zjištění fakt prší a dieta a dodržování rezimu a leky. Ale je pravda ze cukr v moci jsem neměla.

werumka
15. led 2021

@mamio U Tebe to už asi bude delší doba, co to máš ☹ ale uvidí se to až podle glykovaneho hemoglobinu. Ten glukometr sis asi nakupovala, viď?
Ženy bez cukrovky tu druhou hodnotu mívají průměrné kolem šesti.

mamio
15. led 2021

@werumka Ahoj Veru...🙂 díky že si napsala...no tak jak vidíš to ogtt dopadlo blbě...ten poslední odběr po 120 minutách byl nad 11... ostatní ještě v normě.Nakonec jsem minule jak jsme si psali naklusala do laborky a nechala si odběr ranní glukózy a ten byl v pořádku, volala jsem to gynekolozce a ta řekla ,že počkáme na ogtt... screening v tom 23 týdnů byl v pořádku.Ale i tak mám strach z toho všeho.

werumka
15. led 2021

@mamio Je skoda, že gynekologove mají pořád pocit, že cukrovka se ukáže z lačné glykemie ☹ v jakém jsi ted týdnu? A jaké byly ty zbylé hodnoty?
Začni držet dietu. Možná se ukáže, ze bude ve Tvém případě vhodnější měřit glykemii dvě hodiny po jídle. Uvidíš.
Bude důležitá hodnota glykovaneho hemoglobinu a jak se budou chovat glykemie po jídle.

mamio
15. led 2021

@werumka no udělal se mi i písek v ledvinách, což jsem neměla ještě před dvouma měsíci.Jsem teď začínající 27tt.Se z toho asi zblázním,mám strach hlavně o to malý.😐Ty ostatní hodnoty mě řekne až v pondělí až půjdu pro papíry pro tu diabetologii.

werumka
15. led 2021

@mamio Neboj, důležité je, co jde udělat teď. Co bylo, nech plavat. Důležitý bude screening ve 30. týdnu. Tam se většinou ukazují markery, které svědčí pro dekompenzovaný diabetes. A když začneš s dietou teď, je velká pravděpodobnost, že se všechno upraví včas. Ultrazvuk ti dělali naposledy na tom screeningu?

mamio
15. led 2021

@werumka ano naposledy tam...no na ten třetí ultrazvuk jsem objednaná až na 31 tt...no tak to asi nebudu spát, jestli jsem to měla až do ted nekompenzovany...co by mohlo mít dítě na tom ultrazvuku za markry, větší růst či tak?

emillyhk
15. led 2021

@mamio Jak už ti napsala werumka, co bylo, bylo, tím už se teď netrap... Začni s dietou a soustřeď se na to, co můžeš ovlivnit teď 😊 Držím palce, ať je vše v pořádku 👍😊

mamio
15. led 2021

@emillyhk děkuju 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru