Asistovaný hatching

Asistovaný hatching nebo také zonální hatching je mikromanipulační technika, u které se pomocí ostré jehly naruší obal dvou až čtyřdenního embrya, což má za následek jeho snazší uhnízdění v děloze3. U ICSI2, kde je už obal narušený, se tento výkon neprovádí.
Asistovaný hatching

Vajíčko se během putování z vejcovodů do dělohy3 vyvíjí a je chráněno pevným, bílkovinným obalem. Obal drží dělící se buňky pohromadě a chrání je před možnou infekcí. Když se vajíčko dostane do dělohy, mělo by svůj obal opustit a uhnízdit se. Pokud se však vajíčko z obalu nedostane, pomoci může asistovaný hatching. Nejvhodnějším obdobím pro tento zákrok je druhý až čtvrtý den po oplodnění. Při asistovaném hatchingu nedochází k porušení embrya.

Asistovaný hatching se doporučuje u embryí se silným obalem nebo v případech, pokud se v předcházejících cyklech embryo neuhnízdilo.

Video: Provedení asistovaného hatchingu

Asistovaný hatching – mechanický

Na tento druh asistovaného hatchingu se používá přístroj, mikromanipulátor, který dělá miniaturní pohyby i když lékař dělá rukou pohyby větší. Postup probíhá tak, že do přístroje se připevní skleněná trubička (pipeta), která slouží k držení vajíčka a menší pipetou (jehlou) se poruší obal vajíčka.

Asistovaný hatching – laserový

Tento proces je rychlejší než mechanický a spočívá v narušení obalu vajíčka pomocí laserového paprsku. Nelaserovým paprskem se nejprve označí místo, na které se pak namíří paprsek laserový.

Asistovaný hatching – chemický

Při chemickém hatchingu se do pipety uchopí embryo a druhou pipetou se na bílkovinný obal kápne roztok kyseliny sírové nebo kyseliny chlorovodíkové. Ta obal rozloží a umožní vajíčku dostat se z obalu. Odhadnout však množství kyseliny není jednoduché, proto tento postup nemusí být velmi přesný.

Pro koho se asistovaný hatching doporučuje

Asistovaný hatching5 se doporučuje párům, které již zkusily asistovanou reprodukci24, a minimálně potřetí nebyl přenos embryí úspěšný. Také se doporučuje ženám, které by chtěly otěhotnět v pozdějším věku (nad 37 let svého věku), ženám, které mají vysokou úroveň FSH, nebo v případě, že na oplodnění se používají zmražená embrya.

Rizika asistovaného hatchingu

Asistovaný hatching je určen pouze vybraným embryím, proto je velmi malé riziko, že by u buňky mohlo dojít k jejímu poškození. Laserová metoda snižuje i minimální riziko a chrání také embryo před nepříznivým zásahem laseru. Míra poškození embrya by měla být nižší než 1 %. Bylo provedeno několik studií dětí narozených po asistovaném hatchingu a nebyly u nich zjištěny žádné abnormality nebo dlouhodobé změny.
Novorozenec

Při přenosu více embryí u asistovaného hatchingu existuje zvýšené riziko, že "vzniknou" jednovaječná dvojčata.

Více o asistovaném hatchingu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://www.reprogenesis.cz/metody-lecby-neplodnosti/asistovany-hatching/
  2. http://www.midlandfertility.com/investigations-and-treatments/laboratory-procedures/assisted-hatc... (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s asistovaným hatchingem

Máš zkušenost s asistovaným hatchingem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adenka84  30. lis 2015

Asistovaný hatching

Doporučuji každému tuto metodu si připlatit.
Já díky AH otěhotněla.

Předtím jsme 3 pokusy AH nevyužili a nevyšlo to ani jednou. Poslední pokus jsme si AH připlatili a zadařilo se. A i v okolí mám mnoho známých, co díky AH otěhotnělo...
1 člověk považuje za užitečné
mmirunda  12. črc 2015

I my ho využili ...

Laicky je asistovaný hatching naříznutí obalu embrya, aby snáze mohlo vylézt (hatchovat ) a přichytit se na stěně dělohy. Těch metod při IVF je spousta a přesto, že mi někdy přijde, že je to zbytečné tahání peněz, tak jsme se s partnerem dohodli, že této možnosti také využijeme. Už tak byl celý cyklus IVF docela drahý, takže tisícovka sem nebo tam se ztratila. A kdo ví, třeba zrovna tato volba mi dopomohla k tomu, že mám svoji milovanou dceru. Příště bych tuto metodu zvážila znovu. :-)
1 člověk považuje za užitečné