Těhotenská cukrovka - může se rozjet?

coolca
25. říj 2017

Ahoj,z krevních testů na začátku 12.tydne mi vyšla glykémie na lačno 5. Hraniční hodnota je nyní nově 5.1. máte některá zkušenost,že při takto vysoké počáteční hodnotě vám skutečně potom diagnostikovali teh.cukrovku? Nebo se hladina může udržet. Díky.

j.a.n.i
25. říj 2017

@coolca Těžko říct, z jedné hodnoty se nedá nic usuzovat, dokonce i když je tahle hodnota nad limitem, tak se test další den opakuje a teprve po druhém překročení se to bere za cukrovku. Tedy ano, může to značit, že se u tebe cukrovka rozjede, ale stejně tak to mohl být nějaký jednorázový úlet, který neznačí vůbec nic.

kvietorka
25. říj 2017

@coolca ahoj z krevnich testu v 1.trimestru mi vysla glykemie nalacno 4,8.
V ramaci OGTT v 25.tydnu mi vysla lacna hodnota 5,9. V opakovanem odberu 5,2. Tim se mi potvrdila tehu cukrovka.

coolca
autor
25. říj 2017

@kvietorka
A jak se to zatím řeší u tebe? Dietou?

kvietorka
25. říj 2017

@coolca no dostala jsem glukomer a dietu a chodim do dia poradny.

ariadna12
25. říj 2017

Rozjet se nekdy muze, je to treba radsi sledovat, zejmena ke konci tehotenstvi udelat znovu OGTT test (pije se glukoza) nebo glykemicky profil (napr. v UPMD Podoli Praha se ji vlastni vydatna svacina). Ja mela od pocatku tehotenstvi hranicni hodnoty (vzdy pod hranici), pred porodem jiz lehce nad hranici. Jakakoli hodnota nad hranici se bere jako gestacni diabetes. U mne to resili lehkou dietou.

coolca
autor
25. říj 2017

@ariadna12
Já doufám,že mě to nepotká,dneska jsem se tím zase vyplašila 😔

ariadna12
25. říj 2017

Hodnoty kolem hranice jsou v pohode, sama diabetolozka mne uklidnovala, ze nejde o zavazny stav. Jen je treba se nestresovat, dle moznosti se hybat a jist zdrave.

linee
30. říj 2017

@coolca jak to u tebe vypada?Dnes mi volala sestra, abych prisla jeste jednou, ze mam zvysenou glykemii pri odberech ve 12tt. Presnou hodnotu se dozvim zitra. Jak se to zatim resi u tebe?

fandysek_1
30. říj 2017

@coolca já měla kolem 14 týdne 5,2 a pak kontrolní měření 4,8. Jenže na ogtt 24 týden 5, 68, takže dia poradna. Dieta a od 29 tt inzulín. Nedokázala jsem pak držet lacne hodnoty. Takže to se těžko odhaduje, co tě může potkat.

linee
30. říj 2017

@fandysek_1 a jak to teda resili? Ve 14tt ti vzali krev 2x, obe hodnoty jakoby na hranici a resili to glukomerem a dietou nebo nejak nebo az po tom ogtt?

coolca
autor
30. říj 2017

@linee
Zatím nijak. Doktorka mi zapsala hodnotu do prukazky,nic mi k tomu neřekla. Takže budu čekat asi do to testů nebo se zeptám v další poradne.

fandysek_1
30. říj 2017

@linee vzali druhý odběr a ten byl ok, takže pak jsem šla na ogtt jako každý a tam se to ukázalo. Už v tom 14 tt mi říkali, ať se moc necpu sladkým a až po ogtt se to řešilo gkukometrem a dietou. Za celé těhotenství jsem přibrala asi 5kg. Jsem 37 týden.

linee
30. říj 2017

@coolca
@fandysek_1 Presne tak jsem to mela u 1.tehu, ale to jsem ty odbery ve 13tt mela v poradku, jenom ogtt zvyseny uz nalacno, takze uz jsem nic nepila. Za cele tehu jsem pribrala take 5kg, mela jsem dietu a glumetr, pak jsem musela do nemocnice, tak jsem pribrala z lezeni dalsich 5kg. Jinak se rika, ze zeny s tehu cukrovkou maji vetsi deti, ja mela spise posledni mesice opacny problem, nakonec mela mala temer 3kg. At ti vse dobre dopadne!!!

coolca
autor
30. říj 2017

@linee
To nemáš před odběry ani pít? Já jsem jen nejedlá,ale pila jsem normálně.

fandysek_1
30. říj 2017

@linee malý je drobek a ve 36 tydnu měl 2300g. Fakt jsem se snažila držet dietu. Teď se držím hůř, ale snad to nebude obřík.

fandysek_1
30. říj 2017

@coolca nemělo by se ani pít

coolca
autor
30. říj 2017

@fandysek_1
Aha,tak možná proto jsem to měla vyšší?

fandysek_1
30. říj 2017

@coolca to si nemyslím, pokud máš mít zvýšený cukr bude i bez pití

linee
30. říj 2017

@coolca rozhodne ne a pokud ano, tak jenom trochu ciste vody.
@fandysek_1 pokud mela treba kafe nebo caj s cukrem, tak to ovlivnit mohlo

coolca
autor
30. říj 2017

@linee
Měla jsem vodu s citronem a magnezku myslím.

j.a.n.i
30. říj 2017

@linee Tak to větších dětech se říká, ale jsou tím myšleny těhotné s nekompenzovanou cukrovkou, tedy ty, u kterých se na to nepřijde a nedrží dietu (a mají delší dobu ten cukr v krvi zvýšený).

linee
30. říj 2017

@j.a.n.i tak to moje diabetolozka rikala neco jineho🤔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru