Těhotenské nevolnosti. Proč se to děje?
ahoj holky,
tehotenske nevolnosti jsou fakt mazec, ty ktere je prozivaji, vi o cem mluvim, zkousim najit nektere odkazy at vime proc se tomu tak deje a pokud najdete nejake zajimave odkazy i vy, supnete je sem at vime zas o neco vic 😉
Stručné shrnutí
- Těhotenské nevolnosti postihují přibližně 60–80 % těhotných žen, nejčastěji v I. trimestru, a jejich intenzita vrcholí mezi 8. a 12. týdnem, kdy jsou nejvyšší hladiny hormonu hCG.
- U většiny žen pomáhají nefarmakologické postupy: suchý chleba nebo sušenka před vstáním, časté malé porce, čerstvý vzduch, vychlazené nápoje (např. cola) a zázvor; u závažných případů je indikována hospitalizace s IV tekutinami a parenterální výživou.
- Léčba může zahrnovat pyridoxin (vitamin B6), acupresuru PC6, sušený zázvor (doporučované dávky např. 250 mg) a v případě potřeby antiemetika jako moxastin (Kynedryl), embramin (Medrin), promethazin (Prothazin 25 mg), tiethylperazin (Torecan 6 mg) nebo chlorpromazin (Plegomazin).
Q: Kdy obvykle začínají a kdy končí těhotenské nevolnosti?
A: Nevolnosti se objevují nejčastěji od 2.–5. týdne těhotenství, intenzita vrcholí okolo 8.–12. týdne a v mnoha případech ustupují po ukončení 1. trimestru; až u 20 % žen však přetrvávají i po tomto období.
Q: Co je hyperemesis gravidarum a kdy je nutná hospitalizace?
A: Hyperemesis gravidarum je těžká forma těhotenského zvracení, postihuje asi 2 % těhotných, může znamenat až 15 zvracení denně, vede k váhovému úbytku a dehydrataci a vyžaduje hospitalizaci s intravenózním podáváním tekutin a parenterální či enterální výživou.
Q: Jaké nefarmakologické metody mohu použít na zmírnění nevolností?
A: Doporučené postupy zahrnují sníst kousek suchého chleba nebo sucharu před vstáváním, jíst častěji malé porce, pít pomalu vychlazené nápoje (např. cola), užívat zázvor (čerstvý, zázvorové sušenky nebo sušený prášek 250 mg), akupresuru bodu PC6, vyhýbat se pachovým spouštěčům a odpočívat na čerstvém vzduchu.
Q: Jaké léky se běžně používají proti těhotenské nevolnosti a jaké jsou dávky?
A: V praxi se užívají sedativní antihistaminika moxastin (Kynedryl) a embramin (Medrin); promethazin (Prothazin) 25 mg večer, lze zvýšit až na 4× denně; tiethylperazin (Torecan) 6 mg 1–3× denně; chlorpromazin (Plegomazin) při silném zvracení; pyridoxin (vitamin B6) se uvádí jako podpora a často se kombinuje s antiemetiky.
Q: Je užívání pyridoxinu (vitaminu B6) účinné a jaká je doporučená dávka?
A: Pyridoxin je v diskutovaných zdrojích uváděn jako prostředek s prokazatelným snižováním nauzey; v jednom článku se doporučuje dávka 50 mg dvakrát denně, přičemž lékař rozhodne o konkrétním režimu.
Q: Je zázvor bezpečný a jakou formu dávají zdroje přednost?
A: Některé zdroje doporučují sušený práškový zázvor v dávce 250 mg nebo zázvorové nápoje/Ginger Ale pro mírné formy nevolností; jiná doporučení v diskuzi varují před nadměrnými dávkami a radí konzultaci s lékařem, takže bezpečnost vysokých dávek není zcela jednoznačná.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenské nevolnosti jsou časté a většina žen je zažívá v prvních třech měsících těhotenství.
- Hormon hCG je hlavním biologickým faktorem spojovaným s intenzitou nevolností a jeho hladina vrcholí mezi 8.–12. týdnem.
- Většině žen pomáhají nefarmakologické postupy (suchý chleba před vstáváním, časté malé porce, čerstvý vzduch, zázvor, vychlazené nápoje); při dehydrataci je nutné lékařské ošetření.
Sporné názory
- Některé zdroje tvrdí, že pohlaví plodu ovlivňuje míru nevolností (holčičky zhoršují), zatímco zkušenosti diskutujících uvádějí, že podle nevolností pohlaví spolehlivě určit nelze.
- Zázvor je v některých materiálech doporučován (sušený zázvor 250 mg), zatímco jiné příspěvky doporučují opatrnost a lékařskou konzultaci kvůli možnému efektu na prokrvení dělohy.
Otevřené otázky
- Jaký je přesný mechanizmus, kterým vyšší hladiny hCG způsobují nevolnost u různých žen?
- Jaké jsou bezpečné horní dávky zázvoru v I. trimestru, které přinesou efekt bez rizika?
- Proč některé ženy rozvinou hyperemesis gravidarum a jiné mají jen mírné příznaky?
Zmíněné značky a firmy
stripky.cz, Vesmír, časopis Rodiče, mojedite.cz, miminka.cz, safebryo.cz, Modrý koník, Cornellova univerzita, Ginger Ale, Kynedryl, Medrin, Prothazin, Torecan, Plegomazin
Zmíněné produkty a metody
HCG, hyperemesis gravidarum, pyridoxin (vitamin B6 50 mg), promethazin (Prothazin 25 mg, až 4× denně), tiethylperazin (Torecan 6 mg 1–3× denně), chlorpromazin (Plegomazin), moxastin (Kynedryl), embramin (Medrin), sušený zázvor (250 mg), Ginger Ale, akupresura bodu PC6, umeboshi, maca, intravenózní tekutiny, parenterální a enterální výživa, změna času užívání prenatálních multivitaminů, omezení železa v I. trimestru, suchý chléb/suchar před vstáváním
Místa a osoby
Cornellova univerzita, Radka Storchová, Samuel M. Flaxman, Paul W. Sherman, Scott Forbes, David Haig, M. Leistnerová, Eva Táborská, Lenka Hanzlová, Václavák
Linda-pravda pravdoucí-na to jsem si nevzpomněla! Já mám problém s nízkým tlakem, takže piju kolu když mě začne bolet hlava abych si ten tlak zaručeně zvedla-pomáhá to. Říká se že Studená kola pomáhá na žaludek i normálně-dokonce i po alkoholu... Já když jsem se ptala doktora co mám dělat když mě začne bolet žaludek, tak mi řek, že to mám prostě rozdejchat-Dobrá rada nad zlato 😀
draga: u doktora dobrý ukazoval mi na ultrazvuku malou fazolku a to je mimi je to zvláštní nepopsatelný pocit když vidíš že v tobě někdo roste. Říkal že jsem 6tt a 5 dnů a za dva týdny jdu k němu znovu a to už by měl vidět víc. Tak uvidíme. Akorát jsem ho trochu malinkato možná naštvala když mi poradil tu kolu tak sem se ho blbka zeptala a co ten kofein neuškodí? a on, že v tom není tolik kofeinu. Je šílený, jak se člověk začne hlídat. Vždycky sem si říkala ,že až jednou budu těhotná vyprdnu se na nějaké příručky co jíst a co ne ale pak se jednou začteš a začne, že tohle nesmíš a tohle vlastně taky ne. Miluju plísňový sýry a nedovedu si představit 9 měsíců bez nich. No to je tak když člověk pocítí strach i o to malý. Ale díky za rady. Linda
ax a čo ked moje ranné nevolnosti sú zásadne inokedy a nie ráno???akože fakt ma to už nebaví...je to len pár týždnov co som v tom ale je mi zle aj za troch...
roxy_ Mě na začátku bylo taky špatně skoro pořád. Nejdřív jsem se nebyla schopná pohnout asi tak do dvou do odpoledne a asi tak v desátym týdnu se mi to pro změnu přesunulo na odpoledne a na noc. Ale neboj, přejde to. Já sice ještě pořád občas blinkám, ale jinak je to mnohem, mnohem lepší! Vydrž 😉
Ahoj holky, já mám ranní nevolnosti už od 5 týdne těhu a je to fakt síla. Budím se kolem šesté a jak otevřu oči už se mi chce zvracet. Nakonec si trošku vyplivnu a je to lepší, ale ten pocit mě provází skoro celý den. Večer to bývá lepší. Už se těším až to přestane, ale jestli to budu mít celé těhu, tak se zblázním..!!
linda: a počkej až uvidíš srdíčko a jak se mimi pohybuje a cucá paleček 🙂) já jsem poprvé když mi na utz doktor mimi ukázal skoro brečela dojetím,...jinak tu colu piju pořád pokud jí nevypiješ litry je to fakt dobrá věc na nevolnost...já jsem zrovna teď jednu prodejchala 🙂)
holky prosím stávalo se vám tak yna začátku že ste byli z těch nevolností tak znechuceny, že ste ztěží do sebe nasoukali něco k jídlu. Já jenom pomyslím , že mám v lednici oběd na ohřání a je mi blivno. Soupu tady do sebe jen úlomky rohlíku a jinak nic. Je to normální, že se nedá na začátku jíst? 😉 ☹
jo jo mě se to stávalo, normálně jsem si i ten obídek ohřála a pak jsem si k němu sedla, zvedl se mi žaludek a za žádnou cenu jsem to do sebe nedostala 🙂) tak jsem snědla pár piškotů nebo kus rohlíku a za chvíli to přešlo...ale pak byl den kdy jsem se cpala jak o život 🙂)
tak to já mám problém do dneška. Bála jsem se že až budu těhotná že budu strašně přibírat jak se budu pořád cpát...No a teď se musim spíš naopak hlídat abych do sebe za den dostala alespoň něco! A to mi nemusí být ani špatně-prostě jenom nemám na nic chuť! Ale malinkej prý roste tak jak má a na ultrazvuku byl čipera, tak snad mu dávám všechno co potřebuje 😕
Holky muzete potvrdit to co je psano na zacatku teto diskuze? ze byva spatne vetsinou s holcickami, ze kdyz je v brisku kluk, tak mamince byva dobre??
Ahojky všem 😉 Tak můžu potvrdit, že je to úplně jedno 😀 Ne z vlastní zkušenosti, ale z okolí. Kamarádka čekala holčičku a neměla žádný problémy, jiné kamarádka čekala taktéž holčičku a měla nevolnosti hooodně velký. A ty samé případy znám i u čekatelek kluků 🙂. Takže podle toho se to nepozná... mě je taky blbě, tak vám pak povím, co to bude 😉
nikitazak_já mám v bříšku kluka-alespoň na ultrazvuku se to zdálo víc než jasné a jak už jsem psala-občas je mi pěkně zle ještě teď. 😉 Tak bych na to moc nespoléhala 😅
já mám v bříšku taky kluka 🙂) včera nám to oznámil doktor na kontrole a je fakt, že blbě mi sem tam je ale nezvracela jsem ani jednou (zatím 🙂) spíš se mi udělalo jako na omdlení ale rozdýchala jsem to a to teda přetrvává do dneška 🙂)
opravdu se podle nevolností nedá určit pohlaví, jak jsem čekala dceru špatně mi nebylo vůbec, kdyby mi nerostlo bříško ani bych nevěděla, že jsem těhotná. Ted zvracím od čtvrtého měsíce a čekám kluka. Ale myslím, že kluci v těhu dají víc zabrat než holky.....a taky doktor říkal, že pokud mimi nechce ukázat pohlaví, většinou se ukáže, že je to klučina. Oni jsou prý v bříšku stydliví, ale jakmile vykouknou ven, rádi své pohlaví ukazují... 😉 😉 😎 😀
andrejko 🙂) teda myslíš že budeme mít takovýho exhibicionistu 🙂)) to se máme na co těšit...ale fakt se to podle nevolností asi poznat nedá, já když tu čtu jak je holčinám špatně a mě jen sem tam....
ledova cola mi fakt pomaha, ale vzhledem na to ze moje nevolnosti zacnou ve chvili, kdy se probudim a konci az nekdy okolo 20 hodin, tak bych musela te coly vypit hektolitry i kdyz po malych douskach....
Ted resim, jestli se mi ty nevolnosti zmensuji nebo jestli si spis jen zvykam na to, ze pocit na zvraceni je proste normalni..
Draga: já jsem ranními nevolnostmi trpěla od začátku, ale zvracet jsem začala až od konce 4-tého měsíce. Není to ale až tak hrozný, pokud zvracím, tak ráno. Ale některé maminy jsou chudáci, kolikrát nemůžou ani vystčit nos z domu kvůli nevolnostem. Budme rády, že to máme relativně klidné...
andrea73 jo to je fakt mě se teda stalo jendou v buse že jsem musela vystoupit, jel se mnou naštěstí manžel a já hodinu seděla na lavičce v parku a nebyla jsem schopná se sebrat a dojet domů...myslela jsem že tam navěky zůstanu...to bylo hrozný...ale zvracení mě nepostihlo naštěstí ani na začátku ani teď a doufám, že už to nepřijde,
jinak všem co jim je špatně přeju ať se drží jak jen to nejlíp půjde asi to fakt je peklo...
draga: tohle znam, ale mam to s metrem a od te doby sem v metru nebyla - zvladam tramvaj a autobus. V den kdy se mi prihodila ta brutalni nevolnost, ktera koncila lezenim na lavicce, jsme sli domu pro jistotu uplne pesky.
no do metra teda taky nerada lezu tam když vyběhnu není hned čerstvý vzduch 🙂) teď se mi udělá spíš špatně odpoledne když jedu z práce a tramvaj pořád přibrzďuje 🙂)
Ahoj holky, zdravím Vás, jak všichni zde píšeme o těch nevolnostech, tak se chci zeptat, jak jste to řešily v práci, protože já mám nevolnosti po celý den a cítím se hrozněm slabá, ale nechce se mi jít na neschopenku, ani nevím zda by mi ji gynekoložka napsala. Říkám si, když to vydrželi jiní...?
korduna: ahoj já sem na tom stejně jen co ráno vstanu už mám pocit a náznaky na zvracení , ale nezvracím a celý den mámknedlík v krku a pocit že omdlim. Je to děs zkouším tu kolu po douškách , ale nějak mi nezabírá tak nevím, mě si ce doktor nabídl ž epokud by se to nedalo vydržet že mě nechá 14dní doma, ale pořád si říkám, že to bude horší takže neschopenku zatím nechci. Nejradši bych zalehla a spala. A to mám ještě v kanceláři kolegyně které nechtějí větrat a jedí samé chuťovky (pečená klobása,čoč.polévka aj.) oni samořejmně nevědí že jsem těhotná tak monžná až jim ot řeknu tak jim to docvakne i když o tom silně pochybuju. A co mě nejvíš štve , že si ráno přinesu z domova oběd a ještě teď je v lednici vůbec na něj nemám chuť a musím říct že kolikrát nemám chuť na nic a je mi zle z toho že mám prázdný žaludek. Holky, holky už aby to přešlo. ASPOŇ TROŠIČKU!!!!
tak Lindo to Ti vůbec nezávidím. ☹ Nemáš sice v profilu údaje, jak dlouho jsi těhotná, ale odhaduji asi první trimestr, že? Být tebou tak bych kolegyně o těhotenství informovala, už kvůli tomu větrání a těm pachům. Mě totiž stačí, když ráno otevřu lednici a cítím tam něco od uzenin a už letím. Moc Ti přeji, at už Ti to zkončí. Vím, co to je 😠 😉
linda já chodila do práce pořád a pořád si otvírala okno a dávala nohy nahoru jak už jsem ti psala předtím...ale kdybych čuchala klobásy a čočku tak asi blinknu 🙂) snad tě to brzičko přejde a ostatním taky 🙂)
Linda: Tak to jsi na tom fakt stejně jako já, já si také nosím oběd a mám ho pořád v lednici už tři dny a doma mám plnou lednici "dobrot", které už se pomalu kazí, protože se na ně podívám a je mi zle. Moji kolegové to také zatím nevědí a je jim divné proč pořád piju tu colu, ale moc mi to taky nezabírá, já totiž ani na ní nemám chuť, jen to zkouším, protože jsem to četla, že to zabírá.. Jinak hodně štěstí!
korduna: tak to jsem ráda, že je tady někdo v diskuzi taky tak čerstvě těhotný nejspíš to budeme prožívat podobně. Dneska jsem se ptala manžílka jestli nemá nápad co bych mohla posnídat a jen sem to dořekla už se mi dělalo zle jenom pomyšlení , že musím něco sníst. Nakonec vyhrála kobliha, kterou sem tak rychle snědla jen abych do sebe něco dostala. Včera mi máma na přání udělala plněný papriky. A když jsem přišla domů a citila je tak sem myslela že hodim šavli a ráno jsem si je přípravovala do práce a musela jsem zatajit dech abych nevrhla. Kdyby člověk aspoň zvracel, i když vím že to taky není nic příjemného, ale lepší než dělat grimasy jako když člověk zvrací. Jé, to bude zase den. No nic mějte se holky a ať je nám dnes lépe. Linda 🙂
To já jsem si dala ráno chleba se sýrem a hovězí vývar, měla jsem na to vyloženě chuť. Udělalo se mi trochu lépe a šla z vesela do práce. Asi za hoďku mi začínalo být zase zle, tak jsem si koupila tvarohový šáteček a je to zas na chvíli lepší.Musím do sebe pořád něco soukat a nenechat se vyhladovět. Já tedy ráno občas zvracím, aĺe je mi lépe jen na chvíli, pak to zase začne...Pa
Ach jo holky, tak už aj na mě to dolehlo - těhotenské nevolnosti ☹ Jsem v 6tt, zítra jdu na první ultrazvuk, ale nevím, jestli tam dojdu, protože mám pocit, že každou chvílí můžu omdlít. Začalo to asi minulej týden, ale to spíš jenom ten knedlík v krku, jak tu někdo psal 🙂 Včera mě ale můj pozval na oběd ,já ho půlku nechala (což u mě není rozhodně zvykem) a pak myslela, že umřu, omdlím nebo pozvracím se nebo možná stihnu všechno 😀 Někdo úplně nahoře psal, že je dobrá vůně pomerančů a citrónů, to je fakt. Jediný jídlo, po kterým mi není špatně, je právě pomeranč. Jsem smířená, že tak ty tři měsíce to snad vydržím, jen taky nevím, jak v práci. Zatím to tam nikdo neví, jen jedna kámoška, celej den od osmi do pěti sedím v kanclu, nevím, jak to budu zvládat. Uf, tak jsem si vylila srdíčko 🙂 Mějte se hezky a věřím, že nám všem, co nevolností trpí, bude už brzo líp. Romana
Ahojky, mě na nevolnost v prvním trimestru, když to fakt bylo zlé, nejvíc pomáhalo hroznové víno, nechala jsem si ho v pokoji na talířku a vždycky uzobla po chvíli kuličku nebo dvě a pak se to většinou po nějaké době spravilo až zas do další krize 😀 Ale moje kamarádka je teď v prvním trimestru a když jsem jí to říkala, tak na mě koukala jako že jí chci zavraždit, protože právě hrozny prý
nemůže ani vidět 😀 . Jinak (nevím, jestli jsem to sem už nepsala ...)mě moc pomáhaly dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, protože v místnosti to vždycky bylo mnohem horší a taky jsem teda musela vždycky přemluvit někoho,aby uvařil nebo dovezl něco k jídlu, protože tak čtyři týdny jsem nebyla schopná přežít mezi kuchyňskými pachy ani vteřinu 🙄,to mi dělalo občas blbě i nakupování a ta "báječná vůně čerstvého pečiva" u nás v marketu 😀 Ale hlavu vzhůru, pak to fakt rychle přešlo!!!

linda mě cola pomáhala zaručeně nejlíp 🙂) a vlastně do dneška když je mi blbě si ucucnu...tak držím palečky aby to zabralo i tobě 🙂) a co u doktora ok? Drž se bude líp 🙂)