Trhání moudráku. Nechaly byste si jej vytrhnout v těhotenství?

9. kvě 2020

Holky, prosím o radu, právě se mi prořízl moudrák, roste mi tedy totálně křivě mám ho proriznuty ke tváři i do patra - prostě asi leží, nebolí mě!

Prosím o názor, nechaly by jste si jej v těhotenství vytrhnout? Mam strach ze zánětu (celkově jsem totální posera co se zubaře týká :D)

Pokud jste některá byla na trhání, jak to probíhá? Předchází tomu rentgen? Neublíží to mimču?

legelata
9. kvě 2020

Ano, nechala, jsem 31 tt a byla jsem ve stredu. Rtg pokud je nutna extrakce tak byt nemusi. Normalne ni to lokalne opichali a vytrhli klestema a dlatem. Pak se to musi prezit na paralenech. Druhej den trochu peklo, ale ja jsem rada, ze je venku. Ja tam mela dokonce kaz 😷 Predstava, ze me to chytne az budu kojit a vstavat v noci k malymu je pro me horsi nez ted pretrpet 4 dny 😁

legelata
9. kvě 2020

Dokonce myslim, ze ve druhem trimestru se smi i ibalgin, tak to bych do toho sla urco 😊

maki90
9. kvě 2020

Já si teda trhání moudraku zrušila, když jsem zjistila, že jsem těhotná. V minulosti jsem po stom. zákroku potratila, sice to nejspíš nesouviselo, ale měla jsem z toho blbý pocit. Pokud nebolí, počká to. Jen pořádně čistit.

anguly
9. kvě 2020

Já bych si to v těhotenství vytrhnout nenechala. Kdyby to bolelo nebo to bylo nějak akutní, tak asi jo. Ale jinak fakt ne!
Já teď chodím k zubaři s jedním mrtvým zubem a už to řešíme skoro 2 měsíce - každý týden a pořád nějaký problémy. Zubař už je taky na mrtvici a už se mě i ptal jakou mám imunitu, že to není možné. (A já jí mám v tehu fakt na prd)
Ale já, krom špatné imunity, celkově mám pocit, že v těhotenství jsem větší srab a všecko hůř snáším. 🤷
Ale na druhou stranu komplikace nemusí mít každý... A záleží jestli potom budeš mít někoho, kdo ti popř. bude k ruce, když se nebudeš cítit dobře po zákroku a bude třeba zaopatřit miminko ...🤔

amazonkajanik
9. kvě 2020

Mě rostly spodní vodorovně,prostě tlačily se na sedmičky. Bylo mi divné,že jsou jen hrbolky a dál nelezou. Přišlo se na to až na rtg kvůli rovnátkům. Časem by prý z toho byl velký zánět. Tudíž indikace k resekci. Pokud nebolí,počkala bych až po porodu. Občas se musí dát i atb a hlavně ten rentgen je třeba,aby zubař věděl jejich postavení. První byl v pohodě. Za měsíc šel druhý,ale už se stihl do toho dát zánět a nezabrala umrtvovačka. Teda zabrala až ta 9,ale s tím,že jsem necítila jen řezání a šití dásně 🙄 ale to je individuální
Jinak,druhý den jsem šla v klidu do práce. Byl leden a lidi se divili,proč mám rudou tvář 😂

jana31990
9. kvě 2020

@legelata mě říkala primářka na gynekologii že se smí pouze do 22 tt 🤷‍♀️

standa2
9. kvě 2020

Takhle blbě mi vyrostl taky a šel ven teď po 10 letech. Pokud nedělá problémy, nechala bych to na období mimo těhotenství a kojení. V mém případě šel ven operativně, dostala jsem 4 lokální injekce. Dalších 10 dní jsem se v noci budila bolestmi a to jsem brala na bolest Nimesil, který mi napsala zubařka, protože střídat Ibalgin a Paralen mi nestačilo.

legelata
9. kvě 2020

@jana31990 Aha, no tak to je horsi, ale ten paralen se aspon muze 🙄

blondynka400
9. kvě 2020

Jestli to není akutní, tak v těhotenství určitě netrhat. Není proto žádný důvod. Většina normálních zubařů do toho nepůjde.....

krista25
10. kvě 2020

Ahoj trhali mi zub v pátém měsíci, také moudrak ale mě strašně bolel. Takže mi ho vytrhli, jestli tě neboli trhat bych ho nenechala. 🙂

tynka9
10. kvě 2020

Pokud nedělá potíže, pockala bych. Mě trhali naráz všechny 4 osmičky, nechala jsem se uspat. A když jsem o tom mluvila potom s lékaři, tak povídali, že ještě že tak, protože jsem měla u spodních osmiček kořeny obmotané kolem nervů a dr to vysekávala po kousíčkách. A to třeba ani z rtg nezjistíš. Nikdy nevíš, co v té puse máš a třeba řešit v mem případě několik hodin práce v puse jen s lokálním umrtvením a s pupíkem, no potěš. (Ps ač to zní strašně, nebyla jsem opuchlá, nemela jsem modřiny a 2 dny po zákroku jsem jedla svíčkovou 😁 sice pomalicku a opatrně, ale ano 😉)

monita0806
10. kvě 2020

Můžu se zeptat? Já mám jít na konci měsíce trhat kořen zubů a to budu v 29tt,měla bych to radši odložit?

autor
10. kvě 2020

@tynka9 a kde Ti to trhali? Priplacela sis za to uspani?

blondynka400
10. kvě 2020

Po narkózou trhají zuby třeba ve Vojenské nemocnici v Praze (kde jsou i fakt hodně dobří). Když je to medicínsky podložené, je to na pojišťovnu. Jinak poplatek za narkózu byl asi 10 tis a 1500 za den v nemocnici. Ale už to nějaký rok je, tak se to možná změnilo.

@monita0806 za mne jestli to není akutní tak určitě odložit. Já měla v těhotenství hodně problémy s osmičkou, snažili se jí zachránit i jenom na těch pár měsíců jak jen mohli (nakonec jí mám v puse pořád 😀 ). S tím, že jakékoliv podobné zákroky v těhotenství jedině tehdy, když už jiná možnost není.... A měla jsem to potvrzené od několika zubařů, všichni to viděli stejně

lennus
10. kvě 2020

Nechala jsem si horní vytrhnout, když měl syn asi měsíc, hrozně mě to v noci bolelo, když jsem ho kojila, bylo tov pohodě, i později druhý horní. Ty spodní můžou být více zakořeněné. Asi pokud bych opravdu netrpěla moc, počkala bych po porodu, ale nemá cenu se trápit
Jinak spodní mám stále v kosti, nevyrostly.

i_vet2
10. kvě 2020

mě trhali zub moudrosti v prvním trimestru , rtg moje zubařka měla udělán už dýl, takže jinak by do toho nešla, a nebolel mě, jen se mi začal kazit a řekla hned ven radši než by dělal neplechu v těhotenství nebo když budu mít malé miminko, normálně umrtvila a na pár sekund byl venku :D a už se pod ním začal tvořit asi zánět nebo hnis, vyčistila to, takže jsem byla ráda, že je venku a bez bolesti, takže jsem pár dní byla o jogurtu a nebrala jsem ani paralen ani nic a všechno v pohodě 🙂 a mám klid 🙂

tulikiss
10. kvě 2020

ja byla na trhani v lednu a i pres to, ze byl zub krasne rovne a tak nic nenasvedcovalo ze budou komplikace, tak tyden brutal bolest ,ze bylo tezky vydrzet 6 hodin do dalsiho ibace a po tydnu cisteni a pak jeste 3x. az po dalsim tydnu sem zvladla bez prasku. a to mam prach bolesti celkem slusnej mam za sebou ledvinove i zlucnikove koliky, ale tohle byl masakr. on je to proste vzdy risk jestli to bude pohoda nebo se tma udela mrcha zanet.

monita0806
10. kvě 2020

@blondynka400 Děkuji. Můj zubař bude asi nějaká výjimka. Věděl že jsem těhotná a objednal mě že se to stihne ještě před porodem. Ale mě nic nebolí tak se divím že to nenechá až na pak.

legelata
10. kvě 2020

@monita0806 Tak tam je třeba zvážit, jestli to vydrží třeba ještě rok či déle, protože při kojení taky člověk moc prášků nemůže a za mě lepší v těhotenství než pak s dítětem, kterého ve dne v noci člověk kojí a musí se mu furt věnovat a neni šance si třeba v případě teploty lehnout.

tynka9
10. kvě 2020

Stomatologické centrum v Jihlavě, pobočku mají ještě v Třebíči a Brně. Za přispání jsem platila 2 tisíce, ale bylo to v roce 2016, takže možná už ceny zvedli. Jinak aby nedošlo k mýlce, nebyla jsem těhotná.

blondynka400
10. kvě 2020

@monita0806 ono za mne asi hodně záleží jak je to komplikované a nakolik se můžou očekávat nějaké problémy po. Vždy je potřeba si dát důvody pro a proti a pak se rozhodnout.

@legelata v době kojení už je to přeci jenom víc možností než v těhotenství. A nejde ani tak o bolest po, tu člověk nějak vydrží, spíš řešení případných problémů.

lenatko91
10. kvě 2020

Pokud nebolí a nejsou žádné problémy, tak bych si nic trhat nenechala.. jednou mi osmičku trhali, protože mě kvůli ní bolelo ucho. A už nikdy víc teda

priefi
10. kvě 2020

Pokud nemáš akutní problém,nech to na později. Já mám ještě 2 dolní, oba mají problematické uložení. Na trhání se chystám už spoustu let 🙈 ale v těhu bych do toho nešla, pokud bych vysloveně nemusela. V první řadě je to stres, po trhání to bolí a hojení taky není hned, v těhu pomalu ani nic nesmíš na bolest a paralen je prd platný a v dnešní době navíc nesehnatelný. Pokud navíc mivas nevolnosti, tak taky není logické si je nechat trhat. Navíc i u trhání se to může po a můžeš mít zánět a ATB jakby smet. Když rostou, nech je růst, dodrzuj dobrou hygienu a pokud nezlobí, vyrž až po těhu a nejlépe až po 3m dítěte, to můžeš pak i brufen

priefi
10. kvě 2020

Jo a to jsem měla jít na trhání, ale jakmile jsem zjistila, že jsem těhu se starším, zrušila jsem plány a teď mám i roční druhátko a pořád je mám, ale zubař už vyhrožuje trháním 🙈

tynka9
10. kvě 2020

@priefi brufen je lék volby při bolesti a zánětu při kojení. Nevím, kde jsi přišla na info, že se může po 3 měsících od porodu... může se klidně hned.

leymea
11. kvě 2020

Jednou jsem mela osmicku zkazenou tak mi ji zubar vytrhl a rikal, ze tu druhou by taky vyndal. Jenze mi nebolela tak jsem nevidela duvod. Hm, samozrejme jsem otehotnela a po par tydnech me ta osmicka zacala bolet. Takze jsem si rikala, ze jsem blba a mela ho poslechnout a nemusela jsem to v tehotenstvi resit. Jelikoz byla tez zkazena tak mi ho v prvnim trimestru vyndal. U me nastesti v obou pripadech pohoda. Ani leky proti bolesti jsem nepotrebovala.

legelata
11. kvě 2020

@blondynka400 To jo, z tohohle hlediska ano, spis jsem to brala tak, ze ja jsem se rok nevyspala a nemela bych na to energii, v tehotenstvi se citim celkove vice fresh, ale to je asi taky na kazdem 😁

priefi
11. kvě 2020

@tynka9 říkala mi to moje doktorka, dětská doktorka a i v lékárně lékárnice mě sama od sebe upozornila, když viděla miminko a já kupovala paralen a brufen 😉 že při kojení Brufen až od 3m dítěte. Když to vezmeš kolem a kolem, tam i nurofen pro děti je od 3m, takže tam asi na tom je souvislost. Otázka je, zda se jedná je o to, že nebyly provedené klinické testy, anebo u tak malých miminek prostě se to nedoporučuje. Každopádně nevycucala jsem si to z prstu a nedohledala na netu... ale řekli mi to nezávazně na sobě odborníci... Jo a u druhátka zubař zkoumal, co si mohu vzít po vytrhnutí zubů (7) a rovněž mi řekl, že už Brufen mužů, že dítě je starší 3m. Tak asi něco na tom bude, co myslíš?

blondynka400
11. kvě 2020

@legelata tak to je zase úhel pohledu, který nenapadl mne😀. Já byla vždy v pohodě jak v těhotenství tak s miminkem. Ač vyspána jsem nebyla nikdy,ale to já nějak neřeším. Naopak s malým mimi mi to přijde lepší, mihla bych být v pohodě doma, nemusela bych mluvit. A ne jako těhotná, kdy jsem se nezastavila snad ani na minutu 🙂. Ale tohle už je hodně individuální..

hafika
11. kvě 2020

@priefi Já jsem to tedy řešila, protože jsem měla období, kdy se mi po paralenu dělala vyrážka. V příbalové letáku je vyloženě zakázaný v 3. trimestru. A na konci 6-nedeli jsem brala Ibalgin a dětem nic není. Asi i záleží na dávce.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru