Denní pomočování dětí (též Enuresis diurnal) se vyskytuje méně často než noční pomočování. Jedno ze 4 dětí, které trpí nočním pomočováním, trpí také denním pomočováním. Denní inkontinence má však tendenci mizet mnohem dříve. Denní pomočování postihuje spíše dívky.
Občasné denní pomočení nebo "ucvrknutí" u menších dětí je normální součást vývoje2. Mnohé děti jsou tak zabrány do aktivity nebo hry2, že si zapomenou odskočit na záchod. Některé se snaží nepočůrat a místo toho, aby si sedli na nočník3, se snaží moč udržet. Tyto děti se pak v momentě plného měchýře začnou kroutit nebo naopak stojí zcela bez pohybu, překříží si nohy přes sebe, tlačí stehna k sobě, dřepnou si nebo použijí ruce k tomu, aby zadržely moč.
Denní pomočování je pro starší děti stresující a nepříjemné. Počůrání se ve třídě označily děti jako třetí nejstresující situaci po ztrátě rodičů a oslepnutí. Od rodičů vyžaduje léčba hodně trpělivosti a podpory. Pozitivní přístup je obvykle odměněn úspěchem. Děti, které trpí denním pomočováním, také nechtějí mít mokré kalhoty.
Příčiny
- Hyperaktivní močový měchýř. Svaly obklopující močovou trubici mají za úkol udržet průchod močové trubice uzavřený, zbraňuje se tak úniku moči. V případě hyperaktivního močového měchýře se měchýř stahuje samovolně a bez varování, následně se uvolní svaly obklopující močovou trubici a dojde k samovolnému úniku moči. Nejčastěji k tomuto dojde při infekci močových cest6 u dívek.
- Zadržování močení. Děti dobrovolně zadržují močení (dítě nechce používat záchody ve škole, nechce přerušit hru ...) a tak ignorují signál plného močového měchýře. Močový měchýř je přeplněný a dochází k úniku.
- Jiné příčiny. Malá kapacita močového měchýře, zácpa1 a potraviny obsahující kofein, čokoládu nebo umělá barviva.
Klinický obraz
Hlavním klinickým symptomem je pomočování, přičemž frekvence a časování pomočování může být různé. Pomočování je stresovým faktorem pro dítě. Výsledkem mohou být psychické problémy, sociální handicap, pocit nepohody a méněcennosti.
Diagnostika
- podrobná anamnéza (psychomotorický vývoj8, rodinná zátěž ...),
- vedení si enuretického kalendáře po dobu 6. týdnů,
- sonografie ledvin a močového měchýře (anatomické abnormality, přítomnost moči v měchýři po vymočení),
- urodynamika, radiologické metody.
Léčba
Základní podmínkou úspěšné léčby je pozitivní motivace všech zúčastněných a trpělivost pacienta, rodičů a ošetřujícího personálu.
Prognóza
Průběh onemocnění je benigní s tendencí ke spontánní úpravě. K definitivnímu dozrání mikčních reflexů dojde u těchto dětí kolem 11.-13. roku života. U dívek je to o něco dříve.
Co mohu udělat jako rodič
- netrestat a nezlobit se na dítě za pomočení se ,
- být trpělivý a chápavý,
- omezit dítěti kofeinové a šumivé nápoje,
- zajistit dítěti dostatek tekutin během dne: Pokud dítě omezí pití, močový měchýř se bude pomaleji naplňovat a pro dítě bude náročnější jej vnímat jako plný.
Více o denním pomočování dětí na modrykonik.cz
Použité zdroje
- http://en.wikipedia.org/wiki/Enuresis
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Enuréza
- http://www.webmd.com/a-to-z-guides/daytime-accidental-wetting-diurnal-enuresis-topic-overview
- http://www.kidshealth.org.nz/daytime-wetting
- A. C. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2009