Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Manduca

1 zkušenost

Ergonomické nosiče Manduca jsou v České republice asi jedny z nejznámějších a nejprodávanějších značek ergonomických nosičů určených na nošení dětí49. Jedná se vlastně o moderní, vylepšenou verzi tradičních asijských nosičů mei tai3, opěrka Manducy se však dotahuje a zapíná pomocí spon a přezek. Nošení v nich proto nevyžaduje žádné vazačské zručnosti.

Ergonomický nosič Manduca

Tento ergonimické nosič můžete používat od narození dítěte až do jeho předškolního věku, respektive do 20 kg dítěte. Díky důmyslnému konstrukčnímu řešení lze nosit dítě na břiše, na boku i na zádech. Polstrované popruhy a bederní pás usnadňují rozložení váhy a komfort při nošení. Díky tomu jsou pohodlné pro nošení i těžších dětí. Nikde vás nic netlačí. Pro ženy se doporučuje popruhy na zádech překřížit do X pro pohodlnější nošení. Hrudní spona umožňuje upravit svou výšku podle potřeby. Nosič tak lze přizpůsobit různě velkým rodičům. Od nízké maminky, po vysokého tatínka. Šířka bederního pásu je 60 - 160 cm.

Manduca byla vyvinuta v Německu ve spolupráci s německými fyzioterapeuty a lékaři, takže je naprosto bezpečná. Zajišťuje korektní M pozici končetin, která prospívá vývoji kyčlí. Je vyrobena z přírodních materiálů (stoprocentní biobavlna) a barvena šetrnými netoxickými barvami. Zipy ani patentky neobsahují nikl.

Všestranná kapuce u spícího dítěte fixuje hlavičku. Může se použít jako opora krku u menších miminek. Když ji nepotřebujete, je schovaná v taštičce.

Spona má trojité jištění a zabraňuje tak nechtěnému rozepnutí. Vše navíc jistí bezpečnostní gumičky na nosiči, které zabraňují rozepnutí bederního pásu a ramenních popruhů.

Manduca byla vyvinuta v Německu ve spolupráci s německými fyzioterapeuty a lékaři, takže je naprosto bezpečná.

Proč je Manduca ergonomický nosič?

Na rozdíl od klokaniek1 má opěrka Manduca dostatečně široký pruh látky mezi nožičkami dítěte, ten sahá od kolínka ke kolínku a zajišťuje tak vhodnou, ergonomickou polohu - abdukční postavení kyčlí, podsazený zadeček a zakulacená zádíčka. Nožky děťátka tedy nesměřují rovně dolů, dítě nevisí za rozkrok, neprohýbá se do luku, kyčle a páteř nejsou přetěžovány nebo jednostranně zatěžovány.

Dostatečně široký pruh látky mezi nožičkami dieťaťasiaha od kolínka ke kolínku.

Manduca First

Manduca First je určena na nošení dítěte tváří k sobě v ergonomické poloze vpozici na břiše, na boku nebo i na zádech nosící. V Manduca First s novorozeneckou vložkou lze nosit miminka již od narození (od 3,5 kg) do přibližně 3 až 4 měsíců, později pak bez novorozenecké vložky starší kojence i batolata (do 20kg), dokud materiál nosiče sahá dítěti od kolínka ke kolínku. Nosič je vhodný i pro velmi štíhlé osoby, protože umožňuje křížení ramenních popruhů.

Šířka zádové opěrky 35 cm
Výška zádové opěrky 35 cm, při rozepnutém zipu 42 cm
Bederní pás 70 - 140 cm
Rozměry složeného nosiče 44 x 22 x 12 cm
Hmotnost nosiče podle typu 600 až 720 g

Spona na bederním pásu má trojité jištění. Novorozenecká vložka se připíná pomocí patentů. Kapuce má elastické smyčky sloužící k jejímu upevnění a zafixování hlavičky dítěte. Zip na zádové opěrce slouží po rozepnutí na její prodloužení o 7 až 8 cm.

Manduca XT - rostoucí ergonomický nosič

Manduca rozšířila svou nabídku o novinku, vytvořila jeden rostoucí nosič pro všechny. Tento nosič roste s dítětem, nepotřebujete žádné doplňky a je využitelný od narození. Patentovaná upravitelná šířka sedací části se přizpůsobí jak nožičkám novorozence, tak i malého rošťáka a nahradila tak novorozeneckou vložku přítomnou v klasickém modelu Manduca First. Sedací část lze upravit od 16 - 50 cm. Délku zádového panelu lze upravit do 3 různých výšek. Prodloužíte ji lze až o 7 cm.

Manduca XT - rostoucí ergonomický nosič

Jak umístit dítě do ergonomického nosiče Manduca?

Jako první se vždy zapíná bederní pás, nikdy ho nerozopínáme, pokud je dítě v nosiči. V Manduca je dítě při správném napolohování podepřené mezi nožičkami látkou nosiče od kolínka ke kolínku, má podsazený zadeček a kolínka výše než zadeček. Pro dosažení této polohy děťátko chytíme pod kolínky a zatlačíme mírně nahoru, jemně ho necháme sklouznout více dolů do nosiče, až se zádíčka zakulatí a nožičky se zadečkem jsou v poloze připomínající písmeno M.

Malá miminka obvykle nedokáží rozevřít nožičky tak široce, aby je obepla kolem těla nosící osoby. Zaujímají fyziologickou polohu s nožkami pokrčenými a přitaženými k bříšku (jako žabka), nožičky jsou položeny těsně pod tělem miminka a zůstávají tak uvnitř novorozenecké vložky Manduca. V případě rostoucí verze nosiče Manduca XT se šířka sedací části nožičkám novorozence přizpůsobí. Hmotnost miminka však nemají nést nožičky, ale měla by být rozložena od zadečku podél celé páteře nahoru.

Důležitým bodem je také pevné a správné dotažení ergonomického nosiče k tělu nosící, aby jeho materiál dobře podpíral zádíčka dítěte. Hmotnost dítěte je tak rozložena po celé délce jeho páteře. Při správném dotažení se bříško, hruď i ramena dítěte dotýkají těla nosící a nedochází ke zvýšenému tahu popruhů ramen nosící osoby. V případě nejmenších nebo spících dětí je i hlavička položená na těle nosící osoby a podle potřeby zajištěna kapuckou.

Miminka od 3,5 kg do zhruba 3 až 4 měsíců je možné nosit v Manduca s novorozeneckou vložkou, podle potřeby se zapnutým či rozepnutým zipem na zádové opěrce, aby horní okraj nosiče sahal alespoň do 1/3 hlavičky. Starší děti se pak nosí bez novorozenecké vložky. Rozepnutí zipu prodlouží zádovou opěrku o 7 až 8 cm. U dětí, které se ještě nedokážou samy posadit (z polohy na čtyřech oběma nohama dopředu a volnýma rukama), by měla zádová opěrka sahat až nad ramínka a podpírat tak celá zádíčka.

Manduca umožňuje dítě nosit pouze tváří k tělu nosící osoby, což je výhodné pro psychickou pohodu dítěte. Když je přesycené vjemy, může se od sledování okolních ruchů odpoutat zakoukáním se do tváře rodiče nebo schoulením a přitlačením obličeje na tělo nosící osoby. Uklidní se a snadněji usne, pak je možné hlavičku spícího dítěte zajistit v pohodlné pozici.

Manduca umožňuje dítě nosit pouze tváří k tělu nosící osoby.

Proč dítě nosit vertikálně?

Vertikální ergonomická poloha je přirozená a vhodná i pro novorozence, v ergonomickém nosiči s novorozeneckou vložkou je vhodné nosit spíše malou část dne, v šátku je možné ve správné vertikální poloze nosit miminko až několik hodin denně. Potomci lidí, stejně jako mláďata opic a lidoopů, jsou do chvíle, dokud se samy naučí chodit, silně fixovaní na matku a mají typické reflexy nošenců, při zvednutí i polehnutí zajímají abdukční-FLEX polohu neboli polohu "žabky" podobnou té, jakou měly v děloze, mají úchopový reflex (svírají ruce v pěst), aby mohly držet matky za srst, o kterou ale moderní člověk přišel a nahradil ji nosícími pomůckami8.

V ergonomické vertikální poloze nehrozí přitlačení dýchacích cest miminka, narozdíl od nošení dítěte v kolébkové poloze, polohování dítěte je také mnohem jednodušší. Problémem není ani velmi široký nebo naopak moc úzký hrudník nosící osoby, či velké prsa maminky.

Děťátko je navíc v kontaktu s nosící osobou poměrně velkým povrchem těla, vnímá jeho pohyby a reaguje na ně, udržuje si tak dobrý svalový tonus. Je také podpořen zdravý vývoj kyčelních kloubů, jsou ve vhodné poloze a dobře prokrvené, jemně se posilují přilehlé svaly. Nošení ve vertikální poloze snižuje pravděpodobnost proležení hlavičky a může pomáhat při refluxu4 nebo kojenecké kolice25.

Maminka má při vertikálním nošení na břiše hlavičku miminka přímo pod nosem, vůně dítěte je silná a specifická a podporuje vylučování oxytocinu a tím mateřské, pečlivé chování17. Při nošení děťátko i nosící osoba snadněji čtou své neverbální signály, je usnadněna jejich vzájemná komunikace. Kojenec či batole má velký výhled na okolní dění.

Vertikálně lze dítě umístit do nosiče doprostřed na břicho či na záda, na kratší nošení i jednostranně na bok, když hmotnost děťátka nese pouze jedno rameno nosící osoby. Pokud je děťátko v ergonomickém nosiči nošeno na břiše nebo zádech nosícího, pak je zátěž rozložena rovnoměrně na obě ramena, obě poloviny těla, je podporováno správné držení těla nosící osoby. Tlak na břicho u maminky podporuje zavinování dělohy a udržování pevnosti svalů pánevního dna.

Na zádech je možné děti nosit již od narození, ale zajistit tam ergonomickou polohu je složitější, obvykle si proto na to troufnou pouze zkušenější nosiči. Samozřejmě také záleží na miminku, zda mu nebude chybět pohled z očí do očí, který mu poskytuje pozice na břiše či na boku nosícího.

Materiál ergonomických nosičů Manduca

Standardní verze se vyrábějí v Číně z látky ze směsi konopí (45%) a biobavlny (55%) s vnitřní stranou ze 100% biobavlny.
Limitované edice jsou vyráběny v Evropské unii, obvykle v České republice, a to z látky ze 100% biobavlny s vnitřní stranou ze 100% biobavlny.

Kolem nožiček je jemné polstrování, ramenní popruhy a bederní pás jsou také polstrované. Ramenní popruhy a bederní pás jsou délkově nastavitelné. Spony jsou u všech typů značky Duraflex, zipy a patenty značky YKK a neobsahují nikl. Ergonomické nosiče Manduca splňují požadavky normy EN 13209-2: 2005 na chemickou bezpečnost, bezpečnost pro dítě vzhledem k riziku úrazu a také na výdrž popruhů i celého nosiče.

Údržba ergonomických nosičů Manduca

Před praním je potřeba zapnout všechny spony na nosiči. Ergonomické nosiče Manduca lze prát v pračce na jemném programu na 30 ° C šetrným pracím prostředkem28 a bez použití aviváže. Manduca se nemá sušit v sušičce a na přímém slunci.

Standardní řady ergonomických nosičů Manduca XT

 • DenimBlue Toffee
 • DenimBlack Toffee
 • šedo-bílá
 • šedo-modrá
 • šedo-oranžová

Bellybutton Manduca XT

 • Softcheck grey
 • Softcheck blue
 • Softcheck sand

Limitované edice ergonomických nosičů Manduca XT

 • Edition Rose
 • Edition Pearl

Standardní řady ergonomických nosičů Manduca First

New Style

 • Black (černá)
 • Brown (hnědá)
 • Green (zelená)
 • Navy / Blue (modrá)
 • Olive (olivová)
 • Orange (oranžová)
 • Petrol (petrolejová)
 • Red (červená)
 • Sand / Nature (písková)

Black Line

 • Absolute Blue
 • Lovin Lilac
 • Radical Red
 • Screamin Green

Limitované edice ergonomických nosičů Manduca First

Rok 2014

 • Grey Pearl
 • Star Night
 • Star Rose
 • Star Sky
 • True Diamond
 • True Emerald

Rok 2013

 • Circadelic Grass
 • Circadelic Sea
 • Circadelic Sun
 • Circadelic Wine
 • High Five Greymelange
 • High Five Lime
 • High Five Royal
 • Magic Purple
 • Phantasy Blue-green
 • Phantasy Orange-red
 • Special edition Greymelange
 • Special edition Lime

Rok 2012

 • Grey Pattern Red
 • Grey Pattern Silver
 • Grey Pattern Turgoise
 • Hippie Love
 • Paradise Glow
 • Paradise Honey
 • Paradise Jungle
 • Silver Lily

Rok 2011

 • Blue Memory
 • Jardin Nuit
 • Orange Dream
 • Polka Green
 • Sweet Soda

Rok 2010

 • Bamboo Flame
 • Blue Velvet
 • Maple Leaf
 • Moonlight
 • Skyline Blue
 • Skyline Plum
 • Summer Wave

Rok 2009

 • Herbal Garden Blue
 • Herbal Garden Grey
 • Jardin Noir
 • Lucky Star
 • Mellow Fellow
 • Olive Blush
 • Sweet Butterfly

Dokoupitelné příslušenství k ergonomickým nosičům Manduca

 • Belt Pouch : taštička, kterou lze připnout na Manducu, na opasek nebo nosit na rameni, vrchní strana je z 45% konopí a 55% biobavlny, vnitřní vrstva ze 100% biobavlny
 • Fumbee : ochranné návleky na popruhy (slintáčiky) ze 100% biobavlny
 • Size-it : doplněk pro polohování malých miminek, vkládá se pomocí poutek novorozenecké vložky a zapne se přes zádovou opěrku, zúží ji a usnadní napolohování děťátka do M pozice nožiček
 • ZipIn : dekorační prvek v různých barevných provedeních, vpíná se do místa rozepnutého zipu na zádové opěrce

Videonávody na použití nosiče Manduca

Nošení novorozence - použití novorozenecké vložky

Nošení vpředu

Křížení popruhů

Nošení na boku

Nošení na zádech

Více o Manduce na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. http://www.manduca.cz/
 2. https://web.archive.org/web/20130129175036/http://www.mamaja.cz/pdf/manduca_katalog_new_version.pdf
 3. http://www.nosenideti.cz/138/zobrazit_skupinu_zbozi/Ergonomicka-nositka/
 4. http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/noseni-deti
 5. http://www.manduca-baby-carrier.eu/
 6. https://web.archive.org/web/20160501074413/https://www.didymos.com/en/
 7. https://web.archive.org/web/20160718083528/http://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the...
 8. http://www.boba.com/research/strollers-baby-carriers-and-infant-stress/
 9. http://www.trageportal.de/mediapool/93/935470/data/OP_Fettweis_neu.pdf
 10. http://vbavlnce.blogspot.com/2013/06/biologicke-predpoklady-noseni-deti-aneb.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s Manducou

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s Manducou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
beruska125
4. srp 2015

Občasné nošení

Určitě, když už nosítko, tak nějaké skutečné a lepší. Nosíme jen výjimečně tam kam nemůžeme vzít kočárek nebo je nouze. Nosítko mě nikde netlačí, ale taky mám pocit, že mi úplně nesedí (možná musím jen doštelovat :-D ). V létě jsme obě zpocené, což je děs. Chtěla bych zkusit šátek na porovnání, ale nechce se mi už do něj moc investovat, tak uvidíme. :-)
0 poděkování