• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

Soor

Soor (nebo také žabka, moučnivka, mykóza, kandidóza) patří mezi časté infekce dětí, nejčastěji u novorozenců, kojenců a malých dětí. Způsobuje ji kvasinka (houba) Candida albicans, jedná se o její přemnožení v ústech. Moučnivka se ale může objevit i u dospělých osob, které mají slabý imunitní systém a nebo chronické onemocnění jater.

Soor, moučnivka, mykóza, žabka, kandidóza

Příznaky moučnivky

Na sliznici se objeví bílý až nažloutlý povlak. Tento potah vypadá jako tvaroh a nebo sražené mléko, které nejde jednoduše setřít, přičemž je dané místo náchylné k lehkému krvácení. Napadena bývají ústa, dásně, měkké podnebí a jazyk. Dítě je nepokojné, plačtivé a může odmítat stravu. Může se stát, že je moučnivka doprovázena i opruzeninami, puchýřkami okolo konečníku, které mokvají a bolí.

Léčba moučnivky u kojenců a batolat a její prevence

Léčba spočívá ve vytírání pusinky miminka vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánové violeti (její karcinogenita již byla vyvrácena) nebo výtažku z grepových jader (Citrovitalu) nebo citrónovo-glycerínovými tyčinkami Med-Comfort nebo Pagavit, lze také používat Nystatin.

Při kojení bývají infikovány také bradavky a dvorce matky, je třeba je ošetřovat rovněž genciánovou violetí, Citrovitalem, tyčinkami Med-Comfort nebo je možné, po poradě s lékařem, použít antimykotické masti (ale i s nimi bývá léčba zdlouhavá a mají své nežádoucí účinky) či Nystatin. Infikované bradavky pálí, svědí, mohou být zarudlé, olupovat se a nebo mohou být naopak hladké, lesklé, s bělavými flíčky. Kvasinkou infikované bradavky se nesmí mazat mastnými krémy (např. Bepanthenem, lanolínem či bambuckým máslem, naopak by to kvasinky pomnožilo).

Významnou pomocí při boji s kvasinkou bývá napravení střevní mikroflóry kojící matky (a tím i kojeného miminka) či nekojeného miminka, protože kvasinky na kůži matky a kvasinka v pusince a střevech miminka je jen odrazem stravy a nevhodných podmínek pro udržení zdravé střevní mikroflóry. Množení kvasinek podporují sacharidy (hlavně ty jednoduché - sladkosti, často vadí v příkrmech vařená mrkev) a nezakysané mléčné výrobky a naopak mu brání užívání probiotik kojící matkou nebo nekojeným dítětem (po jídle), efektivitu jejich podávání zvyšuje Hylak forte (bere se před jídlem). Zdravou střevní mikroflóru ničí i očkování a užívání antibiotik. Správné osídlení střev u miminek podporuje zdravá střevní mikroflóra matky, vaginální porod, časný kontakt kůži na kůži po porodu a kojení.

Při moučnivce je také třeba dezinfikovat, vyvařit vše, co přichází s pusinkou miminka (a také matčinými prsy v případě kojení) do kontaktu - dudlíky, kojenecké láhve, kojicí kloboučky, formovače bradavek, plenky na ublinkávání, pratelné prsní vložky, atd. V případě, že moučnivka do několika dnů nezmizí, je vhodné poradit se s lékařem.

V dnešní době se v boji se soorem využívají tyto produkty

 • Genciánová violeť
  • je to tekutina fialové barvy, která má dezinfekční účinek proti bakteriím a houbám (kvasinkám) způsobujících soor
  • používá se na potírání různých kožních a slizničních defektů v ústní dutině, např. na afty
  • tento roztok může podráždit kůži a oči
  • "genciánka" (jak se jí hovorově říká), se v minulosti považovala za karcinogén, tedy za látku, která způsobuje rakovinu. V nejnovějších studiích se ale tato látka za karcinogen nepovažuje. Údaje o možné karcinogenitě pochází z období okolo 1973 - 1980, kdy se dělaly studie, při kterých se genciánka podávala hlodavcům v potravě. Po dlouhodobém podávání violeti byl u hlodavců zaznamenán vyšší výskyt rakoviny. Údaje o toxicitě ale nejsou jednoznačně potvrzeny.
  • genciánka se proto dnes používá, je ale zapotřebí dodržovat kontraindikace, teda takové stavy, kdy se nemá používat, např. otevřené rány, porfýrie nebo vředové poškození kůže.
 • **Masti s obsahem nystatinu
  • namísto genciánové violeti je mast vyrobena z nystatinu
  • nystatin je látka, která patří mezi antimykotika a může se používat i u novorozenců
  • nystati se nevstřebává z místa podání, proto se mpůže používat i během těhotenství a kojení
  • dětem se ústní dutina potírá 4-6x denně
  • léčba se ukončuje až 48 hodin po tom, jakmile ustoupí příznaky
 • **Chlorhexidin
  • u větších dětí je vhodná profylaxie pomocí chlorhexidinu, což je roztok, kterým se vyplachují ústa
  • dá se běžně koupit v lékárnách jako ústní voda

Moučnivka u starších dětí a dospělých

Protože moučnivka postihuje dospělé se slabým imunitním systémem a nebo s chronickým onemocněním jater, její léčba spočívá v posílení imunity a podpoře funkce jater. Postup léčby úpravou stravy a braním probiotik je stejný jako u kojenců a dětí. Další možností je výplach úst roztokem tea tree oleje, zeleného jílu a nebo aloe vera, popř. výše zmíněným chlorhexidinem.

Související články

Více o Sooru na modrykonik.cz

Použité zdroje:

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans
 2. http://www.mykoza.com/moucnivka/
 3. http://www.medicinabih.info/2011/04/10/najcesce-infekcije-novorodenceta/
 4. http://soor.webnode.cz/
 5. http://nemoci.vitalion.cz/kvasinkova-infekce/
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18025938
 7. http://www.solen.sk/pdf/2eb1b90ee82b7fc0e3c8f0c8984ebdaa.pdf
 8. http://www.solen.sk/pdf/78a727b416d6b453ba1f9dfa8348df95.pdf
 9. http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/fungicidin-leciva-spc-8010.html
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost se soorem

 • Pořád se nám to vrací :-(

   •  veroushek
  1.3.2016 ve 21:24 To se mi líbí
  Střídavě používáme genciánu a neocide gel, ale pořád se to synovi vrací, už uvažuji, že vynechám ve své stravě cukry, jelikož kojím. Je to nezmar. Střídavě používáme genciánu a neocide gel, ale pořád se to synovi vrací, už uvažuji, že vynechám ve své stravě cukry, jelikož kojím. Je to nezmar.
 • Genciánka

   •  eileenk
  1.6.2015 ve 23:00 To se mi líbí
  Moučnivka se objevila u mojí dcery hned pár dnů po narození, bojovali jsme s ní druhý a třetí týden. Bránila jsem se ze začátku genciánové violeti, tak nám v lékárně doporučili Neocide gel a zároveň probiotické kapičky pro malou a tablety pro mě, aby byla vyléčena i příčina (přemnožení kvasinek v organismu). Na bílý povlak v pusince Neocide gel bohužel nezabral, mazali jsme 5 dní a zlepšení téměř neznatelné. Pak jsem tedy zakoupila genciánku, natřela malé uvnitř pusinku a sobě bradavky a do dvou dnů byla pryč. Jedinou nevýhodou je, že jde špatně vyprat - co si malá jen slabě oslintala, to se vypralo hned, ale větší skvrny až po několikerém praní. Moučnivka se objevila u mojí dcery hned pár dnů po narození, bojovali jsme s ní druhý a třetí týden. Bránila jsem se ze začátku genciánové violeti, tak nám v lékárně doporučili Neocide gel a zároveň probiotické kapičky pro malou a tablety pro mě, aby byla vyléčena i příčina (přemnožení kvasinek v organismu). Na bílý povlak v pusince Neocide gel bohužel nezabral, mazali jsme 5 dní a zlepšení téměř neznatelné. Pak jsem tedy zakoupila genciánku, natřela malé uvnitř pusinku a sobě bradavky a do dvou dnů byla pryč. Jedinou nevýhodou je, že jde špatně vyprat - co si malá jen slabě oslintala, to se vypralo hned, ale větší skvrny až po několikerém praní.
 • Rozhodně dávám za 1* Infectosooru Mundgelu

   •  senoritapetra
  11.3.2015 v 07:57 To se mi líbí
  Ondrášek začal jednu dobu hodně vyplazovat jazyk a pomlaskávat si. Připadalo mi, jako by mu tam něco vadilo, myslela jsem si, jestli třeba nemá v pusince vlásek nebo tak. Všimla jsem si slabě bílého povláčku na jazyku, ale netušila jsem, jestli to nemá od mateřského mléka. Moučnivka mě napadla, když mě začaly svědit a lehce pálit bradavky při kojení, ale taky jsem si myslela, že možná bude třeba jen upravit techniku kojení. Později už konstatovala i moje mamka, jestli malý nemá moučnivku, že to vypadá, jako by mu v pusince něco vadilo. Pro jistotu jsem zavolala naší doktorce, hned na druhý den jsme zašli k ní do poradny a samozřejmě - moučnivka v pusince, naštěstí podchycená včas.

  Napsala nám nějakou vodičku (míchali ji v lékárně, genciálka to nebyla), ale já slyšela o Infectosooru Mundgelu. Bohužel tady není k sehnání, dá se koupit jen v Německu, ale díky kamarádce, která ho měla doma a bydlí kousek (děkuji @veronique2v1), jsem jej mohla použít ještě ten den.

  Použití: Umyla jsem si vždycky opravdu pečlivě ruce, dala trochu gelu na prst (asi o velikosti hrášku) a vytřela tím Ondráškovi celou pusinku - patro, jazyk, dásně, koutky, rty zevnitř. Pořádně jsem vyvařila všechny dudlíky a odsávačku mateřského mléka. Když jsem dávala Ondráškovi dudlík (většinou mu jej dávám do kočárku nebo do autosedačky), lehce jsem ho - vyvařený!! - rovněž potřela troškou gelu. Jemu očividně gel nepříjemný nebyl, voní a chutná po kakau a pomerančích (aroma).

  Výsledek - opravdu okamžitě pomohl. Ondráškovi se hned ten den ulevilo a moučnivka byla do dvou dnů ta tam (používá se týden). Pro jistotu jsem si ho sehnala a koupila domů, není to nejlevnější záležitost, 40 g stojí 450 Kč, ale raději abychom ho měli po ruce, kdyby se malému moučnivka ještě někdy vrátila.

  A abych nezapomněla - MUDr. mi doporučila omývat bradavky roztokem Betadiny, ale já si prsa jen pořádně umyla, před každým a po každém kojení, nechala volně uschnout a pro jistotu omyla taky borovou vodou. Rozhodně se...
  Ondrášek začal jednu dobu hodně vyplazovat jazyk a pomlaskávat si. Připadalo mi, jako by mu tam něco vadilo, myslela jsem si, jestli třeba nemá v pusince vlásek nebo tak. Všimla jsem si slabě bílého povláčku na jazyku, ale netušila jsem, jestli to nemá od mateřského mléka. Moučnivka mě napadla, když mě začaly svědit a lehce pálit bradavky při kojení, ale taky jsem si myslela, že možná bude třeba jen upravit techniku kojení. Později už konstatovala i moje mamka, jestli malý nemá moučnivku, že to vypadá, jako by mu v pusince něco vadilo. Pro jistotu jsem zavolala naší doktorce, hned na druhý den jsme zašli k ní do poradny a samozřejmě - moučnivka v pusince, naštěstí podchycená včas.

  Napsala nám nějakou vodičku (míchali ji v lékárně, genciálka to nebyla), ale já slyšela o Infectosooru Mundgelu. Bohužel tady není k sehnání, dá se koupit jen v Německu, ale díky kamarádce, která ho měla doma a bydlí kousek (děkuji @veronique2v1), jsem jej mohla použít ještě ten den.

  Použití: Umyla jsem si vždycky opravdu pečlivě ruce, dala trochu gelu na prst (asi o velikosti hrášku) a vytřela tím Ondráškovi celou pusinku - patro, jazyk, dásně, koutky, rty zevnitř. Pořádně jsem vyvařila všechny dudlíky a odsávačku mateřského mléka. Když jsem dávala Ondráškovi dudlík (většinou mu jej dávám do kočárku nebo do autosedačky), lehce jsem ho - vyvařený!! - rovněž potřela troškou gelu. Jemu očividně gel nepříjemný nebyl, voní a chutná po kakau a pomerančích (aroma).

  Výsledek - opravdu okamžitě pomohl. Ondráškovi se hned ten den ulevilo a moučnivka byla do dvou dnů ta tam (používá se týden). Pro jistotu jsem si ho sehnala a koupila domů, není to nejlevnější záležitost, 40 g stojí 450 Kč, ale raději abychom ho měli po ruce, kdyby se malému moučnivka ještě někdy vrátila.

  A abych nezapomněla - MUDr. mi doporučila omývat bradavky roztokem Betadiny, ale já si prsa jen pořádně umyla, před každým a po každém kojení, nechala volně uschnout a pro jistotu omyla taky borovou vodou. Rozhodně se nedoporučuje používat Bepanthen nebo antimykotické masti.
 • Nutrolin B sirup

   •  lenulab
  8.11.2014 v 16:10 To se mi líbí
  Starší dcera měla moučnivku asi v 9 měsících, na doporučení doktorky jsem mazala genciánkou - už nikdy. Doteď toho lituju. Pak mi tady na MK někdo doporučil dát probiotický sirup Nutrolin B. Do 2 dnů byla moučnivka pryč a už se nevrátila. Starší dcera měla moučnivku asi v 9 měsících, na doporučení doktorky jsem mazala genciánkou - už nikdy. Doteď toho lituju. Pak mi tady na MK někdo doporučil dát probiotický sirup Nutrolin B. Do 2 dnů byla moučnivka pryč a už se nevrátila.
 • Jeden jediný den

   •  mmirunda
  6.11.2014 v 18:34 To se mi líbí
  Dcera dostala moučnivku zrovna ve chvíli, když jsme byly spolu na vertikální trakci v nemocnici. Dítě viselo za nožičky se zadečkem v luftě, člověk sebou neměl skoro nic a najednou bílé fleky v pusince. Už tak bylo to kojení v klícce postýlce náročné. Přišla mi i pediatrická konzultace a opravdu se jednalo o moučnivku. Prvně jsem se snažila všemožně, abych nemusela použít genciánu a my neměly všechno fialové. Už tak ta hygiena, když se dítě nemohlo koupat a pořádně umýt, byla šílená. Nakonec jsem podlehla, jeden večer jí pusinku genciánou vytřela a do druhého dne do rána bylo po problému. Dcera dostala moučnivku zrovna ve chvíli, když jsme byly spolu na vertikální trakci v nemocnici. Dítě viselo za nožičky se zadečkem v luftě, člověk sebou neměl skoro nic a najednou bílé fleky v pusince. Už tak bylo to kojení v klícce postýlce náročné. Přišla mi i pediatrická konzultace a opravdu se jednalo o moučnivku. Prvně jsem se snažila všemožně, abych nemusela použít genciánu a my neměly všechno fialové. Už tak ta hygiena, když se dítě nemohlo koupat a pořádně umýt, byla šílená. Nakonec jsem podlehla, jeden večer jí pusinku genciánou vytřela a do druhého dne do rána bylo po problému.
 • Citrovital

   •  katasv
  6.11.2014 ve 12:40 To se mi líbí
  Malému se moučnivka v puse (jako doprovodný jev kvasinky na obličeji) bohužel objevila po 2. hexe. Na rady Věrky Zíkové jsem pořídila Citrovital a poctivě štětičkou vymazávala celou pusinku, malý byl pár dní jen na mlíčku (i když již tou dobou dávno jedl příkrmy, ale nic nechtěl), vyvařila jsem všechny dudlíky, savičky, hračky (protože do pusy cpal a stále cpe téměř vše...) a boj jsme vyhráli! Malému se moučnivka v puse (jako doprovodný jev kvasinky na obličeji) bohužel objevila po 2. hexe. Na rady Věrky Zíkové jsem pořídila Citrovital a poctivě štětičkou vymazávala celou pusinku, malý byl pár dní jen na mlíčku (i když již tou dobou dávno jedl příkrmy, ale nic nechtěl), vyvařila jsem všechny dudlíky, savičky, hračky (protože do pusy cpal a stále cpe téměř vše...) a boj jsme vyhráli!
 • Borax

   •  niccky.z
  5.11.2014 v 16:02 To se mi líbí
  Taky jsme si prošli moučnivkou a doktor nám předepsal Borax. Říkal, že genciánku on osobně nedoporučuje. Boraxem jsem si natírala bradavky před kojením a do 2 dní byla moučnivka pryč :slight_smile: Taky jsme si prošli moučnivkou a doktor nám předepsal Borax. Říkal, že genciánku on osobně nedoporučuje. Boraxem jsem si natírala bradavky před kojením a do 2 dní byla moučnivka pryč :slight_smile:
 • Infectosoor Mundgel

   •  leenulka89
  3.11.2014 ve 23:30 To se mi líbí
  Moučnivka nás trápila několik týdnů.

  Na radu dr.jsme používali Genciánku, vyvařovali dudlíky, já si mazala bradavky, ale moučnivka se vždycky za 2 dny vrátila. Pak jsem někde narazila na Infectosoor Mundgel a nechala si jej dovézt od známého, který jezdí přes Německo. Mazali jsme podle návodu, cca 5 dní, a najednou bylo po moučnivce a už se nám naštěstí nevrátila :slight_smile:
  Moučnivka nás trápila několik týdnů.

  Na radu dr.jsme používali Genciánku, vyvařovali dudlíky, já si mazala bradavky, ale moučnivka se vždycky za 2 dny vrátila. Pak jsem někde narazila na Infectosoor Mundgel a nechala si jej dovézt od známého, který jezdí přes Německo. Mazali jsme podle návodu, cca 5 dní, a najednou bylo po moučnivce a už se nám naštěstí nevrátila :slight_smile:
 • Gencianka už ne

   •  oktarina
  3.11.2014 ve 14:44 To se mi líbí
  V létě se dceři na špičce jazyka objevilo několik malých puchýřků.

  Byli jsme zrovna na prodl. vikendu, tak jsem zalarmovala po telefonu jak pediatru, tak kamarádky, které se se soorem již potýkaly. Rychlost zásahu je nezbytná. Čím déle se soor nechá neléčen, tím více se rozleze. Podstatné je pečlivě vyvařit nebo vyhodit všechny savičky, dudlíky, hračky, co dítě dává do pusy a zubní kartáčky (kdo má dítě na UM, tak pečlivě sterilovat i lahvičky atd).

  Soor má rád sladké, takže vysadit sladké ovoce, kaše, šťávy... A ošetřovat přípravkem neocide gel. Genciánku nám v lékárně už neprodali, že se stahuje z prodeje a nahrazuje přípravky na bázi citrogrepu a neocide gelu. Nám neocide zabral na druhý den - soor zmizel po 4 aplikacích (aplikuje se 3x denně), ale věřím, že na to má vliv i to, že jsme to chytli včas :slight_smile:
  V létě se dceři na špičce jazyka objevilo několik malých puchýřků.

  Byli jsme zrovna na prodl. vikendu, tak jsem zalarmovala po telefonu jak pediatru, tak kamarádky, které se se soorem již potýkaly. Rychlost zásahu je nezbytná. Čím déle se soor nechá neléčen, tím více se rozleze. Podstatné je pečlivě vyvařit nebo vyhodit všechny savičky, dudlíky, hračky, co dítě dává do pusy a zubní kartáčky (kdo má dítě na UM, tak pečlivě sterilovat i lahvičky atd).

  Soor má rád sladké, takže vysadit sladké ovoce, kaše, šťávy... A ošetřovat přípravkem neocide gel. Genciánku nám v lékárně už neprodali, že se stahuje z prodeje a nahrazuje přípravky na bázi citrogrepu a neocide gelu. Nám neocide zabral na druhý den - soor zmizel po 4 aplikacích (aplikuje se 3x denně), ale věřím, že na to má vliv i to, že jsme to chytli včas :slight_smile:
 • Zázračný gel

   •  claire90
  27.11.2013 v 16:45 To se mi líbí
  Malé se tahle potvora objevila v 5,5.měsících. Žijeme v DE, manžel skočil do lékárny, kde koupil Infectosoor Mundgel. Podává se 4krát denně a už po prvním použití bylo vidět, jak potvora mizí, neměla to ještě moc rozjeté :slight_smile: Malá u podávání nijak neprotestuje a nemáme nic zabarveného :slight_smile:
  Určitě doporučuji sehnat! :slight_smile:
  Malé se tahle potvora objevila v 5,5.měsících. Žijeme v DE, manžel skočil do lékárny, kde koupil Infectosoor Mundgel. Podává se 4krát denně a už po prvním použití bylo vidět, jak potvora mizí, neměla to ještě moc rozjeté :slight_smile: Malá u podávání nijak neprotestuje a nemáme nic zabarveného :slight_smile:
  Určitě doporučuji sehnat! :slight_smile:
 • Všude fialová

   •  misicka455
  16.5.2013 v 11:52 To se mi líbí
  Tak tuto mršku si dovezly obě mé děti ze špitálu. Vytírala jsem geniciánkou a za chvilku bylo po potvůrkách. Jen tedy všechno a všichni byli fialoví a z oblečení to moc dolů nejde :frowning2: Tak tuto mršku si dovezly obě mé děti ze špitálu. Vytírala jsem geniciánkou a za chvilku bylo po potvůrkách. Jen tedy všechno a všichni byli fialoví a z oblečení to moc dolů nejde :frowning2: