Falešné těhotenství

Falešné těhotenství, latinsky Pseudocyesis, se jinak nazývá i nepravým těhotenstvím. Dá se zařadit mezi psychosomatické poruchy, jelikož se projevuje stejně silně fyzicky i psychicky. Přesvědčení ženy, že čeká miminko, může být nejen důsledek nadměrného očekávání a touhy po miminku, ale i naopak strachu z případného nežádoucího těhotenství.


Video: Kdy si dělat těhotenský test?

Rozhovor s farmaceutickou laborantkou Annou Horváthovou.

 • 00:00 Úvod.
 • 00:12 Co je to těhotenský test?
 • 00:23 Kolik stojí těhotenský test?
 • 00:42 Kdy si ženy zvyknou dělat těhotenský test?
 • 01:01 Kdy se má po správnosti dělat těhotenský test?
 • 01:33 Kdy je těhotenský test pozitivní?
 • 02:28 Kdy je těhotenský test negativní?
 • 02:52 Může být žena tehotená, pokud měla negativní těhotenský test?
 • 03:13 Co znamená tzv. duch (slabá druhá čárka) na těhotenském testu?
 • 03:39 Těhotenský test a menstruace.
 • 04:29 Jaké druhy těhotenských testů existují?
 • 05:07 Po jaké značce těhotenských testů ženy nejčastěji sahají?
 • 05:41 Shrnutí a rady na závěr.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka


Falešné těhotenství mohou doprovázet veškeré příznaky těhotenství105 zkušeností, včetně pozitivního těhotenského testu, přičemž žena ve skutečnosti dítě nečeká.

Falešné těhotenství se nejčastěji vyskytuje ve skupinách lidí, kde má mateřství nejvyšší hodnotu či v situacích, kdy se těhotenství od ženy očekává či si ho sama velmi přeje. Falešné těhotenství se může vyskytnout i u mužů a nazývá se Couvadův syndrom.

Falešné těhotenství
Popis obrázku: Ženy, které si velmi přejí miminko, falešné těhotenství postihuje nejčastěji

Příčiny

Přesná příčina falešného těhotenství není známa, ale předpokládá se, že falešné těhotenství je způsobeno v důsledku změn v endokrinním systému (tedy soustava žláz s vnitřním sekrecí, které vylučují hormony) což vede k vylučování hormonů, které způsobují změny, jenž jsou přítomny v těhotenství.

Známější a jasnější jsou pak faktory psychologické. Nejčastějším důvodem, proč můžete falešným těhotenstvím trpět, je vaše silná touha po dítěti, která je nezřídka zintenzivněna prodělaným potratem13. Silná touha po dítěti a každoměsíční očekávání, že menstruace2 nepřijde a těhotenský test56 bude pozitivní, může opravdu způsobit, že mozek si začne myslet, že jste těhotná a těhotenství začne spontánně simulovat, včetně vylučování hormonů adrenalinu a kortizolu, následně i estrogenu a prolaktinu, které způsobí skutečné příznaky těhotenství.

Další, zcela opačnou příčinou, může být naopak velký strach z otěhotnění. Takové ženy se strachují již několik dní před začátkem menstruace, že ji nedostanou. V tomto stresu se pak může snadno stát, že menstruace opravdu nepřijde a strach ženy dosáhne vrcholu, který může změny v těle ještě více zveličit. Takováto žena pak pociťuje těhotenskou nevolnost, zvrací, cítí, že se jí zvětšují prsa. Po provedení těhotenského testu navíc může dojít k tomu, že bude pozitivní, což ji v obavách utvrdí. Až kontrola u lékaře může její obavy vyvrátit a dočasně jí uklidnit. Takový strach z nechtěného početí je ale zapotřebí řešit i pro budoucí situace.

Projevy falešného těhotenství

Falešné těhotenství přichází k ženám stejně, jako očekávání potomka. Po vynechání menstruaci si ženy dělají těhotenský test, který nezřídka kdy bývá i pozitivní. Ženy popisují klasické tmavnutí bradavek na nalitých prsou, z nich může i vytékat první mateřské mlezivo. Vynechanou menstruaci doprovází nevolnost8 a zvracení3, které je typické pro rané těhotenství. Ženy jsou si potom naprosto jisty, že čekají miminko.

Pokud se toto stane ženě, která na miminko dlouho čeká, je to životní událost, která vede k velké radosti v celé rodině, vybírání prvních věcí pro miminko18 a velké úlevě, že k těhotenství konečně došlo. Ženy v euforii z nastalého těhotenství také často popisují, že opravdu cítily pohyby miminka14 v břiše, a byly si zcela jisty, že ho čekají. K vyvrácení těhotenství pak dochází až v ordinaci gynekologa, které je pak velkou ranou a simulací opravdové ztráty vytouženého děťátka.

Mezi projevy falešného těhotenství patří:

 • Chybějící menstruace3
 • I těhotenský test může být pozitivní
 • Postupně se vám může začít zvětšovat i břicho
 • Zvětšení prsou a jejich citlivost je velmi častý jev
 • Často se přidává i nevolnost a zvracení, které provázejí rané těhotenství,
 • Přírůstek hmotnosti15
 • Některé ženy, které falešným těhotenstvím prošly, popisují, že cítily i pohyby plodu
 • Může nastat také produkce mléka

Jak probíhá diagnostika pseudocyesis?

Falešné těhotenství se obvykle odhalí ve chvíli, kdy se žena objedná na první prohlídku u svého gynekologa. Mezi první vyšetření patří vaginální vyšetření a ultrazvukové vyšetření. Lékař v tuto chvíli jasně zjistí, že těhotenství neprobíhá. Jakmile s tím pacientku seznámí, je třeba vyšetřit, proč k falešnému těhotenství došlo. Jeho úkolem je pak odlišit stavy, které připomínají příznaky těhotenství, např. mimoděložní těhotenství22, obezitu a rakovinu. Pokud je třeba, doporučí své pacientce psychologickou pomoc či přímo terapii.

Pokud jste žena, která falešné těhotenství prožila, oznámení, že nenosíte miminko, jak jste byla přesvědčena, pro vás bylo jistě velmi bolestivé. Bolest může být velmi podobná, jako ze ztrátě miminka při potratu a rozhodně není na místě jí bagatelizovat. Se svou bolestí se svěřte svým blízkým a využijte nabídky vašeho lékaře, který vám určitě doporučí vhodnou psychoterapii. Na terapii se pak můžete pokusit nejen zpracovat svou bolest ze ztráty, ale také vyřešit celistvě svou potíž s neukojitelnou touhou po dítěti do doby, než se ho dočkáte .

Ženy, které po miminku velmi touží a mají za sebou i neúspěšnou léčbu neplodnosti3 a i dlouhé roky pokusů za pomocí nejnovějších poznatků medicíny, pak často pod tíhou bolesti končívají i v péči psychiatrů. Je proto třeba své potíže a bolest v touze po dítěti řešit dříve, nestydět se za ni a neutápět se v bolesti, kterou sama nedokážete unést.

Pseudocyesis
Popis obrázku: Ženy, kterým se těhotenství potvrdí i provedením těhotenského testu, často začnou shánět výbavičku na miminko a mohou cítit i pohyby miminka

Léčba falešného těhotenství

Pro ženu, která k lékaři přišla s tím, že bude mít první obrázek svého budoucího miminka, je zpráva o tom, že dítě nečeká, často zdrcující. Naopak ženy, které falešným těhotenstvím trpěly jako důsledkem strachu z něj, si oddychnou. V obou případech je zapotřebí, aby ženy vyhledaly odbornou psychologickou pomoc a své potíže řešily.

Pokud falešné těhotenství řešíte jako žena, která po miminku touží, vaším úkolem bude zřejmě celistvá léčba vašeho problému. Pokud se vám nedaří otěhotnět, je možná třeba ve snažení pokročit a začít všechny všechny možnosti, jak přijít do jiného stavu, podle toho, které metody jste již vyzkoušela. Zároveň se nestyďte se svým problémem svěřit rodině a budoucímu otci dítěte, který by se i v tuto chvíli měl stát vaší oporou. Porozhlédnout se můžete i po vhodné psychoterapii, která by vám pomohla se s čekáním na miminko lépe vyrovnávat. Dobrou možností pro vás mohou být i alternativní cesty, které mohou spojovat jak vaší psychickou pohodu, tak stimulaci těla a jeho léčení na cestě k vytouženému miminku.

Pokud jste žena, které falešné těhotenství prožila, ačkoli si miminko nepřeje, zaměřte se na své obavy. Strach z otěhotnění si můžete pojistit a zmírnit lepší volbou antikoncepce či kombinací několika z nich. Falešným těhotenství často trpí ženy, které se věkem blíží k menopauze2. Ve všech případech falešného těhotenství je však třeba se po prvotní odeznění bolesti a šoku zamyslet nad tím, co si myslíte, že situaci způsobilo, a začít ji řešit. Falešné těhotenství se může opakovat a narůstající bolest ze ztráty či stres z nechtěného početí vám může velmi ublížit duševně, i napříč partnerskými a rodinnými vztahy.

Více o falešném těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.webmd.com/
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/False_pregnancy

Použité zdroje obrázků

 1. https://pixabay.com/cs/těhotná-těhotenství-těhotná-žena-2021797/
 2. https://pixabay.com/cs/dospělí-dítě-pozadí-odrážeč-18604/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s falešným těhotenstvím

Máš zkušenost s falešným těhotenstvím?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost