Alergie na vejce

Alergie na vejce je imunitní rekce organismu na některou z bílkovin ptačích vajec1.
Alergie na vejce

Může se projevovat jedním nebo kombinací více příznaků z široké škály kolika25, bolesti břicha, průjem1, zácpa, zvracení3, gastroezofageální reflux4, hleny ve stolici3 či krev ve stolici1, ekzém23, kopřivka, otoky, časté nemoci dýchacích cest, časté záněty středouší8, dlouhodobá rýma či kašel, astma3, nechutenství4, nepřibírání, chudokrevnost, neklid, poruchy spánku, poruchy chování.

Alergií na vejce trpí zhruba 2% malých dětí, alergenní potenciál žloutku je stejný jako v případě bílku.

Diagnostika alergie na vejce

Alergie na vejce může být typu IgE (kdy se v těle tvoří specifické IgE protilátky), nebo typu non-IgE (alergická reakce probíhá jinými mechanismy imunitního systému), non-IgE typ nelze prokázat krevnímy testy, nemusí se projevit ani reakce při kožních testech. Testy specifických IgE protilátek jsou, obzvlášť u malých dětí, spolehlivé nanejvýš na 50%. Mohou vycházet falešně pozitivně, kdy se v krvi nachází specifické IgE protilátky proti některé z vaječných bílkovin, ale reálně k alergické reakci na ně nedochází. Mohou ale vycházet především falešně negativně, kdy se v krvi specifické IgE protilátky nenachází, k alergické reakci po požití vajec dochází jinými mechanismy imunitního systému (non-IgE alergie), jedná se zpravidla o pozdní reakce (v řádech i dnů po snězení vajec). Jedinou spolehlivou diagnostickou metodou je tedy eliminačně-expoziční test (více o něm naleznete ve článku o potravinových alergiích6).
Alergie na vejce

Prognóza alergie na vejce a souběh alergií

Alergie na slepičí a ostatní ptačí vejce1 vymizí u zhruba 80% malých alergiků do 3 let věku. Poměrně častý je souběh alergie na vejce s alergií na kuřecí a slepičí maso (záleží, na které bílkoviny vejce je alergie - zde se jedná o reakci na sérový albumin alfa-livetin). Alergici na vejce mají v pozdějším věku vyšší riziko alergie na peří.

Léčba alergie na vejce

Léčba spočívá v dodržování bezvaječné diety, pokud je dítě kojeno70, dietu často musí držet i maminka (pokud dítě reaguje i přes mateřské mléko. Bílkoviny vajec jsou termostabilní alergeny, jejich alergenní potenciál se varem snižuje jen minimálně, výrazněji se snižuje pouze u žloutku.
Bezvaječná dieta

Během diety je třeba vyhýbat se vejcím všech druhů ptáků a to ve všech formách, obvykle je vhodné se vyhýbat i kuřecímu a slepičím masu. Je proto nezbytně nutné číst složení všech potravin, nevyhovující složení má především značná část sladkostí, zmrzlin, pečiva, těstovin, masných výrobků (řízky, karbanátky, sekaná, surimi), dresinků a lahůdek (neboť obvykle obsahují majonézu). Doporučeno je každý den podávat probiotika6 a dbát na zdravá střeva (omezit sladké, mléko a mléčné výrobky a lepek). Mezi vaječné bílkoviny patří i položky jako ovalbumin, ovoglobulin, ovamucin, lyzozym (používaný ke konzervaci sýrů), livetin, vaječný lecitin (emulgátor).

Vaječné bílkoviny obsahují také některé vakcíny, jedná se o, v rámci povinného očkování aplikovaný, Priorix a dále např. Priorix Tetra, vakcíny proti klíšťové encefalitidě a vakcíny proti chřipce.

Náhrady vajec

 • Náhrady vajecškrob (kukuřičný, kuzu nebo arrowroot) nebo pudinkový prášek: 1 vajíčko v litých těstech (bábovky, muffiny, lívance, bramoráky apod.) nahradí 1 lžíce škrobu rozmíchaná se 3 lžícemi vody, při obalování lze použít místo vrstev mouky a vajíčka směs škrobu a vody
 • chia semínka3: v litých a kynutých těstech a při obalování lze 1 vejce nahradit gelem z chia semínek, na který smícháme 1 lžíci chia semínek se 4 lžícemi vody a směs necháme za občasného míchání stát asi 20 minut
 • mletá lněná semínka22: místo 1 vejce použít rozmixovanou 1 lžíci lněných semínek se 3 až 4 lžičkami vody
 • psylium: 1 vejce nahradit 1 lžičkou psylia smíchanou se 3 lžícemi vody
 • tuk nebo ořechová pasta ("máslo", jedná se o ořechy4 či semena rozmixovaná na téměř hladkou pastu): do křehkých (cukroví, cookies, linecké koláče) a kynutých těst přidat místo vajíčka 3 lžičky až lžíce tuku nebo ořechové pasty
 • kypřící prášek: do litých těst kypřených bílkovým sněhem přidat místo něho prášek do pečiva, 1 vejci odpovídají zhruba 2 lžíce kypřícího prášku a 2 lžíce vody navíc do těsta
 • banán: místo vajec přidat do litých těst rozmačkaný banán, 1 vejce nahradí polovina banánu
 • cizrnová mouka nebo směs Hraška (mletá luštěninová směs, vyrábí se ve více přǐchutích): na obalování nebo do litých těst se nahradí 1 vejce směsí 3 lžic cizrnové mouky nebo Hrašky se 3 lžícemi vody
 • xantan nebo guar: do bezlepkových těst lze 1 vejce nahradit půl lžičkou xantanové nebo guarové gumy a 3 lžícemi vody

Jak číst složení výrobků při alergii na vejce

Alergeny se mohou ve složení výrobků skrývat pod různými názvy. Složení výrobků se může změnit. Je proto jistější číst etikety i při již známém nebo tolerovaném výrobku.

Následující ingredience na etiketě indikují přítomnost vaječné bílkoviny ve výrobku:

 • albumin
 • globulin
 • livetin
 • lysozym
 • majonéza
 • ovalbumin
 • ovoglobulin
 • ovomucin
 • ovomucoid, ovomukoid
 • ovotransferrin
 • ovovitelia
 • ovovitellin
 • pasterizované vejce, bílek, žloutek
 • silici albumin
 • sušená vejce
 • vejce, bílek, žloutek
 • vaječná melanž
 • vaječný likér
 • vitellin

Vaječná bílkovina může být obsažena také v těchto složkách:

 • přírodní a umělé příchuti
 • lecithin, lecitin
 • nugát

Více o alergii na mléko na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Bezvaječná dieta: http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/alergie-na-vejce-bezvajecna-dieta
 2. MUDr. Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití
 3. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_vaccine_ingredients
 4. http://veganka.cz/infografika-11-zpusobu-jak-nahradit-vejce/

Hodnocení a zkušenosti s alergií na vejce

Máš zkušenost s alergií na vejce?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
roseinka  8. led 2016

Intolerance vejce

Moje malá měla nejen intoleranci mléčné bílkoviny, ale jak jsem ve 3. měsíci zjistila, tak i intoleranci vejce. Nepíšu přímo alergii, protože nám to pomalu mizí.

Reakce na vejce (mnou snězené) - šílené večerní a polední koliky, hysterický pláč z bolesti, hlen a krev ve stolici. Nasadila jsem dietu a dalo se to do pořádku. Od jejich 8-mi měsíců pomalu začínám jíst vajíčko, u ní už bez reakce, ale jí jsem si ještě netroufla zkusit ani žloutek, ale chystám se na to.
hhhanicka  4. led 2016

Alergie

Malá byla alergická hned od začátku přes mléko - když jsem snědla vařené vajíčko, tak se osypala a opuchla tak, že neviděla na oči.
Časem se projevy zmírňovaly, a tak jsem jí kolem jednoho roku dala na doporučení doktorky ochutnat míchané vejce. Osypala se a pozvracela.

Dál už jsem s vejci neexperimentovala, alergologa jsem nevyhledala, prostě jsem jí vejce nedávala, já je jedla jen velmi omezeně a fungovaly jsme bez problémů. Vůbec mě nenapadlo, že tato alergie může mít negativní až fatální následky při některých druzích očkování.

Když měla malá cca 15 měsíců, tak jsem se tady na Koníkovi ve skupince stejně starých dětí dozvěděla, že děti alergické na vajíčka by neměly být očkovány MMR vakcínou, která se kultivuje na kuřecích zárodcích. Až tehdy jsem tedy tuto alergii začala řešit a probrala to s doktorkou, která malé udělala krevní testy a alergii oficiálně potvrdila. Kdybych nebyla na Koníkovi, tak bych malou nechala naočkovat a nic netušila.
mmm12345  15. bře 2015

Alergii na vejce jsme poznali při kojení

Když se malá narodila, tak jsem první dny sledovala, co jím. Snažila jsem se vyhýbat nadýmavým potravinám, ale vejce by vadit neměla, tudíž jsem je bez omezení jedla. Malá však od narození trpěla kolikami a nepředstavitelnými křečemi do bříška. Asi po dvou týdnech jsem vypozorovala, že vždy víc pláče, když jsem den předem jedla vejce, zkoušela jsem znovu asi po měsíci a opět celodenní pláč. Vejcím jsem se tedy začala vyhýbat.

Koliky podstatně ubyly, avšak postupně se začal objevovat ekzém. Ve čtyřech měsících byl ekzém již po celém těle a já začala intenzivně řešit, proč to tak je a jak se toho zbavit. Až po "nakopnutí" od holek z místní poradny pro atopický ekzém jsme společně přišly na to, že malá trpí nějakou alergií (po eliminační dietě jsem zjistila, že reaguje i na BKM). Vejce jsem úplně vynechala, sleduji složení potravin (pečivo, těstoviny, atd.) a bez vajec funguji už 9 měsíců a je to bez problémů.
aggamma  11. bře 2015

Časem vymizela úplně

U naší dcery se postupně začala alergie projevovat pupínky po těle. Jelikož já jsem měla jako malá atopický exém a jsem alergik, nechali jsme jí udělat kožní testy. Byla prokázána alergie na prach, pyl, zvířecí srst, roztoče a vejce.

Bylo nám doporučeno, ať vejce ze stravy naprosto vyloučíme. Zpočátku to byo těžké, vejce se snad vyskytují všude. Ale zvykli jsme si. Alergoložka říkala, že se nemáme bát, že většina potravinových alergií vymizí do 3. roku dítěte. Po roce jsme dceři mělii postupně vejce zkoušet dávat, aby si tělo po malých dávkách zvykalo.

A opravdu, alergie na vejce časem vymizela úplně.
1 člověk považuje za užitečné
radulkapol  7. lis 2014

Alergie na vaječný bílek a jeho náhrada

Dcera má od narození problémy s alergiemi a nesnášenlivostí potravin. Naštěstí se většina po 1.roce života vytratila/zmírnila. Jen na vejce-bílek stále přetrvává. Naštěstí se přítomnost vajíček v jídle dá krásně nahradit. Do litých buchet dávám jako pojivo místo vejce banán a při obalování např. řízků používám směs vody s psylliem- vytvoří to "kašičku".
marie_anna  4. lis 2014

Alergie u matky

Mám od narození alergii na vaječný bílek. Nemusím se striktně vyhýbat všem výrobkům s vejcem, ale bílek by neměl dominovat a pokud je přítomen, reakce se objeví vždy, jen při minimálním množství není tak nepříjemná. Při konzumaci bílku z celého vejce by se dostavily trávicí potíže a možná i zvracení.

Synovi jsem nabízela vejce v příkrmech někdy od sedmého měsíce a nikdy na ně negativní reakci neměl, doufám, že u toho zůstane. :-)
civet  8. led 2014

Zvracení žloutku

Synovi jsem zavedla žloutek v necelých 7 měsících - dvakrát ho strávil bez problémů, potřetí a počtvrté se asi po dvou hodinách od konzumace pozvracel (šel z něj v podstatě nenatrávený celý oběd, ve kterém vařený žloutek natvrdo byl) a asi další hodinu byl apatický. Od té doby jsem samostatný žloutek nezkoušela, ale cca v 18 měsících jsme opatrně zkoušeli omeletu z vejce a vše v pohodě. I jiné vaječné výrobky mu nevadí (piškoty a podobně). Pevně doufám, že se nejedná o alergii na vejce, ale jen o nezralostíi trávicí soustavy (nesetkala jsem se s touhle reakcí na žloutek u dětí poprvé).
milmic  9. zář 2013

Alergie na vejce

U mojí dcery jsem zjistila alergii na vajíčko okolo roku a půl, měla projevy ekzému, eliminační dietuou jsem přišla na vajíčko.
Vejce jsem vysadila ze stravy její i svojí (kojila jsem ji), jakmile jsem jí podala vejce, vyskákal ekzém. Ted má 2,5roku a už mi na vajíčko neraguje.

Vyřazení vajíčka ze stravy mi sice nejdřív dělalo vrásky, ale nakonec se ukázalo, že vajíčko vlastně vůbec nepotřebujem a dá se vařit pohodlně i bez něj. :-)
aneriska  9. zář 2013

Alergie na vejce

Děkuji za článek. Malé se alergie na vejce (žloutek) projevila velmi bouřlivě. Poté, co jsem jí ho dala do příkrmu ho cca do 2 hodin vyzvracela, celý obsah žaludku se ocitl v kočárku a poté ještě kakala strašně smradlavou stolici.

Lékařka mi tehdy řekla, ať žloutek zkusím po čase znovu. Zkusila jsem za měsíc - neupozornila mě, že to mám zkusit za delší dobu. Výsledek byl stejný. Teprve pak mi řekla "no jo, to jste měla zkusit až za delší dobu..". První žloutek jsem zkoušela v cca 7 měsících. Poslední příhoda se stala na její narozeniny, kdy jsme omylem (babička) dala malé kousíček dortu. V tu chvíli mě nenapadlo protestovat. Překvapilo mě, že i já musím dodržovat bezvaječnou dietu :-(. Čím tedy vejce - žloutek nahradit? Vím, že obsahuje hodně prospěšné látky hlavně pro mozek miminka. Díky za radu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce