Anhydramnion

Pojem anhydramnion se týká stavu plodové vody a v lékařské zprávě nastávajících maminek se nevyskytuje až tak často. I proto dokáže vzbudit kromě řady otázek také velký strach. Co to anhydramnion vlastně je, jaké komplikace jsou s ním spojeny a představuje nebezpečí pro maminku i dítě?

anhydramnion, nízké množství nebo deficit plodové vody

Anhydramnion je těhotenskou komplikací.

Co to je anhydramnion?

  • Anhydramnion pojmenovává mimořádně nízké množství až absolutní deficit plodové vody. Jednoduše řečeno – plodová voda téměř nebo úplně chybí, což pro těhotenství představuje nemalé riziko. Navíc je ohrožena životaschopnost dítěte v děloze i po narození.
  • Deficit plodové vody se může objevit kdykoli během těhotenství, přičemž jeho příčinou nejčastěji bývá:
    • předčasné odtékání plodové vody,
    • porucha funkce ledvin dítěte.

Plodová voda

Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.

Anhydramnion způsobený předčasným odtékáním plodové vody

  • Odtékání plodové vody může nastat v kterémkoli stádiu těhotenství, přičemž někdy způsobí až oligohydramnion5– nízký stav plodové vody, nebo právě anhydramnion, kdy plodová voda téměř, nebo úplně chybí.
  • Často je žena odeslána k několika specialistům, případně je dlouhodobě hospitalizována, přičemž se monitoruje nejen stav plodové vody, ale také vývoj miminka.
  • Předčasné odtékání plodové vody je způsobeno porušením plodového vaku, které lze ve většině případů úspěšně vyřešit metodou amniopatch, tedy zalepením místa na plodovém obalu, ze kterého voda odtéká.
    • Zákrok amniopatch se provádí podobně jako amniocentéza17, tedy vpichem přes břišní stěnu, ale tentokrát se už jehlou nezachází tak hluboko a nepropichuje se plodový obal. Místo, ve kterém je plodový vak natržen, se lepí upravenými krevními destičkami a plazmou matky nebo speciálním lepidlem.

Předčasný odtok plodové vody

„Prasknutí“ plodové vody známe z filmů jako velkolepý moment signalizující blížící se porod. Ve skutečnosti však plodová voda ve většině případů odtéká postupně a rozhodně to nevypadá, jako by někdo vylil na podlahu kbelík vody. A to nejdůležitější – plodová voda může začít odtékat i předčasně. Proč se to stává a jaké mají lékaři možnosti při řešení této komplikace? Pojď si o plodové vodě a jejím předčasném úniku přečíst víc.

Anhydramnion způsobený poruchou ledvin dítěte

  • Vyvíjející se dítě v děloze přispívá k výměně a obnově plodové vody pomocí ledvin. Děťátko, jehož orgány se vyvíjejí správně, totiž plodovou vodu pije a následně ji formou moči vylučuje zpět do prostředí dělohy a plodového vaku. Pokud ledviny dítěte nejsou schopny plodovou vodu filtrovat a produkovat moč, logicky dochází k deficitu plodové vody. Laicky řečeno – miminko vodu vypije, ale nepřispívá k obměně plodové vody v děloze, důsledkem čehož si ji celou spotřebuje.
  • Často se stává, že se na tuto komplikaci přijde až kolem 20. týdne těhotenství, přesněji na morfologickém ultrazvuku (druhotrimestrálním screeningu). Tehdy lékař s kvalitním ultrazvukovým přístrojem zjistí, že těhotenství, které se do té doby jevilo jako bezproblémové, ani zdaleka nepokračuje tak, jak by mělo. Dítě nemá vyvinuté ledviny a důsledkem toho trpí v prostředí dělohy naprostým deficitem plodové vody.

Rizika úplného nedostatku plodové vody

Jelikož plodová voda vytváří pro dítě v děloze optimální podmínky pro růst, její deficit způsobuje i tyto komplikace:

  • narušení sterilního prostředí a s tím spojený případný vznik infekce,
  • limitující podmínky pro pohyb dítěte,
  • hrozí přilnutí dítěte k plodovému obalu,
  • dítě si netrénuje trávicí soustavu ani polykací reflex,
  • zaostává vývoj plic,
  • trpí i vylučovací soustava – kromě trávicího ústrojí i ledviny.
  • Zákrok, který plodovou vodu doplňuje, se nazývá amnioinfúze. Jedná se o vstříknutí určitého množství plodové vody do plodového vaku. Avšak v případě anhydramnionu, který je způsoben špatnou funkcí ledvin dítěte, tento úkon ztrácí svůj význam, respektive má jen krátkodobou účinnost a těhotenství se s jeho pomocí nepodaří dlouhodobě udržet.
  • Lékaři pro špatnou prognózu dítěte často ženě doporučují ukončení těhotenství, přičemž v mnoha případech potrat nastane spontánně. Děti, které se přesto narodí, v drtivé většině trpí Syndromem Potterové, který nepříznivě ovlivňuje jejich životaschopnost.

Syndrom Potterové

S nedostatkem nebo úplným deficitem plodové vody je spojen i syndrom Potterové – jde o soubor specifických chorobných znaků, kterými trpí novorozenci vyvíjející se v nedostatku nebo deficitu plodové vody. Poprvé znaky tohoto syndromu popsala americká patoložka Edith Potterová v roce 1946, po které se syndrom pojmenoval.

Mezi znaky syndromu patří:

  • charakteristické rysy obličeje – zploštělý nosík, oči vzdálené daleko od sebe, níže posazené uši atd.
  • chronická plicní onemocnění,
  • chronické selhávání ledvin.
  • Bohužel Syndrom Potterové je nesmírně závažný stav a drtivá většina případů končí smrtí dítěte hned po narození, případně několik dní po něm. Děti, které se navzdory tomuto syndromu překlenou novorozeneckým obdobím, trpí závažnými onemocněními plic nebo ledvin a jejich chronickým selháním.

Jak se měří plodová voda?

Stav, respektive množství plodové vody, se měří pomocí ultrazvuku. Popíšeme si jednu z metod, a to změření vertikálního sloupce. Při něm lékař najde místo, kde se nachází nejvíce plodové vody, a změří se jeho délka. Toto rozhraní se nazývá také vertikální sloupec plodové vody.

Na základě délky tohoto sloupce se stanoví případná odchylka:

  • nezměřitelné množství – úplný nedostatek plodové vody – anhydramnion,
  • méně než 1 cm – těžký nedostatek plodové vody – těžký oligohydramnion,
  • 1–2 cm – mírný nedostatek plodové vody – oligohydramnion,
  • 2–8 cm – ideální množství plodové vody,
  • více než 8 cm – nadbytek plodové vody – polyhydramnion (v závislosti na délce vertikálního sloupce, který může dosahovat až 16 cm, jde o mírný, středně těžký až závažný polyhydramnion).

Oligohydramnion

Věděla jsi, že i plodová voda dokáže zkomplikovat průběh těhotenství? Odchylky v její hladině totiž mohou být příčinou předčasného porodu a zároveň příznakem, že se orgány děťátka nevyvíjejí správně. Jedním z takových případů je i oligohydramnion nebo, jinak řečeno, malé množství plodové vody. Proč tento jev vzniká a k jakým komplikacím může vést?

Polyhydramnion

O tom, jak může nadměrné množství plodové vody zkomplikovat průběh těhotenství, se moc nemluví. I proto se maminky obvykle vyděsí, když je jim řečeno, že s ní mají nějaký problém. Je skutečně důvod k obavám, pokud se ti v těhotenské průkazce objeví výraz polyhydramnion? Co to přesně znamená a jaké jsou příčiny? I to se dozvíš v našem článku.


Video: Vše o předčasném porodu

Rozhovor přednostou gynekologicko-porodnické kliniky JLF UK a UNM, doc. MUDr. Kamilem Biringerem, PhD.

Co ve videu zaznělo?


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Placenta

Orgán, který je v ženském těle pouze během těhotenství, kdy navíc plní funkci i pro někoho jiného. Zní to jako zapeklitá hádanka, ale rozluštit ji je snadné: řeč je o placentě neboli plodovém koláči. Zjisti, jaké jsou její úkoly a které komplikace může v těhotenství způsobit.

Amniocentéza

Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s anhydramnionem

Máš zkušenost s anhydramnionem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce