Psychogenní zácpa

Psychogenní zácpa u dětíIdeální frekvencí na vyprazdňování stolice u dětí i dospělých je jednou za den, v pravidelnou denní dobu. Správná hranice ale není určena, proto není vhodné srovnávat děti mezi sebou. Pokud se však doba mezi stolicí prodlužuje a vyprázdnění doprovází pláč a bolestivé tlačení, jedná se o zácpu. Za neschopností vykonat velkou potřebu u vašeho dítěte budete nejspíš prvotně hledat příčinu ve stravě. Za prodlužováním její četnosti ovšem může být i psychická stránka malé bytosti, kterou je třeba řešit a léčit stejně tak intenzivně, jako správnou výživu. Psychogenní zácpa totiž má své řešení, tak se na něj pojďme podívat.

Jak poznáte, že zácpa je psychického původu?

Pravdě podobně v první řadě budete zkoušet, zda zácpu nezpůsobují nějaké potraviny, které dítě pravidelně jí.

Ruku v ruce s dietními opatřeními však pozorujte také to, jak se dítě chová. Psychogenní zácpa obvykle přichází plíživě, ale na dítěti je nervozita z chození na nočník3 evidentní. I u velmi malých dětí, s nimiž si ještě o potížích nepopovídáte, můžete dobře zpozorovat, že si zácpu možná způsobují úmyslně.

Velmi často děti stolici zadržují záměrně. Důvodů může být několik a jejich příčina je často uložena někde hluboko v jejich hlavičce a vy si ani nemusíte být vědoma, že se někde stala chyba.

Psychogenní zácpa u velmi malých dětí

K psychogenní zácpě dochází nejčastěji při přechodu z plen na nočník8. Zatímco vykonávání malé potřeby mimo plenu je pro děti většinou velmi snadné a zábavné, jelikož čůrání na kytičky a vaše pochvala je pro ně hrou. Z „dělání bobků“ se ovšem může stát problém.

Oproti čůrání doprovází kakání nepříjemné pocity v břiše a zadečku, výsledný produkt špiní a zapáchá. Případná nehoda se nevyřeší jen tím, že se dítě převlékne do suchého oblečení, ale po bobku v kalhotách se musí umýt, prádlo hned přeprat, pokud se nehoda stane někde venku, maminka často jen těžko zamaskuje, že se tak trochu za komplikaci zlobí.

Dalším aspektem, proč si dítě ke kakání vytvoří odpor, může být náhlý kontakt se svou stolicí, na který v dobách, kdy kakaly do plen, nebyly zvyklí.

Citlivější děti vnímají odcházející stolici jako zranění, součást jeho těla, které odchází a to je může stresovat.

Tím, že dítě vykonávání velké potřeby vědomě odkládá, problém ještě zhoršuje. Vynalézavé děti se ve strachu před další nepříjemnou chvilkou na nočníku naučí různé triky, jak stolici zadržovat. Pokud netrpí prudkým průjmem, zastavit nutkání na kakání je pro ně díky pravidelnému tréninku svěračů a svalů snadné. Některé děti si v nejhorším nutkání sedají na patičku nebo nějakou hračku, aby pocity tlaku mírnily.

Takovéto děti vydrží odkládat kakání dlouhé dny a časem se zlepšují. Zácpa nejprve obvykle trvá pár dní, ale interval mezi vyprazdňováním se prodlužuje.

Dítě samozřejmě začíná bolet břicho, tlak na zadeček je stále silnější. Začíná být nervózní, osahává si bříško a zadeček a vymýšlí další způsoby, jak cestu na nočník odložit.

Začne se vyhýbat chození ven a mezi děti, protože si uvědomuje, že když se naplno pustí do hry a zábavy, přestane mít svěrače pod kontrolou. Několikátý den zácpy, kdy už ho bříško bolí a tlak je stále větší, věnuje své strategii jak udržet bobek ve střevech, veškerý čas. Polehává, odmítá chodit ven, nechce jíst.

Samotné vykonání stolice je pak provázeno pláčem12, mnohdy až hysterickým, a bráněním se posazením na nočník. Vykakání si často schovává, až bude o samotě, nejlépe v postýlce22, pokud ještě na noc nosí pleny, je to ideální příležitost jak se stolicí nepřijít úplně do kontaktu.

Bohužel pro jeho obavy se prodlužování odchodu na nočník projeví i fyzicky. Několik dní zadržovaná stolice je totiž velmi tvrdá a výsledný bobek velký, takže vytlačení není snadné a může být i velmi bolestivé. Pokud si navíc dítě poraní zadeček, má další důvod proč tu bolestivou a nepříjemnou záležitost příště zase co nejdéle odkládat a doufat, že už se nebude muset opakovat.

Po vyprázdnění je dítě najednou veselé, šťastné, má velkou chuť k jídlu a ke hře. Velmi se mu uleví, a to i fyzicky, i psychicky – má to za sebou.

Psychogenní zácpa starších dětí

I pokud přechod na nočník proběhl dobře a vaše dítko se chození na nočník nebrání, může se psychogenní zácpa objevit i později.

Mohlo dojít k nějaké neobvyklé situaci v rodině, dítě si mohlo špatně zvyknout na změnu prostředí. K psychogenní zácpě často dojde přechodem dítěte do školky9, kde je nervózní, nemá svůj klid. Děti okolo tří let také mohou začít trpět studem a odkládat vyprázdnění mimo školku. Doma pak zase nemají na kakání čas a vytvoří si tak bludný kruh zadržování, který vrcholí třeba až ke konci víkendu. V tu dobu už ale zadržená stolice působí dítěti problém a bolest, a proto si zafixuje chození na velkou jako nepříjemnou potíž a potíž se začne cyklit.

Děti poté často ukakávají, mívají špinavé spodní prádlo, jsou za to vystavěny studu a posměchu, zvláště v cizím prostředí. Problém nabývá rozměrů a je velmi složité ho vyřešit, protože vy jako maminka si jen těžko jeho myšlenkové pochody dokážete spojit.

Pokud jste podle tohoto popisu poznala problém vašeho dítěte, čeká vás bohužel cesta bádání, zkoušení, zkoumání, přemlouvání a strachu. Bobek se pravdě podobně stane vaším denním přáním a trápení vašeho dítěte se stane tématem pro celou rodinu. Je třeba se obrnit trpělivostí a klidem, nepřenášet svůj strach na dítě, a zkoušet různé metody, jak dítěti v jeho strachu pomoci.

Jak s psychogenní zácpou bojovat?

Ačkoli jste pochopila, že potíže vašeho dítěte se zácpou jsou zřejmě psychického původu, nezanevřete na zkoušení různých výživových opatření.

Potraviny, které stolici změkčují a které jsou zbytkové, tedy vytváří více odpadu, budou vytvářet stolici rychleji a bude měkčí. To způsobí, že dítě bude pociťovat tlak na vykakání rychleji a rychleji bude muset tento problém řešit a nebude pro něj snadné stolici odkládat. Navíc mu při kakání nebude způsobou takovou bolest.

Důležitost jídelníčku u psychogenní zácpyMezi takové potraviny patří hlavně ovoce a zelenina, zejména jablka, fíky, švestky nebo třešně. Podávat je lze i jako přesnídávky, aby se dávka, kterou dítě sní, zvětšovala. K dostání jsou také švestkové šťávy, které jsou elegantním řešením pokud dítě nechce moc jíst. Pitný režim7 je také důležitou součástí léčby.

Pokud dítě moc na pití není, snažte se mu podávání tekutin udělat zábavnější. Nabízejte mu různé hrnečky, lahve bez savičky, které pro něj budou výzva, kupte nějaký dobrý mošt, který mu bude chutnat a zároveň dostane i pití i vlákninu.

Vlákninu můžete podávat i ve formě nápoje, prodává se mnoho druhů, které se rozpustí ve vodě a nemají špatnou chuť. Stejně tak může posloužit i lněné semínko22, odvar z něj i přimíchání semínka do jogurtů či ranní kaše.

Zkoušejte také eliminovat potraviny, které zácpu mohou způsobovat.

Výběr takových potravin je ale velmi individuální, jelikož ne každá potravina projímá nebo zacpává každého. Spornými potraviny jsou například banány nebo tučné mléko a smetana. Někoho dokážou projímat, jiným zácpu způsobují.

Zkuste tak omezit tučné mléčné výrobky, smetanové jogurty, nekupujte plnotučné mléko. Nabídněte místo nich výrobky zakysané, kefír, jogurt s živými kulturami s nižším obsahem tuku. Stejně tak je to i se sýry, vybírejte ty do 30% tuku v sušině.

Další spornou potravinou jsou i banány – ty se doporučují jak při zácpě, tak při průjmu1, jelikož někoho „staví“, někoho naopak díky vláknině „proženou“.

Vyloženě nevhodnou potravinou je samozřejmě čokoláda, ale i různé jiné cukrovinky. Také bílé pečivo či rýži1 vyměňte za celozrnné, omezte konzumaci brambor a vařených vajec1.

V oblasti výživy1 se také zaměřte na to, zda dítě nemůže trpět nějakou potravinovou alergií6. Zácpu může způsobovat jak alergie na laktózu tak na lepek1. Vyzkoušejte takové potraviny na několik dní z jídelníčku vyřadit a pozorujte, zda se situace nelepší. Pokud zpozorujete nějakou změnu, obraťte se na pediatra nebo alergologa, který vám dokáže domněnku potvrdit nebo vyvrátit pomocí testů.

Při léčbě novým jídelníčkem nezapomeňte ani na pravidelný a intenzivní pohyb, který podpoří peristatiku střev a zároveň přiměje dítě přestat myslet na zatínání svalů a svěračů. Často se stane, že dítě se při hře zapomene soustředit na přemáhání nutkání na stolici a náhle se vykaká někde venku na výletě.

Vyprázdnění můžete jít naproti i farmaceutickými přípravky. V lékárně zakoupíte několik druhů projímadel, šetrných i pro velmi malé děti. Můžete je zkusit podávat, pokud je ale vaše dítě v zadržování už profesionálem, pokud nebude mít vyloženě průjem, dokáže obelstít i posílení projímadlem. Prodávají se i různé přípravky na změkčení stolice, která by mu mohla zadržování ztížit a také eliminovat bolest při kakání, až k němu dojde. Osvědčený je také glycerinový čípek. Gel, který se po rozehřátí v zadečku po několika minutách utvoří, stolici změkčí a nutkání na stolici podpoří. Dítě navíc takovéto vyprázdnění díky lubrikaci a změkčení bobku nebude bolet a nebude pro něj tak vykakání takovým traumatem, jako tlačení několik dní uleželé, tvrdé stolice.

Kdy se vydat k lékaři?

Situaci určitě konzultujte s pediatrem a promluvte si s ním o svých domněnkách. Třeba vám i on poradí nějakou dobrou radu, jak se zácpou zabojovat.

V případech, kdy dítě udrží stolici opravdu velmi dlouho a evidentně mu není dobře, provází ho nafouklé, bolavé břicho, které je na omak tvrdé, je bohužel načase navštívit lékaře ihned. Ten provede dítěti nejčastěji klystýr15 nebo podá nějaké projímadlo formou čípku.

Situaci s momentální zácpou to samozřejmě vyřeší, ale psychický problém a zácpu chronickou takovým stresovým zážitkem pravdě podobně podpoříte, protože pro dítě bude tento zážitek jen umocňovat jeho strach. Snažte se tedy takové situaci vyhnout a pokud je to možné, zácpu řešit doma a včas, byť za použití nějakého léku.

Zdravotním rizikem dlouhodobé zácpy může být roztažení tlustého střeva, v místě a jeho okolí může vzniknout zánět. Pokud se objeví teplota, vyhledejte lékaře ihned.

Ruku v ruce s dietními opatřeními myslete také na to, jak na hlavičku svého dítěte. Často není snadné určit, jak zácpa vznikla a jak se stala problémem. Primárním důvodem samozřejmě mohly být obě varianty - dítě trpělo zácpou kvůli špatné stravě, a tak se kakání brání, jelikož je pro něj bolestivé. Problém ale mohl vzniknout i jinak, z důvodu, který vás samotnou ani nenapadne.
Na prvotní příčinu zřejmě nepřijdete, proto zkoušejte problém řešit napříč celým spektrem.

Opatření proti psychogenní zácpě ve výchově

Zřejmě intenzivně přemýšlíte, kde jste udělala chybu. Přemítáte, zda jste dítko brzy nenutila na nočník, zda jste ho brzy nenutila kakat mimo plenu. Možná za to může brzká dovolená, kdy se dítěti v cizím prostředí nelíbilo. Možná ještě nebylo zralé nastoupit do školky?

Přestaňte se trápit, protože na příčinu pravděpodobně nikdy nepřijdete. A psychogenní zácpa neznamená, že jste něco udělala špatně vy, ani vaše děťátko, je to jen shoda okolností a špatných myšlenkových propojení. Zaměřte se teď na řešení problému, připravte se, že budete muset být trpělivá, vynalézavá a hlavně klidná. Ze strachu o dítě, které nekakalo i více než týden, budete nervózní, ale to dítěti ani celé situaci neprospěje. Vezměte sílu na sebe, nastavte v rodině pohodu a vymýšlejte různé finty, jak dítěti strach z kakání rozmluvit, přiměřeně k jeho věku a schopnosti chápat celou situaci.

Dítě na nočníku

Vaším úkolem teď bude dítěti vysvětlovat a ukazovat, že kakání je běžná součást života, která je nutná a není nepříjemná, pokud se provádí pravidelně. Je to věc, kterou dělají úplně všichni a samozřejmě.

  • Dejte dítěti najevo, že bobek je běžná a nutná součást života, kterou dělá každý. Ukazujte mu, že kakají i zvířátka, že kaká každý - dospělí a všichni kamarádi. Pokaždé, když půjdete na záchod, dítěti nahlaste, že jdete dělat bobek, do činnosti zapojte celou rodinu. Ukazujte mu bobky, které dělají venku psi, ukazujte mu v knížkách a v televizi záchody a nočníky.
  • Po každém vykakání spusťte celou plejádu radosti – tleskejte, chvalte, chovejte, celý den mluvte o tom jak bylo úžasné jak se vykakal.
  • Můžete zkusit i metodu odměňování – za bobek nabídnout dítěti něco dobrého k jídlu, co je výjimečné, nebo nějakou drobnou hračku či zážitek v podobě výletu.
  • U metody odměňování materiálními věcmi si dejte zejména u starších dětí pozor, aby vás neprokoukly a nezačaly s vámi prostřednictvím kakání manipulovat.
  • Scházejte se s dalšími dětmi, který problém nemají. Kakání ostatních dětí může dítě motivovat, ukázat mu, že vlastně o nic nejde. Ani vy samy se před dítětem neschovávejte, hlaste mu, že jdete na záchod a že se nic neděje.
  • Zkuste nastolit nějakou pravidelnost – nabídněte dítěti, že teď kakat nemusí když nechce, ale večer/zítra už ano a dodržujte podobný čas každý den.
  • Na druhou stranu můžete vyzkoušet i dopřát dítěti soukromí na nočníku, na nějakém skrytém místě doma, či naopak zkusit nějakou zábavnou formu – pokud máte psy, možná by dítě bavilo kakat venku jako to dělají zvířecí kamarádi.
  • Můžete vyzkoušet pomoc dětského psychologa nebo i homeopata, léčbu můžete zkusit podpořit nějakým homeopatickým lékem, který vám zkušený homeopat vybere – homeopatika jsou v tomto případě skvělým, neinvazivním řešením, stejně tak jako náhled odborníka na psychickou stránku věci.

Léčba psychogenní zácpy je dlouhá cesta, při níž je potřeba zaměřit na všechny aspekty. Pravdě podobně budete ten problém proklínat, budete se bát, bude vám dítěte líto. Časem se z dělání bobků stane rodinné téma, nejčastější formulace, životní cíl. Prohledejte diskuze, poraďte se s ostatními koníkovkami, zkoušejte vše možné, co vám připadá jako nadějné.

Nebojte se, problém se časem vyřeší. A zřejmě se vyřeší sám a odejde tak plíživě, jako přišel, tím, jak dítě roste, jak si přebírá věci ve své hlavičce.

Video: Jak na zácpu bylinkami?

Více o psychogenní zácpě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://nemoci.vitalion.cz/zacpa/
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Zácpa_(pediatrie)#Psychogenn.C3.AD_z.C3.A1cpa
  3. http://www.skupinyprorodice.cz/psychogenni-zacpa-u-deti/
  4. https://www.mojezdravi.cz/nemoci/zacpa-u-deti-2108.html

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/dítě-zasedání-nočník-školení-wc-316211/
  2. https://www.maxpixel.net/Caprice-Child-Cry-Baby-476888
  3. https://www.maxpixel.net/Summer-Apple-Child-Green-Girl-Children-Healthy-1370924

Hodnocení a zkušenosti s psychogenní zácpou

Máš zkušenost s psychogenní zácpou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce