Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Hemolytická nemoc novorozenců

Hemolytická nemoc novorozenců
Hemolytická nemoc novorozenců, také fetální erytroblastóza je krevní onemocnění plodu nebo novorozence7. Hemolytická nemoc novorozenců vznikne, pokud matka a její nenarozené dítě mají různé krevní skupiny. V některých případech jde o život ohrožující onemocnění. Hemolýza je odborný název pro rozpad červených krvinek.

Krevní systém má mnoho dělení. Nejdůležitějšími klasifikacemi pro popsání krevních skupin jsou AB0 systém a Rh faktor16. Hemolytická nemoc novorozenců vzniká nejčastěji v těchto systémech - AB0 inkompatibilní (neshoda), Rh inkompatibilita. AB0 inkompatibilita obvykle není velmi závažná, vyskytuje se nejčastěji. Rh inkompatibilitě se dá v dnešní době účinně předejít, vyskytuje se poměrně málo.

Příčiny onemocnění

Příčinou onemocnění je přítomnost určitého znaku na červených krvinkách plodu. Tento znak je zodpovědný za jednotlivé krevní skupiny. Matce tento znak chybí. Plod zdědí daný znak po otci. To znamená, že organismus matky při smíchání vnímá krev plodu jako něco cizího. Matka produkuje proto protilátky, které napadají červené krvinky dítěte. Krev matky a plodu se za běžných okolností nemíchá, bariéru mezi nimi tvoří placenta9.

K smíchání krve dojde nejčastěji až při porodu28, tehdy se vytvoří protilátky. Vzniklé protilátky zůstávají v krevním oběhu matky i po porodu. V dalším těhotenství26 tyto protilátky mají schopnost projít placentou do krevního oběhu plodu a způsobit rozpad červených krvinek. Proto je ohrožen i plod ve druhém těhotenství24.

Projevy

Při rozpadu červených krvinek plod trpí nedostatkem kyslíku. Závažnost onemocnění závisí na množství protilátek, které projde přes placentu.

  • Žloutenka po narození - trvá déle než novorozenecká žloutenka11.
  • Novorozenecká chudokrevnost (anémie).
  • Těžká novorozenecká žloutenka, která se vyvíjí již během nitroděložního vývoje plodu5. V těle plodu je nadbytek žlučového barviva, které pochází z rozpadlých červených krvinek. Barvivo se může uložit do mozku a existuje riziko, že se narodí dítě s psychickými a mozkovými poruchami.
  • Celkový otok plodu (Hydrops) - dítě se narodí bledé, opuchlé, obvykle odumírá již v děloze3.

Léčba

Léčba patří do rukou neonatologů a pediatrů.

  • Fototerapie - žlučová barviva se odbourají pomocí UV světla a následně se vyloučí ledvinami.
  • Transfuze červených krvinek - indikuje se v těžších případech. Výměnná transfuze se provádí přes pupečníkovou žílu1, kdy se odstraní nemocná krev a podá se transfuze (zdravá krev od dárce).

Video (ENG): Hemolytická nemoc novorozenců

Více o hemolytické nemoci novorozenců na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001298.htm
  2. http://www.vszp.sk/files/knizka-krvi-darcov_na-web.pdf
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s hemolytickou nemocí novorozenců

Máš zkušenost s hemolytickou nemocí novorozenců?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost